Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Doom 3 Final Trailer: the death is coming.. (Hardware Guide Included!)

Sam

Öne çıkan mesajlar

valla ben o ultra ile high quality resimlerin arasındaki farkı pek algılayamadım.

low quality'de antialias olmaması ve 640x480 olmasından kaynaklı olarak çapraz çizgiler çok kötü. medium quality bence gayet güzel oynanabilir. high quality ise aşmış zaten. ultra şimdilik hem gereksiz, hem de gerekli olsaydı bile bir kaç yıl sonranın işi :p[signature][hline]Homer to aliens: "Don't eat me, I have a wife and children! Eat them!"
Sosyal ağlarda paylaş

Anlamadigim neden bu kadar muhalefet yaptigin ve her konuda asiri elestrisel konusmalarin...

Eger sen begenmiyorsan oynamazsin...Sen bana söylermisin FPS in baslangici ve efsane oyun serisi ve o oyunu yapan firma nedir?

ID software ve Doom Serisi

Buraya kadar tamam...Su an üstünde durulan konu DOOM3 ben HL2 vs DOOM3 tartismasi baslatmak amaciyla yazmadim zaten onu ama yine buraya cekildi konu...
Iki oyunda FPS in ayri kategorilerinde yarisiyor.DOOM3 ü herkes begenmiycek cünkü herkes oynayamaz, bu bir gercektir...Neden oynayamaz, cünkü belli bir sinir katsayisi ve Doom serisine olan bagimlilik gerekir...Seneler önce o dandik grafikli doomlar herkesi yerinden bi karis sicratiyosa ve DOOM3 ün kaplamalarla dolu saban bi ortam oldugunu - özellikle teknolojinin bu kadar gelismesi ve grafiklerin bu kadar gelismesinden sonra - iddia eden biri varsa zaten benim icin doom serisiyle belli bir gecmisi olmayan, belkide ilk fps si wolfanstein veya doom serisinden bir oyun olmak yerine, bu ögeleri tatmadan bilgisayar hayatina baska fps lerle baslamis biri vardir, ki bu insan yani sen beni ve doom manyaklarini hicbir zaman anlayamazsin...

Ben HL2 kötü dedim mi sana, benim o kadar hosuma gitmedi dedim ve ayrica HL2 yi elestirmek yerine sadece sisirildiginden bahsettim.Bu konuyu HL2 v DOOM3 e cekme, milyonlarca insan DOOM3 ü bekledigi kadar bir o kadarida HL2 yi bekliyor...Ve bu insanlarin bircogu 2sini birden oyniycak...Doom3 kisaca bilgasayar dünyasinda grafik üstüne bi teknoloji harikasi yaratti, bunu "kaplama üstüne kaplamali bosuna bi youn" diyerek bi köseye atiyosan zaten biz bosuna konusuyoruz, otur sen daha iyisini yap...Insanlar fizik motorundan cok realisme ve gercek grafiklere önem veriyor...

HL2 yi ünlü yapicak olan sen bardaklarin, tabelalarin etrafta ucmasi degil, göze hos gelen grafikleri yani sira, konusu adam edicek...Burda bosuna tartisiyorsun, bilgisayar hayatinin ilk fps sileri "wolfenstein ve doom serisi" olan ben ve benim gibi bi sürü adamin doom3 e hasta olcagindan eminim, ki zaten burda tartismak yersiz...Herseyin atasi olan oyunun devamina bence bok atmayi birak, adamlari 4 senedir bunun üstünde calisiyor, 2 boktan kaplama yaptilar adammi oldular lafindan cok daha fazlasini hakediyorlar...Bu kadar HL2 vs DOOM3 savasi ypmak istiyosan söylermisin, bu 2 katmani yapmak isik oyunlarini ve pixel shadingi oyun icinde aktif olarak devamli kullanmak kolay valva niye hala yapmadi?

