Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

PC Oyunları öldü mü?

Bone

Öne çıkan mesajlar

kanuni, ps3 alacağın parayla ps3'ten kuvvetli pc toplayabilirsin şu anda ve multiplatform oyunu oynayacağın grafik kalitesi de ondan çok daha üstün olur. 500$'lık kart örneği vermenize gerek yok, ben geçen hafta 100$'lık kart aldım, 2007 tarihli makinemde o ps3 görüntülerinden daha iyi görüntü alıyorum.

bluescreen xp'ye geçtiğimden beri görmedim donanımsal bir sorun olmazsa, sadece 3-4 kere oldu ki onlar da overclock deneme ve fan bozulması sırasındaydı. gene oyun kitlenmesi neredeyse hiç yaşamadım alt+tab hariç, onda sorun çıkaran oyunlar için de çözümü yukarıda yazdım. oyun açıkken steam overlay'den gamefaq'dan bakıyorum walkthru'ya. psp'de oyunu kapamak zorunda kalıyorum, üstüne doğru düzgün görünmüyor web siteleri heh. ps3'te daha iyidir ama dediğim gibi oyun arkaplanda çalışamıyor siz web'de keyif çatarken.

geçmişe uyumluluk konsolda SIFIR. yok yani izin vermezse üretici ki %90 izin vermiyorlar, niye versinler? siz eski oyunu oynarken onların cebine para mı giriyor? hayır, vaktinizi eski oyunla harcamanız işlerine gelmiyor, yeni oyun alıp onları beslemeniz lazım. çünkü o şirketler her oyun üzerine koydukları kallavi lisans ücretleriyle ayakta kalabiliyorlar.

öte yandan pc'de microsoft işletim sistemindeki legacy olayları çekse bile kullanıcılar buna çözüm geliştirip ücretsiz sunuyor. dosbox denen bir olay var ki ben vista'da 20 yıllık oyunları oynuyorum. ayrıca "vista'da falanca eski oyun çalışmadı" diyenlere de anlam veremiyorum, düzinelerce oyun yükledim vista'ya son iki yılda ve çalışmayan tek bir windows oyunu görmedim henüz. win 7 beta evet ve kullanmadığım o/s hakkında yorum yapamam elbette, ama dediğim gibi kullanıcılar çözüm bulur. arayan, meraklısı da o çözüme ücretsiz ulaşır. imkan var.

7/24 5-6 multi-tasking yapmaya gerek yok, "ah şimdi şunu da yapabilsem" dediğiniz anda onu yapabilmek ya da yapamamak. işte bütün mesele bu! (:P)

ha dosbox üzerine bir not daha düşeyim, 320x200, piksel piksel oyunlara bile bir fsaa çakıyor ki oyun sanırsınız 3-4 yıl önce çıkmış. dahası aynısını konsol emülatörlerinde de yapabiliyorsunuz, valkyrie profile'a bir fsaa koydum ki gerçek ps'te oynasan öyle görüntü yok. :)
Sosyal ağlarda paylaş

Konu ile alakasız ama,

Sam said:

zaten psp-3000'lere filan yapılamadı, ben konsolumda homebrew namına birşey göremedim yani.

Kırılamayan psp-2000 ve psp-3000 modellerine artık homebrew yüklemek mümkün, pandora ile değil tamamen soft olarak ama mümkün. Biraz araştırın, bulursunuz :)
Sosyal ağlarda paylaş

İlk sayfadaki yorumuma ek olarak. Ps3'ü 300 tl civarına çekip, klavye mouse standart olarak sunarlarsa ve oyun fiyatlarınıda 40-50 tl civarı yaparlarsa. Satın almayı düşünebilirim. Şu hali ile fiyatı çok fazla. Zaten ederide bu kadar.

