Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

son zamanlarda çıkan mmolar ve wowun başarısını yakalayamamaları

tunca

Öne çıkan mesajlar

WOW'un kolay kolay tahtindan inecegini dusunmuyorum. WOW'dan daha iyi bir MMORPG ciksa bile bunu basaramaz. Cunku WOW yerlesti. Mesela ben Aion'a bakiyorum, evet grafikleri WOW'dan daha guzel, genel olarak da oyunun bir eksigini goremedim. Ama yine de WOW'u Aion icin birakmam, cunku WOW'da arkadaslarim var ve Aion da WOW'un yaptiginin asagi yukari aynisini yapmanin daha otesine gecemiyor. Yani farkli bir deneyim vaat etmiyor. Tabii ayni anda hakkini vererek iki MMORPG oynamak da mumkun degil.

Bence ancak tamamen farkli mekanikler, tamamen farkli bir oynayis anlayisi getiren bir oyun WOW'un yerini alabilir. Mesela son zamanlarda klasik RPG degil de aksiyona hatta stratejiye yonelik MMO projeleri cikmaya basladi. Belki bu tur yeni turlerden biri cok tutabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

Warcraftın kitlesi wow dan çok daha önce oluştu zaten. Oyun sektörünün mmo ya kaydığı ve WoWun zamanlama olarak iyi bir ana denk geldiğinden dolayı beğeni topladı. Ayrıca çoğu mmo detaydan ve hikayeden yoksun. Warcraftın hiç tükenmeyecek bir evreni var. O yüzden blizz daha çok ekmek yer WoWdan. D3 çıkınca büyük bir kitle geçiş yapar ama gene WoW oynayan olacaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

Rock said:

arcane said:
Ayrıca son zamanlarda çıkan oyunlar WoW'dan bağımsız bir şekilde fail oldular. AoC, WAR, Tabula Rasa falan beta stage'de piyasaya sürülen oyunlar.

Tamam başarılı olmak içni pek çok kesime hitap etmek gerekiyor, ama yukardaki oyunların fail olmasının sebebi kendilerinin yaptıkları çok büyük hatalar mı yoksa getirdikleri yeniliklein WoW'u bırakmak içni yeterli neden oluştur maması mı? WAR dışıdna diğer ikisini pek bilmiyorum ama WAR'ın başarısızlık nedenlerinden biri buymuş gibi geliyor.

Kendilerinin yaptıkları çok büyük hatalar nedeniyle patladılar işte onu diyorum. WoW olsun olmasın patlayacak haldeydi hepsi. WAR bayrak taşıyanı zaten, AoC'u da geçti...

WoW'un tahtından ineceğini sanmıyorum. En azından ufuktakiler dahil ciddi bir rakip olabilecek bir oyun yok. SWTOR aday adayı bile demek zor, 350 saat gameplayimiz var diyen MMORPG kendisi.
Sosyal ağlarda paylaş

warhammer 40k mmo'su gelmeli. ve mümkünse open beta yaptirip para istememeli üyelerinden. o zaman işte bir mmo oyuncusu olarak mutlu olabilirim.

bir de ekliyeyim aoc çok toparlardi kendisini. gerçi 2 hafta süren lagdan ötürü biraktim oyunu. ama arcane hakli oyuncular gayette güzel tepkiler verdi aoc ve warhammer'a satış rakamlari hayli yüksek ama wow'dan sonra bitirilmemiş bir oyuna başlamak hayli soğuttu haliyle.
Sosyal ağlarda paylaş

Şu blizzard next gen mmosunu açıklasa da bari ona geçsek yani şu an öle gözüküo ki wowun tahtını yine blizzardn başka mmosu alacak gibi.

ama SWTORa bakarsak swtor da tam insanları eğlendirecek şekilde tasarlanio, tabi ki burdaki çoğu insanın sevmedii o populer tarz , coop mantığı vs var ama yine de WOW da aynı kafada ilerlediği için populer. Kafa yormak istiosan,ona göre content de var, düşünmeden sırf beynin uyuşsun die vakit geçirmek istiosan o da var, arkadaşlarınla beraber bişey yapmak istiosan o da var. Lore istiosan o da var. Sırf PVP istiosan o da var arena bg vs.

bi de üstüne wow u oyuncları da çok ayakta tutuo hani wowun yarattığı kültür olsun geyikleri olsun. videolar olsun vs. işte onun dışında ürünleri conventionları derken kadın orda blood elf dansı yapio vs. wow filmleri çekilio geyik olsun ciddi olsun. sürekli kendini yenilio. Popüler kültürü de aşırı göndermeleri oluo.

Oyuncuların oyuna direk katkısı oluo. leeroy die adam çıkıo sonra leeroy die terim oluo gidiolar title koyuolar achievemnet koyuolar. Lamer raid leaderın teki nerd rage yapio more doats die bağırıo onu acheiemevent yapiolar. Böle eğlenceli şeylerle gelmeleri de insanları daha bi bağlio.