Bosuna tartisma bence, herkes birak kendi istedigini oynasin, bosu bosuna insanlarin aklini celme, DOOM3 e aydinlik dedin zaten bu bana yetti...Ben aydinlik yer bulmaya calistim oyun icinde nefes alip iki dakka durmak icin sen bana heryer isil isil diyosun...

Herkes ne istiyorsa onu oynasin, dedigim gibi bosuna insanlarin aklini celme, al oyna ondan sonra burda görüsünü belirt, ben 2 sinide gördüm o yüzden yaziyorum buraya...

Icinde bu kadar detay olan HL2 den bahsettin son olarak bisey ekliycem, sen sanirim yanlis DOOM3 leakini oynadin yada DOOM3 emulatörlü quake 2 oynadin...Cünkü buraya gelmis bana HL2 mimiklerinden bahsediyosan sana sunu söylerim...

Doom3 ün ikinci haritasinda control odasini gecip karanlik merdivenlere dogru yürürken 2 tane mutant marinein oldugu oyun ici demoyu ya seyretmedin yada atladin...
"Sagina soluna bakan mutant marine yüzüne eksitir ve burnunu ik kez ceker ve - I SMELL FEAR - der ürkütücü ses tonuyla bu arada yüzüne vuran karanlik yüzündeki en kücük ayrintiya bile gölge olarak düserken, mutasyona ugramis sol kolunun kayganligi ve üzerindeki kan, karanligin icindeki hafif isikta yansimalar yaratir, ve yine yüzünü eksiten mutant marine sag elinde tuttugu chaingunla - bagararak asagiya sana dogru kosar" simdi bu detay degil mi de sadece HL2 de tabelalari söküp atmak detay oluyor, yapma allah askina mantikli konusalim biraz

[signature][hline]Dont make me more aggressive than devil...

[Bu mesaj Vampire tarafından 01 Ağustos 2004 16:04 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

bone var ya admin olacağım sırf seni doom 3 başlıklarından banlamak için, ya da forsumu kullanacağım.. :-p

yeter len 2 yıl önce alpha sürüme bakmışsın bugün hala onu anlatıyorsun, oyunu daha oynayan kimse yok. çıksın, oyna, sonra gel yaz sonuna kadar ne düşünüyorsan. (15 dk oynayıp gelme ama yazmaya ;) ) oyunun çıkmasına iki gün kala alpha üzerine ısrarla yazmak cidden komik oluyor.. :)

ben sc'yi 3 ay oynadım konuşturtmuyorlar da sen alpha üzerine halen yorum yapıyorsun.. :horace:

lütfen hl2 kıyaslamalarına girmeyelim tekrar, hl2 çıkınca onu da konuşuruz. doom 3'ten sapmasın konu.. birini sevmek öbüründen nefret etmeyi de gerektirmez, ikisini kıyaslamak da zor ayrıca, değişik yönleri daha kuvvetli..[signature][hline]Cleaning Man at Flophouse: Hey, buddy. You got a dead cat in there, or what?

The Terminator: Fuck you, asshole.
Sosyal ağlarda paylaş

bende anlamadim

isteyen alir oynar oyunu yaw.. simdi doom3 icin acilmis bir topicin icine HL2 diyerek sicilmasi kotu bir olay... onlarca kere bu konusmalar gecti simdi nie bir daha tartismanin geregi var ?

Bencede HL2>doom3 olucak gibi ama doom hafife alinicak bir oyun degil... ve kesinlikle oynanmasi gereken bir oyun diyorum..

28k kisi download edioor suprnova dan.. bu bi rekordur sanirim..

EDIT: ayrica bone.. alpha oynayip bu kadar laf etmen guluncek bisi... Hl2 nin beta sini oynadin mi sen ? o betaya bakarak HL2 yede sux denebilir..

