Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

DOOM3 - SPOILER ALERT !!! (Oyunici Tartisma Burdan)

Vampire

Öne çıkan mesajlar

ya hala tartisiyosunuz bone sus lan sus...abi sizde adamin üstüne gitmeyin, siz ak diceksiniz o kara dicek, sizde susun o da sussun, herkesin fikri kendine adamda inat etti hicbi sekilde kabul etmiycek...bosuna konusmayin...

Bu hl2 yi cok savunuyorsun sen grafik yönünden

AL HL2 grafigi...

VS

DOOM3

Birak yakindan görülünce bozuk olsun sikildim artik düz effektsiz texturelardan...

[signature][hline]Dont make me more aggressive than devil...

[Bu mesaj Vampire tarafından 04 Ağustos 2004 19:26 tarihinde değiştirilmiştir]

[Bu mesaj Vampire tarafından 04 Ağustos 2004 19:28 tarihinde değiştirilmiştir]

Sosyal ağlarda paylaş

Simdi bu cok mu güzel grafik abi, bence kesinlikle hayir...

Günümüzün her ama her oyununda görebilcegin siradan texturelar, lightning effectler, kaplamalar, hepsi siradan ve diger oyunlardan hicbir farki yok ne yazikki, bi kez daha söylüyorum HL2 yi adam edicek olan senaryosu, bu grafiklerle ne yazikki güezl textureli bir FPS ten öteye gidemez...

Peki ya bu? Teknolojiyi sonuna kadar kullanmis, SUNU ANLY ARTIK ULTRA HIGH DA TEXTURELAR YAKINDA BILE COK DETAYLI GÖRÜNÜYOR...Tamamen ayri bir zevk veriyo grafikler, en kücük ayrintiya kadar...Karakter kaplamalari sahana, environment sahane, yahu hala inat ediyosun ve HL2 güzel diyosun, lan bone HL2 ciksin giricem duvarin dibine bi dolu texture ss leri cekicem hangisi daha kötü anlicaksin, bu texturelar artik her ama her oyunda siradan...[signature][hline]Dont make me more aggressive than devil...

[Bu mesaj Vampire tarafından 04 Ağustos 2004 19:37 tarihinde değiştirilmiştir]

Sosyal ağlarda paylaş

hahaha etimizin tadını merak eden yaratıklarmış. ulen bone istedin mi et tadını merak eden yaratıklar oluyor , istedin mi aptal zombi oluyor. kısa kes edebiyatı, ben de yazarlık yaptım, bilirim bu numaraları.. :)

kendim oynayınca veririm sana en alasından cevabı ama bahaneleri yaratıyorsun resmen. yok neymiş kafası güzelmiş de vücudu kötüymüş. fps deneyimin iddia ettiğin kadarsa zaten bilirsin ki quake'in ilk tam anlamıyla 3d motorundan bu yana her oyunda en çok dikkat edilecek yerlerin doku çözünürlüğü yüksek, (yüz, tabela, kullanılacak düğme/konsol) farkın anlaşılması zor olan yerlerin doku çözünürlüğü düşüktür. (gövde dokuları, duvar ve zemin gibi tekrar eden dokular) half-life 2'yi açıp baktığında gene adamın üniformasının yüzü yanında düşük kalitede olduğunu göreceksin..

ama orada "adamın yüzü güzel, gövdesi berbat" demeyeceksin çünkü hl2 betasıydı bilmemnesiydi oynayıp da "hl2 şişirilmiş bir oyun" diye makaleler yazmadın foruma. en azından kapalı mekan motoru olarak doom 3'ün şu anda rakibi yokken piyasada sen gelip 0/10 veriyorsun ya, herhalde dünyada bunu söyleyebilecek bir insan daha yoktur. oyuna 3/10 veren oyuncular bile grafiklerin müthiş olduğunu söylemiş. oyunu beğenmemeye niyetli olduğunu biliyorduk ama bari bu kadar belli etme.. ;)