Bi de güzel arakliolar yeri geldi mi diğer oyunlardan ve işin güzeli çok daha ii implement ediolar. işte siege ,destructable building vs derken oyun sırf atiorum Wintergrapsi ile bi Warhammerı geçio.

bi de dediiniz gibi kendilerinin patronu oldukları için karışanı yok lore u bilmemne istedikleri gibi şekillendiriolar. Bunun üstüne paso bilmemne festi , bilmemne günü derken iice süslenio . Aşırı geyik out of content şeyler de koyuolar ama insanlar eğlence oluo.

Ayrıca karakterler çok önemli oyundaki, yani wowda işte Thralldır ne biliim Arthasdır, Illidandır vs bu karakterlere insanlar bi şekidle bağlanio, onları sevio veya sevmio bişey oluo insanların karakterlerle ilgili bağları , hisleri vs var. Bunlar çok önemli şeyler. Yok saurfangle ilgili sayfalarca geyik dönüo. Hangi oyunda bundan başka öle bişey oldu ki. Warhammer daha köklü bi konu ve hikayeye sahip mesela ama hani nerde ben warhammer oynadım bi tane karakter bile aklımda yok.

Böle önemli karakterler de senle içiçe oluo quest olsun raidlerdeki muhabbetleri olsun yeri geldi mi senle savaşmaları olsun derken daha epic bi his verio oyuna daha çok bağlio.

kısacası tek bi etken yok , wowu wow yapan. Bir sürü olayı var wowun, interface rahatlığı , grafiklerin oturmuşluğu world buildi vs dışında. düşününce çok daha fazlası gelecektir.
Sosyal ağlarda paylaş

- ilk çıktığı zamanlarda everquest 2'nin ilkinin başarısını tekrarlayamaması nedeniyle uzunca bir süre ciddi rakipsiz kalması

- bunun sonucunda yeni mmo oyuncularının büyük bir bölümünün ilk oyunu olarak buna başlaması

- oyunun online diablo mantığı, set item hunt & grind üzerine kurulu olması ve bu formülün müptelalığa yolaçabilecek kadar etkili olması

- kartopu efekti, insanların da arkadaşlarıyla, eş/dostla beraber olmak için aynı mmo'yu seçmesi, başka mmo'lardan sırf bu nedenle dönmeleri

- oyunun hiç sektirmeden bir grind materyali tükenirken hemen yenisini koyması

- grind materyalinin yeni rakiplere nispeten daha bugsız ve insanları oyalacak ve ilgilerini cezbedecek derecede komplike olması

- yeni rakip adaylarından aynı yaygın kitleye hitap edenlerin bug ve tasarım hatalarından muzdarip olması (aoc gibi, war aynı kitleye hiçbir zaman hitap etmedi ve iddiası da olmadı zaten)

- pvp kısmındaki fotm mantığı ve bunun ezilmeye tahammülü olmayanlara yeni lvl up grind nedeni olurken, lvl up'a katlanamayanlara "bizim de 15dk'lık ünümüz gelecek, ya sabır" diye bir umut ışığı vermesi

- pve grind yapabilmek için de hazırlık olarak grind yapmanın gerekmesi, bunların çevresini saran money sink unsurlar ve bunları yapmayanları da oyalayacak kadar grind materyali, kedi/kuş/iguana mount vs

daha işlenebilir muhtemelen ama özetle müptelalık yaratabilecek bir sistemi kurup bunu ayakta tutuyorlar, buna esir düşmeyenin de eşi/dostu esir düşmüş oluyor. her kitleye hitap edip de aynı bağımlılığı yaratabilen oyun da pek yok ortada.
Sosyal ağlarda paylaş

1) Kötü dememişsin ama çakma demişsin. En azından gördüğün SS'de sana çakma geldiğini yazabilirsin bizde aydınlanmış oluruz.
2) Fanboyluktan bahsetmişsin ama burada kim fanboy çok merak ediyorum? Başka bir mmo oynayıp hiç denemediğin oyun hakkında olumsuz yorum yazmak peki nedir?
Çoğumuz wow, aoc, wh, swg, uo, eq, lotro, aion vs oynadık. Bu oyunların hepsini oynadım ama bana bu eve gibi hiç oynamadığım bir oyuna çakma deme hakkı vermiyor. Ondan sana katılıyorum fanboyluk yapmayalım.
Sosyal ağlarda paylaş

Bir gun inaniyorum ki, yurdumun insani bir konu uzerinde kritik yaparken sadece yikici degil, yapici olmayi da ogrenicek. Siyasetcilerimizi televizyonlarda izlemekten biz boyle olduk diye tahmin ediyorum. Kendilerinin yetersizlikleri, vatandaslarina ayni sekilde yansidi. Yillardir ortaya atilan fikirlere sadece; "evet, iyi" yada "hayir, cok kotu" demekten ileri gidip, "hayir, bu bu taraflari iyi ama, su su taraflarinin duzeltilmesi gerekiyor(veya olmamis) ve boyle boyle yaparak daha iyi olabilir veya gelistirilebilir" seviyesine cikamadi.

Bir konuya, bir urune kritik yapmanin, veyahut muhalefet olmanin bir sekli, bir adabi vardir..

Icimden geldi paylasmak istedim.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...