Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Daha iyi nasıl oynanır / tutorial ve videolarınız

Bone

Öne çıkan mesajlar

Eminim burda FPS oynayan birçok kişi vardır.

Oyunlardan aldıkları skill videolarını felan koysalar çok güzel olur.
Hele "şunu şunu deneyim ettim, şundan dolayı gördüm ki şu taktik oldukça iyi" gibi stratejilerini ve ipuçlarını paylaşırsa çok iyi olur.

Tutorial videoları da hazırlayabilir. Özellikle çok iyi olduklarını düşündükleri konularda öğretici videolar hazırlarsa biz de faydalanırız.

Silphatos'a söylemiştim böyle bir stiki topic güzel olurdu diye, o açmayınca ben açtım.

Düşünüyorum da, her ay en güzel tutorial'ı hazırlayana, veya ipucu verene ödül/hediye de verilebilinir.
Silph ne der bilemem ama ödüle destek olabilirim.
Hatta Steam'den bir oyun hediye olayı felan da çok güzel olabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

Bir de sorum olacak.

Tekrar CS oynayım dedim biraz da, oyun çok fazla random geldi.
Hitbox'larda mı sorun var yoksa bağlantıdan dolayı felan mı? Herkes paso headshot çekiyor. Ben kafaya kafaya sıkıyorum ama headshot çekemiyorum, bir de sıktığım 30 kurşunun sadece 2'si felan isabet ediyor.
Sonra headshot çektiğim zamanlara baktım da, hiç kafaya sıkmadığım, tersine göğse sıktığım atışlar headshot oluyor. Nişan göğüste, kan göğüsten çıkıyor, ama adam headshottan ölüyor. Bunu anlamadım ben, acaba oynadığım server felan mı bozuk.
Sosyal ağlarda paylaş

abi tutorialla falan olmaz bence bu işler, ha demo izleyip nerede ne yapacacağını, özetle oyun zekanı geliştirebilirsin de gereksiz yani public serverlarda oynuyorsun sanırım. hitbox konusundaysa kodsal bi sorun yoktur da onlarda, senin daha iyi bir mouse+pad alman hitboxları düzeltebilir bir şekilde ehue :p
config falan diyebilirler o da gereksiz bence sonuçta config adı üstünde ayar, senin kendi özel ayarların başkasının configine bakıp ne oluyor hiç anlamadım şu ana kadar, bi kaç ufak cmd çalabilirsin belki iyi oyuncuların cfglerinden ama direkt onların tüm ayarlarını c/p yayıp oynamak bilemem.
ödülü sen ayarlıyosan uyar tabii lol, hatta mod falan yaparlar söyleriz. ha onu yazdım da aklıma geldi şimdi sen bi ara fps moduydun lan, noldu da çıktın. son olarak al bu da %1 xp katar sana, epik ve antika cod2 fragmoviem :p, http://www.youtube.com/watch?v=ILiT7ROEIRM
Sosyal ağlarda paylaş

tutorial neden olmasın yav? internette bir sürü tutorial var, bu adamlar salak mı :)

Mirage said:

Bence sen oynamayı unutmuşsun, sonra kalkıp server bozuk diyorsun. :p

göğüse sıkınca headshot olmasıyla oynamayı unutmak arasında bağıntıyı kuramadım ben...
göğüse sıkıyorsun olm. göğüs bile değil, direk karakterin yanına doğru sıktım, adam headshottan öldü.
Sosyal ağlarda paylaş

cs 'de MP5 ile çok güzel HS atabilirsin mesela. bir şarjör boşaltırsın 29 kurşun boşa gider tırnağına bile değmez, son kurşun saçma sapan biyere atmana rağmen kafaya isabet eder. CS'de crossair neredeyse kurşun oraya gitmiyor. ilk attığın 1-2 kurşun hedefe isabet eder sonrakiler dağılmaya başlar. ayrıca ilk 1-2 kurşunda alırım iyi nişan alırım diyorsan Kalashnikov ve Colt m4a1'i kullacaksın ki oyunda en çok kullanılan silahlar. Colt ile ilk 1-2 kurşundan sonrakiler kalashnikova göre daha isabetli gidiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

