Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Oyungezer vs. Level

pekaziz

Öne çıkan mesajlar

level'ı 98'den 2005-6'ya kadar 7-8 yıl sürekli almıştım ben ne malmışım, gerçi o zaman eski tayfa vardı tabii ama yine de gereksizmiş. böyle diyorum ama OGZ çıktığından beridir de her sayısını aldım sdfd, alışkanlık oluyor artık bi yerden sonra tuvalete atıyorum 3-4 dergi her ay arada okuyorum işte. verdikleri DVD'lerin kapağını bile açmıyorum onlara yazık oluyor.

ha bir de Level'ın orijinal oyunlarına kanıp da almayın şunlara para kazandırmayın :(
Sosyal ağlarda paylaş

BonePART said:

abi ayda 5 er lira mi bu dergiler
10 lira eder
2 senelik yaptirrim yapip bi netbook alip tualettede netten okunabilir aslinda

bende oyle dıyordumda cok ekstrem oluyor

sımdı sehpa tası tuvalete, bırde o kadar kurul notebook ac 15dk ıcın

meh
bırde notebook yanımdayken forumdu vesaıre ıdı derken zaman olduruyorum dırek, netten gamestop fılan gırmek ıstememe sebebımde o bır acınca bır aksam yalan oluyor lınkten lınke tıklıya tıklıya

cok yalan yanı

dergı ehr sekıl daha ıyı ve pratık
5-6 lırada cok bısı degıl her ay eheh
Sosyal ağlarda paylaş

Kinkaudonau said:

Splinter Cell: Conviction diye Kane & Lynch'in cover resmini 2 sayfalık ön incelemeye koyan, Unreal Tournament'in yeni oyunu için "serinin bu oyununda sağ tuşa bastıkça roketleri biriktirmek gibi YENİ bir özellik gelecek" diyen keko dergiyi bir zahmet övmeyin artık

hangi dergi bu?
Sosyal ağlarda paylaş

Kinkaudonau said:

Splinter Cell: Conviction diye Kane & Lynch'in cover resmini 2 sayfalık ön incelemeye koyan, Unreal Tournament'in yeni oyunu için "serinin bu oyununda sağ tuşa bastıkça roketleri biriktirmek gibi YENİ bir özellik gelecek" diyen keko dergiyi bir zahmet övmeyin artık
aahahahahha roket olayi mukemmelmis
Sosyal ağlarda paylaş

|Joker| said:

Ayrıca OGZ, Doğan'ın esiri olmamak için çıktı Level'den bu da gayet açık.

|Joker| said:

Kişisel tespittir. İki derginin editörlerini koy sandalyeye, geç karşılarına bak, Level'e 5 dakikadan fazla tahammül edemezsin. Ama dergidir en nihayetinde...

OGZ'den hazzetmiyorum, Bu tip olaylar oldukça OGZ seviyesini daha çok düşürüyor aslında. Level okurken "diğer dergiler şöyle böyle yaptı böhühü" gibi tripler görmüyorum ama OGZ sağolsun her ay bir vukuatı gözümüze sokmaya çabalıyor. Bundan sıkıldım.

OGZ'nin avantajı aslında çok güzel bir reklam kampanyası yürütmeleri. Aslında Level'ın da OGZ'nin de birbirinden farkı yok, üstün yanı yok, bir aynanın yansıması gibiler. Ama OGZ her yerde "bakın biz daha efendiyiz, daha kaliteliyiz, daha underground'uz, siz oyuncuların kafasından iyi anlarız" tripi atıyor, bunu da iyi yapıyor.

Sinan Akkol'u eskiden beri sevmezdim. Ondan önce de Level sıkıcıydı, ondan sonra da Level sıkıcı kaldı, OGZ'ye geçtikten sonra da değişen bir şey olmadı.

Level'ın ilk sayısından beridir en beğenmediğim özelliği ço monoton bir yapısı olması. Bir ara takdir ettiğim bir değişim geçirmişti aslında ama onu sürdüremedi.

Gerek OGZ olsun gerek Level, bir sürü çaylak yazarla dolu.
OGZ'den ve Level'dan bir-iki yazarın yazılarını beğeniyorum.
Ve tuhaftır ki, birçok OGZ fan boi'nun sürekli aşağıladığı SadeceKaan bence şu an piyasada olan yazarların %80'inden daha iyi yazılar yazıyor.

