Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Mount&Blade: Warband Multiplayer

Sereglin

Öne çıkan mesajlar

Red said:

manuel block antremani diye tutturdunuz şimdi millet kalkan kullanmıyor.bana laf ediodunuz bide :).manuel block işin şov kısmı.ama maçlarda öyle sadce 2h ile oynanmaz bu oyun

ben çift kalkanım olmadan oynamam bu oyunu :).bugun öldüğümde bizimkileri izliodum.resmen kalkan kullandıkları için öldüler.ki sırtlarına almıyorlar bile :)

benim manuel blockum çok iyi deil.kendimce oynuyorum.ama ztn tarzım değil yani öyle makarasına duel yapmadıkca almıyorum

Heh. Manuel block isin sov kismi fln degil. Bilmen gerekiyor. Hala sadece bizi ve zayif turk oyuncularini dusunerek konusuyorsun Red. Dunya bizim etrafimizda donmuyor. Bizden cok daha iyi oyuncular var. Manuel block ogrenmek SART. Ogrenmesi zor olan seylerden biri. Direkt kalkan baslarsan oyuna ogrenemezsin, gec oldugunda da usenirsin ogrenmek icin. O yuzden en guzeli en basta ogrenmek bunlari. 2 iki kalkanli kisi dovusurken genelde kalkanlar kirilacaktir. Bu sefer olay manuel blocka kalacaktir en basitinden, veya spearla atli avlarken gelen attacklari savurman lazim vs. Bunlar sadece olasi durumlardan iki tanesi. Cok bilmis gibi laf atma su konuda :P O kadar adam ogrenmeye calisti, gelistirdi kendini bir sekilde manuel blockta. Sadece sen kalkip "ne ogrenecem biliyorum zaten oynamayi" seklinde konustun. Sonucta kalkanla oynamak da ogrenilmesi gereken sey. Ben manuel ogrenelim derken zaten ilk ogrenmeniz gereken sey bu, sonrasinda fake vs ogrenmeniz gerekiyor dedim. Kalkan ogrenmek de yetmiyor, kalkanla fake yapmak gerekiyor. Suan icin iyi bir oyuncu manuel block bilen ve bu alt yapiyla oyuna baslamis oyuncudur.

Kendimce gaza gelip konusmuyorum, bu oyunu oynayanlar WTF,RN,30A ve bizden ibaret degil.

edit: imla
Sosyal ağlarda paylaş

fake'i yine yedirebiliyorum da tekme hiç aklıma gelmiyor açıkçası onları çalışalım bence de. xunn'a da katılıyorum böyle güzel bi günüme denk gelirse o kalkanlara yazık oluyor sdffg.

iki mesaj girmiş araya. yunusemre'ye de katılmıyor değilim, genelde yemiyorum fakeleri ama tabi yine de daha iyi olmak lazım her zaman eheh.

edit3: ben herkese katılıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

dünkü maçımızdan sonra yazılanları okudum, çok önemli noktalara değinen arkadaşlar olmuş, kendilerini tebrik ediyorum öncelikle sdf. ben de kendi gözlemlerimi, yaptıklarımı ve şu ana kadar ki deneyimlerimi paylaşayım, ne kadar fikir paylaşırsak o kadar iyi olur gibime geliyor;

1) Her şeyden önce kendi adıma konuşmak gerekirse One Handed + Shield'ı her yönüyle öğrendiğimi ve etkili bir şekilde kullandığımı düşünüyorum. Bu açıdan One Handed / Shield kombinasyonu ile oynamak isteyen ya da pratiğe ihtiyacı olan herkese yardımcı olabilirim şimdiden.

2) Geçen haftaki ve bugünkü antrenmanlarımıza bakacak olursak son derece geliştiğimiz görülüyor. Geçen haftaya göre çok daha kalabalık olmamıza rağmen herkes elinden geldiğince üzerine düşeni yaptı, battal mod'da takılan olmadı ( belli raundlar dışında ) Ventrillo'yu, kendi takımım için söylüyorum, efektif bir şekilde kullandık. Başlarda her kafadan bir ses çıkar gibi oluyordu ama daha sonra herkes yerinde ve zamanında konuşmaya başladı, doğru stratejiler belirlendi, takım arkadaşları gerekli durumlarda uyarıldı. Ventrillo'nun her multiplayer oyununda olduğu gibi bu oyunda da klan müsabakalarında düzgün ve ciddi bir şekilde kullanılması şart. Öbür türlü müzik seviyesini sıfırlayıp ses'e abansanız bile arkanızdan gelen atlıya dikkat etmeyip cörk diye lance'i kuyruk sokumunuza yiyebilirsiniz. Hiç gerek yok bunlara.

