Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

DOOM 3 İyi olmuş / Kötü olmuş kavgası topici!

Eno

Öne çıkan mesajlar

Evrende gaz bulutu olmasaydı dünya olmaz...... neyse :P
Bi kere HL'nin Quake2 motoru ile yapıldığı doğru ama ID olmasaydı Gabe Newell ve diğer programcılarda başka iş yapmayacaklardı. Sonuçta kafalarında bir oyun vardı ve Quake motorunu kullandılar, o olmasaydı başka bir motor kullanırlardı.
Yani "Wolfenstein ve Doom FPS türünü yarattı" diyebiliriz ama onlar olmasaydı başkası yaratacaktı.

ikinci olarak HL2 için yapılan mod sayısı Doom3 için yapılandan çok daha fazla bunu belirteyim. (sidik yarışına dönüyor :D)

Ben D3 modlarını merak ediyorum ama asıl merak ettiğim şey D3 motorunun lisansını alan bir firmanın çıkaracağı oyun. Sonuçta bana göre yetersiz bir motora sahip D3. Ama belkide benim bilmediğim sırları vardır motorun (ki hiç sanmıyorum :)).

Ben ise D3 motoru yerine FarCry motorunu tercih ederim. D3'te gördüğümüz her efektin çok daha fazlası far cry'da var. Sonuçta dediğim gibi DX9.0c > OpenGL 1.5

FC'nin tek eksik yanı oyuncu hareketlerinin kötü kodlanmış olması. Yani sonuçta D3'te movement çok daha alışık olduğumuz bir yapıda. Ama Far Cry'da bir yere zıplamak bile sorun.

Ya ben şunu diyorum, herkes istediği oyunu sevmekte özgürdür. Bir insan çok rahatlıkla "Ben Doom3'ü HL2'den kat kat daha çok seviyorum." diyebilir. Çok doğaldır.

Ama bunu diyen kişi teknik detaylara girerse tartışmak gerekir ve zaten tartışma kaçınılmazdır. Teknik detaya girincede bana göre doom3 piyasadaki rakiplerinin gerisindedir. Çünkü ışık efektlerini zaten Far Cry'da görmedik mi?, yeterli Bump-mapping'i far cry'da görmedik mi? (doom3'te harbi abartılmış ya)
ve bir çok şeyi FC'de gördük.[signature][hline]LathspeLL
Taurelilomea-tumbalemorna Tumbaletaurea Lomeanor
Sosyal ağlarda paylaş

said:
BOccOB, 07 Ağustos 2004 21:29 tarihinde demiş ki:
ya da daha da tatmin edici olan komut : /quit

belki sen de denemelisin şu anda baktığın pencere için, alt+f4 karşılığı.. :)

toplamda bir saat filan oynamış oldum, (göçermesiydi ayar denemesiydi filan toplansa birkaç saat tutmuştur) şu ana kadar gayet güzel gidiyor. grafikler müthiş, sesler çok iyi. gayet de gerilimli, adı doom olmasa bu kadar ürkünç bir oyun oynamam herhalde. :-p bu gece daha ilerleyeyim de detayına da girerim yarın öbürgün..

yeni bir klasik olup olmayacağı belirsiz şu ana kadar gözümde ama kötü olmadığı kesin. hatta vasat da değil. tam ilk doom'ların tarzında giden bir oyun ama dramatizasyon ve ekstra gerilim katılmış..

ha ayrıca bugün bir arkadaşa da yarım saat oynattım, (wold3d, doom, half-life filan görüp geçirmiş, hl hastası kendisi) sonra da "benim bir-iki arkadaş var korkmadıklarını söyleyen" dedim, "kesin sallıyorlardır" dedi. bilemiyorum.. :horace:

beğenmeyenler ne bekliyordu bilmiyorum ama aşağı yukarı benim beklediğim birşey çıkmış. hatta daha da iyisi denebilir. gerilim yerine aksiyonu daha önplanda tutmalarını isteyebilirdim ama o zaman da başkaları beğenmezdi. bu işler böyle..[signature][hline]Cleaning Man at Flophouse: Hey, buddy. You got a dead cat in there, or what?