ben de karanlık mekanları ve karanlıktan faydalanan öcüüü oyunlarından hoşlanmam genel olarak ama doom 3 belli ki bundan en iyi şekilde faydalanmayı bilmiş bir oyun. alfred hitchcock gerilimi aramışsın sen oyunda tarifine göre ama zaten doom'un böyle bir oyun olmayacağını ilk oyunları 10 dk'den fazla oynamış her insan tahmin edebilirdi. böyle bir oyun da doom olamaz zaten, adrenalin fırtınasıdır bu oyun. senin yaptığın sürrealizm hakkında fikri olmadığından picasso'ya dandik demek gibi birşey..[signature][hline]Cleaning Man at Flophouse: Hey, buddy. You got a dead cat in there, or what?

The Terminator: Fuck you, asshole.
Sosyal ağlarda paylaş

anlamıyorum.
gözünüzle değil başka yerinizden okuyup bana laf etmeye çalışıyorsunuz.

yahu sam nerde grafiklere 0 demişim.
grafiklere 7 vermişim. görmüyor musun.. bak Grafikler: 7/10
7. rakamla 7 yazıyla yedi.

ha, yakından 0 dediğime aklın takıldıysa.
bak onun üstüne de uzaktan 10 demişim.

Sen hemen kısa kesip, lafı başka yerinden çevirip, "Bone grafiklere 0 demiş karışmayın o laftan anlamıyor"
ee peki aynı incelememde grafiklere de 10 demişim.

o zaman niye "bone çok iyi anlıyor 10 demiş grafiklere" demiyorsunuz?

yahu anlatamıyorum herhalde. Doom'a karanlık diyorum.
Biri çıkıyor "Bone Doom'a aydınlık dedin ya, gözümde bittin sen bittin"
Grafiklere 7 veriyorum, bu sefer de çıkıp "bone birşey bilmez ki, 0 vermiş grafiklere"
öeeh be, laf da anlatılmıyor size..

misal koyduğum zombie resmini ben değil ultrada ve sizin istediğiniz ekran kartlarla oynamış biri çekmiş.
ben bu zombie resimlerini beğenmedim, textureleri beğenmedim..

adamlar gelmiş "bone o senin ekran kartından öyle gözüküyordur"

yahu ben çekmedim resimleri diyorum.

gözünüz dönmüş sizin. gözünüz. bu dediklerinizden bunu çok rahat anladım..
oyunu sevmedim diye çekemiyorsunuz tabii..[signature][hline]iyi kötü çirkin
Sosyal ağlarda paylaş

şu resim:

uzakten 10'luk gözüküyor.
mesela ilerde duvarda tırtıklar var.
sanki adamlar poligonları çizerken onu da dahil etmişler gibi.

ama yakından onların poligon değil, basit bir skin numarası olduğunu farkediyorsun..

misal abicim al sana örnek:

eski oyunlardan farkı yok.
sadece bumpmapping ile kurtarıyor.
o kapıdaki girintileri çıkıntıları, yakından hissedemiyorsun. uzaktan tablo gibi dursada, tablonun dibine gidince iğreti gözüküyor.

ya kısaca oyuna 7/10 verdim.
sevmedim ama fena yapmamışlar.

sevmedim ama illa sevmek ki zorundayım oyunu, anlamadım ki..[signature][hline]iyi kötü çirkin

Sosyal ağlarda paylaş

ben sadece graqfikleri güzel, ama boktan bir oyun olacağını düşünüyordum, ta ki 1 saat önce yükleyip az bişey oynayana kadar.
sistemim:
p4 1,7 Ghz
256 mb ram
Asus GeForce FX 5200 ekran kartı (128 mb)
Win XP işlemci
falan filan...

oyun bu sistemde bazı özel efektler açık şekilde ve 640-480 çözünürlükte hafif takılarak oynanabiliyor. Oynanabilirliğe etkisi olmadığı için gayet rahatım, açma umudum yoktu çünkü buna da şükür.