[Bu mesaj Ytse tarafından 01 Ağustos 2004 16:10 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

korkmak istiyorsanız gece yarısı ışıkları kapatıp thief 3 -shalebridge cradle bölümünü oynayın :)[signature][hline]Don't be afraid of the dark! Be afraid of what it hides!

unity100, 24 Temmuz 2004 01:44 tarihinde demiş ki:
ahoehoehroehroehoerhhuhuhu uuuuuuuuu uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu oooooooooof horanse ooooooooooffffff
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Vampire, 01 Ağustos 2004 15:56 tarihinde demiş ki:
Anlamadigim neden bu kadar muhalefet yaptigin ve her konuda asiri elestrisel konusmalarin...

her konuda aşırı eleştrisel konuşmam..
ama içi boş bir oyunun bu kadar şişirmesi çok garibime gidiyor..

said:
Sen bana söylermisin FPS in baslangici ve efsane oyun serisi ve o oyunu yapan firma nedir?

doom değil wolfenstein FPS'nin başlangıcıdır..

said:
ilk fps si wolfanstein veya doom serisinden bir oyun olmak yerine, bu ögeleri tatmadan bilgisayar hayatina baska fps lerle baslamis biri vardir, ki bu insan yani sen beni ve doom manyaklarini hicbir zaman anlayamazsin

beni bilmeden nasıl bu kadar emin konuştun anlamadım..
ben 1990 yılında prince ile PC oyunlarına başlamış birisiyim..
Wolfenstein, Doom 1, Doom 2, Duke Nukem 3D, Blood, Outlaws, Quake 1, Quake 2 vs vs hepsini oynadım..
Wolfenstein, Gods, Golden Axe, Prince, Supaplex gibi eski oyunları çok oynamışımdır. Bu konuda tereddüttün olmasın.

said:
Ben HL2 kötü dedim mi sana, benim o kadar hosuma gitmedi dedim ve ayrica HL2 yi elestirmek yerine sadece sisirildiginden bahsettim.Bu konuyu HL2 v DOOM3 e cekme

ben sadece HL2'nin şişirlmiş olmadığını, tersine Doom 3'ün şişirilmiş olduğunu anlatmaya çalıştım.

Doom 3, HL2 ile kıyaslanamaz bile. Sadece grafiklerini kıyaslayabiliriz. Birinin kaplamaları daha güzel, diğerinin ise mimik ve fizik motoru daha güzel.

said:
milyonlarca insan DOOM3 ü bekledigi kadar bir o kadarida HL2 yi bekliyor.

evet öyle.. kimse beklemese bu oyunları zaten çıkarmazlardı..

said:
Doom3 kisaca bilgasayar dünyasinda grafik üstüne bi teknoloji harikasi yaratti

peki bu nedir bana söyler misin?
Half-Life 2 veya Far Cry'ın yapamadığı ama Doom 3'ün yapabildiği bu teknoloji neydi?
Birkaç kat kaplama diye bahsedilen teknolojiden farkı yok, hatta Unreal 2'den de farkı yok bu teknolojinin. Sadece görselliğe biraz daha önem verilmiş.

said:
otur sen daha iyisini yap.

ben daha iyisini nasıl yapayım bana söyler misin?
oyun firması mıyım ben?
ama ortada daha iyi yapanlar varsa, ve ben bunu gösterirsem, "daha iyisini yap" diyerek kaçamassın, gel otur buraya daha konuşacaz senle :) :)

said:
Insanlar fizik motorundan cok realisme ve gercek grafiklere önem veriyor.
HL 1 ve 2'de bu fazlasıyla var. Zaten HL1, gerçekçi bir oyun olduğundan bu kadar sevildi.

said:
bi sürü adamin doom3 e hasta olcagindan eminim

elbette ki..
ama içi boş bir oyun. bu ortada.
sadece yaratık öldürcez.
bu sadece yaratık öldürme işinin bu kadar şişirildiğini anlamıyorum.
Doom 1 ve 2, bol yaratıkla, ve korku temasıyla bu kadar ünlendi.
Ama Doom 3'te bunu göremedim..
Painkiller da oynandı sevildi, Doom 3 de oynancak sevilcek, ama oyunda bir gelecek yok..

said:
2 boktan kaplama yaptilar adammi oldular lafindan cok daha fazlasini hakediyorlar

