Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bilinçlenelim

sandalye

Öne çıkan mesajlar

Soris said:

İcraatlerini beğenip beğenmemek sorun değil ki sorun ortada icraat olup olmaması. 1.Dünya Savaşından sonra o yönetici dediklerinin hepsi ortadan kaybolmuşken yönetim görevini üstlenen insanlar daha Cumhuriyeti ilan etmemişlerdi dolayısıyla kağıt üzerinde yönetici olmamalarına rağmen gerçekte yöneticilik yapmışlardır. Ardından Cumhuriyeti ilan ettiler zaten.

Ne sorunu yahu? İcraatleri olmadığı için de çokmüş işte devlet. Atatürk ne yaptı? Savaş yönetti. Osmanlı devletinin iç ve dış idaresi üzerinde bir yaptırımı var mıydı? Hayrı dokunmak başka iş devlet adamı olmak başka iş, her hayrı dokunan yönetici olmadığı gibi her devlet adamının hayrı olmak zorunda değil.
Soris said:

Heralde okuduğunu anlayamıyorsun arkadaşım sen. Millete etiket dağıtmadım ki zamanında Ruslar tarafından kandırılan Ermenilerinde bize karşı katliama giriştiği için üstlerinde leke kaldığından mağdur olduklarını söyledim. Dikkatli takip etmeni tavsiye ederim.

"Onlar anadoluyu şimdi alsalar türkle alakalı birşey koymazlar. Çünkü bu insanlar kökenleri gereği ırkçıdır. Hoşgörüyü öğrenmeleri zaman alır."

"Evet adamlara hoşgörüsüz diyorum İngilizler hoşgörüsüzlükten ziyade müthiş derecede emperyallerdir."

"Türkiye de kilise açılmasını isteyen hristiyan yurttaşlarımız önce halkın üzerindeki algıyı temizlemekle meşgul olsunlar bunun güveninin kazanılması da çok uzun sürer."

Hakkında en fazla bilgiye sahip olduğun yer kendi ülken, haklarında daha az bilgiye sahip olduğun yabancı ülkeleri eleştirirken, onlarla ilgili kanaate varırken gösterdiğin kolaylığı söz konusu kendi ülken olduğunda göstermiyorsun.
Soris said:

Ayrıca şu dünya vatandaşı olayına tavım. Nedense hep biz Dünya vatandaşı oluyoruz bir Amerikalı bir İngiliz bir Alman çatır çatır ülkesinin vatandaşı oluyor Dünya vatandaşı olmakda umrunda filan değil adamların.

Sen dünyaya içinde bulunduğun kuyudan doğru bakıyorsun demek ki, Türkler kendilerini diğer herkesten en kopuk en marjinal hisseden insanlardan şu dünyada. Hadi Amerikalılar ayrı bir konu da, adamlar en azından dünyayı yönetiyor, hiçbir halt becermeden kibir yapmıyorlar Türkiye gibi (inc Dadaloğulları, Nene Hatunlar) Avrupa gayet dünyayla entegre biryer, o yüzden herkes oraya kaçıyor. Bunu kıskanan züğürtlere de anca kendi ülkesi herşeyi layıkıyla yerine getiriyormuş gibi kusur bulmak düşüyor ama kendileri de muhtemelen gizliden gizliye kapağı bir şekilde oraya atmayı düşünüyor.
Soris said:

Bak sen böyle demişsin. Demekki senin dediğin gibi olmamış. Önceden başlamış bu iş.

Elmayla armutu toplamak böyle birşey olsa gerek. O tarihten önce birileri biryerlerde bu fikri üretiyordu diye TC'nin temelleri o kavram üzerine atılmış mı demek oluyor? Yüzeyselliğin böylesi.

