Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ne Mutlu Türküm Diyene yazısı silinmeli

unac

Öne çıkan mesajlar

T.C. öyle kolay kolay yıkılmaz merak etme. Tamamen ayrı fikirde, birbirini yiyen insanlar bile öyle bir tehdit karşısında yanyana, omuz omuza karşı koyar.

Türkiye'nin doğusunda bir takım işler dönüyor, bir takım sorunlar var ve bunları tek tek burada tartışsak yüzlerce sayfada bitiremeyiz. Hala bazı arkadaşlar tüm kürtleri pkklı gibi düşünüyor, kürt diye bir millet yok, asarım keserim türk düşmanı bunlar diyor. Yavaş, bir nefes alın, yarın birgün laz diye birşey yok, hamsi yemiş türkler mi diyeceksiniz?

Türkiye Cumhuriyetinin her vatandaşı, bu ülkenin kimliği olarak "Türk"tür, "Türkiyeli"dir. Ama sen onun kökenini yok saymasını istersen daha da acısı bunu ona dayatırsan, pek de olumlu sonuçlar almazsın.

Konuya gelince, çok da büyük, aman ülke yıkılcaklık bir olay değil ama buna gelene kadar daha bir sürü daha iyi sonuç verecek şey yapılabilir. En basitinden doğuda insanların beynini yıkayan, Türk-Kürt düşmanlığını körükleyen kişiler yerine, sen insanlara daha küçük yaştan Türk-Kürt kardeşliğini aşılarsın.

Bunu da en kolay okullarda yapabilirsin, ama işte burada da başka bir sorun ortaya çıkıyor, doğudaki okul/okuma miktarı. Kısır döngüye hoşgeldin, ya bir tarafa oturup dönmeye, uyumaya devam et, ya da artık eline bir çomak alıp bu aptal döngüye sok, çomak bulamazsan vileda paspasın sopası da iş görür.

Yani dediğim gibi sorun çok fazla ve karmaşık, boylu boyuna bir araştırma yapmadan da kesin çözüm önerileri sunmak istemiyorum ama birbirimizi gırtlaklamak yerine dinlemeye, anlamaya başlasak iyi olacak, burası kesin.
Sosyal ağlarda paylaş

1)Kürt sorununun çözülmesi için öncelikle bölücülük faaliyeti yürütenlerden kurtulmak lazım.

2)Bölücülük faaliyetlerinden kurtulmak için bölgenin kalkınması lazım.
a)Bölge halkının refahına önem vermek lazım.
b)Eğitime önem vermek lazım

3)Bölgenin kalkınması için
a)Bölgeye yatırım yapılması lazım(Geri dön->1)
b)Aşiretlerden ve toprak ağalarından kurtulunması lazım.

4)Aşiretlerden ve toprak ağalarından kurtulmak için toprak reformu lazım.

5)Toprak reformu için eğitimli bir halk lazım(Geri dön->2-b)

yiyosa çıkın işin içinden.
Sosyal ağlarda paylaş

Dennis niyetin güzel ama yanlış ve eksiksin.

Kürt milleti diye bir millet yok. Bak bu bir fikir ya da ideoloji değil tamamen bir bilgi.

Şerefsiz bölücü TC düşmanı güçler kürt etnik kökenini, olmayan bir millete çevirmeye çalışıyor. TRT Şeş de bu amaca hizmet ediyor istemli ya da istemsizce.

Etnik köken adı altında toprak talep ediliyor, ülke toprağı isteniyor. Kürtlere kimsenin kimlik dayattığı yok. O yasakların bile amacı kimlik dayatmak değildir. Bölücü şerefsizlerin kürtleri sömürmemesi için zamanında o yasaklar uygulanmıştır.

Bugün pkk sorunu "kürt sorunu" diye gösterilmeye çalışılıyor.

Bir millet adı olan Türk kelimesinin "millet" anlamı yok edilmeye, sadece ırk anlamı olduğu gösterilmeye çalışıyor. Bunları yapanlar teröristleri kullananların ta kendisi! O yüzden "etnik kimlik" kelimesiyle düşünerek beyninizi o şerefsizlerin kölesi yapmayın.
Sosyal ağlarda paylaş

sir said:
şusu garip sg-1, almanyada yaşayan bir türkün kimlik haklarıyla türkiyede yaşayan bir kürdün kimlik hakları bir değil.

almanyada türk mahallelerinde "ne mutlu almanım diyene" yazıyo mu? türkçe yayın yapma yasağı var mı? anadilde türkçe eğitim yasak mı? türklük inkar edilen, tanınmayan bir köken mi almanyada?