Dalga geçmek amacıyla söylemiyorum.
Bu nedir
cidden merak ediyorum, neden daha fazlasını hakediyorlar? Benim ortada gördüklerim bunlar.

said:
Bosuna tartisma bence, herkes birak kendi istedigini oynasin, bosu bosuna insanlarin aklini celme

peki doom 3 konusunda sizin yaptığınız nedir?
Ben bunu eleştiriyorum, sen gelmişsin sonra beni suçlamışsın..

said:

DOOM3 e aydinlik dedin zaten bu bana yetti...Ben aydinlik yer bulmaya calistim oyun icinde nefes alip iki dakka durmak icin sen bana heryer isil isil diyosun...

nerde yazmışım yahu. baktım baktım göremedim..
az önce doom 3 tamamen karanlık yazan ben değil miyim
yoksa sen benim yazdıklarımı okumuyor musun? :) :)

said:
"Sagina soluna bakan mutant marine yüzüne eksitir ve burnunu ik kez ceker ve - I SMELL FEAR - der ürkütücü ses tonuyla bu arada yüzüne vuran karanlik yüzündeki en kücük ayrintiya bile gölge olarak düserken, mutasyona ugramis sol kolunun kayganligi ve üzerindeki kan, karanligin icindeki hafif isikta yansimalar yaratir, ve yine yüzünü eksiten mutant marine sag elinde tuttugu chaingunla - bagararak asagiya sana dogru kosar"

oyunda sadece iki tane marine'ın sana bakıp atlamasından ibaret bir demo.
bunun gibi birçok şey Half-Life'ın içinde olacak,
bir de demo değil direk oyun içi olcak..

said:

oyunun çıkmasına iki gün kala alpha üzerine ısrarla yazmak cidden komik oluyor

peki sam bana söyler misin?
şu an insanlar ne üzerinden konuşuyor?
Pre-Alpha, oyun filmleri ve dergilerde/sitelerde yazılanlar üzerine..
Kimse full sürümleri oynayabildi mi?
Hayır.
Ben de zaten bunlar üzerine konuşuyorum..

said:
ve kesinlikle oynanmasi gereken bir oyun diyorum..

ben de bunu merak etmekteyim.
diğer oyunlardan ne farkı var?
grafik mi? Unreal 2'ye benzeyen grafiklerden ne hayır gelir?
detay mı? Half-Life 2 videolarında bile daha fazla detay var.
korku mu? Undying oynamış biri olarak hiç korkmadım oyunda.
fizik motoru mu? Far Cry'in yapamadığı birşey gösterin bana..
mod desteği mi? Half-Life'ın yanına bile yaklaşamaz..

Benim b
Sosyal ağlarda paylaş

"ama içi boş bir oyun. bu ortada.
sadece yaratık öldürcez."

half lifeta napıcan?yaratıkları tabelalarla öldürünce sadece yaratık öldürmemişmi oluyosun? :P
ben bu tür fps lerden hiç hoşlanmam ama bu iki oyunuda gerçekten merak ediyorum sırf grafikleri için(ama uzun süre oynayabileceğimi sanmıyorum, eğer söyledikleri kadar sağlam yaparlarsa arada açıp grafiklere bakıp kapatırım :P)
ben wolfensteinciydim
return to castle ı bekledim öküz gibi
sonra bi çıktı, fos
tamam ilk bölümleri güzeldi kalkmadan oynadım ama
sonra mezarlığa falan giripte iskeletler hede hödö şeklinde bi senaryo görünce direk bıraktım, attım cd yi kenara
call of duty tarzı bi 2. oyun beklerdim şahsen wolf3d için
neyse doom3 için böyle bişi söz konusu diil o zaten en baştada yaratık öldürmeli oyundu :)
insanlar bu tarz oyunları nası baymadan oynayıp hastası oluyo onuda anlayabilmiş değilim
ama kabul etmek lazımki half life'ın senaryosu dehşetti yani her ne kadar o da yaratık öldürmeli bi oyunda olsa, ilk bölümden manyak etkilenmiştim, hani bi makineyi çalıştırıyoruz, birden yaratıkların ortasına düşüyoru sonra tekrar eski yerimize dönüyoruz ortalık yıkılmış falan :)
Sosyal ağlarda paylaş

