Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Paticik Albüm

Griswold

Öne çıkan mesajlar

Eoteyn said:

Ardeth said:

aquila said:

dostum o integral giderse sonsuza, gitmezse mikime kadar.

o integral sonsuza gidiyosa o çözümü atabiliriz tüm dalga fonksiyonları normalize edilebilmelidir <= son iki senemin özeti

integral sonsuza giderkende dalga fonksiyonunu normalize edebilirsinki tek şart; dalga fonksiyonunun sürekli tek değerli ve yakınsak bi fonksiyon olmalı.

integral sonsuza giderse o dalga fonksiyonun hepsi değil sürekli özvektörleri olur genelde mesela serbest parçacık için. O zaman dalgafonksiyonunu sürekli fakat normalize edilemeyen özvektörlerin integrali halinde yazarsan (yani fourier transform aslında) o zaman normalize edilebilir
Sosyal ağlarda paylaş

Eoteyn said:

integral sonsuza giderkende dalga fonksiyonunu normalize edebilirsinki tek şart; dalga fonksiyonunun sürekli tek değerli ve yakınsak bi fonksiyon olmalı.

buarada integral dediğim şeyin tam olarak zaten dalgafonksiyonunun konjugesi ile çarpımının eksi sonsuzdan sonsuza integrali olduğunu (yani tam olarak normu) belirtmek isterim.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Eoteyn said:

Ardeth said:

aquila said:

o integral sonsuza gidiyosa o çözümü atabiliriz tüm dalga fonksiyonları normalize edilebilmelidir <= son iki senemin özeti

integral sonsuza giderse o dalga fonksiyonun hepsi değil sürekli özvektörleri olur genelde mesela serbest parçacık için. O zaman dalgafonksiyonunu sürekli fakat normalize edilemeyen özvektörlerin integrali halinde yazarsan (yani fourier transform aslında) o zaman normalize edilebilir

ana yol o zaten ama bende diyorum ki tek değerli ve yakınsak bi fonksiyona sahipsek fouriere gerek kalmadan da normlanabilir. örneğin en basitinden e^-IxI. sinax böyle bi fonksiyona sahipsek x mutlak içinde olduğundan eksi sonsuz la artı sonsuz arasında değer alır buna bağlı olarak integral sınırlarında sonsuzda olur ikiye bölüp (+ sonsuz,0 -sonsuz ,0) integrali çözüp normlayabilirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

Eoteyn said:

Ardeth said:

Eoteyn said:

Ardeth said:

aquila said:

ana yol o zaten ama bende diyorum ki tek değerli ve yakınsak bi fonksiyona sahipsek fouriere gerek kalmadan da normlanabilir. örneğin en basitinden e^-IxI. sinax böyle bi fonksiyona sahipsek x mutlak içinde olduğundan eksi sonsuz la artı sonsuz arasında değer alır buna bağlı olarak integral sınırlarında sonsuzda olur ikiye bölüp (+ sonsuz,0 -sonsuz ,0) integrali çözüp normlayabilirsin.

Biriniz yetmiyordu zaten, sen de başla.
Sosyal ağlarda paylaş

Eoteyn said:

e^-IxI. sinax

Eğer bu verdiğin dalga fonksiyonu ise, karesi

exp(-2|x|)sin^2ax

olursa bunun integralinde hiç bir sorun yok zaten mutlak değer olduğu için eksponansiyelden dolayı sağda ve solda sıfıra gidiyor?

Zaten tanım olarak benim dediğim tarzdan fonksiyonlar normları sonsuz olan fonksiyonlar, onları nasıl normalize ediyorsun hala anlamadım :p (tekrar ediyorum integral dediğim şey hilbert uzayındaki iç çarpım, yani tam olarak vektörün normunu veren işlem, integral sonsuz olunca norm da sıfır oluyor?)

Hatta al sana senin dalga fonksiyonunu karesinin grafiği

http://img688.imageshack.us/img688/1452/adszma.jpg

Bir iletişim sorunu yaşıyoruz bence sdf
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...