kürtler devletle barışabilse bence kürt kökenli türk olmaya razı olurlardı. ama bizim devletimizin yıllar boyu uyguladığı asimilasyon politikalarını düşününce, elbette kimlikleri konusunda epey hassas davranıyorlar.

yazmasa da, yazmaktan beter olmuş adamlar. "üstün alman" düşüncesi empoze ediliyor HER saniyede. sadece orada da değil, almanca öğretim yapılan ilkokullarda, liselerde bile.
türkçe eğitim yapan yer VAR mı? Almanca bilmeyeni yaşatıyorlar mı orada? Son çıkan ENTEGRASYON yasalarını OKUMADIN MI? Yapmayın beyler oturun araştırın biraz.
Hem de Almanya'da Türkler, zamanında Türkiye'de fakirlikten kırılan işsiz gezen insanların işçi olarak oraya gitmesi ile orada toplanmış. Almanya'yı bölüp Türkistan yapmak gibi bir niyetleri yok. Bir tanesi eline silah almamış. (Psikopatları konu dışında tuttuğumu söylememe gerek yok sanırım) Buna rağmen adamlardan NEFRET ediyorlar.

Heh şimdi gelin diğer konuya geçelim.

Horizon said:

Evinde kısık sesle kürtçe konuşan insanlara (aman dışarıdan biri duymasın diye korkarak). Kürtçe müzik dinlerken annesinin babasının "sesini sakın açma kısık dinle duyulmasın" denen çocuğa. Bir partide milletvekilliğine aday iken köyleri , ilçeleri dolaşıp kendini tanıtırken , arkasından aynı partiden başka bir adamın insanlara bu adam kürttür , pkk lıdır oy vermeyin denilen insana söyleyeceksin.

Bu söylenen şeyleri veya benzerlerini ülkemizdeki hangi etnik kökene sahip insanlar yaşadı başka ? Yaşadılarsa varsın çıkarsınlar seslerini.

Yahu tamam da, ülkemizde kürtler dışında hiç bir etnik köken onbinlerce sivilin ölümüne yol açmadı. İşte bundandır o sürekli şikayet edilen ikiyüzlülük, bundandır ayrımcılık varsa. Her gün şehit haberi izleyerek büyüyen çocuk nefret etmesin de ne yapsın abi. Haksız mıyım? Neden önümden geçen arabada Lazca müzik çaldığında nötr davranıyoruz, hatta seviyoruz da kürtçe çaldığında yüksek sesle önyargılı yaklaşıyoruz, işte sorun bu ve bu da türkiye'de yaşayan kürt asıllı insanların önder saydığı insanların atacağı medenice hareketler sonucu kaybolabilecek bir durum. Kin tutmaz çünkü bu halk, kin tutmadı, bundandır hala bir iç savaş çıkmamış olması.

Ama baştaki adamlar öyle deyince normal yani bu durum da.
Sosyal ağlarda paylaş

Ne mutlu Türküm diyene...

Bu lafta "ne mutlu orta asyanın uçsuz bucaksız bozkırlarından gelen Türklere" gibi ırk belirtilmekten çok "Ne mutlu Türk Vatandaşına" gibi, Türkiye vatandaşı olmanın övünülecek bir yanı olduğunu belirten bir anlamı olduğunu düşünmüşümdür.

Yani bana göre Kürtte söyleyebilir, Rumda, Lazda. Ters bir tarafı yok. Ha ilkteki gibi ırkçılık anlamı katarsan zaten kendi vatandaşını bölersin ve Atatürk'ün böyle bir düşünce içerisinde bu lafı sarfettiğini sanmıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

roket adam said:
sir said:
şusu garip sg-1, almanyada yaşayan bir türkün kimlik haklarıyla türkiyede yaşayan bir kürdün kimlik hakları bir değil.

almanyada türk mahallelerinde "ne mutlu almanım diyene" yazıyo mu? türkçe yayın yapma yasağı var mı? anadilde türkçe eğitim yasak mı? türklük inkar edilen, tanınmayan bir köken mi almanyada?

kürtler devletle barışabilse bence kürt kökenli türk olmaya razı olurlardı. ama bizim devletimizin yıllar boyu uyguladığı asimilasyon politikalarını düşününce, elbette kimlikleri konusunda epey hassas davranıyorlar
.

