Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

331. Celp Dönemi...

Prawler

Öne çıkan mesajlar

valla butun postlari okumadim, zaten cok yorgunum ama kendi deneyimimi biraz ozetliyim.. 2. gun sinava girmek icin 1. gunun ogleninde yola ciktim trenle tuzlaya gectim (tren demeye sahit gerek, ray ustunde tabut direk), kiz arkadasimda benimle gelmisti cok bos vakit olucak diye.. Neyse rezervasyon yaptirdigimiz tesise gittik, kapidan girdik, bizim boyle boyle rezervasyon vardi vs.. Adam kimlikleri istedi verdik, kafayi kaldirip "siz burda kalamazsiniz" dedi.. Hayatim boyunca ilk defa bir konaklama tesisinde boyle bir yanit aldim zaten. Niye diye sorunca, siz birince dereceden akraba veya evli degilsiniz dedi.. Ayni odada kalmak icin kardes veya evli mi olmamiz gerekiyor dedim, evet dedi. Benim hey heyler gelmeye basladi zaten o an. Caresizlik icinde "peki o zaman ayri odalar olsun" dedim, sonucta kalicak yerimiz yok, ve geri donme gibi bir sansimiz da yok tatil yapmaya gelmedik sonucta..

Adam "o da olmaz" dedi.. Nasil yani diye sorunca.. "Odadan odaya gecebilirsiniz o riski alamam" dedi.. Benim sinir yerini dumur olmaya birakti.. Peki internet sitesinde niye bunlari yazmiyosunuz, veya rezervasyonda soyadlarin olmasini da mi gormediniz diyince, bon bon suratima baktilar.. O an etrafima baktim zaten, belediyenindi ortam.. Calisan kadinlarin falan isteklerinin disinda baslari falan kapatilmis, sordum bu ilin yonetimi hangi partide diye "ak parti" dediler, direk haaa tamam o zaman oldum. Resepsiyonlarin biraz ustune yuruyerekten beni boyle magdur edemezsiniz vs. ayagina sesi biraz yukseltince, pasa pasa sehrin icinde, ayni fiyata otel bulmak zorunda kaldilar, rezervasyonumu da onlara yaptirdim.. Taksi de cagirtip, otele gectik. Otel otel demeye bin sahit ister. Ama sonucta bize sadece kalicak yer gerekiyordu, bidi bidi etmedik pek.

Aksam disari ciktik, tuzla neymis diye dolasalim diye, yemek yemek icin sadece "xxx Koftecisi" ve bir tek sinema vardi. Bu arada ben gidip sira aliyim dedim.. Oglen gitmeme ragmen bana 5891 no. geldi. 4500'den almaya basliycaz yarin dediler.. Blog'lardan baktigim kadariyla 7'de gelin demisler insanlara, bende oyle yaparim dedim ve otele geri dondum. Vakit bollugu, ve sehrin olulugunden sebep "hadi sinemaya gidelim" dedik, kocaman "SINEMA" tabelasi var boyle.. Neyse gittik, film afisi yok ilginc olan hicbir yerde. 4 Kat yukari ciktik, 2-3 tane genc eleman "selam, nasil yardimci olabiliriz?" dedi.. Bizde gariban bir sekilde "sinemaya bakmistik" olduk.. "Burda artik sinema yok, tiyatro yaptik burayi" dedi.. Ayri bir dumur yasadik.

Saga sola gittikce, insanlarin ne kadar lanet, ve dost canlisi olmadigini ogrendik tuzlada. Nerdeyse banta oturmak icin evlilik belgesi istiyceklerdi.. Sozum ona turistlik bir bolge olucak kaynak suyu vs. var diye.. Taksicilerden tutun, sokaktaki kasaba kadar herkes ters ve sinir bozucuydu, veya bize secilmisleri geldi.

