Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Atatürk'ten görev alınmasını yasaklayan rektör

Loxias

Öne çıkan mesajlar

Dean o zaman sana birşey sorayım :

Şimdi bir adam düşün solcu. İdeolojisine bağlı ama mesela Ufuk Urasın kime hizmet ettiğini bilmiyor. Mesela bir adam düşün CHP li fakat Kemal Dervişin ajan olduğunu bilmiyor. Bir adam düşün ülkenin varsayılan değeri olarak cahil bırakılmış ve dini hayatını yönlendiren bir adam bu adam gidip AKP ye oy veriyor. Fakat AKP nin ülkenin içine ettiğini bilebiliyormu? Veya MHP. Onu açıklamaya bile gerek yok :)

Yani şu an bir arkadaşın da dediği gibi Türkiyenin üzerinde 40 tane karga dolaşırken hiç kimse temiz bir ideolojinin varlığından söz edemez. Peki bunu oluşturabilirmiyiz ? Çok zaman alır ama bunu sağlamak içinde öncelikle heryere bakabilmelisin. Dediğim gibi olayın özü "Milli" ve "Milli olmamak" tır. Gerisi cidden gereksizdir. Sen dersin ki iyi bir Türkiyeye bizi solculuk götürür öbürü der ki iyi bir Türkiyeye bizi sağcılık götürür. Bunun hiçbir mantığı yok. Önce ülkenin değerlerini bilmek gerekir. Bu ülke sıradan bir ülke değil. Çok iyi sentez yapılması gerekli ki adam gibi ilerleyebilsin. Bunun için öncelikle türk toplumunu çok iyi tanımak adınızdan iyi islam tarihi bilmek gerekir. Bir görüş sahibi olmak elbette ki iyi birşey fakat bu öyle basit birşey değildir.

Ben 21 yaşında bir adamım daha ne biliyorum ne gördüm ki fikir sahibi olabiliyorum. Çok okuyor çok yorumluyor olabilirim her ortama girip çıkmış olsam bile tipler hep aynıdır. Yani istediğin yere git temel bir sorun var. Atatürk döneminden kalan insanlarla o eğitimi o havayı solumuş insanlarla biraz sohbet ederseniz bile farkı hemen anlayacaksınız. Soğuk savaş dönemi radyasyon gibi zarar verdi bu ülkeye. Artık insanlar yaşamıyor aramızda zombiler yaşıyor. Sağ sol olayıda bu yüzden çıktı bir noktada. Temiz insanlar sol altında heba oldular. Sağ da belki içine baksan adam temizdi fakat curcuna da kavgada heba oldu herkes. Peki bu kavgadan bir kazanım elde ettik mi? Evet nur topu gibi bir federasyona doğru gidiyoruz.

İşte kültür bilgi birikim olmazsa birilerinin maşası oluruz. Bizene sağdan bizene soldan biz kendi işimize bakalım. Bir latin amerika solculuğu bekleyenler varsa bu ülkede çok acırım onlara çünkü böyle birşey mümkün değil az biraz tarihinizi okuyun referans noktalarınızı öğrenin damarlarınız nereden geçiyor kan nerden nereye gitmiş bir bakın önce ülkenizi tanıyın. Bu ülkenin varsayılan değeri islamdır. Önce onu cehaletin ve İngilizlerin elinden kurtarın işte o zaman bağımsızlık aşkına karşı saldıracak bir canavardan ziyade bağımsızlığı güçlendirecek bir dost bulacaksınız. Kilit nokta burası.
Sosyal ağlarda paylaş

Joker said:

üniversite yeni fikir üretme yeridir haklısın. Adam siyasi bilimler fakültesindeyse fikirlerini arkadaşlarıyla yada hocalarıyla paylaşır. görüşlerini sunar. ama eğer makine mühendisliğindeki çocuk bunu yapıyorsa bunda profesyonellikten ve amacından uzaklaşan bi konu var.. Bırak siyaseti siyasetçiler yapsın. çok siyaset yapmak istiyorsan bölümünü değiştir. senin siyasetin seçim sandığında..

Abi sen şunu söylüyorsan siyaset hakkında fikrini bile belirtmeye hakkın yok.

Bildiğim kadarı ile siyasal bilimlerde okumuyorsun,o zaman siyasette konuşumazsın dediğine bakarsak.
Sosyal ağlarda paylaş

bence yanlış düşünüyorsun soris,

iyi kötü ayrımı çok hatalı. iyiler şurda kötüler şurda, ııh.

Bak şimdi sana bişeyden bahsedeyim, zamandan bağımsız insan karakterinden.
Bir insan, kaybedecek şeyleri arttıkça kendini daha fazla düşünmeye başlar, ve yaş ilerledikçe kaybedecek şeylerin artar.

Bu yüzden, genç adamlar ülkelerini daha çok, genç olmayan adamlar kendilerini daha çok severler.
Bu dünyanın ve hayatın kanunudur.
Gençken hata yapabilirsin ama hata yaptıkça " haa bu böyleymiş " dersin.
Kendi kararlarını alıp hata yapmadıkça, sürekli dinleyip adım atmadıkça, ben bilmem büyüklerim bilir dedikçe onlar gibi olursun.

yaşlıca bir adamın düşünceleri, tecrübesi neticesiyle senden çok daha sağlam olacaktır. Ancak bu düşünceler zamanla olgunlaştığı için kendini kurtarma odaklı olacaktır,yani adam zamanında acıyı tatmış, vatan milletin ona sırt çevirdiğini görmüş bu uğurda sevdiklerini kaybetmiş olabilir; bu yüzden sana senin kendini düşünmen yönünde öğüt verecektir.