yazmasa da, yazmaktan beter olmuş adamlar. "üstün alman" düşüncesi empoze ediliyor HER saniyede. sadece orada da değil, almanca öğretim yapılan ilkokullarda, liselerde bile.
türkçe eğitim yapan yer VAR mı? Almanca bilmeyeni yaşatıyorlar mı orada? Son çıkan ENTEGRASYON yasalarını OKUMADIN MI? Yapmayın beyler oturun araştırın biraz.
Hem de Almanya'da Türkler, zamanında Türkiye'de fakirlikten kırılan işsiz gezen insanların işçi olarak oraya gitmesi ile orada toplanmış. Almanya'yı bölüp Türkistan yapmak gibi bir niyetleri yok. Bir tanesi eline silah almamış. (Psikopatları konu dışında tuttuğumu söylememe gerek yok sanırım) Buna rağmen adamlardan NEFRET ediyorlar.

Bu mesajı nasıl görmemişim :p

- Eşin almanca bilmiyorsa ülkeye getiremezsin, kültür testine tabi tutulur hatta.

- Yabancı öğrencilerin okullarda kendi aralarında almancadan başka dilde konuşmaları yasak

- Uzun süredir almanyada yaşayıpta almanca öğrenemediyseniz artık zorunlu olarak kursa gitmeniz gerekli ( 30 yıldır burda yaşayıp almanca öğrenemeyen 80lik dedeler teyzeler gidiyor kursa mesela, öğrenmemiş olmamaları kötüdür iyidir ondan bahsetmiyorum)

- Aynı işe başvurada önce alman vatandaşı sonra avrupa birliği üyesi alınır

Liste çok uzar gider, hatta epey bir uzar gider.

Ben haklı veya haksız demiyorum yapılanlara ama bilgi sahibi olmadan bol kese sallanıyor çok^^

edit: Türkçe eğitim okul söz konusu değil, sadece bazı okullarda türk öğretmenler var türkiyeden gelen, bunlar türk asıllı öğrencilere haftada 1-2 ders veriyorlar, aile tercihine bağlı olarak.

Çoğu türk ailelerin çocukları fethulla gülen eğitim kurumlarına ait kurumların tekelinde okul dışında eğitim alıyorlar, nasıl bir tarih ve din bilgisi vesaire eğitimi veriliyor herkes tahmin edebiliyordur zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

cogitoz said:
RayCharles said:
yeter lan! başlatmasınlar açılımına pkksına kürdüne.. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE! Ne mutlu Türk ırkından geliyorum diyene değil. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

bi otur soluklan yiğenim.

Sende oturup soluklanmadan önce bi düşün bakalım. Pek hava katmıyo size bu tür postlar, yiyeyim ağır abi postlarınızı.
Sosyal ağlarda paylaş

Kürtler "eziliyoruz" diye diye ezilmeye başladılar farkındamısınız.. Bilerekmi yapıyorlar anlamıyorum. Bu ülkede lazca şarkılar çıkıyorsa demekki insanların "sadece türkçe olacakkkkk" demediğini gösterir. Ama artık PKK ve sözde demokratlar sayesinde öyle bir hale geldiki, kürt halkı cidden nefret edilen bir halk konumuna geldi.

Benim kürtlerle bir sorunum yok, sizin varmı ? Eee şahsen ben sokakta kürt diye dövülende görmüyorum ? Kürtçe albümlerde çıkıyor ayrıca bu ülkede, tv'de var..

Doğunun tek sorunu ekonomik..
Sosyal ağlarda paylaş

Şu forumda kaç gündür çok düşünüp çok yazdım. Bazı şeyleri çok kapsamlı anlatmaya çalıştım. Ama birçok kişi söylenenleri okumadan ve anlamadan ne kadar basit, ortaokul çocuklarının yapacağı yorumları yaptı. Şimdi de yaptığım asdece onların seviyesine inmek, ayna tutmak. Başka bir şey değil. Ama yine o kadar taraflı bakıyorsunuz ki, kendi düşüncelerinizi mantıklı hale getirmek için hep "karşı" bildiğiniz tarafın yanlışlıklarını ortaya çıkarıyorsunuz.

Bazı insanlara salak, bilgisiz demek istemiyorum. Bu yüzden hep laf anlatmaya ve açıklamaya çalışıyorum. Yandaki ismime bak oku yazdıklarımı. Umarım burada yazmayan, sadece okuyan insanlara bir şeyler anlatabiliyorumdur; sir, bonepart, calimero gibi adamlar anlatabiliyordur. (evet isim de veriyorum bu mesajda, taraflıyım da)

Bu başlıkta argüman sunmadan "NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE" çığırtkanlarına karşı bir durum bu. Ama o kadar taraflısınız ki...
Sosyal ağlarda paylaş

Eğer bu ülkede kimsenin kürtlerle bir sorunu olmadığı halde "kürt sorunu var" demekte ısrar ediliyorsa bu işin sonu toprak talebi değil olsa olsa iç savaş olur.

