Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ne Mutlu Türküm Diyene yazısı silinmeli

unac

Öne çıkan mesajlar

sir said:
arkadaşlar, bana Atatürk şöyle demiş, anayasada böyle yazıyo diye gelmeyin. ben size somut uygulamaları soruyorum, siz kendinizi o kürtlerin yerine koyun ve o uygulamalara razı olur musunuz olmaz mısınız onu söyleyin.

gösterdiğim pasaport Alman hükümetinin somut uygulamasıdır.

türk asıllı alman işte,
nesi garip bunun?
Sosyal ağlarda paylaş

Buyse said:
dünyada nerde aynı bi görebilir miyiz? tüm fransız vatandaşları fransızdır, veya tüm alman vatandaşları almandır diye bir anayasa maddesi gösterebilir misiniz? amerika örneğini vermeyin dünyada amerikalı diye bir "ırk" yok.

O senin dünyan avrupadan ibaret ve o insanlık adına gelişmemiş dünyada yani avrupada herkes hayvan familyası gibi ırklara ayrılır yani o insanlar kompleksli ve ırkçı oldukları için hiçbir zaman diğer insanlarla kaynaşma gibi bir dertleri olmamıştır ve ırkçılığın önüne geçemedikleri için bu bahsettiğin tanımı yapamamışlardır.Onların topraklarındada insanlığı destekleyen ırkçılığı hiçe sayan öğretiler yetişseydi bu dilde konuşan filozoflar toplum önderleri olsaydı onlarda aynı bizim yaptığımız tanımları yapabilirlerdi.Çünkü bu topraktaki insanların hiçbirinde ırkçılık söylemi yok sadece birileri karnı aç olduğu için o ırkçıların dediklerini yapmak durumunda ve onların dediklerini yaparken doğal olarak onların terminolojisini kullanmak zorunda.
Sosyal ağlarda paylaş

şusu garip sg-1, almanyada yaşayan bir türkün kimlik haklarıyla türkiyede yaşayan bir kürdün kimlik hakları bir değil.

almanyada türk mahallelerinde "ne mutlu almanım diyene" yazıyo mu? türkçe yayın yapma yasağı var mı? anadilde türkçe eğitim yasak mı? türklük inkar edilen, tanınmayan bir köken mi almanyada?

kürtler devletle barışabilse bence kürt kökenli türk olmaya razı olurlardı. ama bizim devletimizin yıllar boyu uyguladığı asimilasyon politikalarını düşününce, elbette kimlikleri konusunda epey hassas davranıyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Buyse said:
Aket-Atum said:
Şu lafın silinmesini öneren, onu savunan, yarım aklı ile haklı çıkarmaya çalışanlar gözümde hiçbir değeri olmayan şerefsizlerdir.

şeref tartışmasına girersek burdan çok ban çıkar ağzınızı toplayın.

Zaten yıllardır bu tartışmadan kan çıkmıyor mu? Bu lafı savunurken aklınıza bu gelmedi de şimdi mi geliyor?

Sen hala o lafı "orta asyadan at üzerinde" gelen Türk olarak anlıyorsan ben sana daha ne diyeyim?
Sosyal ağlarda paylaş

@sir,
kimin ne hassasiyeti olduğu hukukta mühim değil(şimdi de sen mi başladın "bizim ülkemizin durumu, koşulları farklı" demeye),

bu konuda genel geçer hukuk konuşur, önceki topikte de verdiğim örneği vereyim.

Hukuk seni pasaportun neyse ona göre sayar, kökeninle ilgilenmez, ilgilenmesi abes kaçar zaten, pasaportun, vatandaşlığın onun için yeterlidir. Yani Almanya'da bi kürt kökenli türkiye cumhuriyeti vatandaşı mahkemeye çıksa, o onun için kürt felan değildir, basbayağı türktür.

Yani türkiye cumhuriyetine vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkes türkiye'de de türktür, almanya'da da türktür, madagaskar'da da türktür.

yav hayatınızda hiç mi duymadınız o ünlü "cezayir asıllı fransız futbolcu"yu, üstelik fransa'nın cezayir'de yaptıklarından sonra?
Sosyal ağlarda paylaş

Ümleme tıklayın beyler, banlanırım belki.

Ama bu lafı tartışacak, size "hmmm evet sizde aslınad şu açıdan bakıldığında haklısınız" diyecek halim yok çünkü siz lafı tersten anlıyorsunuz.

Biri tabular ülkesi Türkiye demiş başlığın başlarında, tabu olarak görmeyin bunu.

Bu ülkede Kürt'e , Türk'e bir arada bakmazsak bu ülke dağılacak gidecek.

O yazı oradan silinecekmiş, ulan insan bi utanır onu söylerken. Bugün o yazı silinir, yarın onu söyledi diye Atatürk'ün Erzincan dağlarındaki resmi silinir.

Nereye gidecek bu iş?

Sizin yaptığınız Kürt hakları savunuculuğu değil, öyle olsa bir tolerans gösterme şansı olurdu. Sizin yaptığınız alenen bu ülkenin bölünmesini desteklemek.