The Terminator: Fuck you, asshole.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Dungeon_Master, 06 Ağustos 2004 05:11 tarihinde demiş ki:
Harbiden.. Zaten bonecrusher doom 3 hakkında attığı ilk mesajdan sonra bizim gözümüzde silindi.. Bi de fps bölümü moderatörü olucak.. Cevap yazıcaktım ama değmeyeceğini düşündüm...

Lathspell'de farcrya doom 3'ten daa güzel demiş. Komik bile diyemiyorum. Gitsin kendini bfg ile öldürsün..

Aha daha fazla samimsi turuyo "sizi blizzard takintili kore yalakasi mahlukatlar" gibi bisey olmus bu bende deux ex seviyorum reg unitleirmi kapatip kafama shotgun dayiyimmi?
Arkadaslar oyunun kritigini yapiyoruz birbirimizizn degil.[signature][hline]Cuce iste bildigin cuce
Sosyal ağlarda paylaş

cyclog zaten o nedenle 3d motorlar yaygınlaştığından beri serious sam haricinde (helal olsun hırvatlara tekrardan) doom tarzı full aksiyon fps'si kalmadı denebilir. mecburen doom 3'te doom 2'deki gibi kapıyı açınca 30 tane pinky demon çullanamıyor üstüne.. :)

boccob aynı şekilde elinde mongolmuşcasına meyve bıçağını ileri geri sallayarak zıp zıp hoplamak suretiyle cs heyecanını da yaşayabilir insanlar..

ekleme: 'samimsi'? jargonu ne genişmiş bazı arkadaşların, maşallah, maşallah, pü pü pü pü..[signature][hline]Cleaning Man at Flophouse: Hey, buddy. You got a dead cat in there, or what?

[Bu mesaj Sam tarafından 07 Ağustos 2004 22:43 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

buarada söyliyim o kadar hardcore action a hiç karşı görüşüm yok ama uzun zamandan beride bu kadar kaliteli korku oyunu oynamadım. (mantığa dayandıramadığım şeylerden fazla korkmam bkz:28 gün sonra)

[Bu mesaj cyclog tarafından 07 Ağustos 2004 23:12 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

bence de hl2 allahıne n dandik oyunu ama bundan kiemne birbirinize iyi kötü diye empozae edeceginize fkirlerinzii gidin younunuzu oynayın hayret bişiysiniz yani. ayrıca ornegin bence hl2 sucks yani çünkü ben doom 3 tipi fps leri seviyorum hl2 tipi fps leri sevende o tip oyunları seviyolar ayrıca teknik olarak adamlar yanlış motor u kullanmışlar ne yapalıma ma kullandıkları motor neredeyse hiç aöçık arazi olmadıgı icinde yerinde olmuş bilip bilmeden araştırmadan konuşmayalım o yüzden arkadaşlar birde işte daha fozlu moddur pixeldir carttır curttur gidin biraz official siteye bakın orada diolar şunnarı şlunnarı patchle halledicez başka sorun avrsa bize [email protected] a mail atın diye sevmiosanız solersiniz adamlar geliştirir bu bu topic a ilk ve son postumdur herkeze saygılar
Sosyal ağlarda paylaş

oyunu genel olarak beğenmedim.
Sevme derecem: 3/10
Oyunda çok sıkıldım. Hell + Datapad'ler dışında herşey çok sıkıcı..
Ama oyuna tarafsız değerlendirince 7.5/10 puanı verebilyorum.. O da fizik motoru vs vs için işte..

Hell kısmına geldim..
Oyunun diğer tüm kısımlarından çok daha güzel.
Hatta bir tek Hell bölümünü koysalarmış da olurmuş.
Tek eksiği, biraz daha organik olsaydı keşke demiştim.
Onun dışında, "bö" diyerek çıkan impler yerine, daha gergin bir hava hakim. Tüm oyun boyunca bir tek cehennem'de hissettim gerginliği.
Belki Hell Knight'ların etkisi vardır, görünce "obare obare obare" oldum..