OGZ'nin bana tuhaf gelen reklam kampanyalarından ilki,
ilk sayılarında
"Level okumak son zamanlarda çok sıkıcı olmuştu, ama artık OGZ var, OGZ Level'dan ayrılan yazarların açtığı bir dergidir." Hani madem Level son zamanlarda "çok sıkıcı" olmuştu, neden o sıkıcılığı yaratan yazarların bir dergi açtığını övünerek söylüyorlardı o bana çok tuhaf gelmişti.
Ama o reklam kampanyasını çok başarıyla yapmıştı.
Şimdi OGZ'ciler "baın biz underground dergi okuruyuz, bakın biz sisteme başkaldıran dergi okuruyuz" gibi triplere giriyor.

Bu reklam kampanyasının modası geçince son aylarda da Level'a çamur atma kampanyasına başladılar. Sürekli forumlarında okurlarını gaza getirmek için böyle e-mailler, yazışmalar, fotoşoplar felan gösteriyorlar.

Benim içim Level M. Berker Güngör (Maddog)tur ve Level'ın ilk sayısından beridir. Onun yazdığı oyun incelemelerinden zevk almışdır. Ha bir de Burak Akmenek ve Cem Şancı inceleme yazılarını sevdiğim kişiler.

OGZ'nin kendine bir yol çizmesi gerekirdi ama halen Level takıntısı devam ediyor adamların. Olur da dava açıp Level isim hakkını kendilerine aldıkları zaman rahatlıycaklar sanırım.

Gmail'den gönderilen iletilere baktım da, "aha Fırat'ın açığını bulduk, adamın nasıl terbiyesiz olduğunu görün" gibi bir şeyler ima edilmiş, güldüm sadece. O e-mail'leri atan adam "en iyi ihtimalle" freelancer bir yazar. Bir-iki yazı yazdı herhalde, freelancer parası aldı. Bir anda "kemikleşmiş Level adamı" kesilmiş. Ki %90 oyungezer ajanı gibi bir şey. Baksana sol üstte oyungezer shortcut'ı koymuş browsera. Gitmiş Fırat'a e-mail atmış, "ühü çok üzüldüm 4 ay emek verdim ben buraya, yemedim yedirdim, içmedim içirdim" gibi ağlamış. E böyle bir şeyin karşısında da bence Fırat gayet normal bir karşılık vermiş. Sonra gidip OGZ forumuna yazmıştır bunları, kendine acındırmak için. Artık OGZ'nin kadrosuna alırlar artık, hayırlı uğurlu olsun :D İyi taktik aslında...

OGZ Knight Online gençliğine hitap etmek için uğraşıyor, Level ise "Level geleneğinin devamı" olduğunu kanıtlamaya çalışıyor.
İkisinden de bir adam olmaz, sonuç olarak.
Ama ikisini de her ay alıyor muyum, evet. Başka dergi olsa yine alırım. Sırf bakmak için bile yetiyor işte.
Sosyal ağlarda paylaş

2 dergiyi de almiyorum.cok onceden aliyodum level ama ne yazarlarla ilgili bi bilgim vardi ne de yayincisiyla.

ama su ogz vs level olaylarindan anladigim kadariyla olay ogz nin camur atmasi degil tam tersine levelin ogzyi baltalama cabasinin uzerine cikmis gibi gorunuyor

bir de o mailler gercekten komik, ustune levelden birinin oyle bisi olmadi kanitla demesi uzerinde gelmesi bu maillerin ayri komedi.

ve o dh forumlarinda kendi dergisini almayanlari koyun gibi guduluyosunuz diye benzetme yapan eleman da bambaskaymis.
Sosyal ağlarda paylaş

@Bone: o kadar saydırdıktan sonra niye alıyosun dergileri?

Levelı çook eskilerden alırdım arada bir ve benim için Gameshow'a benzemöeye çalışan ezik tiplerdi sevmezdim. en son 2001-2002 falan gibi almışımdır heralde, OGC geçen ay ilk defa aldım ve okuyacak hiçbişey bulamadım. Hazetmedim yani. Ama sadece DHdeki yazım tarzlarına bakarak levelın ne kadar çirkef olduğunu görmek mümkün, ortaokul çocukllarına hitab ederler ancak bence.
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

en büyük yalan gametrailers yahu

gametrailers iyidir, nerden baktığına bağlı tabii.
başaşşağı baktığında yalan olur evet.
ama oyun video incelemeleri piyasadaki en "tarafsız" inceleme oluyor.

fizban said:

peki arkadaşlar türkiye'de d&r larda orada burada bulunabilen ingilizce oyun / yazılım / donanım dergisi var mıdır tavsiye edebileceğiniz ?

pcgamer var ona bakabilirsin. d&r'da en çok ona rastlıyorum.

aktiftablet said:

@Bone: o kadar saydırdıktan sonra niye alıyosun dergileri

her şeyi internetten takip edecek kadar boş zamanım yok.
bir de normalde sadece hoşuna giden tarza takılıp kalıyorsun.
diğer tarzdan oyunları takip etmek için iyi oluyor dergiler.
dergiye göz gezdiriyorsun ve farketmediğin oyun dünyalarında da neler olduğunu görmüş oluyorsun.

dergileri almamın bir nedeni bu.

bir diğer nedeni de verdiği posterler ve cd'ler :D
promosyon yani.
Sosyal ağlarda paylaş

@Bone, uzun yazmak isterdim de üşendim.

