Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dragon Age

Gryphonheart

Öne çıkan mesajlar

Bende sabah indirdim. Derse gitmeden birkaç saat oynama şansım oldu. Şöyle ki;

İlk olarak oyun "tis is di niv şiiiit" diye açılmıyor neyse ki xD Müzikler(özellikle ana menüdeki) hoşuma gitti. Ama gelişen olaylar ve dialoglar arasında çoğu zaman kayboluyorlar. Dilime takılan ezgi olmadı henüz.

Karakter yaratma ekranından korkuyordum. Neyse ki Mass Effectvari eser miktarda yetenek çeşidi ile kısıtlamamışlar. Her oyunda alışkanlığım olduğu üzere mage karakter yarattım. D&D evrenlerinin büyü çeşidi konusunda üzerine su döktürmeyeceğini düşünülebilir. Fakat bir pc oyununda mage karakter için gerekebilecek her büyü zaten dragon age'e eklenmiş. Bu konuda sıkıntı çekmedim yani :)

Backround seçme olayı süper birşey. Oynama şeklinize bağlı olarak her backround için 1, 1.5 saat diğerlerinden tamamiyle farklı oyun deneyiminiz oluyor.

Oyun içerisine hayvan gibi bir codex eklemişler. En basidinden karşılaşılan yaratıkların neler olduğunu uzun uzun anlatan girdilerden başlayıp magelerin kendi aralarındaki politik düşünce farklarını anlatan girdilere kadar herşey var. Yeni bir dünyaya adım atarken öğrenmeniz gereken her ıvır zıvırı milletle konuşarak veya kütüphanelerdeki rafları arşınlayarak elde ettiğiniz codex girdileriyle öğrenebiliyorsunuz. Bu oyuna şans vermek isteyenler için atmosferin içine çekilmeyi sağlayan önemli bir etken olmuş.

Bunlardan sonra grafikler çarptı gözüme. Kamera neredeyse kotor kameraları kadar zumlama ve baldur's kamerası gibi tepeden hakim olma şansı veriyor. Yinede kullanımına tam alıştım desem yalan olur. Bazı kapılar kameranın kör noktasına gelince bir odaya girmek için ekranı döndürmek falan gerekebiliyor. Konsola uydurma çalışmasının ürünü olarak teknik bir takım sıkıntılar yaratmış olabilirler diyorum. WASD veya fare ile hareket etmek mümkün. Fare nedense klavyeden biraz daha hantal gözüktü gözüme nedense. Grafikler için ortamı kafada canlandırmaya yetecek kadar güçlü diyebilirim. Fakat tabi ki çok çok daha iyi olabilirdi.

Oyunun asıl olayı grafik falan değil zaten. Olay dünyada. İçine girdiğiniz dünya karanlık bir yer. Ve bunu size hissettirmeyi başarıyorlar. Oyunun hemen başında aslında sizle müttefik olması gereken kişilerin tek hatanızda sizi acımadan öldürecek veya hapse atacak kişiler olduğunu vurgulamışlar. Oynadığım kısıtlı sayıdaki questlerde kendinizden başka kişilere güvenmeyi denediğiniz anda kandırılmanız işten bile değil. Ben mage'le açtığımdan backroundları nedeniyle daha fazla etkilenmiş olabilirim tabi. Ama gözlemlediğim pure good ve pure evil karakterlerin eser miktarda olması. Herkes kendi çapında yaptığı işleri haklı görüyor.

Oyunda şu ana kadar gördüğüm üzere kotor 1deki gibi belirgin iyi ve kötü kavramları bulunmuyor. Siz iyi niyetle bir işe girişmişken durum öncekinden daha beter kötüleşebiliyor. Kotor 2'deki Kreia'nın öğrettiği gibi dilenciye para vermek veya adamı kovmak umduğunuz kadar düz sonuç yaratmayabiliyor. Genelde oynadığım, kurallara uyuyor görüntüsü kısvesi altında kendi çıkarlarından başkasınınkini düşünmeyen oyun karakterimin belkide ortama en çok uyduğu oyun bu oldu. Her zaman mutlu sonlanmayan daha gerçekçi hikayeleri olan questler oyuna bakışımı bayağı bir değiştirdi diyebilirim.

