Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Web Sitesi Fiyatlandırma

DoruK

Öne çıkan mesajlar

Bu zamana kadar eşe dosta site yaptık, işte hediyedir takastır vs. bir şekilde hallettik olayı. Şimdi bir proje var elimde ve alıcı fiyat istiyor. Haliyle piyasayı bilmediğim için fiyat veremedim henüz.

Yani çok karmaşık olmayan bir emlak sitesi olacak, evler girilecek görüntülenecek vs. php ve mysql ile halledicem her şeyi. böyle bir site aşağı yukarı ne fiyata yapılıyor yani o dandik 50-100 liraya site yapanların piyasasını sormuyorum tabii ki.
Sosyal ağlarda paylaş

DoruK said:

Yani çok karmaşık olmayan bir emlak sitesi olacak, evler girilecek görüntülenecek vs. php ve mysql ile halledicem her şeyi.

Karmaşık olmasa da eşek yüküyle kod yazdıracak, hiçbir zorlaması, heyecanı olmayan angarya kod kadar kötü iş mi var :p Kaldı ki o site adamın işlerinin %60'ını devralacak nerdeyse, bakkala "bulunsun la kenarda" sitesi yapmak gibi değil. Bence 750'den aşağı inme, üstüne de ne kadar iteleyebilirsen.
Sosyal ağlarda paylaş

fiyat vermeden once neler beklediklerini, neler sunabilecegini ve kac saat kac gun ustunde calisman gerektigini konus iyice bir. sonucta emek satiyorsun, adamlara yapabileceklerini gosterirsen mantikli bir sunumla iyi bir fiyat alabilirsin.

sonucta websitesi dedigin cok degisken, basit bir database olustursan bile bunun bakimi var yedeklemesi var gerektiginde kurtarilmasi var.
Sosyal ağlarda paylaş

Yaptigin ise bakar. Yapacagin sitenin ne kadar sure kullanilacagini dusunuyorsun? Omru nedir yani? Yonetim paneli olusturuyorsan mesela bu omrunu uzatir, cunku adamlar sistemi kullanarak, sana ihtiyac duymadan guncelleme yaparlar. Bunun disinda yeni seyler gelir, onlarin yonetim sistemiyle ekleyemeyecegi. Bu durumda dersin ki sitenin omru 4 senedir.
Yonetim sistemi yoksa, herhangi bir degisiklik icin sana geleceklerdir. 4 sene boyunca buyuk bir degisiklik olmayacaksa, dersin ki sitenin omru 4 senedir; ancak her update icin su kadar para isterim. Ayrica mevcut sistemi koruyarak bazi degisiklikler isterler, bunlara change request denir. Eger bunlar ne kadar siklikla gelecek sana; bunun cevabi senin icin onemli cunku o siklikla adamlarin isini yapmak zorundasin.

Adamlarin sistemi surekli degisiyorsa ve sen 1 senelik omru olan bir sistem cikariyorsan ortaya, buna gore fiyat bicersin ve adamlara dersin ki, "Sizin istediginiz ozelliklerle benim yapacagim sitenin omru 1 senedir, bunun ucreti xxx liradir. Omrunu 4 sene yaparim ama bunlardan bunlardan vazgecmeniz gerek, bunun fiyati da xxx liradir."
Sosyal ağlarda paylaş

• Admin
Ufak bir sunum hazırlayabilirsin. Kaç saat çalışıcaksın, ne kadar fonksiyonel bir site olacak ve bu sitenin o kişiye getirisi ne olacak bunları bir göster. Ondan sonra ortalama fiyat ver. Eğer çok fazla der ise biraz indirim yaparsın. Gene beğenmez ise o zaman firmaların benzer şeyleri en az %50 pahalıya yaptığını söylersin. Daha basit ucuz bir şey istiyor ise düz sayfa üstüne 3-4 tane alt sayfa içerip basit bir site olacağını ama müşteri çekmek adına baya bir eksik kalacağını falan anlatırsın. Tamamen ağzın laf yapmasına ve profesyonel yaklaşıma bakıyor açıkcası.

Basit bir şeyler hazırla 500 lira fiyat ver, şunu şunu da istiyor iseniz işte fiyat 750 lira olur falan dersin. Böyle sallama rakam değil de planlı bir fiyat gösterirsen onların da kafasına yatar hem ;)
Sosyal ağlarda paylaş

Bir emlakçıya mı site yapacaksın? Yoksa bir emlak portalı gibi birşey mi yapacaksın?

Bu sorunun cevabına göre değişir vereceğin fiyat.

Fiyatı etkileyen satacağın kişiye göre değişen rant değil, senin sarfedeceğin emek ile doğru orantılı. Benim tavsiyem, bir ajansta tam zamanlı olarak çalışırken alacağın parayı 1500 TL civarı kabul edersek ve senin siteyi bitirmen 1 ayını alacaksa 1500 TL teklif et. 2 ay sürecekse 3000 TL teklif et.

Benim tahminim iyi bir emlak portalı 2 aydan aşağı sürmez. Fiyat olarakta 4000 TL'den aşağı açma fiyatı bencede.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...