Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Are Videogames Art?

GERGE

Öne çıkan mesajlar

• Genel Yönetici
Wired'den yeni bir linkle geldim. Seviyorum bu dergiyi.

http://www.wired.com/underwire/2010/04/alt-text-videogames-as-art/

Burada da konuşmuştuk: http://forum.paticik.com/read.php?35,4716080,page=1 Konu hakkında benim söyleyeceklerim orada, ilk sayfada yazıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Hayatında fallout 1-2, planescape torment, BG 1-2, GTA, MI, silent hill serisi oynamamış kişiler gelip böyle gerizekalı laflar etmesin bir zahmet. Roger Ebert zaten bunamış, böyle laf olsun diye oyunlar sanat eseri değil demiş.

Elbette her oyun sanat eseri değil ama azımsanamayacak sayıda sanat eseri kıvamında oyun var.
Sosyal ağlarda paylaş

kesinlikle sanat, etkileşimli olması birşeyi değiştirmez ebert'in iddiasının aksine. yıllarca "tiyatro sinemadan daha sanatsal çünkü daha çok etkileşim var" diye söylevler yapıldıktan sonra hele, ebert'in söylediği ironik olmuş.

oyunları diğer sanat eserlerinden ayıran, tam zıt oldukları en büyük nokta zaman içerisinde kaçınılmaz şekilde gözden düşmeleri. teknik olarak aşırı hızlı geliştikleri için tam anlamıyla kalıcı olmaları ve hayranları/meraklıları tarafından ilerleyen yıllarda ve çağlarda zevk alınmaları imkansız. pop müzikten bile hızlı eskiyorlar.

haliyle muazzam bir hikaye, anlatım veya unutulmaz karakterler bile bir bakmışsınız yitip gitmiş 10 yıl geçmeden. haliyle sanatın yıllandıkça değerlenmesi ya da en azından tadını koruması durumu geçerli olamıyor, ve bu nedenle konsensüs oluşmuş değil. ebert'e "şunu oyna bir bakalım" dediğimiz oyunların önemli bir kısmını sistem uyumsuzlukları, aşırı hantal arabirim gibi nedenlerle oynayamayacak muhtemelen. :/
Sosyal ağlarda paylaş

oyunlar sanat değil bence
genel olarak bakarsak değil
arada sanat sayılabilmesini istediğimiz oyunlar var evet, planescape mesela, fakat niye sanat demek istiyoruz o oyuna
görsel olarak bizde büyük bir etki yaratmıyor
e tamam hikaye kısmı var ki oyunun en başarılı olduğu kısım (ki bence şimdiye kadar çıkmış oyunlarda üzerine yok)
sorun şu
oyun dediğimiz şey tek elemandan oluşmuyor, yani sadece hikayesi çok iyi dediğimizde bitmiyor olay
planescape e hikayesi mükemmel diyerek bu oyun sanattır diyemeyiz
oyunların tasarımı sürecinde çok fazla etken var, fakat sanatın oyun tasarımında etkisinin çok büyük olduğu gerçeğini değiştirmez tabi bu

bayadır sanat içerikli oyunlar başlığını da güncellemiyordum bir ara da ona bakayım (:
Sosyal ağlarda paylaş

sanat nedir diyince cevap veremediğin bişeyin tartışması da böyle oluyor işte.
yığın nedir dediğinde yığın mesela kum yığınıysa kaç tane kum tanesi olması gerekiyor gibi bi soruya cevap vermenin tek yolu yüzlerce insana kum yığınları gösterip, en çok "yığın bu bence" denilenler üzerine karar vermek olması gibi, oyunlar sanat mıdır'a da aynı şekilde cevap bulabiliriz ya da bunu yapmak yerine yazıdaki gibi daha önceki deneyimlerle oluşturulmuş bir liste yaparız ve oyunlar 20-30 sene içerisinde sanat olacak deriz.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 ay sonra ...
  • 9 ay sonra ...
Resmiyet kazanmış
http://www.digitaltrends.com/mobile/us-government-officially-recognizes-video-games-as-art/
said:
Enthusiasts have long debated whether video games qualify as “art.” But that conversation is now over at the US government’s National Endowment for the Arts (NEA), which just declared “all” forms of media, including video games, content made for the Internet, and “mobile technologies” officially-sanctioned art forms.

Gerçi youtube vidyoları da artık sanat ama olsun, bilgisayar oyunları konusunda tartışma bitmiştir :P
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...