Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Elder Scrolls V: Skyrim

Sam

Öne çıkan mesajlar

Action rpg diablo türü oyunlara deniyor, rol yapma oyunlarından sadece karakter gelişimi kısmını alan action oyunları yani. Biraz yetenek hatta zeka isteyen bi tür ve burda consoletardlardan bahsediyoruz, o yüzden zeka gerektirecek seçenekleri beklemeyin.

Bilgisayar oyunlarında yeni bir çağ bizi bekliyor, artık vasat çağındayız. Çıkan her şey sıradan insana hitap ediyor, o yüzden vasat olarak tasarlanıyor. Elit olmak gerçekten zor zanaat.
Sosyal ağlarda paylaş

ornek verdim simdi sana zor gelen arcanum vs bana zamaninda hic zor gelmedi ise, sen bana gore vasat bir oyuncumu oluyorsun ?

cok sacma bu dusunce. konustugumuz konu oyunlar insanlari vasat zeki gibi ayirmamak gerekiyor diye dusunuyorum.

usttekide bir orneklemedir terside dusunulebilir, sana cok kolay gelmistir bana zor ben beyinsizmi oldum simdi ?

sonucta oyunlar biraz da yetenek isi, birisi dovus oyununda canima okur digeri yaris oyununda, digeri benim cozemedigim bulmacalardan 1000 tane cozmustur hemen cozuverir ben gunlerce ugrasirim, mmoda digeri gelir hemen kasar raide girer bitirir digeri daha level 10 da birakir, rpg de adamin ingilizcesi okudugu kitaplar gecmisi o oyun turu ile kaplidir ve daha ben 3. gunde iken adam oyunu bitirmisdir bile. ve bu orneklerin hepside kendi adima gercektir, yani zeka ile oyunun ya da oyunun karisik olmasi ile zorlugunun, ya da oyunlarin cok derin olmasi ile cilgin icerige sahip olmasinin ya da bunlarin oyuncular uzerindeki etkisinin ayni olmasini bekleyemeyiz.

mario ile arcanumu nasil ayni kefeye koyabilirsin ki ? konumuzla ne alakasi var bunun ? her tur kendi icinde degerlendirilmeli. satranca takilmayin o kadar, go yu da bosverin :P
Sosyal ağlarda paylaş

abi zeka tabi ki istiyor da kimsede olmayan bir zeka da istemiyor. yani normal olan her insanın kapasitesi arcanum, ya da zeka gerektiren oyun dediginiz ne varsa hepsini oynamaya yeter.

satranc'ı bilgisayar oyunu ile karsılastırmamak lazım. onda iyi olmak icin normal bir insanın zekasından daha fazlasına ihtiyac duyabilirsiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

bilgisayar oyununda zeka aramıyoruz zaten.
multi'de isler bir nebze degisebilir ama. hepsinde de degil tabi. simdi araba yarısı oynayacaksan daha zeki kazanır diye bir olay yok. ama ne bileyim, cok fazla olasılıgın oladugu bir strateji oynayacaksan karsındakindan daha zeki olman sana avantaj saglayabilir. yalnız onu da genelde tecrube ile dogru orantılı gorebiliriz. yani daha fazla oynayan, daha fazla pratik yapan, bilgiye sahip olan genelde kazanır. bu da yine zeka kalemini elimine eder.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

satrancın istediği zeka karşındakinin zakesına göre değişir. single player oyunda nasıl bir zeka arıyorsunuz?

zakadan öte gameplay arıyoruz. oyun bu. oyunun söylediği yere gidip oyunun dedığı tuslara basmaktan ibaret olmamalı. bulmaca cözmeliyiz. bulmaca dediğin gercek anlamda bulmacada olabilir, veyan oyun mekanikleriyle bezenmiş bulmacada olabilir. single playerdan nemi bekliyorum. aha daha bugun oynadım homeworld catacalysm; git şu fleeti döv diyo. gidip o fleeti dövoysun. elindeki kaynaklarla tech seviyesiyle zamanal o fleeti dövmek bulmacadır.

bunun zekayla aptallıkla falan ilgisi yok. zekanı kullanmak zorunda kalıp kalmamakla ilgisi var. oyn oynarken inanılmaz zeka pırıltıalrı göstermek istemiyoruz zaten. ama düşünmek istiyoruz. oyun dediğimiz şey interaktif film değil, oyun. interaktif film olmasını isteseydik interaktif film izlerdik.

bilimum fps interaktif film olmuş durumda zaten, rpglerde öle oldu artık.
Sosyal ağlarda paylaş

anlaşıldı sizin "AH BU PC'NİN HALİ NE OLACAK AZİZİM" başlığı damarınız kabarmış, bir vesile bulursam açarım bir tane daha, ah ederiz. (:P)

öte yandan skill düşürülmesi her ne kadar iyi görünmese de en önemli olan kısım ne kadarının işe yarar olduğu. klasik dediğimiz nice rpg'de hiçbir build'de tek puan vermeye değmeyen tonla skill vardı. ama evet, bana kalsa ben de spear ve med armor'un geri dönmesini istiyorum elder scrolls'a.
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

GERGE said:

satrancın istediği zeka karşındakinin zakesına göre değişir. single player oyunda nasıl bir zeka arıyorsunuz?

zakadan öte gameplay arıyoruz. oyun bu. oyunun söylediği yere gidip oyunun dedığı tuslara basmaktan ibaret olmamalı. bulmaca cözmeliyiz. bulmaca dediğin gercek anlamda bulmacada olabilir, veyan oyun mekanikleriyle bezenmiş bulmacada olabilir. single playerdan nemi bekliyorum. aha daha bugun oynadım homeworld catacalysm; git şu fleeti döv diyo. gidip o fleeti dövoysun. elindeki kaynaklarla tech seviyesiyle zamanal o fleeti dövmek bulmacadır.

bunun zekayla aptallıkla falan ilgisi yok. zekanı kullanmak zorunda kalıp kalmamakla ilgisi var. oyn oynarken inanılmaz zeka pırıltıalrı göstermek istemiyoruz zaten. ama düşünmek istiyoruz. oyun dediğimiz şey interaktif film değil, oyun. interaktif film olmasını isteseydik interaktif film izlerdik.

bilimum fps interaktif film olmuş durumda zaten, rpglerde öle oldu artık.

kafa koparmak icin X'e bas simdi! den ibaret bir oyun piyasasının hegemonyasında yaşıyoruz suanda.. yapımcılardan bundan fazlasını beklemek biraz hayalcilik artık zira oyun = ticaret = para sirkülasyonunda eski amatör havası kalmadı ne yazıkki o yüzden hangisi kolay/seri üretilebilir/herkese ulaştırılabilir ise onu tercih ediyor yapımcılar..

klasik düzen ne yazık ki.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...