Tabii Dünya'ya geri dönünce gene "öff pöff"ler, esnemeler felan.. Hele oyunun son yaratığında "öf ölse de kurtulsak" dedim..

Keşke, tamamen cehennemde geçen bir ek paket veya bir mod yapsalar da, oynasam.
Hatta daha organik bir cehennem, mükemmel olur.[signature][hline]iyi adam kötü adam çirkin adam

[Bu mesaj Bonecrusher tarafından 08 Ağustos 2004 00:07 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

cuce kendi kendine hem gelin hem de güvey olmuşsun. tebrikler..

ya bone aynı mesajın içinde yazdıkların birbirini tutmuyor neredeyse. hem 3/10 diyorsun hem "şurası biraz şöyle olsa mükemmel olur" diyorsun. organik cehennem de nasıl oluyor anlamadım ama göreyim orayı da madem önce..

combat hayli düz gidiyor şu ana kadar, tam eski doom tarzı. ilerleyince biraz daha hareketlenir herhalde ama atmosfer süper..

bazı arkadaşlar ölenlerin küle dönüşmesini beğenmemiş ama herhalde ceset modellerinin neredeyse hiçbir oyunda kısa bir süreden fazla durmadığının farkında değiller. quake 3'teki gimi iğrenç bir erime efekti yerine ut2003&ut2004 misali süper bir efektle yapmışlar en azından olayı. milletin beyninin fışkırması olayı da dokuz yıl beklemeye değer bir ölüm animasyonunu tamamlıyor.. :)[signature][hline]Cleaning Man at Flophouse: Hey, buddy. You got a dead cat in there, or what?

Sosyal ağlarda paylaş

milletin beyninin fırlaması benim de dikkatimi çekti,
ama yeterince sayko olamamış o efekt.
beyin fırlıyınca yerde kalsa bir de daha güzel olurdu..

ya sam, oyunlarda karakterler eriyor diyorsun.

quake 3, bir multi fps oyunu.
bu ise singleplayer oyunu.
bazı singleplayer oyunlarda, cesetler sabit kalıyor.
hatta dur, cs'de de cesetler uzun süre sabit kalabiliyordu di mi?
ama en azından, erime süresi biraz daha yavaş olsaydı.
yaratığı öldürünce, biraz incelemek istiyor insan, ama poff diye yok oluyor.. sanki kırmızı plazma ile yanıyormuş efektini, kurşunla öldürünce karşılasınca garip oluyor..

organik cehennemle kastettiğim şu.
oyunun başında karşılaşmışsındır, bazı yerlerde organik uzantılar var, fıçıfıçıfıçı (efes fıçı bira istiyorlar) efektiyle oynaşıyorlar.

işte o kol gibi şeylerin oluşturduğu bir cehennem mükemmel olurdu. Ama daha çok, taşlar metaller var.
yine de bu hali de güzel tabi..[signature][hline]iyi adam kötü adam çirkin adam

[Bu mesaj Bonecrusher tarafından 08 Ağustos 2004 01:07 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Bugun oynama firsati buldum. Makinamdan dolayi tüm detaylar low, 640x480 çözünürlükte 2 fps ile oynamak zorunda kaldim :). Henüz ikinci kisimda olmama ragmen oyunun ciddi anlamda hastasi oldum.(Özellikle basedeki mutfakta bulunan kill the duck 2 nin :p) Oyun beni gerim gerim germeyi basariyor. Acikcasi bekledigim doom gibi olmamis ama, iyiki olmamis :).Herseyin monitörlerde bire bir görünmesi ve monitöre mudahale edebilmek çok güzel bir atmosfer yaratmis. Yorumlari okudugumda kapkaranlik bir oyun bekliyordum fakat sadece bazi yerler karanlikti onlarda kuytu köse yerler oldugu için fener açma ihtiyacini pek az hissettim. Ya forumlarda bu olay çok abartilmis yada ben piskopatim :p. Bilgisayarimi yeniler yenilemez orjinalini edinecegim.
Doom 3 bence süper olmus, direk klasik olmayi hakeden bir oyun.[signature][hline]Even a Jedi could LD.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...