Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ne Mutlu Türküm Diyene yazısı silinmeli

unac

Öne çıkan mesajlar

@firatram Marx barışçıl yollardan sosyalizme geçişi "bazı şartlarda ve amaca uygun barışçı ajitasyonlarla daha çabuk ve daha emin ulaşılmasının mümkün olduğu yerlerde" savunur. Ben de artık o noktaya geldiğimizi düşünüyorum. Şayet bugün Marx, Engels emperyalizmin ulaştığı noktayı görselerdi bu sistemin hala nasıl yıkılmadığına hayret ederlerdi heralde.

Ayrıca Marx "şiddete başvurulmadan şiddete başvurulmayacağını" da söylüyor. Ayrıca Engels de "İlk kurşunu siz atın mösyö Burjuvazi" diyor.
Sosyal ağlarda paylaş

firatram said:
Marx'a göre ahlak artık proletarya için hiç bir değere sahip olmayan bir şey değilmidir ?

Marx'ı severim ve manifestoyuda çok değerli bulmaktayım yanlış anlamayın ama gerçekten kaç tane devrim politika ile yapıldıki ?

Bu durum hakkında Şili'de bir hikaye var. Salvador Allende isimli bir Marksist çok uğraşıyor ve sonunda iktidara geliyor. Sonra Amerika destekli Şili ordusu Allende'yi katlediyor ve faşist Pinochet yönetime geçiyor. Bazı komünist devrimcilerin politika ile devrim yapılabileceğine inanmamasında çok önemli bir örnek bu olay.

Ayrıca sadece komünist devrimler değil, çoğu burjuva devrimi de politika ile yapılmamıştır. Ama bu kimlerin suçudur bunu da anlamak lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

@sir,
Fizikçi olmana sevindim, gerçi belki de bu sebeple, manometre örneğimdeki kastımı tam anlamamışsın, ama olsun.
basınç yükselmesinden kastım kök sebep, yani kürtlerin unutulmasının sebebi olan ve osmanlıdan beri süregelen pek çok ayaklanmadır (sadece kürt ayaklanmaları da değil, ucu osmanlının parçalanmasına ve türklerde nankörlüğe tepki güdüsünün açığa çıkmasına sebep olan her ayaklanma).
Genel olarak halkın ve devlet kurumlarının kürtleri itmesinin temelinde bu ayaklanmalar yatar. Basıncı azaltmak istiyorsan halkta ve devlette bu tepkiyi yoketmen gerekir.
Bugün halk da devlet de PKK'yı bu ayaklanmaların bugünkü bir uzantısı olarak görüyor, kürt sorunuyla ilgili her konuya tepki göstermesinin sebebi bu, ihanet, ayrılık ve uzun yıllar boyunca ölmüş masum insanlar.
Manometre değiştirmekten kastım da bu, bu tepki yokedilmeden sen kimlik tanıma adı altında her ne kadar yeni düzenleme yaparsan yap, yarın o düzenlemeleri yapacak parti gider, yerine onları bir kalemde silecek parti gelir iktidara. Apo yakalanınca DSP'nin nasıl uçuşa geçtiğini hatırlasana, karaoğlan apo'yu asacaktı hesapta. Sonra ne oldu, dsp bitti, bu bitişin sebeplerinden biri de bu sözü tutamayışıydı.

"Bu düzenlemelerin ne zararı var, memlekete ne zararı olacak" diye soruyorsun da halkta ve devlette bu tepki güdüsü olduğu sürece sen kürtler adına zerre iyileştirme yapsan yine ters tepecektir, gerilimi daha da tırmandırmaktan başka bi işe yaramaz.

Bunun tek çaresi de kürtlerin o siyasi partilerinin (kastettiğim örgütlenmelerden biri de elbette buydu) artık sert, dayatmacı, dediğim dedik ve şantajcı üsluplarından vazgeçmeleridir. Masada PKK olan hiçbir anlaşma Türkiye'de kabul görmez. "Bu düzenlemeleri yaparsınız yoksa fena olur"un halktan cevabı 25 senedir "vatan sağolsun" ve "bir oğlum olsa onu da feda ederim"dir.

