Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

12 Eylul referandumu

di

Öne çıkan mesajlar

@Bella
Ahahaha :D Bence al birini vur ötekine. Ben pek fark görmüyorum diğer liderlerle arasında :) Hani referandum tamam ayrı konuda, genel seçimlerde yaklaştı oy atacak parti yok :D

@dasaaa

Aynen öyle. Eklemede yapayım okumuşu yada statüsü fark etmeden ülkenin tamamı için geçerli.
Sosyal ağlarda paylaş

yandaş ya da muhalif ne fark ediyor ki onu anlamadım. yapılacak değişiklikler belli, hepsinde de aynısı yazıyor.

okuduğunu anlıyorsan, dert değil hangisini okuduğun. tabii bi de ufak bi hesap kitap bilgisi lazım.

anayasa mahkemesi eskiden 11 üyeyken değişiklikte 19 olsun denmiş. 3'ünü meclis seçerken, geri kalanda bir değişiklik yok. gene cumhurbaşkanı çeşitli kurumların içinden aday gösterilenleri seçiyor kafasına göre. 8 arttı üye sayısı; 3'ü meclis tarafından seçiliyor, 5 gene yargı kurumları arasından aday gösterilenlerden. hopp böylece aym hükümetin etkisine girmiş oldu. oldu mu? halk cahil, herşey olabilir.

ha asıl büyük değişiklik yargı kurumları arasında seçilen adayların seçimiyle ilgiliydi, o aym'den döndü biliyorsunuz. herkes her adaya oy kullanabiliyor, kullanmaya devam edecek komedi şekilde.

şimdi bu tabloya bakıp; hükümet yargıyı ele geçirdi fikrine kapıl(a)mıyorsam ve bu beni cahil yapacaksa ve sadece yandaş gazete okumakla açıklanabiliyorsa yapacak birşey yok. demek ki cahilmişim.

şu yukarıdaki hesabı zaten halkın %80'ni yapamaz biliyorsunuz. yani cahilim diye fazla eğlenmeyin benle.
Sosyal ağlarda paylaş

Kömür de girse para da girse yine yüksek miktarda oy aldılar bella, ve hiçbir insan bir başka insan hakkında koyun diye atıp tutma yetkisine de sahip değil. Kızdığım nokta bu. Sevgi olmadan her iş döner ama saygı olmadan hiçbirşeyi yürütemezsin yaşamda. O yüzden koyun deyip geçemeyiz insanlara. Cahil deyip markalayamayız.
Sosyal ağlarda paylaş

huun,

bunu birsürü kez açıklamıştım ama bir defa daha açıklayayım.

akp iktidarı yargıyı ele geçirmedi lakin evet derseniz geçirecek.çünkü anaysa mahkemesi üyelerinin tamamını iki kişinin seçmesi söz konusu rte ve gül.

peki akp'nin geçmişi nasıl? yolsuzluklarla dolu. tüpraşıydı, telekomuydu, seydişehiriydi gibi birçok yolsuzluktan dolayı ilerde kendilerini yargılayacak mahkemenin üyelerini kendileri seçiyor.

peki, anayasa mahkemesi üyeleri arasında eskiden 11 üyeden 4 tanesi tamamıyla yürütmenin tercihindeydi. peki düzenlemede nasıl bir durum söz konusu? 17 üyeden 10 tanesi iktidarın tercihinde.yani üyelerin yarısından çoğu?

bu 10 üyenin 4ü zaten gülde,
3ü gül'ün seçtiği yökten geliyor. (1 iken 3 e çıktı)
geri kalan 3ü tbmm'de oy çokluğuyla yani iktidar partisince seçiliyor.

hala sence darbe anayasasından geri değil mi?
hala yargı tehlikede değil mi?
Sosyal ağlarda paylaş

Madem çok demokratlar neden yök'e dokunulmuyor bu değişiklikte? Neden memurlara adam gibi toplu sözleşme vermiyorlar?