Oyunda ilerlerken questlerle direk alakalı olmasada çok sayıda bölgenin, insanların veya eşyaların geçmişlerini dinlemek ve fikir sahibi olmak olası. Adamlar yeni bir dünya yaratırken ona can ve çeşitlilik vermeyi unutmamışlar. Neyse ki bu çeşitlilik questler dışında da tüm hızıyla devam ediyor.

Savaş sistemi hızlı turn based. Space'le oyunu dondurup grup üyelerine komut veriyorsunuz. Onlarda (eski oyunlardaki gibi uzun uzun turn beklemiyorlar tabi) komutlarınızı yerine getiriyorlar. Turn based olması baldur's sevenler için bayağı iyi olmuş bence. Daha oyunun çok başında bile gözüm başka birşeye takıldığı için karakterlerimden biri öldü. Oyunu dondurup kalan üyelerle sıkı bir savaş verip ancak geçtim. Komut verme ve oyunu dondurma gibi opsiyonlar olmasa savaşlar aşırı karambol olurdu diye tahmin ediyorum.

Oyunun zorluğu hayvani değil. Ama savaş sırasında adamların silahlarını sallamasına dalmak yerine grubun kontrolünde olmak gerekiyor. Kilit bir karakterin ölümü grubun savaşı kaybetmesine neden olabilir.

Pek beğenmediğim bir nokta, herkesin cart diye ölmesi yanında cart diye dirilmesi olayı. FF serilerindeki falan gibi bayılma animasyonu falanda koymamışlar. Avatarda bir kurukafa çıkıyor(şimdi sıçtın manasında). Hani bayılıyormuş gibi yapsalar affedeceğim belki ama. Öl ve diril güzel olmamış. Savaş bittikten sonra hız kesmemek için auto heal oluyor karakterler birde. Manam bittiği için boş boş beklediğim lionhearttan daha iyi olsada ibreyi aksiyona kaydıran bir öge.

Niv şitlik ne var diye bakındım bir süre. Kan çıkması, seks göndermeleri falan oyunu bozar diye endişelenmiştim ama hepsi tadında kalmış bence. Dev bir örümceğin altında pençe yerken kanlar fışkırıyor haliyle. Ama postallık bir durum yok. Ben o yaratığın altında kalsam o kadar kan çıkar sdf. Aynı şekilde her gördüğüyle düşüp yatma durumuda yok. Hatta benim karakterden hoşlanan bir muhafıza kur yapıp utançtan odayı terk etmesini sağladığım vakit bayağı eğlendim :) Bu iki ögede yerinde kullanılmış bence.
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada oyunda CODEX , her turlu detayi vermis, karakterler, mekanlar vs vs vs . Yani birkac sayfa once ismarlamis oldugum game guide i alma sebebim zaten oyun icinde , az once iptal ettim order i :D duruma gore review larini okuyup , tekrar ismarlayabilirim.
ama oyun icinde butun lore yazili gibi , stat vs detaylar da bunlara dahil gozukuyor.
Sosyal ağlarda paylaş

draedan said:

grafikleri beyenmeyenlere sshot yolliyim isterlerse , 1900x1200 , 36inch monitorde hersey max da iken halin nesini beyenmiyorlar acaba merak ediyorum. wow calistirmaya yetecek pc lerinde saglam grafikler mi ariyorlar.

Grafikler full beğenmedim ben eheh. Ağız dialog senkronizasyonu tam oturmamış gibi geldi. Her cesedi lootlayamamak sadece parıldayan masaları açmak için aramak azcık yordu. Olabilecek en iyi şekilde yansıtmamaışlar bence. 300000x 2300000, 136 inç monitörde de oynasam başka oyunlarda daha iyisini göreceğim için beğenmezdim heh.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...