Asker mevzuu'na gelince.. 7'de gittim. Cok hizli bir sekilde okumaya baslamislardi.. 50'ser 50'ser koyun gibi isim okuyup "cok, kalk, cok, ileri mars" modunda piyade birligine aliyolardi. Bende 8 gibi girdim. Bize giriste "telefon veya elektronik hicbir aletle gelmeyin ustunuzde, kapidan donersiniz" dendi.. Guzel dendi de telefonu emanetcilere birakin diyor, emanetci dedigi modifiye edilmis sahinin bagaji.. Adam 5 tane emanet edilmis telefonla ordan ayrilsa, o "emanetciden" bir tane daha alir zaten. Yerim oyle isi diyip vermedim telefonu, kapatip ceketimin ic cebine koydum.. Askeriyeden girerken ustumuzu aradilar, var mi bir sey diye sordugunda "telefon var ceketin cebinde kapali" dedim, er "caktirma" diye fisildayip gecmeme izin verdi sevindirik oldum.

Iceri girdikten sonra koyun psikolojisi pompalanmaya baslandi direk :p. Saga don, sola don, 5li sira ol, otur, kalk, tuvalete git gibi emirlerle hep beraber hareket ettik. Dosyalari doldurup, sinava girmemiz ve sinavdan cikmamiz 11.15'i buldu. Aslinda super hizliydi. Ilk gun bazi gruplar 6 SAAT icerde kalmis.. Ayrica bize "cobanlik" edenlerden tut, belgelerle ilgilenenler, yuksek rutbeliler herkes cok "cool" du.. Gayet esprili, muhabbet ederek gecti vakit bekleme modlarinda. Hatta yasak olmasina ragmen sigara icilmesine goz yumdular. Yeri geldi belgeleri doldurmadan aciz insanlarin IQ'lerine boost yaptilar vs. Kisaca ben gayet memnundum "asker" tarafindan, belki de tuzla insanlarindan sonra bana bu kadar iyi geldi.. Sinav salonuna girmeden once, bizim basimizda durucaklar "5 dakika bekleyin, bir sigara icelim" dediler, o sirada baya muhabbet dondu.. Elemanlar "askerlik uzar mi, kisalir mi?" gibi sorular sordular.. Asker kendinden gayet emin "Uzayicagi falan yok, oyle bir projeden bahsettiler, herkes askere hucum etti" dedi.. "Hemen yuttunuz sizde" dedi gayet keyifli bir sekilde guldu.. "Icerdeki sinavi da kafayi falan takmayin, hicbir anlami degeri yok, hatta isinize gelirsa anlayisin, hep beraber cabucak bitirin, herkes bitirdigin anda salarim sizi" dedi.

Sinav gayet basitti. Mantik agirlikli cogunlukla duruma veya formule uygulamali sorular. Ben 8 yildir matematik gormemis biri olarak hic matematige yuklenmedim, kafama esen turkceleri yavas yavas yaptim, matematiklere de cok vakit kaldi diye oyle bakindim.

Hikayenin kisasi, bilmeniz gerekenler:

- Telefon, ipod vb. seyleri ya hic goturmeyin, yada arabaniz varsa orda birakin.

- Kalem vb, seyleri dert etmeyin, 1 tl'e icerde form doldurma yerinde vericekler.

- Kesinlikle gitmeden onceki gun erkenden sira alin. Ben son gun ogleden sonra girerim derseniz, bence giremezsiniz. Bu sabah 10 bin kusur numaralari veriyolardi.. Yarin 9 binden mi ne basliycak.. Yetismez.. Veya orda sabahlarsiniz.

- Sabir, sabir, sabir.. Guzelce yemeginizi yiyin gitmeden, tuvaletini de tutamayan insanlarsaniz kesinlikle ihtiyacinizi gorun gidin. Iceri girdikten sonra bir maraton gibi, rahat rahat tuvalet ihtiyaci goremezsiniz, veya yemek yiyemezsiniz, eger cok uzarsa isler, acliktan veya kasilmaktan olursunuz.

bunlarin disinda aklima birsey gelmiyor, hepinize kolay gelsin :p
Sosyal ağlarda paylaş

Prawler said:

Komutanla alakası yok.
Usta birliğinde eşin aynı şehire gelmesi hariç evci izni veriyorsa askeriye açısından yasal olmayan birşey yapıyordur.

eve geldim şimdi.. işteyken cevap yazamadım çünkü nette bulamadım..

acemiliğini bitirdiğinde sen de göreceksin ki serdar, "Erbaş ve Erlerin Özlük Hakları ile İlgili Yasal Konular" diye bir kitapçık dağıtırlar.. tıpkı askeri kimliğin, kepin, vs. gibi bu kitapçık da sana zimmetlidir.. kaybetmenin cezası vardır vs..

neyse.. üşenmiyorum.. ilgili kısmı direkt yazıyorum buraya..

said:
8. Evci İzin Verilmesi

Acemi eğitimine devam edenler hariç olmak üzere, erbaş ve erlere; anne, baba, eş, evli ağabey ve evli ablalarının yanında bulunmak üzere, geçici/daimi ikamet durumları ve birliğin (Eğitim birliği, kıt'a, karargah ve kurum olma niteliği) niteliğine göre, görevi aksatmayacak şekilde ve gerekirse dönüşümlü olarak gece yatısı izni verilebilir. Evci izinleri cuma akşamı başlar ve pazar günü akşam yoklamasına kadar devam eder. Dini ve ulusal bayramlarda ise bayram tatili ile başlar ve tatilin son günü akşam yoklamasına kadar devam eder. Evci çıkanlar belgede belirtilen yerlerden başka yerlerde yatamazlar. Evli olan erbaş ve erlere bu izinler dışında çarşamba günleri, gece dersinden sonra başlamak ve perşembe sabah eğitim başlangıç saatinde sona ermek üzere yalnız bir gece daha izin verilebilir.

görüldüğü üzere, yemin töreninden sonraki evci izinden ayrı olarak usta birliği sırasında da 1. derece yakın ile evci izin kullanılabilir.. ha askerde yasadışı bir kitapçık dağıtılıyorsa bilemem =P..
Sosyal ağlarda paylaş

peki.. ben de rüyada evci çıktım 2 kere demek ki(yemin töreni sonrası verilen hariç)..

abi şu askerlikle ilgili genel geçer bilgilerden uzak durmanız lazım.. ha inanmamakta özgürsünüz ama yalnız değildim.. abartmamak şartıyla herkes çıkıyordu bizde alayda olsun, karakolda olsun..
Sosyal ağlarda paylaş

Prawler said:

Tamam TSK'ya 30 yıl hizmet vermiş adam bana yalan söylüyor.
Çok önemli birşey olmadığı zaman ve eş olmadığı zaman evci alamıyorsun.

"alamıyormuşsun" de abi o zaman.. sen istedin de verilmedi izin gibi olmuş.. diyorum işte ben 3 kere çıktım..

ne nasıl oluyor masq? aynı şehir olmasına gerek yok.. baban ziyarete geliyor seni mesela.. ayrılıp gidiyosun 1-2 gün.. ama öyle her hafta yapamıyorsun işte bunu.. zaten her hafta istemek bile yemez çoğu yerde =P..
Sosyal ağlarda paylaş

Şıkların düşülecek yere etkisini görmek üzere yaptığım deneyi patilerle paylaşayım.

Testte yaptığım her şeyi kağıda yazdım.

İşte yanıtlar :

1)b 2)a 3)a 4)d 5)d 6)a 7)b 8)b 9)c 10)c 11)d 12)Boş 13)d 14)d 15)b 16)b 17)d 18)e 19)b 20)boş 21)c 22)c 23)c 24)d 25)b 26)Boş 27)d 28)c 29)c 30)a 31)b 32)e 33)a 34)d 35)b 36)e 37)boş 38)a 39)b 40)e 41)b 42)c 43)d 44)b 45)boş 46)e 47)d 48)boş 49)boş 50)c

Bu deneye katılacak delikanlı patiler arıyorum ve hayır sallamadım ( doğru veya yanlış orası ayrı tabi :P ).
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...