CS'de mermiler öyle rastgele dağılmaz. Deneyimli oyuncular bu sapmaları hesaba katarak basılı tutar. Misal AK47 yukarı doğru, mp5 daha kontrollü gibi her silahın belirli bir mermi saçılma deseni var. Ne kadar basarsan o kadar saçılır vb. Bunlar deneyimle edinilien şeyler. Öte yandan oyun zekası, nerede nasıl duracağını bilmek, taktikler veya şık hareketler gibi şeyler gayet de videodan öğrenilebilir.
Sosyal ağlarda paylaş

Bildiğim CS taktiklerinin çoğu beta 5-6'dan kalma ama TF2 için bir iki taktik vereyim.

- Engineer çok önemli bir class. Atak yapılırken takımınızdakilerin zorlandığı yere hemen bir dispenser kurmanız takımınıza mühimmat konusunda büyük katkı sağlamış olursunuz. Tıkanılan yerin biraz gerisine sentry kurmanız da, düşmanın ilerlemesi durumunda sg tarafından vurulmasını sağlıyacaktır. Bu da takımınızın ileriye gitmesi konusunda yardımcı olacaktır. Defans konusunda da aynı şey geçerli. Defansın daha sağlam olması için dispenser ile desteklemeniz oyunu kazandırabilecek bir unsur oluyor.
- Pyroların alt fire'ı olan bomba uzaklaştıran özelliği aynı zamanda oyuncuları da itebiliyor. Bunu muhakkak überlenmiş düşmanlara uygulayın. Bunu yaparken ölseniz de, arada iki kere ittirdiğiniz kişi, über özelliğini kullanıp gitmek istediği yere gidememiş olacaktır ve takımınıza önemli olabilecek bir imkan sağlamış olacaksınız.
- Demoman'in sticky bombalarını bol bol kullanın. Normal grenadelerinden çok daha efektif olduğunu gördüm. Bunun birkaç nedeni var, birincisi normal grenadeler hop hop zıplıyor ve dar koridorlar hariç tutturmanız çok zor. İkincisi, sticky bomblardan birden çok dizerek aynı anda patlattığınızda, çok daha fazla hasar vermeniz mümkün. Sticky bomb için hep geriye çekilmeniz gerekebiliyor belki ama zaten bu yüzden defans klası demoman. Grenade kullanarak pyro gibi atak yapmanız zor, epey şans istiyor. Bu yüzden grenadeleri bir engelin üstünden fırlatmak için saklayın.
- Eğer normalde gideceğiniz doğrultunun tersine sizin "takımdan" biri geliyorsa, %90 spy çıkıyor. Bu yüzden hiç acımayın ölene kadar vurun. Gerçekten takım arkadaşınız olması ve kurşunuzunu boşa harcamış olmanız, yanınızdan veya arkanızdan yiyeceğiniz bıçaktan daha iyidir :)

Bunlar elbette bilinebilecek şeyler, ama pek fazla dikkat edilmiyor Oyun içerisinde.

Aslında tam bir maç videosu kaydedip ondaki durumları yorumlamak lazım, güzel olur o şekilde.
Sosyal ağlarda paylaş

walla çok gezen mi, çok okuyan mı bilir sorusunun cevabı henüz verilmedi.

ama cod 2yi ilk çıktığında bayağı oynamıştım. Çok eğlenceli bir klan kurmuştuk. sonra bi anda iş güç girince kesmek zorunda kaldım. 2 ay oynamayınca, geri dönüş çok acıklı oldu, ne aynı tadı alabildim ne de eski performansımla oynayabildim. olay çok çok oynamakla alakalı, zaten çok oynadıkça taktiği de alıyosun bi şekilde

sonra cod 4 çıkınca ona bi sardım. onda da baya bi yol katettim, sonra tekrar bıraktım ve gecenlerde bi giriyim sunucuya dediğimde frag manyağı yaptığım adamlardan ayarı aldıkca bu işin tamamen pratik ve arzuyla ilgisi oldugunu anladım.

