Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

12 Eylul referandumu

di

Öne çıkan mesajlar

Şimdi evet denince;

* Hakimler savcılar yüksek kurulunun 21 üyesinin 16sı doğrudan yada dolaylı olarak iktidara bağlı olacak ? Bağımsız olan Yargıtayı ve danıştayı HSYK ile iktidarı bağımlı hale getiricek?

* Anayasa'nın değiştirilmez ve değiştirilmeasi bile teklif edilemez maddelerinin ayaklar altına alınması halinde bile baş vuracak yüce bir makam bulunmayacak ?

* Türkiyenin başkanlık sistemine geçip eyaletlere bölünmesi engellenemeyecek?

* Cumhuriyet'in kuruluş felsefesine aykırı olmasına rağmen,emperyalist proje olan eğitimin yerelleştirilmesi ve eğitimde eğitim birliği esasının yok edilerek farklı ana dillerin kullanılmasına ses çıkarılamayacak ?

* Mayınlı arazilerin yabancılara 49 yıllığına kiralanması engellenemeyecek ?

* Yabancılara toprak satışı engellenemeyecek ?

vs vs ?
Sosyal ağlarda paylaş

SeaGle said:

Kömür de girse para da girse yine yüksek miktarda oy aldılar bella, ve hiçbir insan bir başka insan hakkında koyun diye atıp tutma yetkisine de sahip değil. Kızdığım nokta bu. Sevgi olmadan her iş döner ama saygı olmadan hiçbirşeyi yürütemezsin yaşamda. O yüzden koyun deyip geçemeyiz insanlara. Cahil deyip markalayamayız.

yeri gelince koyuna koyun, cahile cahile diyeceksin, yüzüne de diyeceksin. ne demek bu söylediğin, ben herkese canım cicim olmak zorunda mıyım?
Sosyal ağlarda paylaş

Patide bile 20% Evet çıkıyorsa sonucun evet çıkacağı çok bariz ya.

OMG bir uzlaşmaya varılmadan geçirdiler bu tasarıları diyenler için. Bunu hazırlayan partinin kesinlikle böyle bir zorunluluğu yok. Demokrasilerde çoğunluğun borusu ötüyor bilindiği gibi. CHP tek başına iktidar olsaydı, taslağı onlar hazırlasaydı sizce çok mu ipinde olurdu muhalefet partilerinin "endişeleri" ?

Anayasa Mahkemesi üyelerinin seçim usulunun değişmesinden dolayı yargı elden gidecek söylentisine bakıyorum. Adamlar basbas bağırdılar, biz gelişmiş ülkelerdeki standardlar neyse onları inceledik buna göre taslağı hazırladık diye. Eğer bu doğru değilse muhalefet partileri çoktan çıkıp hayııııııır YALAAAAĞN söylüyorsun diye avaz avaz bağırırdı. Sustuklarına göre AB'de, ABD'de neyse onlara benzer bir model konulmuş ortaya. Adamlarda demokrasi de gayet tıkır tıkır işliyor. Kimse padişahlığını ilan etmedi.

Şahsi fikrim anayasanın içinin olması gerekenden çok boş olduğu. Yapılması gereken bir sürü değişikliğin adı geçmedi. Seçim yasası değişmedi, baraj düşürülmedi, siyasi parti kapatma zorlaştırılması saçma bir şekilde direkten döndü. Her zamanki gibi dokunulmazlıklara dokunulmadı - ki bunu yapacak hiçbir siyasi partinin iktidara geleceğine inanmıyorum -

Penth'in de dediği gibi bu ülkenin yararına da olsa sırf AKP'den yadigar kalmasın diye hayır diyeceğim derseniz söyleyecek birşey yok. Ama evet diyenlere lulz vatan haini, gtfo, yandaş medyadan okuduklarıyla gözü boyanmış fanatik liboş derseniz komik düşersiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

Sparkcaster said:

sam in seneler önce dediği kötü özelleştirme hiç özelleştirmemeden iyidir lafı geldi aklıma, eh telekom sonucu malum, koşun evet diyin bi 8 sene sonra kötü anayasa değişikliği hiç değişiklik yapmamaktan iyidir cümlelerini görüp ah vah etmeyiz inşallah

telekom iyi aga. 49 liraya 8mbit:D
Sosyal ağlarda paylaş

yeni anayasanın getirdikleri < yeni anayasanın götürdükleri

yeni anayasa esasında bir göz boyama sepeti gibi
2-3 tane pakede girmemesi gereken madde var (bkz: yargının bağımsızlığı) o maddelerin sayısı az ama getirecekleri külfet sözde demokrat sistem ve güçler ayrılığı ilkesi için külfet.. bunun yanında bir sürü hayati öneme sahip olmayan 12 eylül sorumluluarının yargılanması gibi diğer amddelere görece olarak artık kuyruk acısı kıvamına gelmiş maddeler var.