Her ne kadar oyunla ilgili bir dolu ön yargım olsa da çok merak ediyodum oyunu çünkü.

Bone'un bahsettiği olay bende olmadı, ya da ben farkında değilim, bilmiyorum. PDA olayı hoşuma gitti, ayrıca oyun içindeki etkileşim çok güsel. Şu yarım saatlik oyun boyunca tek yapabileceğim eleştri adamın o janjanlı zırhının bi kıymığına feneri sokuşturmak suretiyle, hem fenerle ışık alırken hem de silah kullanma maharetini gösteremiyecek kadar andaval olması:)

oyunla ilgili önceden sölediğim lafları hafiften yutmaya başladım ben, ama benim bu "aşırı güzel olmuş süfer oyun be, adamlar yapmış ohannes!" durumum bi süre sonra yok olduğu için, oyunla ilgili "sağlıklı" görüşlerimi daha sonra belirtmek istiyorum:)[signature][hline]Roken brengt u en anderen rondom u ernstige achade toe
MSN:[email protected]
Sosyal ağlarda paylaş

bone daha iki yıl önceden belliydi senin sevmeyeceğin, yere göğe ilan ettin sevmeyeceğim diye. ha doom 3 sevilmeyecek bir oyun mu? belki öyledir. starcraft'ı da beğenmeyenler var az da olsa, onlara da zevk meselesi diyeni duymadım, zevksiz diyeni gördüm sadece.. :)

grafik dediğini yakın/uzak diye ayıramazsın işte sorun orada. wolf 3d'den beri cisimlere yaklaşıp uzaklaşabildiğin her oyunda her zaman yakından kötüdür görüntüler. "uzaktan 10/10 ama yakından 0/10, hadi 7/10 veriyorum" diye birşey olamaz, zevk ya da zevksizlik de değildir bu. ya ilk defa oynuyordur insan fps ya da grafiklere bahane bulamamıştır üretmiştir kendisinden. bana tek bir 3d motor kullanan (hatta 2d de yoktur ya neyse) oyun gösterebilir misin yakından da uzaktan olduğu kadar kaliteli görünen dokuları/sprite'ları? böyle bir teknoloji yok ki böyle bir değerlendirme yapılabilsin. elbette önyargılı olduğun hissini doğuruyorsun, bilgisiz olduğunu kabul edemeyiz onca makalenden sonra.. :-p

"basit bir skin numarası"? o basit skin numarası, bu basit texture numarası, şu basit particle numarası derken zaten bir bakıyoruz ki real-time 3d rendering denen olay zaten bu numaralar sayesinde mümkün. poligonu basıp film cgi'ı da yaparsın, 1 fps ile oynarsın, mümkündür. mesele işlemci ve hafıza gücünü olabildiğince iyi şekilde kullanarak en iyi etkiyi yaratabilmek. sen high poli count olmadan beğenmeyeceksin yani hiçbir grafiği? e kardeşim yok ki böyle bir oyun zaten, var olsaydı da hangi makineyle oynanacaktı?

bump-mapping'e skin numarası dedin ya bone.. :) sen şimdi anti aliasing'e de piksel numarası dersin, bekliyorum o mesajını.. :horace:[signature][hline]Cleaning Man at Flophouse: Hey, buddy. You got a dead cat in there, or what?

Sosyal ağlarda paylaş

Uzaktan yakından niye kafayı taktınız anlamıyorum ki?Zaten oyundaki amaçları "aa ne güzel konteynır" dedirtmek değil ki adamların.Saf adrenalin ve korku yaratmak amaçları ki gayet güzel yapmışlar yani."Zombilerin yakınına yakşatığımda grafikler iğrenç,kötü oyun" demek son derece mantıksız.