Edit.
Yuh ne yaptın gibi eleştirileri kabul etmiyorum :P.
Sosyal ağlarda paylaş

venator, yarım yamalak bişi psp-3000 olan bildiğim, elde patlarsa zaten şirket gözünün yaşına bakmıyor.

tunch, geçen yıl eski oyunları güzelleştirmeyle ilgili bir başlık vardı, (gene bone açmıştı ehu) orada da yazmıştım:

görüntülü dosbox scaler örnekleri

öncesi:

sonrası:

2x sai ile it came from the desert öyle bir cillop oldu ki ağzım açık kaldı. aynı olayı playstation emülatöründe de yapabiliyorsunuz bir gpu plug-in'iyle. piksel filan kalmıyor ekranda. hatta mümkün olsa eski windows oyunlarını da dosbox üzerinden oynatacağım sırf bunun için.

Sosyal ağlarda paylaş

zaten burada tartisilan pc vs konsol oyunlari e oyle oluncada webmis multitaskingmis ismis gucmus vs ikincil planda kaliyor dogal olarak. pure gaming oluncada ister istemez konsol daha rahat ve guclu duruyor bence. pc oyuncusuyum gene tekrarliyorum, konsollarimi acmiyorum bile ama mantiken, birisi yaris arabasi tek isi hiz yapmak digeri otobus herseyi ustunde barindiran.

zaten su grafikleri gordukten sonra arastirdim bende google dan falan gercekten konsol oyunlarinin satisi eziyor yani ezme oyle boyle degil. paramparca etmisler pc oyunlarinin satislarini.

e para konsolda ise artik konsol onde, bizde ona cikanlarin pc versionlarini bekleyecegiz gibi. 1-2 firma var allahtan blizz vs gibi de pc oyunlarimiz olacak bize ozgu.

yani ne bilim 10 kata yakin bir fark korkunc. tabii bu tum konsollar vs pc oluyor .. sonucta konsollarinda kendi arasinda dagitimi yapildiginda fark bu kadar olmayacaktir yaniltici noktasi o.. ps3 xbox wii psp ds hepsi farkli sistemler ve hepsine ozel yapilmak zorunda oyunlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

venator, yarım yamalak bişi psp-3000 olan bildiğim, elde patlarsa zaten şirket gözünün yaşına bakmıyor.

3000'i bilmiyorum, ama "kırılamaaz" denilen Ta-88v3 anakartlı psp-2000 modelim çok güzel çalışıyor, hiçbir falsosu yok. Alete hasar verme imkanın da yok çünkü herşey memory stick üzerinde. Haliyle, herşeyi yapamıyorsun demek bu ve memoery stick uçtu mu pof gidiyo herşey demek ama alet çalıştığı sürece sorun yok. Herşey soft zaten, fiziksel olarak hiçbişey değiştirmene gerek bile yok :)

Merak eden için, evet custom firmware'ın yaptığı herşeyi yapıyor ,sadece flash'la oynayan programları kullanmamak gerekiyor. Çünkü flash + kırılmayan psp = brick psp.
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

ha birde evet AA meselesi var.

AA dunyanın en kazma teknolojilerinden biri bence, daha oncese soylemiştim bunu.

yoo. AA'nın değerini bilmiyorsan o senin hatan :)

Antitropic ve Antialiyesing oyun sektöründe yıllardır en önemli iki teknoloji olmuştur.

Bir oyunu 0x AA ve 4x AA ile oynuyunca çok şey farkediyor. Oyun içinde hareketli aksiyon patlamalı sahnelerde pek farketmessin ama sakin sahnelerde tırtıklı duvarlar çok göze batıyor. Sanki 1994'ten oyunlar oynuyormuşum gibi hissediyorum.

Kaede'nin koyduğu infamous screenshotlarda da var mesela tırtık.

Özellikle Half-Life 2 gibi kablo, parmaklık gibi küçük şeyler olan oyunlarda özel AA teknolojileri kullanıyorlar ki o kablolar daha yumuşak gözüksün diye.