Tıklayın ünleme, bu kadar ithamı kabul ediyorsanız tıklayın.
Sosyal ağlarda paylaş

sir said:
almanyada türk mahallelerinde "ne mutlu almanım diyene" yazıyo mu? türkçe yayın yapma yasağı var mı? anadilde türkçe eğitim yasak mı? türklük inkar edilen, tanınmayan bir köken mi almanyada?

Dem Deutschen Volke: Alman halkına.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e3/Reichstag_mit_Wiese2.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

Sufi said:
"t.c. uyruklu kürt", "türk vatandaşı kürt" gibi kavramlarla sıkıntısı olan kimse yok. monolog yapmayın.

"evet dostum haklısın" demek ne kadar zormuş senin için.

edit: ha bi de herkes "x asıllı y" derken "y vatandaşı x" diye şeyden sallama bi kavram uydurmuşsun, ona da tebrix.
Sosyal ağlarda paylaş

çok özür diliyorum sizden gürcü olarak doğduğum ve bu kimliğimi muhafaza etmeye çalıştığım için. benim gibi şerefsiz bilmemne çocuklarından vatanınızı koruyun bölünmesin aman. tek amacımdı bu en başından beri ülkeyi bölmek sonunda deşifre oldum. ne haliniz varsa görün.
Sosyal ağlarda paylaş

roket adam said:
Şu olay anlaşılmıyor işte. Artniyetli davranıyorsunuz çünkü.
"NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE" cümlesindeki "TÜRK" kelimesi bir IRKI temsil etmiyor orada, BİR ÜLKENİN VATANDAŞLARININ GENEL ADInı temsil ediyor. Ben arnavut asıllı bir Türk vatandaşıyım, niye şimdi bunu söylemekten alınayım anlamıyorum. Türkiye zamanında bize kucak açmış, şimdi de devletten her türlü yardımı alıyoruz, devlet yardımıyla okuyoruz, çalışıyoruz, ekmeğimizi kazanıyoruz, e neden demeyeyim ne mutlu türküm diyene. İyi ki buradayız diyoruz ailecek, İtalya'ya Almanya'ya göçenlerin hepsi asimile oldu, ezildi, biz mutlu mesut yaşıyoruz.
E niye demeyeyim şimdi bunu, niye zoruma gitsin.

Tamam da neden herkese Kürt diyelim, kaç milyon Kürt var bu ülkede? Ben 10-15 milyonluk azınlık için neden dünya üzerinde tanınmış bilinmiş kimliğimi değiştireyim ki.

Bunu kime söyleyeceksin biliyor musun ?

Evinde kısık sesle kürtçe konuşan insanlara (aman dışarıdan biri duymasın diye korkarak). Kürtçe müzik dinlerken annesinin babasının "sesini sakın açma kısık dinle duyulmasın" denen çocuğa. Bir partide milletvekilliğine aday iken köyleri , ilçeleri dolaşıp kendini tanıtırken , arkasından aynı partiden başka bir adamın insanlara bu adam kürttür , pkk lıdır oy vermeyin denilen insana söyleyeceksin.

Bu söylenen şeyleri veya benzerlerini ülkemizdeki hangi etnik kökene sahip insanlar yaşadı başka ? Yaşadılarsa varsın çıkarsınlar seslerini.
Sosyal ağlarda paylaş

Horizn, kimse durup dururken Kürt adını kötüye çıkarmadı. Herşey "kristalnacht" tarzı bir gecede karalanmadı.

Bir etki yapıldı, o etkiye tepki olarak gelişti.

O insanlarda o zaman en başında engelleseydi, halka onların kendileri ile bir alakası olmadığını gösterseydi.

Aynı etnik kökenden olduğun adamlar dağda isyan etsin, sen hiç kılını kıpırdatma, sonra o isyan sonucu bir yakını ölen biri sana laf edince "vay efendim eziliyoruz" de.
Sosyal ağlarda paylaş

Aket-Atum said:
Horizn, kimse durup dururken Kürt adını kötüye çıkarmadı. Herşey "kristalnacht" tarzı bir gecede karalanmadı.

Bir etki yapıldı, o etkiye tepki olarak gelişti.

O insanlarda o zaman en başında engelleseydi, halka onların kendileri ile bir alakası olmadığını gösterseydi.

Aynı etnik kökenden olduğun adamlar dağda isyan etsin, sen hiç kılını kıpırdatma, sonra o isyan sonucu bir yakını ölen biri sana laf edince "vay efendim eziliyoruz" de.

Bu söylediklerim ben çocukken bizzat yaşadıklarımdır. Ben Bursa'da yaşıyorum ve bahsettiğim parti DYP'idi (tansu çiller zamanı). Sen neyden bahsediyorsun , en başından beri engelleseydi filan ? Kim ben mi engelleyeceğim ? Şaka heralde bu. Bunları yaşayan bir aile , halka çıkıp arkadaş biz pkklı değiliz diye bağıracak , yok resmi gazeteye ilan verecek filan. Bizi normalde gören insanlar sarışın ve renkli gözlü olduğumuzdan alman sanırdı.

Eğer kökeninde kürtlük var diye böyle baskı altında yaşıyorsan , bu tarz şeyler ki (en basiti) yaşıyorsan bir sorun vardır , hem de koca bir sorun.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...