Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

3G tarifeleri

Mr_Hand

Öne çıkan mesajlar

• Genel Yönetici
yalniz turkiye'ye en cok gelmesini isteyen turkcell'in 3g servisi biraz garip davraniyor. mesela suan bulundugum yerde 3g bulunmasina ragmen baglanip kopuyor. vodafone'un 3g servisini deneyemedim cunku telsim simcard'i olanlarin yeni vodafone simkartlardan almasi gerekiyormus. avea'nin 3g'sini denedim ve goruntulu konusma yaptim. 3g konusunda en son avea'yi kullanirim ve muhtemelen avea bu bolgede hem hizmet vermez hem konusulmaz derken bana buyuk bi supriz yapmis oldu..
Sosyal ağlarda paylaş

bu 3G muhabbeti başlamadan önce devlet ihale açmıştı, tam hatırlamıyorum ama "A" sertifikası için turkcell en çok parayı verip o almıştı, "B" yi daha düşük ücrete vodafone, "C" yi de avea ydı sanırım. Yani tüm operatörler aynı hizmeti verebiliyorsa turkcell neden zamanında daha fazla para veripte ihaleyi kazandı? Kesin bir artısı vardır ama şu uygulamada aklıma birşey gelmedi.
Sosyal ağlarda paylaş

A-B-C lisans tipleri arasında kalite yada baz istasyonu farkı yok. 3'ü de aynı kaliteyi vericek. Daha az baz istasyonuyla daha çok kullanıcı diye birşey yok yani.

Turkcell'in A lisansını almasının tek sebebi, ki mecburdu adamlar A'yı almaya, müşteri sayısı cok cok fazlaydı. Hatta artık 2G alt yapısı normal müşteri sayısını karşılamakta zorlandıgı için 3G'den aldıgı yeni band frekansın bir kısmını yine 2G'de kullanacak.

Bu lisans olayını en basit olarak şu şekilde açıklamaya çalışayım size. Tren vagonu gibi düşünün bu lisansları.
Turkcell'in 3, Vodafone'un 2, Avea'nın 1 vagonu var.
Turkcell 3 vagonluk kisiye 3G hizmeti verebilecek, Vodafone 2, Avea da 1.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...