Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Top 10 Game Creators

Laurelin

Öne çıkan mesajlar

Sam said:

viktor istersen o mesajını sileyim, hiç atmadın varsayalım. unutulsun. (:P)

"civ çığır açmadıysa resident evil mi açtı?" diye soracaktım ama vazgeçtim. tbs yetmedi üstüne tycoon türünü yarattı, herhalde tartışılacak bir durum yok ortada. mega man'in yaratıcısı filan ne yahu lol. 6 tane japon var ki birisi oyun bile yapmamış, sadece kontrolör ve donanım yapmış. şaka gibi.

sid niye girmemis diyen ilk benim eheh

ron gilbert icin dedim ben onu

megamen in yapimcisi gereksiz gelebilri ama son senelerde surekli yeni IP pesinde kosuyor, alpha centuri bildigin civ zaten ayri oyun saymadim colonization icinde aynisini diyebilirim

boyle sid meir dan yeni civler disinda birseyler gorelim ama yok
bir oyun yapip cekti kendini son 10 yilda boyle remake ler haric bir golf geldi sacma o kadar

ayrica gettysburg antietam fila ncok enterasan oyunlardi ama devami gelmedi, SC sonrasi cope atildi direk bayada gercekci bir oynanisi vardi donem RTS lerine kiyasla ama tutmadi

unutturdu kendini
Sosyal ağlarda paylaş

listede en son icraatı gameboy classic olan adam varken cidden neyi ispatlamaya çalıştığını anlayamadım viktor'cum heh. diğer japonlardan da en son 20 yıl önce etkileyici şey yapmış tipler var gene, son oyunlarını sayıyorlar ismi cismi duyulmamış. tür yaratır da o tür devam eder eyvallah, resident evil kendi shooter'a dönmüş. turn based strategy olsun, tycoon olsun hala yaşayan türler bunlar. ip peşinde koşmakla bu listeye giriliyorsa cliff bleszinzki gibi insanlar var mega man'ci adamdan kat kat fazla günümüz oyunları üzerinde etkisi olan.

hatta denir ki will wright'ın sim city ile oyun dünyasındaki etkisinin önemli bir bölümü de civ'e ilham vermesidir, böyle bir durum var.
Sosyal ağlarda paylaş

sid meir in olmamasini anliyabiliyorum diyorum oyle birsey ispatlamaya calistigim yok

orda bence haketmiyen adam yok ama yemin ederim surda miyamoto yu tanimiyan yiginla adam var, ben daha videoyu acmadan miyomoto 1 dir tahminini yapmistim misal

megamen hic oynadinmi bilmiyorum ama cok kral bir seridir, metroid misal deli hikayesi atmosferi vardir ancak NES den cakma atarilerde korsan uretilen oyunlar haric nintendo ile hic tanisamadi turk oyuncusu "bu japonalr nerden cikti!!" yida yadirgamiyorum o yuzdne

83 deki oyun piyasasinin atari ve saz arkadaslari yuzunden tamamen batirilmasini bilmek gerek

her firma kendi konsolunu yapiyor
devoloperlar kopek gibi calistirilip oyun sonunda credit bile verilmiyor
her ay piyasaya yalap salap oyunlar cikiyor ve hem konsol hem oyun kirliligi var

83-84 arasi bu surecte pek cok firma batti, o donem oyunlari ntek satis noktasi olan oyuncakcilar elleridne kalan oyunlar zararina 3-4 dolara elden cikarmaya kasarken genel kani "oyun endustrisi diye birseyin var olamiyicagi, insanlarin hevesinin gectigi" idi

tam ondan 2 sene sonra cok basarili bir hamle ile nintendo amerikan pazarina girdi ve "nintendo" standarlarini oyunlara dayadi, zaten bu noktadan sonra xbox a kadar konsol pazari tamamen japonlarin eline gecti

o yuzden listenin yarisinin japon olmasi gayet normal, gene ayni sebeplerden avrupada konsollar degilde PC ler cilgin gibi yayildi ve bosluktan yararlanan bir cok PC yapimcisi hayallerine ulasabildi