Karanlığa gelince,karanlığın asıl olayı orda bilinmeyen korkusu yaratmak.Birden ışıklar sönüp de hırıldamalar başlayınca ÇOĞU insan korkar.Undyingdeki anlattığın sahne mesela yazarlık becrerisi ile süslenmemiş olsa son derece basit birşey.Orda zombiler kabak gibi çıkıp saldırmış yani olay budur :).Ha mesela ben de yazarım Doom 3 den ufak bir sahne,süslerim böyle, senin istediğin gibi olur :).[signature][hline]Eaglef Ifock |SWG|(Retired)
Forgon,the space orc |EVE|

Sosyal ağlarda paylaş

said:
Heffer, 04 Ağustos 2004 20:34 tarihinde demiş ki:
Şu yarım saatlik oyun boyunca tek yapabileceğim eleştri adamın o janjanlı zırhının bi kıymığına feneri sokuşturmak suretiyle, hem fenerle ışık alırken hem de silah kullanma maharetini gösteremiyecek kadar andaval olması:)

O da bir heyecan öğesi :),mesela karanlık bir yerde fenerle gezerken birden röööggh diye çıkınca bişey karşına silah olmadığından panikliyor insan :).[signature][hline]Eaglef Ifock |SWG|(Retired)

Sosyal ağlarda paylaş

said:
Bonecrusher, 04 Ağustos 2004 17:23 tarihinde demiş ki:
Undying daha korkunç bu arada, bir daha belirtmek istiyorum :D

euheue undying geyikti be guzelim ilk bir kac kisimdan sonra korkmak yerine simit-ayran muhabbeti yapiodun oyunda[signature][hline]"Es irrt der Mensch so lang er strebt." - Faust I: Prolog im Himmel / J.W. v. Goethe
42
""The thing that bothers me the most is the lying." - George "Gammy" Costanza (a.k.a. Buck Naked)
to pull a homer: to succeed despite idiocy
Sosyal ağlarda paylaş

eno bu oyunun ilki ki fps denen bir tür bugün pc oyunları piyasasının rahat çeyreğini oluşturuyorsa bunun baş nedenidir, (hobbit olmasa da olurdu ama lotr olmazsa fantezi edebiyatı bugünkü yerinde olmazdı) elbette ki hürmette kusur edemeyiz.. :)

bizler oyunu oynadıkça undead marine'lere dönüyoruz, seni çıtır çıtır yiyeceğiz bone, iyisi mi alıştırma yap oyunda ultraviolent veya nightmare varsa.. :horace:[signature][hline]Cleaning Man at Flophouse: Hey, buddy. You got a dead cat in there, or what?

Sosyal ağlarda paylaş

Bone: undyingin demosunu oynamak bana kismet olmustu (o zamanlar bilgisayarim kotuydu almamistim) ve korkunc bir oyun oldugunu kabul ediyorum. Bana olan olay su:

Los bir koridorda yuruyordum, arkadan hiriltilar, ciglik benzeri sesler ve anlasilmaz konusmalar geliyor. Bir odaya girdim. Etraf bu sefer karanlik. Yavasca gordugum bir koluga gittim. Koltukta kanli bir ceset. Hareket etmedigini gorunce kopmak uzere olan sinirlerim biraz olsun rahatladi. Sonra arkami bir dondumki aynada ben ve arkamda bir hatyalet. Arkami dondum ve hayalet yok, sadece aynada gorulebiliyor(sanirim oyleydi). Burada sinirleirm koptu =) Oyundan ciktim. Bilgisayari kapatip yattim.

