Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Elder Scrolls V: Skyrim

Sam

Öne çıkan mesajlar

Kendi kişisel seçimlerini oyun seçimlerine yansıtabildiğin oyun RPG'dir en temel açıklaması bu. Oblivion NWN2'den daha RPG bir oyun yani. Sneak etmemem gereken noktada sırf "ben Dark Brotherhoodçuyum gardaş" diye düşünüp sneak'le adamın tepesine çöküp çantanda enchanted glass sword varken Brotherhood'un dandini dagger'ıyla backstab yapıyorsan demek ki role playing yaptırıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Yapar niye yapmasın. İstersen minesweeper'ı da "Ben stuxnet kırıyorum şu an" algısıyla oynarsan minesweeper da RPG'dir. Ya da gidip Planescape'i HARHARHARHARHAHR THAC0 -10 OLDU HERKESİ DÖVECEM algısıyla oynarsan o da RPG değil hack&slash olur. Mesele burada senin oyuna nasıl yaklaştığın.
Sosyal ağlarda paylaş

Sorieno said:

Kendi kişisel seçimlerini oyun seçimlerine yansıtabildiğin oyun RPG'dir en temel açıklaması bu. Oblivion NWN2'den daha RPG bir oyun yani. Sneak etmemem gereken noktada sırf "ben Dark Brotherhoodçuyum gardaş" diye düşünüp sneak'le adamın tepesine çöküp çantanda enchanted glass sword varken Brotherhood'un dandini dagger'ıyla backstab yapıyorsan demek ki role playing yaptırıyor.

ya tam aynı şeyleri yazacaktım. valla nedir bu "RPG" den anladığınız? Önceden yazılmış senaryoyu önceden öngörülen seçimler dahilin de yapmak mı? Bu da evet rol yapmaktır ama tiyatro ve sinema tarzı. Bu oyunda adamlar doğaçlama yapmamıza izin veriyor. Evet boşluklar olabilir ama onu da rp yaparak biz dolduralım ne var, sizi büyük “RPG” severler.

Bu oyun bir nevi enstrümantal bestedir duygu alırsan beyninde canlandırdığın düşünce sözleri olur ve “niye bu şarkının sözleri yok çok basit bu” demekten de bir farkı yoktur bence bu oyun rpg değildir demek.

gaza geldim devam ediyorum ayrıca bu büyüklük de bir haritada/dünyada benzer oyun varda grafikleri, odun animasyonları, görevleri o oyunla mı kıyaslıyorsunuz onu da anlamıyorum.

İyi adamlar yapsın grafik-animasyon neyde çalıştıracaz? Bölgeden bölgeye geçerken 5dk yüklememi bekliyecez? Nasıl oyanacak ? o adamlar karşınıza 20 mt koridorlarda çıkmayacak veya dar vadilerde…
Sosyal ağlarda paylaş

Dediğim gibi, minesweeper'da da RPG yaparsın. Burada kritik nokta bir oyunun sana o rolü yapmak için atmosfer ve yan bilgi verip vermemesidir. Masaüstü RP oynarken DM'in de sana hiç bir setting sunmadan hiç bir background yaratmadan 15 saat boyunca "şimdi sağdan troll geldi evet baltanı kaldırdın kafasına girdi crit vurdun ve troll yattı" diye oyun oynatırsa o da role play olmuyor çünkü.

Oblivion (yanlış hatırlamıyorsam) 6000 sayfa text içeriyor sadece in-game kitaplarda. Verdiğim örnekten gideyim, Dark Brotherhood mensubu RP'si yapmak istiyorsan Sithis neymiş Night Mother neymiş Brotherhood'un kökeni neymiş sana derya gibi bilgi veriyor. Demek ki oturup onun RP'sini yapman için adam sana gerekli bütün bilgiyi vermiş. O noktadan itibaren RP mi yaparsın action mı oynarsın ya da başka bir şey mi yaparsın senin tercihin.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...