"peki sam bana söyler misin?
şu an insanlar ne üzerinden konuşuyor?
Pre-Alpha, oyun filmleri ve dergilerde/sitelerde yazılanlar üzerine..
Kimse full sürümleri oynayabildi mi?
Hayır.
Ben de zaten bunlar üzerine konuşuyorum.."

kimin ne üzerine konuştuğuna bakmıyorum ki ben, trailer hoşuma gitmiş ve bekliyorum oyunu ilk oyunların hastası olan biri olarak, insanlarla paylaşıyorum. bir oyunun potansiyeli var ya da yok denebilir belki henüz çıkmadan ama "oyun boş, ben gördüm alpha'sından" demek mümkün değildir. tahminde bulunursun, çok iddialı isen tahmininde patlarsın. :) ama sen tahminde de bulunmuyorsun, oyunun son halini oynayıp yalayıp yutmuşçasına konuşuyorsun, bu yanlış. aynısını mesela beyond divinity'de de yapmıştın, demosunu oynayıp "gelmiş geçmiş en kötü rpg" ilan etmiştin.. ;)[signature][hline]Cleaning Man at Flophouse: Hey, buddy. You got a dead cat in there, or what?

Sosyal ağlarda paylaş

said:
Bonecrusher, 01 Ağustos 2004 16:46 tarihinde demiş ki:
said:
Sen bana söylermisin FPS in baslangici ve efsane oyun serisi ve o oyunu yapan firma nedir?

doom değil wolfenstein FPS'nin başlangıcıdır..

Düzeltiim.. Wolfenstein değil Catacomb Abyss'tir fps'nin başlangıcı... Gerçi onuda id software yaptı..[signature][hline]Birini suçlamak için işaret ettiğinde, diğer 3 parmağınında seni işaret ettiğini unutma..
Sosyal ağlarda paylaş

fantezi edebiyatında hobbit ilktir ancak lotr ele alınır ilk iddialı ve türü ayrı bir tür olarak yerleştiren (bunu beceremiyorsa mevcut türler altında alternatif olarak kalır öylece) yapıt olarak, bu da doom'dur..[signature][hline]Cleaning Man at Flophouse: Hey, buddy. You got a dead cat in there, or what?

Sosyal ağlarda paylaş

peki o zaman catacomb abyss'ten önce fps oyunu yapılmış olabilir amatör olarak..
ama biz görmemiş de olabiliriz..

sonuçta Sam'in de dediği gibi FPS'nin merkezini oluşturan "ilk" sayılan yani bu tarz oyunları başlatan FPS, Wolfenstein 3D.[signature][hline]iyi kötü çirkin
Sosyal ağlarda paylaş

said:
EagleEye, 01 Ağustos 2004 17:39 tarihinde demiş ki:
"ama içi boş bir oyun. bu ortada.
sadece yaratık öldürcez."

half lifeta napıcan?yaratıkları tabelalarla öldürünce sadece yaratık öldürmemişmi oluyosun?

eh ona bakarsan oyun oynamak ile mircte chat yapmak aynı şeyler,
sonuçta pc kullanıyorsun.

ama altında aslında ikisi farklı tür.
painkiller bir de half-life'a bak.
painkillerda yaratıklar geliyor vuruyorsun öldürüyorsun.
oysa half-life'ta puzzlelar oluyor, senaryo oluyor, bu yüzden sadece yaratık öldürmüyorsun, aklını kullanman gereken, çözmen gereken puzzlevari yerler bulunuyor.[signature][hline]iyi kötü çirkin
Sosyal ağlarda paylaş

8-9 yıl önce deselerdi "gün gelecek doom'a laf atacak" insanlar, bir yerimle gülerdim.. :)

neyse oyunu görelim de ona göre hesaplaşırız.. ;)[signature][hline]Cleaning Man at Flophouse: Hey, buddy. You got a dead cat in there, or what?