Atatürk’ün ‘millet’ kavramının üç evresi vardır. Bunlardan ilki, 1919’dan 1922’ye kadar süren ‘Milli Mücadele’ yıllarında Anadolu’nun ve Rumeli’nin Müslüman ahalisini Düvel-i Muazzama’ya karşı seferber etmek için kullanılan ‘dinî’ tanımdır: “[Büyük Millet Meclisi’ni] teşkil eden zevat yalnız Türk değildir, yalnız Çerkes değildir, yalnız Kürt değildir, yalnız Laz değildir. Fakat hepsinden mürekkep anasır-ı İslamiyedir, samimi bir mecmuadır...”
İkinci evrede, ‘dinî’ tanım yerini yavaş yavaş ‘siyasi’ tanıma bırakır. Atatürk ‘siyasi’ bir terim olarak ‘Türk’ü ilk kez 21 Eylül 1922’de Büyük Zafer’e ilişkin beyannamesinde kullanacaktır. ‘Türkiye Halkı” ifadesi ise 8 Nisan 1923’te Halk Fırkası’nın kuruluşunu müjdeleyen Dokuz Umde’de boy gösterir.

TARİH DEFTERİ 11.07.2010
Ayşe Hür

Türklük kimliği Türkler'e öğretilmiştir. 19yy sonlarında ortaya çıkan Türkçülük Osmanlı zamanında sadece aydın kesime nüfuz edebilmişken Türkiye kurulduktan sonra Türk olmanın esasları, özellikleri ve Türkler'i bekleyen tehlikeler şeklinde insanlara paket halinde sunularak Müslüman olan kimliğin yerini almıştır.
Soris said:

Ben Emre Kongarın kitabından bakıp yazdım. Emre Kongarı foruma üye yapıp Quote aldırabiliyorsan buyur onla tartış.

Emre Kongar'ın belirttiği kriterler BM'nin 6 maddesiyle benzeşmiyor, daha nasıl açıklayabilirim bunu? Bir topluluğu 1 kerede de yok edebilirsin, bunun süreklilike süreksizlikle alakası yok.

Soris said:

Bana güven aşılamak gibi bir kaygın olmasın zaten. Ben bir gerçekliği kabul etmeni istiyorum sadece şunu yazacaksın. Neden bu kadar zor geliyor ki sana? "Ermeniler Rusların desteği ile Türklere karşı katliam gerçekleştirmiştir" Bunu neden yazamıyorsun da kıvırıp duruyorsun? Ben Türklerin yaptığı tehciri yazabiliyorum Ermenilere karşı Türk ve Kürt çetelerin saldırdığını da yazabiliyorum. Sen niye yazamıyorsun Ermeniler Türkleri ve Kürtleri öldürdüğünü?

Senin papağanlığını yapmak zorunda değilim. Naptığının farkında mısın arkadaşım, "En büyük Fener" dedirtir gibi tarih tezi söyletmeye çalışıyorsun bana yahu?

Soris said:

Çok merak ediyorsan Cengiz Özakıncının İblisin Kıblesi kitabını al oku.

Çok mera kediyorum ve sana soruyorum ama sen bu bilgiyi benimle paylaşmıyorsun. Neden yapıyorsun bunu?? :)

Soris said:

Hayır yani ilgisi şu Yahudilerin bugün yaptıkları zamanında kendilerine yapılanlar açısıdna solda 0 kalır. O gerçeği görmeni isteriz. Mazlumlardı şimdi zülm eden oldular.

Zamanında soykırıma uğradı adamlar. 0 bırakmasına henüz bir hayli var bence. Türkiye'de olup bitenlerle bir ilgisi yok bu durumun ayrıca yani.

Soris said:

Evet o kadar dangalak insanlar olmasına karşın bu yapılanların bir batı tezgahı olduğunu göremeyip işi "Türkler yaptı! Türklerin devletide destekledi!" gibi algılamak yurttaşlık bilincini zedelemek için gerekli bir eylemdir. Bende bu noktada diyorum ki bunlar batının içimizdeki yerli işbirlikçileri kullanarak yaptığı eylemlerdir gel birlikte çalışıp bu yerli işbirlikçileri temizleyelim bizim kararları kendi aldığımız devlet sistemimizde bunlar zaten olamaz. Burada varmısın mantalite olarak? Yurttaş olan burada durur. Kendini farklı hisseden başka yerde durur.

Abi bu ne? Şirin misin nesin yahu, elektriğimi aldı götürdü bir anda.
Sosyal ağlarda paylaş

Quiternoob said:

Ne sorunu yahu? İcraatleri olmadığı için de çokmüş işte devlet. Atatürk ne yaptı? Savaş yönetti. Osmanlı devletinin iç ve dış idaresi üzerinde bir yaptırımı var mıydı? Hayrı dokunmak başka iş devlet adamı olmak başka iş, her hayrı dokunan yönetici olmadığı gibi her devlet adamının hayrı olmak zorunda değil.