tabi zaten 80 li yillarda cildiran turkiyede nintendo hicbirzaman yayilamadi taaki cinden gelen cakma nes atariler 90 larin ortasinda mantar gibi etrafi sarana kadar oda coklu oyun kasetlerinde ne varsa onu oynadik garipler gibi, SNES diye birseyin varligini ben televizyonda oynatilan mario yoshi nin pesine dustugumde ogrenmistim sonra mahallemde ayni okula gittigimiz arkadas vardi ona zamaninda snes almislar avrupadan ona dadanmistim ehah
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

sid meir in olmamasini anliyabiliyorum diyorum oyle birsey ispatlamaya calistigim yok

orda bence haketmiyen adam yok ama yemin ederim surda miyamoto yu tanimiyan yiginla adam var, ben daha videoyu acmadan miyomoto 1 dir tahminini yapmistim misal

megamen hic oynadinmi bilmiyorum ama cok kral bir seridir, metroid misal deli hikayesi atmosferi vardir ancak NES den cakma atarilerde korsan uretilen oyunlar haric nintendo ile hic tanisamadi turk oyuncusu "bu japonalr nerden cikti!!" yida yadirgamiyorum o yuzdne

83 deki oyun piyasasinin atari ve saz arkadaslari yuzunden tamamen batirilmasini bilmek gerek

her firma kendi konsolunu yapiyor
devoloperlar kopek gibi calistirilip oyun sonunda credit bile verilmiyor
her ay piyasaya yalap salap oyunlar cikiyor ve hem konsol hem oyun kirliligi var

83-84 arasi bu surecte pek cok firma batti, o donem oyunlari ntek satis noktasi olan oyuncakcilar elleridne kalan oyunlar zararina 3-4 dolara elden cikarmaya kasarken genel kani "oyun endustrisi diye birseyin var olamiyicagi, insanlarin hevesinin gectigi" idi

tam ondan 2 sene sonra cok basarili bir hamle ile nintendo amerikan pazarina girdi ve "nintendo" standarlarini oyunlara dayadi, zaten bu noktadan sonra xbox a kadar konsol pazari tamamen japonlarin eline gecti

o yuzden listenin yarisinin japon olmasi gayet normal, gene ayni sebeplerden avrupada konsollar degilde PC ler cilgin gibi yayildi ve bosluktan yararlanan bir cok PC yapimcisi hayallerine ulasabildi

tabi zaten 80 li yillarda cildiran turkiyede nintendo hicbirzaman yayilamadi taaki cinden gelen cakma nes atariler 90 larin ortasinda mantar gibi etrafi sarana kadar oda coklu oyun kasetlerinde ne varsa onu oynadik garipler gibi, SNES diye birseyin varligini ben televizyonda oynatilan mario yoshi nin pesine dustugumde ogrenmistim sonra mahallemde ayni okula gittigimiz arkadas vardi ona zamaninda snes almislar avrupadan ona dadanmistim ehah

83te oyun piyasası atari ve saz arakdaşları taraından mı batırıldı? Bunu anlamadım? 83teki çöküş Amerika'da olan bişey, buna sebep olan da amerikan firmaları.
Sosyal ağlarda paylaş

oku 83 cikisini atarinin efsane faillarini gor

kisa surede alelacele yapilmis ET efsanesi misal atarinindir

nede olsa film tuttu biz bunu oeynir ekmek gibi satariz diye rezil bir oyunu seri basip hepsi elinde patlayinca cole gommek zorunda kalan atari idi ki 83 krizinin sembolu olmsutur olay

bida pacman faili var misal piyasada 10 milyon konsol varken nede olsa saticak peynir ekmek gibi diye 12 milyon pacman bastirip sermayeyi kediye yukleme operasyonuda atarinindir
Sosyal ağlarda paylaş

sid olmayan listeye osiriyim
ne zaman bu tip listeleri amerikalilar yapiyor
oyunlarin 3/4 u nintendo tabanli oluyor

abi yane anladik d-padi yapan adam tamamda
yane sid meier abi

yane civilization colonization
2 senem lan
bildigin 2 sene okuldan 5 te gel
aksam yemegine kadar oyna save et
yemek ye
12 ye kadar oyna
yat tekrar
okula git
Sosyal ağlarda paylaş

viktor ben sid meier'in olmamasını anlayamıyorum. miyamoto elbette olacak ama resident evil, mega man filan, bunlardan birini mecbur düşecekler. bak gidip de jrpg olayını başlatan adamı düşsünler demiyorum, japonları küçümsediğimden değil. ama oyun yaratıcısı deyip de, donanım yapan adamı getirip koyuyorsun, sonra shooter hariç pc'deki en büyük akımı (89 yılında strateji denen ana tür neydi ve 2009'da nedir, bunu kim başlatmıştır diye bir düşünmek lazım) tek başına başlatan ve sağlamlaştıran adamı koymuyorsun. hiçbir açıklanabilir yanı yok bunun. carmack shooter için neyse sid strateji için o.