3) Kick hakkında baya yorum yazanlar olmuş, yine kendi adıma konuşmak gerekirse kick'e çok fazla başvuran biri değilim. Ha, kick öğrenmek gerekli mi ? Kesinlikle gerekli. Ama RN klanındaki Skull arkadaşımız gibi ( yanlış anlaşılmasın kendisi son derece iyi bir oyuncu ) sürekli tekme atmak bir süre sonra rakibin o kişiye saldırı tarzını değiştiriyor. Ben Skull'ın her attığı tekmeyi yediğim zamanları bilirim, şimdi teke tekte nadir tekmesini yiyorum adamın. Tekme bilmek önemli, ama alışkanlık haline getirmemek gerek. Two Handed kullanan kişilerin öğrenmesi ise çok çok daha önemli tabi ki.

4) Combatlarda sürekli yapılan bir hata : Bir kişiye birden fazla kişinin dadanması ve saldırması. Klan maçlarında bu hata çok can yakacak gibime geliyor, hele hele Battle'larda. Kendi fikrim, yalnız başına olan bir rakibe saldırırken eğer yakınınızda başka bir arkadaşınız daha o rakibe saldırıyorsa ve arkadaşınızın teke tekte sizden daha efektif olduğunu düşünüyorsanız geri çekilin. Bu kadar basit. Bana o kadar çok oluyor ki, artık üzerime 3 - 4 adam geldiğinde bile çekinmiyorum. Neden çekineyim ki, herifler frag manyağı olduğu sürece çatır çutur birbirine vuruyorlar bana vurucaklar diye. Bu hataya biz düşmeyelim. Rakibe ilk saldıran siz olsanız bile arkanızdan bir destek geldiğinde ya geri çekilin, ya da vent'ten arkadaşınıza geri çekilmesini söyleyin. Arkadaşınız ya da siz ölseniz bile sonuç olarak adama hasar vermiş olmanız, kalkanına zarar vermeniz ya da kırmanız bile takım adına bir avantajdır.

Ek olarak belirtmek istiyorum, okçu arkadaşlar buna lütfen çok daha dikkat etsin. Takımınızdan biri rakip ile tek tek mücadele ederken lütfen OK ATMAYIN. Kendinize güveniyor olabilirsiniz, bunu anlarım, ama ne olursa olsun çok insan bu yüzden güme gidiyor. Dün sezgin bana headshot attı mesela lol.

5) PATI içerisinde acilen bir görev ve birlik dağılımı yapmamız gerekiyor. Bana göre 1 - 2 hafta içerisinde herkes en iyi oynadığı birliği forumdan belli kişilere söylesin, Sereglin, Mortis, Cake gibi. Bir liste oluşturalım, her üyenin en efektif olduğu birliği görelim orda. Ayrıca piyade ile oynayan kişiler Two Handed mı yoksa One Handed mı onu da belirtsin. Ilerde yapacağımız antrenmanlarda Atlı - Piyade - Okçu dengesini oturtmamız gerekiyor.

6) Biraz da taktiklerden bahsetmek gerekirse; dün iki takımın da taktikleri iyiydi. Rage Mode'da gezinen, tek başına takımı sırtlama derdinde olan kimse yoktu ( bkz. frag'lerin birbirine yakın olması iki takımda da ) Yalnız dikkatimi çeken bir nokta oldu, iki takım da rutine bağladı. Örneğin ilk haritada köy tarafına göre konuşmak gerekirse haritanın hep sol tarafında kapışmalar yaşandı. Ben, her ne kadar sezgin yapma etme eyleme dese de, 4 - 5 kez takımımdan ayrı olarak sağ taraftan rakibin üzerine gittim. Derdim acaba 2 - 3. kez yaptıktan sonra sağ tarafa rakibin adam yollayıp yollamayacağıydı. Nitekim pek gelen olmadı, rahat bir şekilde ters taraftan okçuların arkasına çıkabiliyordum. Ha, bu ilerde yapılmaması gereken bir hareket belki ama kullanılabilecek de bir taktik bence. Tabi ki bu oyun takım oyununu çok gerektiren bir oyun, ama değişik taktikler denemek, kimi zaman takım arkadaşı kaybede kaybede öğrenmek de iyi bir yol.

Şimdilik bunlar aklıma geldi. Güzel bir antrenman oldu dün gece ki, community'i geliştirmeye bakalım.
Sosyal ağlarda paylaş

herkes bu kullanilir bu kullanilmaz, bu adami taniyorum boyle yapiyor vs demiste. Basitce her multi oyunda oldugu gibi, beklenmeyeni yapmaniz lazim her zaman. Ayni tarza takilmayin, rakip sizi ogrenir ve ona gore taktik yapar. Kaybedersiniz. Bu yuzden tek bir stil yerine iyi bir oyuncu olmak icin cogu stilde savasmayi ogrenip beklenmeyen sekilde rakibi sasirtmaniz lazim.

