Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bioware Baldur's Gate 3 ü Duyurdu

Penthesilea

Öne çıkan mesajlar

Of of polemık harlanmıs ama nakısmet bıze iş guc var...
Gelecek 3d goruntulerde yatıyor 2d oyunlar yakın zamanda tarıh olucaktır,artık satrancı bıle 3d yapıyorlarsa bu ıste bı ıs var demektır.Sam'a katılmamak elde degıl,gozlerımın onunde ılk cıkan cıvılızatıon'a 'ABI bu nasıl bır oyundur grafıklere bak mantıga bak!!ohannes ' dıyen ben su sıra 1 sene gecıkmıs halflıfe 2 oyununun oyunıcı goruntulerıne bakıp 'Ehh ıyı olmus' dıyorum.Bundan 5 sene sonra cıkcak Realıstık oyunlara ne derım orasıda ayrı bı konu ...[signature][hline]Magic.Yes,I know you think you know what it is,and how it works.You don't.You are an ignored fool,just like all the others.

Khelben 'Blackstaff' Arunsun
Sosyal ağlarda paylaş

bg2 3d havası veriyor manasında bişi demişsin ama 3d değil 'sözlük anlamıyla'. çok feci bkz verip beşle çarpabiliyorum hani.. :-p (grz: referans da veririm icabında)[signature][hline]Where life had no value, death sometimes had its price. That is why the bounty killers appeared.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Dragonutopia, 09 Haziran 2004 16:27 tarihinde demiş ki:
gozlerımın onunde ılk cıkan cıvılızatıon'a 'ABI bu nasıl bır oyundur grafıklere bak mantıga bak!!ohannes ' dıyen ben su sıra 1 sene gecıkmıs halflıfe 2 oyununun oyunıcı goruntulerıne bakıp 'Ehh ıyı olmus' dıyorum.Bundan 5 sene sonra cıkcak Realıstık oyunlara ne derım orasıda ayrı bı konu ...

valla ne gariptir ki,
civilization gibi oyunlardan çok etkilenmemiştim.
ancak yeni çıkan hl2'den felan çok etkileniyorum.
özellikle kısa videoları izlerken (askerlerin tek tek kapıları çaldığı video bir de g-man'in konuştuğu sahne)
"of of of anam bu ne ya" diyorum azğımdan salyalar akarak izliyorum.[signature][hline]XaGoN, 14 Şubat 2003 17:35 tarihinde demiş ki:
Hala GeoCities yasiyor ona hayret ediyorum
Dralnu, 08 Haziran 2004 12:20 tarihinde demiş ki:
marduk gelicek hepimizi s.kecek
Sosyal ağlarda paylaş

said:
arcane, 09 Haziran 2004 07:18 tarihinde demiş ki:
karakter ve büyü animasyonları..

said:
Sam, 09 Haziran 2004 17:41 tarihinde demiş ki:
ne demek "bazı yerleri 3d"? koltukları deriden, jantlar çelik, kaporta 3d filan mı nasıl oluyor o?

okumadan mesaj atıosun.post kasma :)[signature][hline]In spiritu sanctum, praedictum otium, efficio obitus ut inimicus.
Sosyal ağlarda paylaş

eee bone ne laf atıyorsun o zaman 3d oyunlara? :)

arcane beybaba, karakterlerin, büyü animasyonlarının neresi 3d? prerendered 3d'yi 3d sayıyorsan ohoo, 3d olmayan oyun yok gibi o zaman zaten. 3d demek gerçek zamanlı rendering demektir..[signature][hline]Where life had no value, death sometimes had its price. That is why the bounty killers appeared.
Sosyal ağlarda paylaş

kardeşim prerendered nasıl hareketli oluyor çıldırtma adamı :D
ayarlarda vardı yazıyordu hatta sanırım T&L bile vardı.şimdi yüklü değil bakalicam da o kadar merak ediosan kendin yükle bak her seferinde senin bilinçsiz bi oyuncu olman nedeniyle araştırma yapamam :)[signature][hline]In spiritu sanctum, praedictum otium, efficio obitus ut inimicus.
Sosyal ağlarda paylaş

hmm dur bakayım öyle ayarlar vardı galiba ama pek kurcalamadım ilk bg gibi düşündüm. kurcaladığımda durum raporunu güncellerim gerekirse.. :-p

ekleme: kaldı ki prerendered basbayağı hareketli olabilir bir 2d oyunda, mesela fo tactics'in sprite'ları prerendered 3d..[signature][hline]Where life had no value, death sometimes had its price. That is why the bounty killers appeared.