Sosyal ağlarda paylaş

o zaman abi fallout 2 ile counter strike da aynı..
sonuçta ikisinde de adam öldürüyorsun..
hatta dediğim gibi mircde chat yapmakla oyun oynamak gene aynı şeyler, sonuçta pc kullanıyorsun..

ayrıca sam, ben doom'a laf etmiyorum
doom 3'e laf ediyorum..
on kere aynı zombiyi öldürmekten daha yaratıcı birşeyler beklerdim[signature][hline]iyi kötü çirkin

[Bu mesaj Bonecrusher tarafından 01 Ağustos 2004 19:59 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

demin başka arkadaşlarla da tartıştık bu konuyu, her ne kadar yenilikçi ve zeka kullanmaya teşvik eden oyunları kendi zevklerim arasında en önde tutsam da katıksız aksiyonun da bir kenarda her zaman bulunması gerektiği düşüncesindeyim. doom 3 diye splinter cell ile thief 3 karışımı birşey istemem ben mesela, serious sam ya da ilk doom'lar gibi düşüncesiz, mantıksız, bulmacasız, adrenalin fırtınası beklerim. yenilik yapacağız diye hl tarzı birşey yapmadıklarını umuyorum şahsen ben..

on kere aynı zombinin öldürüldüğü oyun diye küçümsenecekse bilgisayar oyunları tarihinin en meşhur bazı oyunlarını olduğu gibi çöpe atmamız gerek. pacman'den başlayıp diablo'ya kadar sayalım dökelim..

ekleme: ayrıca başlıkta zerre kadar başka bir oyunla kıyaslama, yorum filan yokken gelip "boş oyun bu" diye makaleler yazmanın nedenini hala anlayabilmiş değilim. ha yorumların belirtildiği bir başlık olurdu onda yazardın tamam. herkes oynayıp yazardı düşüncelerini..

trailer koyduk nereye gitti konu hey yarabbi..[signature][hline]Cleaning Man at Flophouse: Hey, buddy. You got a dead cat in there, or what?

[Bu mesaj Sam tarafından 01 Ağustos 2004 20:10 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

pacman ve diablo ne alaka sam?
bir yaratığı birden çok kez öldürmemiz gerekiyor muydu?

katıksız aksiyon yapılcaksa katıksız yapılcak
doom 1 ve 2 gibi bir oyun olması lazım.
ama cidden zombileri birkaç kere öldürmek gerektiğini görünce öeh demiştim..
aksiyon yerine engel sadece[signature][hline]iyi kötü çirkin
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Bonecrusher, 01 Ağustos 2004 18:58 tarihinde demiş ki:
peki o zaman catacomb abyss'ten önce fps oyunu yapılmış olabilir amatör olarak..
ama biz görmemiş de olabiliriz..

Evet olabilir ama en azından yapılmış ve yayınlanmış ilk oyun Catacomb Abyss'tir. Dediin mantıkla daa önce (Hobbit ve Lotr'dan) frp kitapları yazılmış olabilir, hatta yayınlanmış bile olabilir, ama günümüze ulaşamamış olabilir, o yüzden bilemio olabiliriz vs, vs..
Her konuda bir sürü teori üretebilirsin..

said:
Bonecrusher, 01 Ağustos 2004 18:58 tarihinde demiş ki:
sonuçta Sam'in de dediği gibi FPS'nin merkezini oluşturan "ilk" sayılan yani bu tarz oyunları başlatan FPS, Wolfenstein 3D.

Sam'in yazısını bi daa oku. Sam ööle dememiş, doom'dur demiş. Sen wolfenstein 3d diosun..[signature][hline]Birini suçlamak için işaret ettiğinde, diğer 3 parmağınında seni işaret ettiğini unutma..
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...