Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

E-book Reader ?

xwhiplashx

Öne çıkan mesajlar

• Genel Yönetici
Eski Nook arkadaşın dediği. 2 ay da günde yarım saat okumayla. Benim hızımda 2-3 hafta ancak gidiyor. Maksimum 10.000 sayfa değişimi işte Nook Touch ama menüler, wifi, kitap açma-kapama, aleti uyutup-uyandırma filan işin içine girince 4000 filan çıkar ancak. Hesabı eReader'ın sayfa değişimi üzerinden yapılıyor aslında.

Söyle diyeyim. Cumartesi elime geçti, deli gibi kurcaladım, her yerine girdim, bir sürü kitap indirdim. İki tane de roman bitirdim 300 sayfalık. Pil ömrü %55 şu anda. (300 sayfa roman rahat 1000-1200 sayfa değişimi sürer, bir ePub sayfası 2-4 nook sayfası oluyor fonta göre).

Normal kullanımla bir ay gidebilir bana. Anlamışsındır az-çok sanırım.
Sosyal ağlarda paylaş

Tam alıyordum ki başka bir telefon alma durumu oluştu o yüzden nook aciliyeti yok diye 1-2 hafta daha bekleyecek. O sırada şunu sorayım size karanlıkta okumak için nasıl bir ışık kullanıyorsunuz? Bu sokakta satılan kitaba takılan ışıklar (ki onuda sayfa çevirdikçe çıkarıyorlar mı nası okuyorlar onunla anlamış değilim) nook'a takılıp rahatça okunabilir gibi duruyor sayfa mayfa olmadığı için hem ucuz onlar.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Odamın lambası yetiyor. Açamadığım durumlarda led masa lambası var, yatağın yanındaki minik sehbamsı şeye (bir adı vardı bunların ama getiremedim) koyuyorum onu, güzel oluyor.

Kitap lambası hayatımda hiç kullanmadım. Çok karanlıkta kalırsam Nook for Android'e geçiyorum. Kapağa takıyorlar onları ama.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Kitap okumak için değer ama (hatta hayatımda yaptığım en iyi 4-5 alışverişten biri oldu eski Nook'u satıp bu yenisini almak) çocuklar kırmasın, onlar kullanacak dersen öyle sağlam değil. Ötekilerden daha sağlam göründü bana ama hiç biri sağlam değil bunların.
Sosyal ağlarda paylaş

Nasıl satılmıyor ya ahah, satılıyor tabii ki. Ama euro üzerinden.

www.amazon.de
www.amazon.co.uk
...

Kindle Touch da geldi bu arada avrupaya, 129 wi-fi, 189 mu ne wi-fi + 3G, (kullanıma para ödenmiyor, e-book reader 3G'lerinde, bedava)

Nook'tan haberim yok ama o da satılıyordur muhtemelen (en azından İngiltere'de falan vardır.)
Sosyal ağlarda paylaş

.de fln farketmiyor kargo amerikadan geliyor kindle. Ben almanya adresine aldım ve dhl ile amerikadan geldi. Avrupa Türkiye gibi kargo yapılmayan yer değil tabiki önceki mesajda da dediğim gibi ama kargo süresi ve vat olayı var işte.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi ben de .de'den kız arkadaşıma aldım, siparişi verdim ertesi gün kapıma getirdi dhl :)

Amerika'dan ya da X ülkesinden gelip gelmemesi önemli değil zaten, amazon markasının ürünü Kindle ve legal olarak satılıyor Avrupa'da. Hatta sadece amazon.de değil Karstadt gibi zincirler falan da satıyor Kindle'ı Almanya'da.
Sosyal ağlarda paylaş

Kinle ile Simple Touch ' baktım biraz

Soru ve görüşlerim :

[list]
[*] İkiside 99$ , fiyat farkı yok
[*] Kinle kendi formatını okurken , Nook epub,pdf falan okuyor.Peki , kesinlikle hatasız bir şekilde epub lar kindle a göre çevrilebiliyor mu?
[*] Pil ömürleri ikiside 1-2 ay arası gidiyor sanırım?
[*] Kindle'ın text2speech özelliği nasıl , vay anasını dedirtiyor mu , iyi bir deneyim yaşatıyor mu ?
[/list]
Kindle daha bir yakın geldi bana özellikleri az biraz daha iyi gibi , tek olayı alacağım ve netten torrent vs bulacağım her kitabı çevirip sorunsuz okuyabilecek miyim ?

Edit : text-to-speech çok iyi değilmiş elemanın biri , monoton monoton okuyor zaten sıkılıyorsun demiş . Haklı da olaiblir , eğer işe yaramıyorsa Nook bi adım öne çıkar kafamda. Drm removal ile convert ile uğraşmayız en azından.
Sosyal ağlarda paylaş

İki cihazda ereader olarak aynıya yakın.
Kindele da muzik dinleyebiliyorsun. Kulaklık veya kendindeki hoparlörle. Text to speechten ne bekliyorsun bilemiyorum yani monoton monoton okucak başka ne yuapabilir ki. heyecanlı sahnelerde sesini mi değiştirsin? Ben kullanmadım diyebilirim ama uzun yolda falan araba kullanırken denemek lazım T2Speechi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Korsan okuyacaksan pek farkları yok. Kindle işte ek olarak internete giriyor, müzik çalıyor ama telefon olduğu sürece bir kere bile girmezsin. Zaten bu eylemler bir günde pilini bitiriyor aletin.