Geldikleri günden beri, diktatörlüklerine karşı çıkan her kesime karşı ahlaksız bir savaş yürütüyorlar. Son kalan yargı için böyle bir yol izliyorlar. Gayet açık ve net.

Referandumdan hayır çıkarsa, yargıya çöreklenmiş terör örgütü çıkar bir kaç ay içerisinde.

Ayrıca tayyip baba ne yapsa iyi yapar diye oy atanlar var, bunlara koyundan daha ağır laflar söylemekte hiç bir sakınca görmüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

SeaGle said:

Bide tüm medya unsurları yandaş ahah, birisi bi tarafın yandaşı diğeri öbür tarafın. Zaman, star falan ne kadar hükümet yandaşıysa gözcü de o kadar chp yandaşı. Ortadoğu da bi o kadar mhp fln. Şöyle tarafsız diyebileceğin bi medya elemanı muhtemelen bilmemnerenin yerel gazetesidir. Hatta şöyle diyim, gemlik'in yerel gazetesi bile acayip ötesi yandaş.

buna katılmıyorum.
"taraf, zaman, sabah, vakit gazeteleri akp'nin yandaş gazeteleridir" lafından sonra akp'nin karşı saldırısı olarak "haha taraf, zaman yandaş gazeteler ise tüm gazeteler yandaş gazetelerdir ki zaten" şeklinde bir laf ortaya çıkmıştı.
ondan kaynaklı bir hadise bu.

örneğin tercüman, sözcü gibi gazetelere baktığın zaman bunların belli bir politikası var. kimseyi chp'li veya mhp'li olduğu için kasıtsız şartsız desteklemiyor.
bu tip partilerin bir yamuğu olduğunda eleştiriyor.
ülkeye hayırlı olduğunu düşündüğü faaliyetlerde ise övüyor.

öte yandan zaman, sabah, taraf gibi gazeteler bizzat akp tarafından destekleniyor, övülüyor. bu gazeteler hep akp'yi ön plana çıkartıp sadece onların bakış açısından sunuyor olayları.

cumhuriyet var mesela bu gazete sadece cumhuriyet ve atatürkçülük çizgisini isteyen bir gazete. bu faaliyeti ordu da yapsa akp de yapsa gazetede övecek. ancak akp bu konuda hiç faaliyet göstermediği için bu gazetede doğru düzgün bir övgü yazısı göremedik.

zaman-sabah-taraf gibi gazeteler iktidarı desteklediği ve iktidar tarafından desteklendiği için "yandaş" gazete deniyor.
öte yandan sözcü-tercüman-cumhuriyet gibi gazeteler iktidara karşı bir tutum içinde, sırf bu yüzden onlara "ama onlar da böyle yaparak muhalefet partilerinin tarafını tutmuş oluyor ki"
demek yanlış.

demek istediğimi umarım anlatabilmişimdir.
Sosyal ağlarda paylaş

Benim iscim benim memurum benim baskanim benim belediyem benim halktan habersiz cukkaladigim ihalelerim. Simdi milletvekilligi duserse yargilanma ihtimali vardi artik oda olmiyacak `beraatine... diyip soyduklari ile siyrilacaklar.

Hos bizim halkimiza mustehak yonetilmeyi ve padisahlari cok severiz genimizde var bu.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

dasaaa said:

Bone said:

değil

nasıl değil?

durum iyi değil ama yargı tehlikede değil.

yargıyı tehlikeye sokacak bir hadiseden ziyade yargıyı kendi amaçları doğrultusunda kullanabilecekleri bir takım düzenlemeler getirdiklerini düşünüyorum.

edit: editlendi.

tehlikede işte.
daha ne olsun.
Sosyal ağlarda paylaş

yargı kendi sorunlarını kendi içinde halleder, o yüzden yargının kendisinin tehlikede olmadığını söylemek istemiştim.

öte yandan yargının direk olarak iktidar partisine karışamayacak olması devlet için bir sorun.
yani devlete ve anayasaya başkaldıran bir iktidar partisi olursa ona kimse elleyemeyecek.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...