sadece güzel oyun yapmak 10 kişilik listeye girmeye de yetmez, 6 japon overkill.
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

konsol oyunculugu PC den daha eski ve koklu ondan oluyor

PC lere tek tuk oyun cikar bayik aletler muamelesi gorurlerken butun oyunlar konsollara yagiyordu o donem

ama pazar ortak yani
ha konsol ha PC

oyun sketoru oyun sektorudur
anlamsiz sekilde bolmeyin ikiye

bölücü değilim abi ben =P.. zaten ayrım var..

konsol vs. pc tartışması başlatmak değil amacım.. sadece gözlemimi söylüyorum ama geçenlerde yine izlemiştim bir tane.. 10 most difficult mı neydi (veya başka bir tanesi).. onda da hemen hemen hepsi konsol oyunuydu heh..
Sosyal ağlarda paylaş

c64 cıktı konsollar patladı zamanında,

aynısının tekrar yaşanmaması ıcın bı sebep yok. mmorpgler ve dah onemlisi, indie oyunlar her taraftan fışkıran sayısız modlarla bi noktada oyuncu yine diyecek "olm dunyanın parasını veriyorum 6 saat oynuyorum kapatıyorum..." diyoda

ama sektorun ısıne gelmiyo pc mevzusu, konsolda fabrıkan oyun basıp satıyolar, kimse breakthrough aramıyo, bi akıllı cıkarsada yaparsa ne ala ama o kadar.

sektorun pc'den konsola kaymasının sebebı oyuncular değilki, firmalar.
bu listede aynı kafalarda işte, amac konsol yücelsin, oyun dediğin konsolda oynanır olsun. sebep desen "install yok!!!!" derler
Sosyal ağlarda paylaş

Cüceye katılıyorum viktora laflar hazırladım. Konsol dediğin halo ile özetleyebileceğin bi kavram ve bugün biowareın haloculara yaranmak için yediği naneler ortada. Konsol oyuncuları aptaldır, pc oyuncuları zeki, çevik ve ahlaklıdır.

Ya da geyik bi yana, konsol oyuncusu işten yorgun argın eve gelip yarım saat boks, yarım saat de pes atıp gidip uyuyan adamdır. Pc oyuncusu işten yorgun argın eve gelip mask of the betrayerı bide evil bitiriyim, üstüne iki el de TF2 atıyım diyen adamdır.
Sosyal ağlarda paylaş

Disappear said:

cucenin dedigi laf cok dogru. wii sportsu alip biraz degistirip wii sports resort diye sattilar, 1 ayda 3 milyon :/

sen olayi anlamamissin dis asdfasdfasdf

wii sports resort motion plus la geliyor
mevcut wiimote lar kumanda hariketini 1:1 algiliyamiyor, motion plusla bunu yapti nintendo kumandayi nerde tuttugunu 1:1 e cok yakin tespit edebiliyor artik

buda kilic filan kullanilan oyunlarda sag sol rastgele salliyarak isin halledilmesi hayal kirikligini bitiricek iste, kumandayi nasil hariket ettirsen karakterin ayni hariketi yapicak artik
Sosyal ağlarda paylaş

valla o mahalleleri hem konsol hem pc alciak parasi olmiyan talihsizler yaratti :p

iksboks haric su jenerasyonun her konsolu var birde PC var cikan hemen hemen her oyunu oyniyabilmek icin sirf

yannzi single player killer wow var bide basa bela, ondan bri kurtulsam super olucak

gamerlik gamerliktir
oyun oyundur

bolmeyin konsolcu PCci diye heh
haa americatardlarin oyun zevklerine ve onun zirvesi olan iksboks oyunlari konusuna girmiyorum bile ki americatardlarin zevksizliklerini sirf oyunlarda degil her konuda tartisabiliriz sanirim
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...