Ayni olayi, taktiksel acidan da yapmak gerekiyor. Bunun icinde surekli mac yapip test etmemiz gerekiyor, farkli saldiri-defans veya anti taktikler uretmemiz gerekiyor. Karsi takim full atli alirsa, veya daha fazla okcu moduna gecerse veya full melee kaplumbaga gelirse. Ayrica geldikleri yone, pustuklari yere karsi taktikler. Bu yuzden ben mac yapmayalim dedim, madara olmamak icin :(

Saygilar
Uchiha Madara
Sosyal ağlarda paylaş

Sereglin said:

herkes bu kullanilir bu kullanilmaz, bu adami taniyorum boyle yapiyor vs demiste. Basitce her multi oyunda oldugu gibi, beklenmeyeni yapmaniz lazim her zaman. Ayni tarza takilmayin, rakip sizi ogrenir ve ona gore taktik yapar. Kaybedersiniz. Bu yuzden tek bir stil yerine iyi bir oyuncu olmak icin cogu stilde savasmayi ogrenip beklenmeyen sekilde rakibi sasirtmaniz lazim.

Ayni olayi, taktiksel acidan da yapmak gerekiyor. Bunun icinde surekli mac yapip test etmemiz gerekiyor, farkli saldiri-defans veya anti taktikler uretmemiz gerekiyor. Karsi takim full atli alirsa, veya daha fazla okcu moduna gecerse veya full melee kaplumbaga gelirse. Ayrica geldikleri yone, pustuklari yere karsi taktikler. Bu yuzden ben mac yapmayalim dedim, madara olmamak icin :(

Saygilar
Uchiha Madara

abooo bu nasıl espri la gaçın la gaçın.
Sosyal ağlarda paylaş

O diilde bence gavur bilinmedik bi team le yapsak da görsek neyiz ne diiliz :) Türklerle yapmayalım ztn boş konuşurlar, çok konuşurlar bi de 5'i araya gelemez fln ..

Birde anti taktiği tek tek düşünmek pek kolay iş değil, adamlar yaptığımız taktiğe karşı bir şey yaparsa bizde daha sonra onu uygulayabiliriz
Sosyal ağlarda paylaş

abi diğer clanlardaki adamlar bizden iyi bilmiyoe emin olun

rn yavuz çok iyi adam mesela.bide 1-2 daha sayarsın.onun harici belki taktiksel olarak takım oyunları iyidir.ama bireysel olarak oynadıgımızda goruyoruz adamları.bariz kötüler

manuel blockun hala şov kısmı oldugun düşünyorum.hani mouseu sağ yapınca sğa block sol yapınca sol.bunu bilen herkes 3-5 denemeyle az çok alısır.problem yine orda değil.kalkan kırıldıktan sonra diyoruz.ama o kalkan kırılana kadar alabilirsiniz bi adamı.hani duel değil sonuçta bi yerden de ok gelir bide sen salalrsın ölür adam

2h li adamı savunma yapmaya iticeksin.eğer sen kalkanı kaldırıp adama block kasarsan tabi patlar kalkanın.bzn 1-2 vuruşta patlıyor ama kısmet.

2h normal bir oyunda oynarken oynanabilir.ama takım oyunu ve maçlarda kesinlikle 2. plandadır.oncelikle kalkannını alırsın.2. silah olarak duruma göre tercih edilebilrir 2h.
Sosyal ağlarda paylaş

abi 2 hand'in çok gerekli olduğunu bende düşünmüyorum.

2 TH geldiğinde kalkanlıysan 2 sini de kesebilir misin? Evet
2 Kalkanlı geldi TH'lisin kesebilir misin? Karşındakiler cahil cüheyla değilse şansın %5 flndır..

Teke tek de herhangi bir TH'nin kalkanı kırıp üstüne beni öldürme şansına da %5'den fazla vermiyorum..

Asıl olay kalkan vs kalkan'da depiği koyup, fake atıp dmg vermektir. 2H anca arkadan gelsin çok dmg versin phewwww ..

Kalkan candır, LAF ETMEYİN KALKANIMA! :)

Tabi 2H'nin de yararlı olduğu yerler vardır ne biliyim arkadan gelir vurursun, yüksek dmg verir falan ama Battle'da 1'den fazlası gerekli midir tartışılır

Manuel block'a bağlamayı unutmuşum. Abi adam geldi bana kalkanımı kıracak kadar dmg verdiyse zaten alsın kessin yemişim manuel'ini block'unu :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...