Evet Oyun beni korkutttu ama ozetlemek gerekirse ben yurudum bir odaya girdim etrafa baktim budur! Doomdaki amac bu degil. Doomun musterisi farkli. Doom ortaligi daitma oynu (zaten herkez demis bunu). Simdi ben kolay korkan biri oldugumu belirttim ancak; arkadasin evinde 4 kisi oynuyoruz ve oynayan kufurleri bosluga dizerken, dier 3umuz sandalyelerde one egilmisiz, gozumuzu kirpmadan ekrani inceliyoruz. Simdi diger arkadaslarim kolay kokan tipler degiller ama oyunun muthis grafikleri, atmosferi ve yaratik sesleri vs hepimizi icine cekmisti. Sanirim diger yaziimda iyi aciklamadim ama karanlik ortamlarda el feneriyle gezmek ayri bir zevk. Karsina bir zombi ciktiginda o sirada oynamakta olan keyboarda girisiyordu cikan silahla ortaligi tariyordu. Bakin biz 4 arkadas kotu nisancilar sayilmayiz (eh iste hepimiz biraz paslandik ama neyse) ancak o karanlik ortamda arkadan kahkahalar, latince sozler ve cevredeki kanli runler (+anilarimizdaki bebek sesleri) hepimizin sinirlerini bozdugundan zombinin portresini ciziyorduk. Yeterince picassoya rakip olduktan sonra yaratigi vurabiliyorduk. Yaratigin olmesi ile isiklar bir an gelip gidiyor ve o bir anlik isikta imp goruyorsun. Ziplayan oyuncu yine keyboarda girisir arkadaki oyuncular gerilir... Kısaca bu oyun muthis zevkli. Her ne kadar hic bir doom yada quake sevmemis olsamda DOOM 3 hayatimin oynu oldu. Ancak, oyunu oynarken yanliz olsam ve o ortamda olsam, aynen oyunu kapatip bi beyzbol sopasi gibi bir cisimle arkami duvara verip sabah olana kadar pencere-kapi kollarim.

Belkide gercekten senin zevklerine hitap etmemistir, belkide sen bircok kisinin horusun suratini eksik etmeden ekledikleri gibi kafana takmissin oyunu sevmemeyi. Bilemiyecegim. Ancak bence yorumun normal insanlarin bazilarini bu zevkten mahrum birakabilir. O nedenle ben burda roman yaziyorum ve baska insanlarda ssler ile ortami susluyorlar.

Ozellikle doom 3 e olan saygim, doom 1-2 gibi sirf aksiyon degil. HL1 (ve umarim 2) gibi gerilim, daha yavas ve birisi daha soylemisti: kursun sayilari mantikli(yani ortaliga siktigin zaman baska yaratiklar gelince agaliyorsun).

Simdi gelelim hl2ye ve grafiklerine kotu diyenlere. Haklisiniz ozellikle doom 3un yaninda rezalet. Ama, interactive environment bence half life 2 yi (iyi script ve senaryolari ile umarim ki) mukemmel bir oyun yapacak. Doom3u oynadiktan sonra ve tadina vardiktran sonra doom3u gecip gecemeyecegini bilmiyorum ama Valve a saygim var, guvenimde sonsuz. Ortaligi iyice inceleyip, cevreyi kendi avantajina kullanmak half life 2 ile gelecegini umdugum(bidigim) lezzet =) O ayri bir oyun olacak...[signature][hline]Sacré Bleu!
Sosyal ağlarda paylaş

Harbiden öyle,bir görev var ama görevi tesadüfen hayatta kalmak için çabaladığınızdan dolayı ulaşıyorsunuz gibi bir his var ve bence,diğer fpslere göre daha çabuk ölüyorsunuz.Hem karanlık ve gerilimden nişan alma zorluğu var,hem de yaratıkların saldırıları armoru deliyor genelde.Ek olarak bir de darbe yiyince geriye uçmalar savrulmalar ekran buğulanmaları derken baya baya kolaylaşıyor ölmek.[signature][hline]Eaglef Ifock |SWG|(Retired)

Sosyal ağlarda paylaş

ilerde korkacağımı garantileyebilirsiniz değil mi?