Evet savaş yönetti. Senin mantığınla sadece hükümeti yöneten adama Yönetici diyeceksek başka kimseye de yönetici diyemeyiz herhalde. Kaldı ki düşündüğün gibi Atatürk ve Silah arkadaşları savaş yönettikten sonra siyasetide yönetmişlerdir. Ankara çekilip milli mücadeleyi örgütleyen insanlarda yöneticilerdir. Ben yöneticilik yapan adama yönetici derim. Böyle savaş zamanlarında geçerli olan da budur. Sen demezsin ben derim literatüre göre yanlış demiş olsam bile "gerçekte" doğru olanı derim. Bu kadar şekilciliğe gerek yok.

Quiternoob said:

Hakkında en fazla bilgiye sahip olduğun yer kendi ülken, haklarında daha az bilgiye sahip olduğun yabancı ülkeleri eleştirirken, onlarla ilgili kanaate varırken gösterdiğin kolaylığı söz konusu kendi ülken olduğunda göstermiyorsun.

Evet aynen öyle bilim adamı değilim çünkü. Olursam ince eleyip sık dokurum.

Quiternoob said:

Sen dünyaya içinde bulunduğun kuyudan doğru bakıyorsun demek ki, Türkler kendilerini diğer herkesten en kopuk en marjinal hisseden insanlardan şu dünyada. Hadi Amerikalılar ayrı bir konu da, adamlar en azından dünyayı yönetiyor, hiçbir halt becermeden kibir yapmıyorlar Türkiye gibi (inc Dadaloğulları, Nene Hatunlar) Avrupa gayet dünyayla entegre biryer, o yüzden herkes oraya kaçıyor. Bunu kıskanan züğürtlere de anca kendi ülkesi herşeyi layıkıyla yerine getiriyormuş gibi kusur bulmak düşüyor ama kendileri de muhtemelen gizliden gizliye kapağı bir şekilde oraya atmayı düşünüyor.

Olay o değil adamların ülkelerinin kendilerine sağladığı prestij yetiyor onlar zaten elde ettikleri ile dünya vatandaşı. Senin içecek ayranın yokken nereye dünya vatandaşı oluyorsun? Kendi ülkesinden başka ülke görmemiş adamın milliyetçi olmasından bahsetmiyorum ben öyle örnekler çoktur bizde saçmadır dünyayı tanımadan girişilen hamasi şeylerdir onlar. Ona katılırım fakat elinde avucunda yokken "dünya vatandaşıyım" diyen bir insan ne kadar saçma ise farklı kültürleri görmeden "bizim ülkemiz süper" diyen insan da o kadar saçmadır. Kaldı ki dünya vatandaşı olabilmek için önce dünya standartlarına yakın bir ülkenin vatandaşı olmak gerekir. Ülkesinde belirli bir seviyeye gelemiyen adamın dünya vatandaşı olabilmesi gibi bir durum söz konusu da değildir.

Quiternoob said:

Elmayla armutu toplamak böyle birşey olsa gerek. O tarihten önce birileri biryerlerde bu fikri üretiyordu diye TC'nin temelleri o kavram üzerine atılmış mı demek oluyor? Yüzeyselliğin böylesi.

Atatürkün açıklaması vardır ben Türkiye Cumhuriyetini Ziya Gökalpın fikir adamlığının öncüsünde kurdum diye. Bu bizim bildiğimiz Atatürk milliyetçiliği yani insanlığın icat edebildiği en yüksek değer olan yurttaşlık bilinci buna biz Türk deriz öbürü Fransız der öbürü İngiliz der fark etmez ki 100 senelik Japon ben Amerikanım derken sorun olmuyorda 500 seneyi aşkındır birlikte yaşayan insanlar mı Türk diyince problem oluyor. Buradaki Türk ırksal birşeyi ifade etmediği için benimsenmesi çok daha basit olmalıdır. Fakat birileri bunu bilip bu işi "Size de Türk dediler" noktasına çektiği zaman problemler başlamaktadır.