Bunu ancak oynayarak farkedebiliyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

venator en son psp-3000'de yapamamışlardı baktığımda, işlemcisini çıkarıp 2000 işlemcisi takmışlardı yapabilmek için filan. kastırmam yani öyle heh.

kanuni, pure gaming diyorsun, buyur sana pure gaming:

multiplatform oyunların ps3, x-box 360 ve pc screenshot kıyaslamaları

satış rakamları =/= oyuncu tercihleri, elbette şirketler ellerinden geldiğince resmi satışları ve dolayısıyla gelirleri arttırmayı tercih edecek. ama burada esgeçtikleri husus pc'deki korsanlığı abuk sabuk drm ile değil de daha makul fiyatlarla düşürebilecekleri gerçeği ki bunun en büyük kanıtı gabe newell toplantıda sunmuştu steam'deki indirimlerle %700 katlanan pc oyunu satışı istatistikleriyle.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben zamaninda tomar tomar vermistim para crysis full calismamisti.. Heh

tomarla para verdim alienware m17 aldim oyunlar gosterdigin grafikle oynanmiyor..

Tomarla para verdim grafik karti aldim 1 ay sonra dx10 destekleyenler cikti..

Dostlar bende pc ciyim ama baska bir dunyadanim herhalde.. Bu kadar cok sorun yasadigimiz ve kopamadigimiz bir garip platform iste yemisim konsolu ama zor pc ci olmak..
Sosyal ağlarda paylaş

çünkü crysis'in full grafikleri ps3 ile x-box 360'ı alıp 360'a katlıyor. kaldı ki iki yıl öncesinden bahsediyorsun, daha yeni çıkmıştı son nesil konsollar. işin güzeli adamın birisi yabancı forumda iddiaya girmişti konsolcularla, ps3 parasına pc toplayıp full çalıştırmıştı lol.

senko söylüyorum, bugün ps3 kaç paraysa o paraya bu grafikleri çıkarabilirsin. istersen ps3 kaça satılıyor sen yaz, ben de pc parçalarını yazayım tek tek bilgisayarcıda toplatabileceğin.
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

o gamespot'ta test gtx280 ile yapılmış. gtx280 300dolar civarlarında geziyor. yanına bi de quad işlemci koy o da bi 300dolar.
600+kdv etti zaten sırf ekran kartı işlemci. buna anakart ram hdd cart curt ekleyince 2ps3 parası çıkar.

İyi güzel de, ps3'ü full grafiklerle oynamak isteyen arkadaşlar sanırım LCD parasını katmıyorlar hesaplarına?

Çok basit, en küçük 32" LCDler yaklaşık 1 civarına yani bir ps3 fiyatına. Quad işlemcili + gt280 + geri sistem fiyatına geliyo yine bir ps3 oyun sistemi :)
Sosyal ağlarda paylaş

BabacumMostors said:

eminim bu bir şey anlatıyordur :P

sektörün durumu bu valla

Muhtemelen online satış arttıkça düşen dükkan satışları.

Hemen ilk çıkan olduğu için bunu koyuyorum, 2008 kaynaklı bir yazı. Böyle tonla kaynak var google'da.
said:
PC game software industry grew to $11.3 billion in total sales—21.5% more than $9.3 billion in 2006. Consoles grew as well and they grew more, from $9.4 billion to $14.1 billion, a jump of %50. So, while it’s true that consoles are pulling ahead of PCs, but both markets are healthy and growing.

Yani bir etrafınıza bakın. WoW oynayan kaç arkadaşınız var, Steam'den oyun alan kaç tanıdığınız var bir düşünün ve 5 sene öncesiyle kıyaslayın. Gerçekten satışların düştüğüne inanıyor musunuz?

