Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

FPS map design, 1993-2010

Bone

Öne çıkan mesajlar

Eski oyunlar her türlü döver.

Call of duty mw den itibaren çıkanlara bakın, yenilik diye sunulan şeyler sadece helikopter kullanmak, işte ne bileyim minigun kullanmak, bikaç atlayıp zıplamak, bikaç modern silah. Hep objeler üzerine kurulu. Artık bi sonrakinde ucuna taramalı takılı füze kullanıp sona erdirecekler seriyi sanıyorum.

Ama bak bi 98'in half life efsanesine. Şimdi süper denilen oyunları aratmayacak hikaye, aksiyon var. Hatta çoğunu da döver yani. Olay silah kullanmaksa onda da vardı çok şaşırtan şeyler. Çok güzel bi bölümü vardı hatta, bi harita üstünde işaretleme yapıp airstrike çağırıyordun. Kapıları patlatmaya çalışıyordun falan.

12 yıl sonra gelen oyunların da yenilik diye sunduğu bunlar. Yeni şeyler değil yani. Ha tamam her yeni oyunda devrim yapacak diye bişey yok, kolay da değil de. Yani ne bileyim black ops ile bi önceki arasında işte bikaç silah, işte f e tekrarlı basınca bikaç yerde dövüşüyo, bi iki yerde bişeyleri itiyo vs vs. Geri kalan herşey al eline silahı rambo misali koş.

Hangi insan evladı vurulduktan sonra 5 sn bekleyince düzelir ki? Ha tamam half life'da first aid kit alıyodun bilader o çok mu gerçekçiydi dersen değildi, ama buna göre yine çok daha iyiydi. En azından çatışma olayının sınırını biliyordun. Şimdiki gameplay olayını o zaman yaşamak için konsola god yazman gerekiyordu.
Sosyal ağlarda paylaş

ne zamandır oyun oynamıyorum ben ya
bu yeni eleştirdiğiniz oyunlardan birini önersenize :P

en son gene böyle bodoslama etrafa dalabildiğimiz spidermanimsi dev bıçakları çekiçleri olan bir adamla mutasyona uğrayan şehirde geçen bir oyunu oynadığımı hatırlıyorum ama adını bile unutmuşum
1-2 haftada bitirmiştim kafa dağıtmak için iyi oluyodu..
edik:fps bile değildi bu oyun ya, arkadan bakıyoduk adama
Sosyal ağlarda paylaş

gerçekçilikse arayış A.A. oynayın..nerden geldiği belli olmayan tek bir mermiyle ölün ve en baştan tekrar başlayın..

ya da flashpointi bir kez daha oynayın yıldızlardan yönünüzü tayin edin..

Bulmaca fps dönemi kapandı artık yani ve kabul edelim bir şeyleri bir yerlere saklamak üzere yapılmıştı çok beğenilen eski haritalar da. Oyunu 6 farklı yerden giderek bitirebiliyor muydunuz ? Hayır. Sadece yapılmış olan haritada daha çok dolaşıyordunuz yine lineer sadece arada spiraller yapıyorsun. Bu bence daha iyi anlamına gelmiyor. Olay savaş oyunuysa savaş atmosferini yaşatmak, korku oyunuysa korkutmak. Mapler amaç değil araçtır her zaman.

Multiplayer mapleri yalnız bambaşka bir konu orada maplerin üzerine düşünülmesi gerekiyor ince ayarların yapılması gerekiyor.(oyunun multiplayer anlayışına göre tabi ki)
Sosyal ağlarda paylaş

SeaGle said:
Ama bak bi 98'in half life efsanesine.

iyi de başlık konusu haritaların inşaat şekli ki half-life burada eleştirilen tasarımın öncüsüdür. key card için oradan oraya koşturmak yerine sabit bir çizgiden lineer gidilen oyun.
Bone said:

dediğimi anlamadın herhalde

gayet iyi anladım, dura dura, geze geze oynamak istiyorsun, bunu yapmana izin vermeyen durum ancak respawn olan düşmanlı bölümler. tonla fps'te yapabiliyorsun rahatça bu dediğini.
Sosyal ağlarda paylaş

half life a haritalar doğrusaldı diye eleştiri gelmiş ama o oyunda haritaların kendisi bulmaca gibiydi aynı zamanda. içinde kaybolduğun haritalar değildi; ama nereden nereye zıplayacağını, ne zaman koşacağını, nasıl saklanacağını vs oyunun içine mini oyun gibi koyan ilk oyundu belki de.
Sosyal ağlarda paylaş

siddharta said:

HolyRaider said:
WoW u hardcore oynadığım zaman Ultima nın ne boktan oyun olduğunu anladım

şunu paticik'te demek göt istemiyor mu? ben paticikte kutsala hakaret yasak sanıyordum.

bende starcraft 2 oynayınca eyçof 2 nin boktan olduğunu anladım
cod black ops oynayınca nuke nukem 3d nin boktan olduğunu anladım
ultima online oynayınca ultima 1 in boktan olduğunu anlamıştım
hatta diablo 3 oynayacağım zaman diablo 1in boktan olduğunu anlayacağım
Sosyal ağlarda paylaş

• 10 ay sonra ...
Loxias said:

siddharta said:

HolyRaider said:
WoW u hardcore oynadığım zaman Ultima nın ne boktan oyun olduğunu anladım

şunu paticik'te demek göt istemiyor mu? ben paticikte kutsala hakaret yasak sanıyordum.

bende starcraft 2 oynayınca eyçof 2 nin boktan olduğunu anladım
cod black ops oynayınca nuke nukem 3d nin boktan olduğunu anladım
ultima online oynayınca ultima 1 in boktan olduğunu anlamıştım
hatta diablo 3 oynayacağım zaman diablo 1in boktan olduğunu anlayacağım

ne alaka ya
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...