Quiternoob said:

Emre Kongar'ın belirttiği kriterler BM'nin 6 maddesiyle benzeşmiyor, daha nasıl açıklayabilirim bunu? Bir topluluğu 1 kerede de yok edebilirsin, bunun süreklilike süreksizlikle alakası yok.

Ben onu bilmem Emre Kongara sorarsın onu bulabilirsen. Kitaba sahipsen de açıp oku öyle sorabileceksende sor adama.

Quiternoob said:

Senin papağanlığını yapmak zorunda değilim. Naptığının farkında mısın arkadaşım, "En büyük Fener" dedirtir gibi tarih tezi söyletmeye çalışıyorsun bana yahu?

Onlar tez değil gerçekliklerdir. Kanıtlı belgeleri vardır tez filan değil onlar. Ayrıca neden kabul etmiyorsun? Söyleyiver şunu "Ermeniler Ruslarla birlikte Türklere ve Kürtlere karşı katliamda bulundu" diyiver. Niye diyemiyorsun?

Quiternoob said:

Çok mera kediyorum ve sana soruyorum ama sen bu bilgiyi benimle paylaşmıyorsun. Neden yapıyorsun bunu??

Cengiz Özakıncı nın o muhteşem kitabını okumayı teşvik etmek için o benim anlatabileceğimden çok güzel anlatmış belgeleri ile çok merak içindeysen paraya kıyıp alıp okursun.

Quiternoob said:

Zamanında soykırıma uğradı adamlar. 0 bırakmasına henüz bir hayli var bence. Türkiye'de olup bitenlerle bir ilgisi yok bu durumun ayrıca yani.

Almanyadan soruyorlar hesabını zaten merak etme. Fakat şu gün Yahudilerin yaptıklarını döktükleri kanların hesabını kim soracak? Eğitimsiz insanları gazlamakla görevli Polat Alemdar sormayacak heralde :)

Quiternoob said:

Abi bu ne? Şirin misin nesin yahu, elektriğimi aldı götürdü bir anda.

Anca böyle laubali cevaplar verirsin. İçerikte yanlış birşey gördüğüne inanıyorsan onun cevabını ver burada.
Sosyal ağlarda paylaş

Soris said:

Evet savaş yönetti. Senin mantığınla sadece hükümeti yöneten adama Yönetici diyeceksek başka kimseye de yönetici diyemeyiz herhalde. Kaldı ki düşündüğün gibi Atatürk ve Silah arkadaşları savaş yönettikten sonra siyasetide yönetmişlerdir. Ankara çekilip milli mücadeleyi örgütleyen insanlarda yöneticilerdir. Ben yöneticilik yapan adama yönetici derim. Böyle savaş zamanlarında geçerli olan da budur. Sen demezsin ben derim literatüre göre yanlış demiş olsam bile "gerçekte" doğru olanı derim. Bu kadar şekilciliğe gerek yok.

Şekilcilikle alakası yok, o bahsettiğin insanların hiçbiri Osmanlı Devleti'ni idare edenlerden değildi. Osmanlı'yı yönetenlerden hiçkimse yeni TC oluşumuna dahil edilmedi. Olayın anafikri orada zaten; Osmanlı eski TC ise Osmanlı'yı kaldıran yeni bir oluşum.

Soris said:

Evet aynen öyle bilim adamı değilim çünkü. Olursam ince eleyip sık dokurum.

Bunun bilim adamı olmakla alakası yok, ben bilim adamı değilim. Ben insan olduğumun, diğer milletlerdeki bireylerin de aradaki insan icadı bariyerlere rağmen benim gibi insan olduğunun farkındayım.

Soris said:

Olay o değil adamların ülkelerinin kendilerine sağladığı prestij yetiyor onlar zaten elde ettikleri ile dünya vatandaşı. Senin içecek ayranın yokken nereye dünya vatandaşı oluyorsun?Kendi ülkesinden başka ülke görmemiş adamın milliyetçi olmasından bahsetmiyorum ben öyle örnekler çoktur bizde saçmadır dünyayı tanımadan girişilen hamasi şeylerdir onlar. Ona katılırım fakat elinde avucunda yokken "dünya vatandaşıyım" diyen bir insan ne kadar saçma ise farklı kültürleri görmeden "bizim ülkemiz süper" diyen insan da o kadar saçmadır. Kaldı ki dünya vatandaşı olabilmek için önce dünya standartlarına yakın bir ülkenin vatandaşı olmak gerekir. Ülkesinde belirli bir seviyeye gelemiyen adamın dünya vatandaşı olabilmesi gibi bir durum söz konusu da değildir.