[Bu mesaj Sam tarafından 09 Haziran 2004 20:45 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

oyunu süper düper yapcaklarsa 3d yapsınlar tabii. ama gidip basit 2d bir motorda alcağım zevki vermezse, isterse marstan gelen 100 yıl ilerki teknolojiyle yapsınlar, isterse adamın burnuna kadar düzgün şekilde zoom yapabilelim benim için farketmez.
görceğim pixel sayısı, zoom imkanı, kamerayı döndürebilmek falan tabii hoş şeyler. ama oyun ne için oynanır? sizi bilmem ama ben zevk almak için oynuyorum ve zevk almadıktan sonra isterse 4d olsun farketmez.

zevk meselesi.[signature][hline]Homer to aliens: "Don't eat me, I have a wife and children! Eat them!"

[Bu mesaj Mirage tarafından 09 Haziran 2004 23:22 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

3d lere ruh katmaya ugrasmıyolar ...
olanaklarını tam olarak kullanmıyolar , bıraz bısıler kullansalar optımızasyon yapmıyolar ...
pıxelshader 2 kullanan oyunları goruyoz deus ex2 , farcry , cıktıktan sonra 1 hafta ıcınde hemen performans&optımısatıon patch ler cıkıyo ...
yanı 3d yı adam akıllı hakkını vererek kullanacaklarsa (ısrarcıyım adam gıbı volume versınler nesnelere) kullansılar ...[signature][hline]Vampire Hunter Delucian ...
Türküm Doğruyum Calışkanım ...
Sosyal ağlarda paylaş

arkadaşlar bir de strateji ve rpg'lerde fps'lerde olduğundan daha geniş bir alanın her an gösterilmesi gerektiğini, daha çok yapay zeka, etkileşimli karakter vb bulunduğunu da hesaba katın. rome: total war'daki bir adam doom 3'teki zombi gibi olamaz, imkansız. fps'lerde aynı ekranda maksimum 3-5 karakter görünürken rpg'lerde 10-20 tane, stratejilerde 50-1000 tane olabiliyor. zaten dikkat ederseniz ilk doom'lar gibi her taraftan tonlarca yaratık fırlayan fps yapamamaları bundan dolayı oldu quake 2'den itibaren. ben bir tek serious sam'i gördüm ki halen adamları takdir ediyorum nasıl optimize edebilmişler motoru aynı anda o kadar yaratığı renderleyebilecek şekilde, q3 motoruna mod yapsan sürünür makine..[signature][hline]Where life had no value, death sometimes had its price. That is why the bounty killers appeared.
Sosyal ağlarda paylaş

UT 2004 de gayet iyi performans bakımından ...
yaw ne bılım bı stratejı oyununda ben mılıtıamın burnuna kadar zoom layıp kıcı ne kadar buyuk gorsem ne olacak yok sılahındakı vurus ızerını gorsem noolacak ...
onemlı olan ana gamıng ekranında goze hos gorunmesı , bu da dagnabılır cok rahat yanı accayıp bı sekılde hayvan gıbı render lamak yerıne optımıze olarak o oyun nasıl oynanacaksa ona gore ayarlarsın olayı olur ...
mıllet ılla bı degısıklık yaparak oyunlarını tanıtacak ahanda bızım oyunumuzda mımıklerı bıle gorebılıyorsunuz dıye gırecek ya pıyasaya o yuzden hepsı bunların ...
farcry farcry nedır un ü ?
piyasadaki en kastıran oyun ...[signature][hline]Vampire Hunter Delucian ...
Türküm Doğruyum Calışkanım ...
Sosyal ağlarda paylaş

burnunun dibine zoom yapılmış askerler diyorsanz ground control oynamanızı tavsiye ederim. 2. oyunun da demosu çıktı.
3d olmanın bir çok avantajı var ama eğer kullanılırsa. Mesela dnd oyunlarındaki bir çok hoplama zıplama ve ata binmek( bu olay knight diye bir sınıfı öldürüyor) yok. hadi idyeceksiniz ki rpg oyunları hep dungeon tarzı kapalı yerlerde geçiyor. İyi de hiç açık alan olamaz mı? Eğer 3d teknolojisi ile oyundaki etkileşim iyi kullanıolsa 3d oyunlar 2d oyunlara basarlardı. Tabi bu dediklerim şu ana kadar gerçekleşmş olamdıkları için herkez 2d oyunları savunuyor.