PDF hepsi okuyor ama geç onu, yaramaz ikisinde de.

Tek önemli farkları dükkanlara olan destekleri zaten demiştim, DRM kaldırma ile o da fark olmuyor aslında. İki-üç sayfa önce uzunca anlattım farklarını, kişisel tercih tamamen:

GERGE said:

Kindle Touch ile Nook'un beş temel farkı var; ekran kaliteleri, pil ömürleri filan aynı hep. Fontları farklı ama font zevk meselesi tamamen, sitelerinden ve YouTube'da bak onlara. Ama Kindle'ın üç fontuna karşı (regular, condensed, sans serif diyor); Helvetiva, Gill Sans, Trebuchet, Caecilia, Malabar (iki tane daha var) gibi typesetting ile ilgilenen insanların bileceği kendi kanıtlamış, ünlü fontlarla gelen Nook avantajlı bence (benim için önemli bir faktör olmuştu bu). Typesetting olarak filan ama başarılı hepsi, Kİndle'ın fontlar da iyi. O beş fark:

Kindle ekran koruyucu olarak reklam gösteriyor.
Kindle sadece kendi formatını çalıştırırken, Nook ePub çalıştırıyor.
Kindle ile çerçeve (margin işte) boyutu değişmiyor.
Kindle mp3 ve Audible destekliyor.
Kindle'ın web browser'ı var.

İlk fark belli. Seçim ikinci farka göre yapılmalı. Eğer kitapları satın alacaksan Nook'un daha iyi olduğunu düşünüyorum hala çünkü Türkiye dahil Avrupa'daki her firma e-kitapları ePub olarak satıyor (basitçe, Amazon dışında tüm dükkanlardan alınan kitaplar Nook'da okunabilir). Amazon ise sadece kendi dükkanında satılan kitapları okuyabiliyor. Tabii, DRM kırarak tüm dükkanlardan alınan kitapları birbirine çevirip her alette açabilirsin. Eskiden ePub Kindle'ın formatına göre gömülü yazıtipleri, daha fazla formatlama ıvır-zıvırı gibi şeylerle geldiği için çeviri sakat olabiliyordu ama artık aynı gibiler, Kindle formatını geliştirdi.

Eğer korsan okurum diyorsan tek fark reklam oluyor zaten, o nedenle gidip Nook alabilirsin. Ama Kindle'ın da daha çok özelliği var okuma ile ilgili olmayan ve daha fazla aksesuarı var. Kindle mp3 çalıyor (pili 2 ay giden aletin pilii bir günde bitirmek istersen), Audible desteği var (bu nedenle almayı düşünmüştüm ama Audible için Xperia kullanıyorum, yetiyor), web browser'ı da var. Smartphone yoksa düşünülebilir yani, varsa gerek yok (bu özellikle smartphone hızında pil tüketiyor zaten).

Normal Kindle'ı boşver. Dokunmatik ekran ya da kolay kullanılır bir klavye (İlk Nook'un dokunmatik LCD ekranındaki ya da eski Kindle'ın fiziksel klavyesi gibi) çok büyük kolaylık. Kütüphanede kitap ararken, aletin dükkanında gezerken, kitaba not alırken, wifi şifresi girerken filan işini çooook kolaylaştırıyor. Normal Kindle ile ok tuşlarını kullanarak klavyede tek tek harflere gidiyorsun. 20$ fark fazlasıyla değer yani klavye almak için.
Sosyal ağlarda paylaş

Amazon Kindle 3 için olan kılıflar ( dealextreme ) Nook s Touch ya da Kindle Touch'a da olur mu acaba ? Oradan da bi kılıf siparişi veriyim diyorum ,anca 3 haftaya geliyor zaten.

Edit : Şu GG de kutusuz satıyorum diyene ne diyorsunuz , fiyat uygun USA beklemeyip alsam mı ? Ayak mı yapıyor acaba bir kusuru mu vardır ?
gg nook touch
Sosyal ağlarda paylaş

korsan için düşünenler kindle'de mobi kullansın kendi uzantısına gerek yok. mobi her kitap var nette ve tam uyumlu bir format. 2-3 tane daha format var desteklediği. sadece epub desteklemiyor. o şekilde düşünün kendi uzantısı var diye başka bişe açmıyor değil yani alet. ve korsan'da çevirme işlemi saniyelik iş. yani orjinal alanlar düşünsün format işini. korsan alan aletin teknik özelliklerine şekline şemaline göre seçsin =)
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
o gg'deki adam hep satıyor, mesaj çek bir. belki bir haftaya filan sıfır getirecektir. refurbished de satıyor şu anda: http://urun.gittigidiyor.com/elektronik/barnes-nobles-nook-simple-touch-dokunmatik-54511219 (ben de bundan aldım)
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...