Aydınlanma meselesi, Amerika çulsuz yuvasıyken bile çok kültürlü olmayı başarabildi. Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri arasında fakir olup da bunu başarabilenler var, örn; Çek Cumhuriyet, Macaristan. İnsanın fakir olması başka kültürlerden nefret etmesi ya da saygı duymaması gerektiği anlamına gelmiyor.

Soris said:

Atatürkün açıklaması vardır ben Türkiye Cumhuriyetini Ziya Gökalpın fikir adamlığının öncüsünde kurdum diye.

Öyle zaten, sadece bunu ilk başta dile getirmiyor. Köprü-ayı ilişkisi.
Soris said:

Bu bizim bildiğimiz Atatürk milliyetçiliği yani insanlığın icat edebildiği en yüksek değer olan yurttaşlık bilinci buna biz Türk deriz öbürü Fransız der öbürü İngiliz der fark etmez ki 100 senelik Japon ben Amerikanım derken sorun olmuyorda 500 seneyi aşkındır birlikte yaşayan insanlar mı Türk diyince problem oluyor. Buradaki Türk ırksal birşeyi ifade etmediği için benimsenmesi çok daha basit olmalıdır. Fakat birileri bunu bilip bu işi "Size de Türk dediler" noktasına çektiği zaman problemler başlamaktadır.

Türk'ün ne olduğu belli değil sorun orada. Etnik grup mu? Üst kimlik mi? Irk mı? Ülkü birliği mi?

“Türkiye’de din ve ırk ayırt edilmeksizin vatandaşlık bakımından herkese ‘Türk’ denir”. İyi güzel, bu durumda bu bir üst kimlik değil mi? Sonra işin içine etnik Türklük giriyor, anadili Türkçe olan, kökeni Orta Asya'ya dayanan adamlar. Hayda?Sonra bir de Türk ırkının üstün özellikleri tanımlanıyor, alpin vücut yapısı, brakisefal kafa, ela göz, kumral saç. Ne oldu daha da daraldı. Ama aslında öyle değil, bu tanımların hepsi bir koltukta taşınmaya çalışılıyor. Kendine benzemeyen ama aynı ülkenin vatandaşı olduğun kişiyi kendine bağlamak istediğinde Türklük "Romalılıkla "eşdeğer oluyor, ama dışlamak istediğinde "Latinlik" oluveriyor, onlardan da "Latin" gibi davranmaları isteniyor (bkz. Vatandaş Türkçe Konuş!). Neyse ki ırk tezi fazla uzun sürmeden rafa kaldırıldı.

Soris said:

Onlar tez değil gerçekliklerdir. Kanıtlı belgeleri vardır tez filan değil onlar. Ayrıca neden kabul etmiyorsun? Söyleyiver şunu "Ermeniler Ruslarla birlikte Türklere ve Kürtlere karşı katliamda bulundu" diyiver. Niye diyemiyorsun?

En büyük Fener.

Soris said:

Almanyadan soruyorlar hesabını zaten merak etme. Fakat şu gün Yahudilerin yaptıklarını döktükleri kanların hesabını kim soracak? Eğitimsiz insanları gazlamakla görevli Polat Alemdar sormayacak heralde :)

Mavi Marmara tekrar yola çıkacakmış, gemiye yine saldırdıklarında açılacak konuda konuşuruz bunu da.

Soris said:

Anca böyle laubali cevaplar verirsin. İçerikte yanlış birşey gördüğüne inanıyorsan onun cevabını ver burada.

Ne dememi bekliyorsun yani, platforma mı üye yapıyorsun beni anlamadım ki ne istediğini?
Sosyal ağlarda paylaş

Quiternoob said:

Şekilcilikle alakası yok, o bahsettiğin insanların hiçbiri Osmanlı Devleti'ni idare edenlerden değildi. Osmanlı'yı yönetenlerden hiçkimse yeni TC oluşumuna dahil edilmedi. Olayın anafikri orada zaten; Osmanlı eski TC ise Osmanlı'yı kaldıran yeni bir oluşum.