Meela desperados 2 3d oalrak çıkacak screen shotları var oyun çok güzel gözüküyor. Neymiş önemli olan boyutu değil işlevi. :-P[signature][hline]NO PAIN NO GAIN ® ©
oxxx[==============>

Sosyal ağlarda paylaş

dnd oyunlarının hepsi 2d değil yalnız.
bak mesela nwn de 2d
ama at yok mesela onda da..
at gibi şeylerin kullanılması için dungeon siege veya daggerfall gibi bir oyun olması lazım (morrowind'de bile yoktu, yapamamışlar herhalde)
settlers 2'de ağaçların kesilmesi vs vs çok güzeldi. 2d idi o da..
uo'da balık tutma vs vs var. Settlers gibi daha estetik şekilde balık tutma, ağaç kesme felan eklediğimizi farzederim.
BG2'ye bu esneklikleri koyalım. Yani BG2'de balık tutma, ağaç kesme felan ekliyelim.
Hadi fazla bişi etkilemez belki, ama insana özgürlük sağlar. Denize gidip balık tutabildiğini bilmek, daha özgür bir dünya sağlar adama..

Ama bence RPG'nin geleceği Morrowind tarzı oynanışta.
Zıplama var, koşma var, eğilme var, tırmanma var (yani konulabilir) felan filan..
İstersen First Person isteren Third Person görüyorsun.

BG2 kadar kolay grup kontrolu olmuyor. Ama BG2 tarzında 3d NWN'de gördük, orda da grup kontrolu olmuyor.

Buna rağmen rpglerin geleceğini morrowind'de görüyorum. MMORPG'ler bile o yöne kayıyor. UO, BG gibi oyunların izometrik görüntüsü pek istenmiyor..[signature][hline]XaGoN, 14 Şubat 2003 17:35 tarihinde demiş ki:
Hala GeoCities yasiyor ona hayret ediyorum
Dralnu, 08 Haziran 2004 12:20 tarihinde demiş ki:
marduk gelicek hepimizi s.kecek
Sosyal ağlarda paylaş

ya tabii mantıken düşünürsem
3boyutlu birşey
2boyutlu birşey den
daha iyi

ama 3 boyutlu şeyleri ilk 2 boyutu
yerini almaya çalıştığı
2 boyutlu şeylerin 2 boyutu kadar
güzel olmuyor.

geliştirsinnler, 3 boyutun avantajını kullansınlar, dükkan onların.
Ama canım Baldur's Gate i deneme tahtasına, basamağa çevirmesinler.
Sosyal ağlarda paylaş

bone masaüstü dnd'de monkların özel bazı hareketleri var 3d'de kolayca yapılabilip 2d'de yapılması zor olan. bunu gibi numaraları da aktarabilirler mesela. yapamıyorlarsa bu şirketin kabızlığı, 3d'ye çamur atmanın alemi yok..

ha sprite'lar tek açıdan daha iyi gözükür 3d modellerden ancak sprite denilen şeyi de sadece 4 ila 8 açı için çizebiliyorlar. düz background'u zaten tek açıda sabitlemek zorundalar, yani bu izometik tek açı oyunlarda takılıp kalmışsak bunun nedeni daha kullanışlı olması değil 2d ile azami bunun yapılabilmesidir. hareketli kamera açıları her zaman daha kullanışlı ve daha etkileyicidir..

bilgisayarla zerre alakası olmayan birine sprite kullanılan bir oyunu gösterdiğimde hareketli kartonlar olduğunu düşündü ki aynen böyledir, biz kendimizi çok fazla şartlandırdığımız için alışmışız buna. her açıdan gerçek görebildiğimiz bir ortam varsa bu şekilde yapılsın mümkün olabilen en yüksek poligon sayısı ve dokularla, oynanış da geliştirilsin, 2d hatırlanmaz bile..[signature][hline]Where life had no value, death sometimes had its price. That is why the bounty killers appeared.
Sosyal ağlarda paylaş

Oyunda bence NWN grafik motoru elden geçirilip kullanılmalı. Zaten NWn ın devamı gelmeyecek bildiğim kadarıyla, ismi farklı olan, ama grafik motoru ve konusu yaklaşık aynı olan bir oyun yapıyorlarmış. BG 3 ü de aynı şekilde düşünüyorlar sanırım.

Zati NWN motoru süper bence. O kullanılsın yani de, yeni birşey yapıcaz diye de, o eski cillop gibi BG ı mahvetmesinler.[signature][hline][b]Penthesilea
I feel peace within as your soul meets a new world
A world where you may step up to a higher learning
Take my hand and walk down the path of forgiveness
Sosyal ağlarda paylaş

genel olarak 2d grafikleri çok daha güzel olabiliyor. ne zoom yapınca piksel piksel gözüken suratlar var, ne duvaların içine giren kollar falan.. bu da ayrı bir sebep hoşuma gitmemesinin.

ama güzel olan oyun her şekilde güzel. önemli olan atmosfer, yeter ki zevk versin.[signature][hline]Homer to aliens: "Don't eat me, I have a wife and children! Eat them!"
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...