Bir tarafta Türkiye'deki oyun sektörünü geliştirmek için etkinlikler düzenleyen, turnuvaların Türkiye ayağını sahiplenen, dünyada ilk denebilecek haberlere imza atan bir dergi var, öteki tarafta çıkmamış oyunu inceleyip yazan, serbest yazarıyla dalga geçen bir dergi dururken, "ikisi de aynı bokun soyu" demek cidden çok saçma olmuş.

Ha bir de Oyungezer'de çaylak yazarlar var demişsin. Yahu Tuğbek, Sinan, Serpil'i geçtim, Kaan, Erce, Eser, Göktuğ, Güven, Muder, Volkan, Burak gibi artık bu sektörde pişmiş, saygı duyulan isimler uzayda mı yazıyor?

Ha bir de Gameshow'u Kuran-ı Kerim gibi paso gündeme getirmeyin yahu. Zamanında hepimiz hastaydık, mektuplarımız yayımlandı mutlu olduk ama 10 sene geçecek aradan neredeyse. O zamanki şartlarla bugünküler çok ama çok farklı.
Sosyal ağlarda paylaş

Hepsini okumadım sabrım tükendi lakin;

said:
OGZ'den hazzetmiyorum, Bu tip olaylar oldukça OGZ seviyesini daha çok düşürüyor aslında. Level okurken "diğer dergiler şöyle böyle yaptı böhühü" gibi tripler görmüyorum ama OGZ sağolsun her ay bir vukuatı gözümüze sokmaya çabalıyor. Bundan sıkıldım.

Bazen öyle şeyler yazıyorsun ki Bone, sadece tartışmada muhalif bir taraf olsun, forum dönsün diye.

Reading comprehension 101 yazıyorum sana. Ben OGZ'nin durmuna düşsem dünyayı sallarım giderken, bırakın lan bu tırt dergiyi biz kralını yapacağız yine zuaa derim yani. Sen de dersin.

Adamlar yine efendiliğini korumuş, bunu o topiği okuyan herkes görebilir. Ayrıca level çöp bariz. OGZ de dünyanın en iyi dergisi değil evet ama kıyasla en iyi içerik olarak. İsterse 10 kişiye satsın, daha kaliteli iş yapıyorlar. Fırat orada aglasın zırlasın. Millet beraber büyüdüğü yazarları alır okur.
Sosyal ağlarda paylaş

Valla artık hangi dergi sevdiğim oyunu veriyorsa onu alıyorum. İlgimi çeken birşey yoksa almıyorum. Ama hani Level'la OGZ'yi aynı kefeye koyma olayı birebir doğru olmaz. Evet iki dergide çocuk gibi itişerek canımı sıkmıştır. Fakat level gidip çapulcu gibi dünyada ilk kez yapılan oyun incelemesinin üzerine hakları olmadan konmaya çalışarak rekabet işinin ne kadar çocuklaştırılabileceğini göstermişti zaten. Cem Şancı'nın köşe yazılarından karşı tarafın okurlarına düdük makarnaları diye hitap etmesinden, forumlarında en küçük bir eleştirinin bile uçurulmasına kadar her türlü abukluğu yapan, profesyonel dergi çıkaramayan level bir kenara, ne kadar ilgimi çekmeyi beceremesede bu sektördeki en deneyimli ve yetkin kişileri kadrosunda barındırıp, oyun sektörünün gelişmesi için çabalayan ogz bir kenara derim.

pekaziz said:

Ha bir de Gameshow'u Kuran-ı Kerim gibi paso gündeme getirmeyin yahu. Zamanında hepimiz hastaydık, mektuplarımız yayımlandı mutlu olduk ama 10 sene geçecek aradan neredeyse. O zamanki şartlarla bugünküler çok ama çok farklı.

Ehehe buna katıldım :) Bir dönem herkes okudu Gameshow'u. Ama adamlar tutunamadı kapanmak zorunda kaldı. Şu an öyle bir dergi çıkacak olsa ben eminim ki yine bu piyasada tutunamazdı. O dergi o dönem için güzeldi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...