Bir devleti sadece hükümet yönetmez. Kaldı ki mesela şu an bizim ülkeyi yönetenler var birde onları yönetenler var. Şimdi bizimkiler gerçek yöneticisimi ülkenin. Kağıt üzerinde öyle. Ama gerçek değiller. Bahsettiğim olay da bu dur. Ayrıca Osmanlıyı kaldıran Sanayi devrimini yakalayamamış olmasıdır.

Quiternoob said:

Bunun bilim adamı olmakla alakası yok, ben bilim adamı değilim. Ben insan olduğumun, diğer milletlerdeki bireylerin de aradaki insan icadı bariyerlere rağmen benim gibi insan olduğunun farkındayım.

Arkadaşım zaten senin objektif olmak gibi bir derdinin olmadığı olaylara tek yönlü baktığından belli. Ben şimdi şunu cc e alalım buna dps yapalım filan mı dedim de bana insanlık öğretiyorsun :)

Quiternoob said:

Aydınlanma meselesi, Amerika çulsuz yuvasıyken bile çok kültürlü olmayı başarabildi. Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri arasında fakir olup da bunu başarabilenler var, örn; Çek Cumhuriyet, Macaristan. İnsanın fakir olması başka kültürlerden nefret etmesi ya da saygı duymaması gerektiği anlamına gelmiyor.

Amerikaya giden insanlar zaten aydınlanmış insanlardı. Kaldı ki O saydığın Doğu avrupa ülkeleri aydınlanmanın başladığı yerlere en yakın yerler.

Quiternoob said:

Türk'ün ne olduğu belli değil sorun orada. Etnik grup mu? Üst kimlik mi? Irk mı? Ülkü birliği mi?
“Türkiye’de din ve ırk ayırt edilmeksizin vatandaşlık bakımından herkese ‘Türk’ denir”. İyi güzel, bu durumda bu bir üst kimlik değil mi? Sonra işin içine etnik Türklük giriyor, anadili Türkçe olan, kökeni Orta Asya'ya dayanan adamlar. Hayda?Sonra bir de Türk ırkının üstün özellikleri tanımlanıyor, alpin vücut yapısı, brakisefal kafa, ela göz, kumral saç. Ne oldu daha da daraldı. Ama aslında öyle değil, bu tanımların hepsi bir koltukta taşınmaya çalışılıyor. Kendine benzemeyen ama aynı ülkenin vatandaşı olduğun kişiyi kendine bağlamak istediğinde Türklük "Romalılıkla "eşdeğer oluyor, ama dışlamak istediğinde "Latinlik" oluveriyor, onlardan da "Latin" gibi davranmaları isteniyor (bkz. Vatandaş Türkçe Konuş!). Neyse ki ırk tezi fazla uzun sürmeden rafa kaldırıldı.

İşin içine Etnik Türklük sokanlar kötü niyetli insanlar. Ayrıca bu ülkenin resmi dilini konuşmaktan ziyade bilmekle yükümlü herkes. Bir Rum başka bir rumla Türkçe konuşmak zorunda değil. Ben olsam bende konuşmam. Ama mesela ben alamancıları görüyorum Antalyada adamlar ikiside türk olmasına rağmen Almanca konuşuyorlar kendi aralarında. Böyle birşeyden de bahsetmiyorum herkes anadilini konuşsun ama kimse bu ülkeye ikidilli olmayı dayatamaz. Yugoslavya gibi bölünmek istemiyoruz. Seninde bunu savunduğunu pek düşünmüyorum zaten. Dediğim gibi iki rum veya iki ermeni kendi aralarında tabiki kendi dillerini konuşur bu konuda bu insanlara baskı yapanda ahmaktır. Fakat bu insanlar zaten Türkçeyi bilir ve kullanırlar. Şimdiki bölücü amaç düşünenler gibi "Hayır ben Türkçe bilmeme rağmen kendi anadilimi konuşacağım" gibi bir dayatma içerisine gireceğini sanmıyorum. Girerlerse o da ahmaklık olur.