Zaten en yüksek satış rakamlarına Wii yazılımlarının ulaştığı düşünülürse oyunlar namına satış kıyası biraz manasız oluyor herhalde :)

Konsolun da PC'nin de satışlar artacak çünkü oyuncu sayısı artıyor. Konsol daima ezici bir üstünlüğe sahip olacak, şöyle basit bir nedenden: "oyun hedefli yapılması". PC'de bu mümkün değil çünkü bunu yapınca zaten PClikten çıkıp konsol olmuş olursun. :P

AA olmamasının xbox oynarken delirtmemesi için gözün bozuk olması lazım.

Öte yandan upgrade yapmadan 2 sene aynı performansla oyun oynayabilmek de hoş birşey, o konuda hakkını veririm. Ama daha iyi grafik falan demeyin yahu, plix.
Sosyal ağlarda paylaş

Venator said:

senko said:

o gamespot'ta test gtx280 ile yapılmış. gtx280 300dolar civarlarında geziyor. yanına bi de quad işlemci koy o da bi 300dolar.
600+kdv etti zaten sırf ekran kartı işlemci. buna anakart ram hdd cart curt ekleyince 2ps3 parası çıkar.

İyi güzel de, ps3'ü full grafiklerle oynamak isteyen arkadaşlar sanırım LCD parasını katmıyorlar hesaplarına?

Çok basit, en küçük 32" LCDler yaklaşık 1 civarına yani bir ps3 fiyatına. Quad işlemcili + gt280 + geri sistem fiyatına geliyo yine bir ps3 oyun sistemi :)

O sistemi bir kere alıp 5 yıl kullanıyorsun.

Bu yıl aldığın PC'de kaç defa ekran kartı, ram, anakart, cpu update yapacan 5 yıl içinde peki? :)
Sosyal ağlarda paylaş

1

Hmm, bakalım. 2004'de aldığım sistemi 2008 sonunda değiştirdim, yaklaşık bir PS3 fiyatına. 1er kere RAM, harddisk ve ekran kartı aldım arada o kadar.

Optimize PC alırsanız en az 2-3 yıl sizi götürmemesi için hiçbir neden yok. Bir sene de dayansanız low/med grafiklerle 4 yıl, yeter işte.
Sosyal ağlarda paylaş

arcane said:

Hemen ilk çıkan olduğu için bunu koyuyorum, 2008 kaynaklı bir yazı. Böyle tonla kaynak var google'da.
said:
PC game software industry grew to $11.3 billion in total sales—21.5% more than $9.3 billion in 2006. Consoles grew as well and they grew more, from $9.4 billion to $14.1 billion, a jump of %50. So, while it’s true that consoles are pulling ahead of PCs, but both markets are healthy and growing.

Yani bir etrafınıza bakın. WoW oynayan kaç arkadaşınız var, Steam'den oyun alan kaç tanıdığınız var bir düşünün ve 5 sene öncesiyle kıyaslayın. Gerçekten satışların düştüğüne inanıyor musunuz?

bide pc de sektorun mmprpglerden aylık geliri olması gibi bir durum var

ha konsol mmorpgleride var ama ff11 okder
Sosyal ağlarda paylaş

1000$'a topladığım makineyi 3-4 yıl upgrade yapmadan kullanıyorum. aldığım oyun başına 15-20$ daha az ödüyorum konsol oyunlarına göre multiplatform oyunlarda. fiyatları gidin kıyaslayın yabancı sitelerden. yılda 10 oyun alsam 150-200$ her yıl kardayım. 4 yılda 600-800$ eder. konsolda her yıl 10 tane oyun alsam pc'den pahalıya geliyor ömrü boyunca.
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

5 yıl ıcınde iki pc alırsın 1-2 parcayi upg edersin, ve oyun oyamakla beraber baska birsuru işinide gorur.

Hala yanlış yerdesiniz ama.

Pc Gaming vs Konsol Gaming konuşuyoruz. Siz işi çoklu görev yönetimine itiyorsunuz.

Ona lafımız yok zaten. PC satışları konsolları hala dövüyor, devam da edecektir. Bizim mevzumuz oyun.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...