grynn i de sanırsam cod 2 den hatırlıyorum. bi klan maçı yaptıydık sanki. boyle top 10 e oynadığımız dönemlerde elimize vermişlerdi sanırsam.
Sosyal ağlarda paylaş

tutorial yapacak yok anladığım kadarıyla. "üşeniyorum" demiyor da, "çok oynarsan daha iyi oynarsın" diye geçiştiriyor millet :)

hayır yani elbette günde 25 saat haftada 8 gün oynarsan daha iyi oynarsın. ama benim sorduğum bu değildi, bu yüzden "captain obvious"luk cevap olmuş.

taktikler, ipuçları felan paylaşılır diye düşünüyordum. dergilerde, sitelerde, forumlarda bu tip meseleler olur, oyunda ilginç noktalardan bahsedilir felan da,
o kadar iyi oyuncu yok herhalde, bu konudan bahseden olmamış. (:P)
Sosyal ağlarda paylaş

ya sonuçta fps oyle bişey ki. oyuncunun karakteristigi cok onemli. sen bi tane oyuna gir video çek, buraya koy, biz sana şunu yap bunu yap diye soyleyelim mesela. ama hakikaten el alışkanlığı ve zekayla alakalı biraz bu. Hiç bilmediğin bir haritada bile hayatta kalabilmek onemli mesela, ne biliyim ses dinlemek, yorumlamak cok onemli.. ama bunlar adama ders gibi ogretilemez ki. neyse işte, çek bi video cod 4 ten cod 2 den bişiler diyelim. ya da cs den koy.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
cs:s baya farklı eskilere göre:

silahların farklı rangelerde farklı etkileri var

her silahın ateş etme tekniği farklı: ak47: 3-3-3-3 mesela aralıklarla

cl_updaterate
cl_cmdrate
rate

bu ayarları bağlantına göre ayarla choke/loss 0 olana kadar...

durup ateş edip tekrar hareket et mesela bu oyun için, tabi durup, ateş edip, hareket etmek 1-2 saniyelik bir süreç gibi düşün..

fazla zıplama, çok koşma..

iyi bir kulaklıkla oyna..

genel olarak fps'lerde brigthness kökle..

direct x 9c'de oynama oyunu dx 8'e indirip oyna...

aklıma gelenleri direk yazdım
Sosyal ağlarda paylaş

Silphatos said:

abi tutorialla falan olmaz bence bu işler, ha demo izleyip nerede ne yapacacağını, özetle oyun zekanı geliştirebilirsin de gereksiz yani public serverlarda oynuyorsun sanırım. hitbox konusundaysa kodsal bi sorun yoktur da onlarda, senin daha iyi bir mouse+pad alman hitboxları düzeltebilir bir şekilde ehue :p
config falan diyebilirler o da gereksiz bence sonuçta config adı üstünde ayar, senin kendi özel ayarların başkasının configine bakıp ne oluyor hiç anlamadım şu ana kadar, bi kaç ufak cmd çalabilirsin belki iyi oyuncuların cfglerinden ama direkt onların tüm ayarlarını c/p yayıp oynamak bilemem.
ödülü sen ayarlıyosan uyar tabii lol, hatta mod falan yaparlar söyleriz. ha onu yazdım da aklıma geldi şimdi sen bi ara fps moduydun lan, noldu da çıktın. son olarak al bu da %1 xp katar sana, epik ve antika cod2 fragmoviem :p, http://www.youtube.com/watch?v=ILiT7ROEIRM

video çok başarılı. tebrik edemeden geçemeyeceğim eheh.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...