Quiternoob said:

En büyük Fener.

Bırak bu çarpıtmaları. Söylesene niye söyleyemiyorsun ne var benim dediğimi kopyala ve söyle : "Ermeniler Ruslarla birlikte Türkleri ve Kürtleri öldürmüşlerdir." Bu tarihi gerçekliği seninde dile getirmeni rica ediyorum. Neden bu ricamı geri çeviriyorsun ne var bunda?

Quiternoob said:

Mavi Marmara tekrar yola çıkacakmış, gemiye yine saldırdıklarında açılacak konuda konuşuruz bunu da.

Mavi Marmara Siyasal islamcılara Bloodlust vermek için yapılan bir tertiptir. Bilimde ilimde farkı takmış olan İsraille başa çıkabilecek olan din dogmaları ile yaşayan yobazlar değil, aydın kişilerdir.

Quiternoob said:

Ne dememi bekliyorsun yani, platforma mı üye yapıyorsun beni anlamadım ki ne istediğini?

İlla yazılanlara cevap vermek durumunda değilsin. Dolayısıyla laubali cevap yazacaksan hiç yazmaman daha isabetli olur.
Sosyal ağlarda paylaş

Soris said:

Bir devleti sadece hükümet yönetmez. Kaldı ki mesela şu an bizim ülkeyi yönetenler var birde onları yönetenler var. Şimdi bizimkiler gerçek yöneticisimi ülkenin. Kağıt üzerinde öyle. Ama gerçek değiller. Bahsettiğim olay da bu dur. Ayrıca Osmanlıyı kaldıran Sanayi devrimini yakalayamamış olmasıdır.

Osmanlı'nın gerçek yöneticileri Atatürk ve silah arkadaşları mıydı?

Soris said:

Arkadaşım zaten senin objektif olmak gibi bir derdinin olmadığı olaylara tek yönlü baktığından belli. Ben şimdi şunu cc e alalım buna dps yapalım filan mı dedim de bana insanlık öğretiyorsun :)

Kime karşı objektif değilim? Sana karşı mı? Anlamadım.

Soris said:

Amerikaya giden insanlar zaten aydınlanmış insanlardı.

Hayır, çoğu Avrupa'daki Patates Vebası'ndan kaçan köylülerdi.
Soris said:

Kaldı ki O saydığın Doğu avrupa ülkeleri aydınlanmanın başladığı yerlere en yakın yerler.

Demek ki esas olan şey para değilmiş, aydınlanma meselesiymiş :)
Soris said:

İşin içine Etnik Türklük sokanlar kötü niyetli insanlar.

İyi de Türklük aynı zamanda bir etnik grup, sorun orada. Yani anadili Türkçe olan bir adam kendine elbet Türk diyecek. Aynı terim hem üst kimlik hem alt kimlik olunca karışıyor haliyle. Ve bu sadece basit bir yanlış anlaşılma değil, bu ülkeyi sadece ve sadece etnik Türk yurdu seviyesine indirme politikası güdenler de oldu. Bu adamlar en başından TC oluşumuna dahil edilmeyip ülkenin adına da Anadolu deselermiş belki o zaman çok daha az sıkıntı olurdu. Türkçe yine resmi dil olurdu zaten, en yaygın dil haliyle o resmi dil olacak.
Soris said:

Bırak bu çarpıtmaları. Söylesene niye söyleyemiyorsun ne var benim dediğimi kopyala ve söyle : "Ermeniler Ruslarla birlikte Türkleri ve Kürtleri öldürmüşlerdir." Bu tarihi gerçekliği seninde dile getirmeni rica ediyorum. Neden bu ricamı geri çeviriyorsun ne var bunda?

Ruh hastası mısın kardeşim ya, bak alıntılar azaldı millet okumaya falan kalkacak görecekler bu yazdıklarını.

Soris said:

İlla yazılanlara cevap vermek durumunda değilsin. Dolayısıyla laubali cevap yazacaksan hiç yazmaman daha isabetli olur.

İyi de soru sormuşsun, var mısın yok musun diye. Ne gibi bir oluşuma dahil etmek istiyorsun beni anlamadım ki :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...