Üstteki mesaja kişisel cevap: Bu forumda TÜRK kelimesine allerjisi olan insanlar var.

Böyle tipler oldukça her başlıkta "Ne mutlu Türk'üm diyene" spami sayfalarca anlam içeriyor olacak bunu unutma. Bu bir çığırtkanlık değil, kafası çalışan adam o laftan sayfalarca anlam çıkarır. Ama bir takım kişiler Türk kelimesinin millet anlamına geldiğini inkar edebiliyorsa sen de gelip o lafı söyleyene çığırtkanlık yapıyor diyemezsin.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu başlık o kadar aptalca, o kadar provokasyon kokan bir başlık ki. Dağlardan Ne mutlu Türküm diyene yazısının silinmesini ülkenin bölünmesiyle bağdaştıran insanlar var. Neymiş üniter devlet yapısını bozuyormuş köylere Kürtçe isim verilmesi. Ulus devlet bilincini zedeliyormuş. Sizin gibilere laf anlatacağım diye Osmanlı örneği falan vereceğim artık. Yahu allah kahretsin hangi politikalar için kullanıldığını bilmediğiniz milliyetçiliğe, üniter devlete falan bu bağlılık nedir allaşkına. Somut sorunlarla ilgilensenize. Size bir omurilik yeterdi be, başka insanların söylediklerini söylemek, işaret ettiklerine saldırmak için beyne gerek yok çünkü.
Sosyal ağlarda paylaş

Çığırtkan diyerek, "taraflıyım evet" diyerek sonrada o kadar taraflısınız ki diyerek karşı tarafı cahil konumuna koymakda iyiymiş...

Her türlü bu konuyu tartışabiliriz burada. Size kürt bir aileden gelerek, ne tür sorunlar çektiğimizi açıklayabilirim. Çağlayan gibi bir yerde oturduğum içinde ( % 80'i kürt ), ezilenin kim olduğunuda söyleyebilirim.

İsterseniz...
Sosyal ağlarda paylaş

cogitoz said:
Bu başlık o kadar aptalca, o kadar provokasyon kokan bir başlık ki. Dağlardan Ne mutlu Türküm diyene yazısının silinmesini ülkenin bölünmesiyle bağdaştıran insanlar var. Neymiş üniter devlet yapısını bozuyormuş köylere Kürtçe isim verilmesi. Ulus devlet bilincini zedeliyormuş. Sizin gibilere laf anlatacağım diye Osmanlı örneği falan vereceğim artık. Yahu allah kahretsin hangi politikalar için kullanıldığını bilmediğiniz milliyetçiliğe, üniter devlete falan bu bağlılık nedir allaşkına. Somut sorunlarla ilgilensenize. Size bir omurilik yeterdi be, başka insanların söylediklerini söylemek, işaret ettiklerine saldırmak için beyne gerek yok çünkü.

Mesele bir yazıyla mı sınırlı zannediyorsun? Türkiye'de dönen iğrenç oyunları ve bölücü-yıkıcı faaliyetleri görememek için cidden işlevsel bir beyne sahip olmamak gerekir.

Bu başlıkta eleştirilen durum bir yazı değil, bu yazının da dahil olduğu zararlı zihniyettir. Daha neye tepki gösterildiğini anlayamadan karşı taraf olmaya çalışmışsın. Önce karşısına geçmeye çalıştığın tarafı anla, sonra karşısına geç.

Bu ülkede resmi isimlere ve yer adlarına ülkenin resmi dili dışında isim verilirse bu durum devletin birden fazla dili olması anlamına doğru gider.

Dil birden fazla olursa da birden fazla millete doğru gider.

Millet birden fazla olursa anlaşamazlar, bölünürler.

Ve ülkenin yarısı ya da tamamı el değiştirir.

Biz ülkemizde bunu istemiyoruz. Böyle giderse 5 seneye olur bu, çok beklemeye de gerek yok. O yüzden kürt ırkı temelli ırkçı etnik istekler saçmalıktan başka bir şey değil. Özgürlük değil yani o.

Bizim söylediklerimiz "başka insanların söyledikleri" yse bu onlardan alıntı yaptığımız anlamına gelmek zorunda değil. Bunu da anlayabilmek için size gereken sadece bir beyin. Karşı tarafa laf etmeden önce düştüğünüz durumları düzeltmeye bakın.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...