Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ucretsiz oyun motoru tavsiyesi.

di

Öne çıkan mesajlar

Selamlar,

Oyun motorlarina bir goz atmak istiyorum, ufak tefek oyunlar yapmak vesaire yalniz hangisinin ne gibi bir artisi var, hangisi iyidir gibi arastirmalarimdan pek verim alamadim.

Microsoft'un XNA'ini duydum burdaki bir uye sayesinde fakat mumkunse cross-platform birsey istiyorum.

Ugrasan, onerebilecek olaniniz var midir acep ?
Sosyal ağlarda paylaş

Selamlar,

XNA'e bakindim biraz. Oldukca kolay guzel bir framework saglamislar yalniz -biraz da takip ettigim dokumandan kaynakli- aninda sogudum gibi. Daha iyi bir dokuman ile tekrar bir girisebilirim.

Diger yandan ne zamandir python'a bir el atmak istiyordum. Bu baglamda panda3d de oldukca cazip gorunuyor.

Is yerinde linux kullanmam gerektigini de dusunurken panda ile devam edebilirim gibi gorunuyor su anda =)
Sosyal ağlarda paylaş

Garagegames'in motorları paralı. 2d motoruda paralıdır kesin.

Ben XNA'yı inceledim baya oldukça güzel oyunlar çıkarabilirsin ve tamamen sana ait oyunlar. Xna ile düşündüklerini daha rahat gerçekleştirebilirsin daha özgürsün. Ama bunların yanında modelleme felan da bilmen gerekiyor malesef. Özellikle 2d konusunda XNA iyidir ve 2d oyunlarını Silverlight ile Web sitesinde de çalıştırma imkanın var. Tabii illa linux felan dersen XNA'yı unut.

http://creators.xna.com/en-US/ bu siteyi tavsiye ederim XNA kullanan çoğunluk burada oyunlarını gösterir bilgi alış verişi yapar.

XSI'nın Game Mod Tool ücretsiz programı ile modelleme yapabilirsin XNA'ya full destek vermektedir.
Sosyal ağlarda paylaş

wikipedia'daki listeyi değil de şu listeyi tavsiye ederim:
http://www.devmaster.net/engines/

2D istiyorsan muhakkak Construct kullan:
http://www.scirra.com/
Programlama felan gerekmiyor, ama open source olduğu için istediğin kadar programlama ile de uğraşabiliyorsun.
2D oyunlar için herşey hazır.
Sadece Resim koyup oyun çıkartabiliyorsun.

3D oyunlar işi biraz karışık.
zamanında çok araştırmıştım ama "tam" olup ücretsiz olan bir engine'e ulaşmak zor.
En iyisi Irrlicht gibi gözüküyor. Open source ve free.
Reality Factory de oldukça iddialı ve kapsamlı bir motor.
OGRE de epey güçlü ama daha ziyade grafik motoru olarak kullanılıyor.

Özellikleri bakımından en çok DX Studio etkiledi beni.
Freeware edition'ı var ama open source değil.

Bunlar güzel motorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

oyun motoru tavsiyesi isteyene "programlama gerektirmeyen" motor(?) tavsiye edilmesi ilginc olmus.

irrlicht bildigim kadariyla artik gelistirilmiyor, arastirmak lazim.

xna ise sadece motor diye dusunmemek lazim. bildigim kadariyla xna icin oyun yaptiginda "al kardes oyun yaptim oyna" diyemiyosun, hem yasal acidan hem platform acisindan cok kisitlisin. (xna sadece xbox icin degil mi yahu?)
Sosyal ağlarda paylaş

Gazanfer said:

oyun motoru tavsiyesi isteyene "programlama gerektirmeyen" motor(?) tavsiye edilmesi ilginc olmus.

irrlicht bildigim kadariyla artik gelistirilmiyor, arastirmak lazim.

xna ise sadece motor diye dusunmemek lazim. bildigim kadariyla xna icin oyun yaptiginda "al kardes oyun yaptim oyna" diyemiyosun, hem yasal acidan hem platform acisindan cok kisitlisin. (xna sadece xbox icin degil mi yahu?)

Hayır tamamen al oyna diyebiliyorsun. XNA tamamen bedava bir sunum. Xbox ve Pc için yapılabiliyor. PC'de sadece Windows işletim sistemlerinde çalışıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • 2 hafta sonra ...
razzRaziel said:

ue3 artık kendi kişisel projeleriniz ya da eğitim amaçlı çalışmalarınız için ücretsiz kullanılabiliyormuş

http://www.udk.com/udkdownload.html

Bende gece görmüştüm haberi helal olsun adamlara. Eğer lisanslı oyun yapacaksanda motora 2.500 dolar gibi bir fiyat veriyorsun ki bu da şahane bir fiyat yapımcılar için.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

Gazanfer said:

"ilginç" bulan varsa gidip kendi oyun motoru kodlasın o zaman.

Ben ilginç buluyorum. Motor dediğin şey program kodu parçasıdır. Kavram kargaşasından herşeye motor demeye başladık.

Haa bir de, ekran görüntüsünden motor adı verenlere de ayrıca bayılıyorum, belirteyim.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...