bir sepetimiz var.. bu sepettekilerin hepsini yememiz şart.. sepetteki 2-3 yiyecek bizim sindirim sistemimizi zocadak uzun vadede zarara verecek yiyecekler fakat bunalrın yanında bir sürü bir sürü cicli bicili renkli renkli 1 tl lik şekerleme vs var, biz sadece şlekerlemeleri istiyoruz ama sepeti satsan illaki karnımızı ağrıtmak istiyor

ben uzun vadede sağlık problemleriyle karşılaşmayı göz önüne alarak gündelik lezzetlere kendimi bırakmayı düşünmüyorum.. mazallah böbrekleri karaciğeri elimize almayalım sonra
Sosyal ağlarda paylaş

Wispy said:

Demokrasilerde çoğunluğun borusu ötüyor bilindiği gibi.

demokrasi bu değil, demokrasi imkansız bişi gerçi.
balon said:

hem kendin hem karşındakinin mutluluğu için tahammül göstermek zorundasın. Herkes herkese gerizekalı, salak diye takılsa işimiz var. Bunu düşünecek olgunlukta olabilmeniz lazım.

ben salak diyip, gerizekalı diyip muhatap almamaktan bahsetmiyorum, belli şeyleri tartışırken, karşındakinin koyunluk yaptığını düşünüyorsan, karşındakinin cahilce bir tavır sergilediğini düşünüyorsan, bunu söylemekten çekinmemekten bahsediyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Nefr said:

diyebilirsiniz tabii, ama oyle derseniz insanlarin gelip takim tutar gibi kendi okuduklari gazeteyi savunmalarina, bunu muteakip muhtelif banlere ve konunun kilitlenmesine yol acmaniz olasi. o bakimdan demeyin, konuya sadik kalin lutfen

o kadar wot yazdim bosa gitmesin vicdansizlar

ben yazdım bosa gıttı hemde 5-6 saat falan harcadım :(
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

Nefr said:

diyebilirsiniz tabii, ama oyle derseniz insanlarin gelip takim tutar gibi kendi okuduklari gazeteyi savunmalarina, bunu muteakip muhtelif banlere ve konunun kilitlenmesine yol acmaniz olasi. o bakimdan demeyin, konuya sadik kalin lutfen

o kadar wot yazdim bosa gitmesin vicdansizlar

ben yazdım bosa gıttı hemde 5-6 saat falan harcadım :(

niye boşa gitsin abi okuyoruz işte napalım daha.
Sosyal ağlarda paylaş

Wispy said:
Demokrasilerde çoğunluğun borusu ötüyor bilindiği gibi.

çoğunlukçu demokrasi ile çoğulcu demokrasi arasındaki fark?

farkı fiyatı?

http://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%87o%C4%9Funluk%C3%A7u_demokrasi

"Tek parti hükümeti iktidarda son sözü söyler."

http://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%87o%C4%9Fulcu_demokrasi

"çoğunluğun mutlak hakimiyetini reddeden, azınlıktakilerin siyasal ve kültürel haklarının kabul edilmesi gerektiğini"
Sosyal ağlarda paylaş

Evet diyelim ya. Herkes evet desin. %51 le falan değil %99'la adamların istediği olsun...

Yargıyı da geçirsinler ellerine. Tam faşizm'e geçelim. Alehlerine konuşanları daha rahat sustursunlar. Ülkeyi istedikleri hale daha kolay dönüştürsünler. Daha az hır gür çıksın, sükunet olsun, uyum olsun...

Referandum'a evet demek vatan hainliğidir falan denmesin. Vatan'ı oluşturan vatandaş zaten evet diyecek seve seve.

Iran gibi, malezya gibi, muz cumhuriyetleri gibi gerici aptal bir ülke olsun Türkiye'de... Şu 100 yıl içerisinde Atatürk ilkeleri sayesinde medeniyet adına yapılan herşey siliverilsin. Cumhuriyet kurulduğu gün bile razı değilmiş millet zaten bu değişikliklere...

Bu ülkenin başındakiler bu ülke için neler tasarlıyorsa daha hızlı uygulamaya koyabilsinler bakalım neler olacak...

12 Eylül darbesinden önce sağda solda bölücü sloganlar attı diye, cafelere molotof kokteyli fırlattı diye işkence görmüş, ihraç edilmiş insanların çocukları, torunları; o kadar üniversite okumasına, aydınlanmasına rağmen; hatta daha temel olarak bu ülkenin ekmeğini yemiş, suyunu içmiş olmasına rağmen ; hala babasının / dedesinin yaptığı holiganlığı devam ettirmek adına ülkedeki demokrasiyi yok ederek faşizm e destek oluyorsa bu ülke zaten çoktaan bok yoluna düşmüş demektir...

Ben artık hiç umursamıyorum. O yüzden eğlenmek için evet diyeceğim.

Çok şükür besin zincirinin üst katmanlarındayım. Ülkede nolursa olsun bana dokunan kolay kolay çıkmayacak. Hükumet hangi ideolojide olursa olsun benimle çalışmak zorunda kalacak...

Buna rağmen benim hayat tarzım tehlikeye düşerse bu ülkede zaten param var basar giderim başka ülkeye. Amerika, Kanada vs. dünden razı benim gibi adamlara vatandaşlık vermeye...

Benim gibi çekip gidemeyecek olanlar düşünsün bu ülkenin varacağı yeri...ona göre bassın evet ya da hayırı.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...