68 tayfasından ayakta kalanlara bakarsan,
Mesela ismini vermek istemediğim bir tanıdığım şu zamanın en sağlam kapitalistlerinden biridir. Denemiş, olmadığını ve belki bu ülkenin buna değmediğini görmüş ve kendime bakarım demiş.
Bir başka tanıdığım çok sevdiği, idam edilen arkadaşının adını oğluna bile vermiş ama ona " büyükler oyunlarını oynar, onlarla bizim dünyalarımız ayrı. Bırak onlar kendi çapında takılsınlar " diyebilecek kadar koruyuculaşmış vaziyettedir.

Şimdi biz onları dinlersek, herşeyi mantığıyla hallederiz. Ve bu çok yanlış olur.
Dönen tekere, insanları ezen bu aracın tekerine çomağı sokamayız.
O yüzden, hala akılsızken hala kaybedecek şeylerimiz yokken duruşumuzu sergilemeli ve birşeyleri değiştirmeliyiz.
Kimimiz doğuda şehit olur, kimimizin hayatı mahfolur, kimimiz dilekçe vermeye geldiğimiz için dayak yeriz, kimimizin tüm kariyeri mahfolur, ama sonuçta , dünyanın kanunu bu, birilerinin bunu yapması gerek.
Genç adam, "benden senden" daha değerli şeyler var diyebilecek kadar akılsız bir adamdır, işte bu yüzden bu ülke gençlerine emanet edilmiştir.
Sosyal ağlarda paylaş

scorch said:

http://www.beyazgazete.com/video/2010/12/24/rektor-ile-cnn-turk-muhabiri-canli-yayinda-kapisti.html harikaymış bu

adnan hocaya verelim badem bıyıklarını senin yapsın okşasın böle bıyıklarını falan..

off rektörü geçtim bu adam öğretim görevlisi bile olamaz. bi de "ben öğrencileri ceza almaktan kurtardım" diye kahramanlık ayağı yapmamışmı hiç mi takip edmiyorsun diğer üniversitelerde olan bitenleri yahu
Sosyal ağlarda paylaş

Soris çok iyi niyetlisin be gardaş. Ancak pek bilgili olmadığın konularda çok çabuk çıkarımlarda bulunuyorsun. Yani bir şeylerin farkındasın ancak bu şeylerin kökenlerine dair pek bir fikrin yok.

Biraz politik değil, ekonomik politik bakman gerekecek olaya, daha fazla çöplüğe dönmesin, konuşmak istersen öm at ;)
Sosyal ağlarda paylaş

o RKTR, daha çok kıvırmakta başarılı gibi...
O değil de bir arkadşım ordaydı, kayda alınmamış, yok ama atatürk ilkelerini sayar mısınız diye kendisine soru yöneltilince ve kendisinden cevap alınamayınca daha çok kızmış RKTR...hepten kimlikleri alırıma oynamış.
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi This is England diye bir film var izleyenleriniz bilir. O filmde küçük bir çocuk vardı bu çocuğa serserinin biri milliyetçilik aşılamaya çalışıyordu ve sonunda çocuk bu yaptığımız işler yanlış diyerek ingiliz bayrağını denize atıyordu falan filan. Halbuki milli değerleri savunmak böyle birşey değildir. İnsanın ömrü boyunca sürdürmesi gereken birşey. İşte beslenilen yer çok önemli.

Şimdi genç yaşta birşeyler için tepinmenin de bundan çok da bir farkı yok. Önce karakterinizi oturtun dünya görüşünüz ondan sonra şekillenir zaten karakterinizi oturtmak için bir kalıba girmek için siyasetden yardım alıyorsanız baştan yanlış yapıyorsunuz. Tarihten ders almayan bir insan boşuna zaman kaybeder . Herkesin yaptığı hataları tekrarlayacaksak niye boşuna yaşıyoruz ki bir ilerleme gerçekleştiremeyiz. Gençler enerjisini spor ve karşı cins ile etkileşime girerek atsın. Atatürk bunu bildiği için spora bu kadar çok önem vermiştir.

Kendi ulusal değerlerinize sahip çıkın yeter. Çünkü diğer konuların muhattabı biz değiliz. Olaylar bizde farklı şekilde gelişir diğer yerde farklı şekilde gelişir. Dünyada sınırlar kalktığı için bizdede bu akımlardan etkilenenler elbette olacaktır fakat sonuçta kanların türleri var. Her kan herkese olmuyor. Buna çok dikkat etmeli. Bu çıkarsamayı yapamayan her türlü oluşum underground olarak kalmak zorundadır. Önemli olan kitlelere ulaşmaktır. Şunu da unutmayın ki öğrenciler bu tarz hareketlerde birer renktir olayın aslı değildir. Hep aynı şeyleri tekrarlıyorum ama öğrencilerin bu günkü mantığı değiştirecek kapasitesi yok ancak ileride kendi yaşayacakları hayat üzerinde karar verme hakları var iş ki bunu başarsınlar. Atatürkünde bahsettiği olay bu. TGB de bu yolda adım atıyor bence gayet de başarılılar.

Rektör ile ilgili hiç konuşmak istemiyorum boşu boşuna banlanmayayım.
Sosyal ağlarda paylaş

ya kimse olduğu yere kolay gelmiyor. bu adam da iyi bir okuldan mezun olmuş, doktorasını iyi bir okulda yapmış. bilim dergisi kurmuş editörlüğünü yapmış. Ama tabi mesele kafa yapısı, mesele medeniyet meselesi. şuan ülkenin en önemli tıp okullarında yığınla muhafazakar, örtülü öğrenci okuyor. Dersten çıkınca kafasını kapatan o kızlar yarın birgün bizi nasıl muayene edecek bilmiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...