daha en başlardayım, bikaç zombi imp geldi de (oeh o şeylerin imp olduuna ihtimal vermediydim kasmış keratalar:)) daha gram tırsmadım, fener olayı problem oluyo bi tek sokana kadar feneri yerine baya health gidiyo:)

mars yüzeyli bölümlerde falan garanti tırsarım di mi?[signature][hline]Roken brengt u en anderen rondom u ernstige achade toe
Sosyal ağlarda paylaş

oyunun başı güzeldi.
hani kurukafaların çıkıp milleti yediği sahne.
sonra birkaç zombi saldırıyordu bize, bir yandan da telsizden askerlerin ölüm sesleri geliyordu.
o giriş sahnesinden sonra aynı heyecanı beklerdim de, o sahneden sonra oyun temposu durdu... bakalım oyuna devam ediyoruz, umarım o sahne gibi bir sahne daha görürüm
halen karanlıklarda yaratık avlıyoruz sadece.. bu olay da beni bayıyor.. sanki heart of darkness oynuyorum..[signature][hline]iyi kötü çirkin

[Bu mesaj Bonecrusher tarafından 04 Ağustos 2004 22:35 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

yaklaşık 8 saatir oynuyorum şu comminication centere ulaşıyorum şuanda az önce kalktım da insanı geriyo da okadar korkunç diill

bitiren varmı okumadım daha bütün mesajları[signature][hline]And there's a million of us just like me who react like me, burn, smell, explode like me glow like me, periodical like me and just might be a piece uranium, but they are just isotopes of me!
I'm Chemical. Yes, I'm the pure Chemical
All other isotope Chemicals can't react forever. So won't the pure Chemical please meltdown please meltdown please meltdown...
Sosyal ağlarda paylaş

said:
BOccOB, 04 Ağustos 2004 22:32 tarihinde demiş ki:
Ben beğenmedim. Süper grafiklerden başka hiç bir şey yok. Grafik motorunu pazarlamak için yapılmış özensiz,vasat bir fps bence...

korkmak mı? rtcw ın bile korkulu bölümleri çok daha başarılıydı, bunda kalp atış hızım bile artmazken rtcw da bölüm bitti diye allaha şükrediyordum...

Fizik motoru da çok vasat.

9 yaşındaki kardeşim ben oyunu oyarken izleyip korkmasın kabus görmesin diye gittim dvd film aldım, oyunu gördükten sonra oyunu ona verdim filmi ben izlicem lol

abi allah razı olsun senden..
azmodai öle diyince ciddi tırstım ulan bende bi manyaklık var niye korkmadım diye:D
bone la kafa kafaya gidiyoruz daha pek bi aksiyon yok ama du bakalım güveniyorum oyuna yakın zamanda çıkar bişeyler (umarım:))[signature][hline]Roken brengt u en anderen rondom u ernstige achade toe
Sosyal ağlarda paylaş

dreamcacher izlerken daha çok gerilmiştim:P
ya en büyük tepki böyle aniden bişi olunca aniden mauseyi zıplatmak oluuo

ama çokk sevdim oyunu ya
painkiller gibi sırf yaratık vurma gibi birşey bekliyordum ama senaryosu ve şu mailleri okuma (bukadar chainsaw ile ne yapıcaz? -diğerlerine yaptığın gibi şuradan at hede hödö) bide voice olayı çok güzell:) (şifreyi 123 yaptım ama hala hatırlıyamıyorlar) birde bilgisayarları direk E tuşu ile kullanma yerine mause çıkmasını görünce ohannes oldum

Bende 128mb asus var ekran kartı medium da oynuyorum biraz jpeg gibi ama çok güzel

birde şimdiye kadar gördüğüm en iyi ışık efekleri bu oyunda hele fenerin ortasını bile bulamışlar ya o çok hoş:)[signature][hline]And there's a million of us just like me who react like me, burn, smell, explode like me glow like me, periodical like me and just might be a piece uranium, but they are just isotopes of me!
I'm Chemical. Yes, I'm the pure Chemical
All other isotope Chemicals can't react forever. So won't the pure Chemical please meltdown please meltdown please meltdown...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...