Ya DTP PKK'yı reddeder, üslubunda devlete yaklaşır (25 yıldır, adı DTP veya başka bişey, hep aynı adamlar, hiç değişmeyen aynı zihniyetle bir yere varamadıklarını görmeleri lazım) veya kürtler yeni bir siyasi parti ve pkk'yı reddederek masaya gelirler.

Tekrar söylüyorum, kürtler bunu yapmazlarsa bi 25 sene sonra belki bir ikinci trt şeş'leri daha olur.
O da belki.
Hedeflerinin üzüm yemek olduğunu umuyorum, 25 senedir bağcıyı döve döve aldıkları bir trt şeş çünkü.

Mesajındaki diğer mevzular sadece teferruat. Ama bi ara onları da konuşuruz.
Sosyal ağlarda paylaş

sen diyosun devletin baskısı meşrudur, çünkü kürtler isyan etmiştir. ben diyorum kürtlerin isyanı meşrudur, çünkü devlet baskı uygulamıştır.

ha daha eski isyanları sayacaksan, fransız devriminden, yani "halkların kendi geleceklerini tayin etme" fikrinden sonra sözkonusu halkların uslu uslu oturması, asimile olmaları anlamına gelir. osmanlı devletine karşı isyan etmiş halklar, "hainlik" etmek için değil, bu fikir ortamında, kendi geleceklerini tayin etmeyi, kendi devletlerini kurmayı uygun gördükleri için isyan etmişlerdir. tarihi anlamda imparatorlukların çöküşü de böyle olmuştur zaten. ha bizim bundan bi kuyruk acımız olabilir, ama geçmişe dair bu kuyruk acısı, demokratik olduğunu iddia eden bir devletin işleyişini yönlendirmemeli diye düşünüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
sen diyosun devletin baskısı meşrudur, çünkü kürtler isyan etmiştir. ben diyorum kürtlerin isyanı meşrudur, çünkü devlet baskı uygulamıştır.

Doğru olan birinci cümledir. Kürtlerin verdiği mücadele hak mücadelesi değil, bağımsızlık mücadelesidir dolayısıyla bölücü unsur olduğundan o mücadele, devletin baskısı meşrudur. Ayrıca bugün diyarbakır'da çoğu evde gaffar okan'ın resimlerinin asılı olmasıda buna örnektir. Halk kendini sayan ve hizmet eden devlete saygı duyar. İşte bu yüzdendir ki sorun orada ekonomiktir. Geçimdir orada sorun. Hizmettir. Ama etnik bir sorun yoktur.

said:
ha daha eski isyanları sayacaksan, fransız devriminden, yani "halkların kendi geleceklerini tayin etme" fikrinden sonra sözkonusu halkların uslu uslu oturması, asimile olmaları anlamına gelir.

O halde sadece zekasıyla devrim yapabilen güçlü yoldaş ne için wilson'la birlikte "ulusların kendi kaderini tayin hakkı"nı ortaya çıkardı ? Lenin düşünmedimi asimile olayını ?

said:
osmanlı devletine karşı isyan etmiş halklar, "hainlik" etmek için değil, bu fikir ortamında, kendi geleceklerini tayin etmeyi, kendi devletlerini kurmayı uygun gördükleri için isyan etmişlerdir. tarihi anlamda imparatorlukların çöküşü de böyle olmuştur zaten. ha bizim bundan bi kuyruk acımız olabilir, ama geçmişe dair bu kuyruk acısı, demokratik olduğunu iddia eden bir devletin işleyişini yönlendirmemeli diye düşünüyorum.

Osmanlı devletine karşı isyan etmiş ermeni halkı, rum halkı madem bağımsızlıklarına kavuştu neden halen Türkiye ile uğraşıyorlar. İstemiyorlarmı ağrı dağı'nı, yokmu büyük idea'ları yunanlıların. Mücadele verirken halk, ne çabuk satmıştı kendini Irak'takiler ingilizlere. Bugün cefasını çekerler işte... Bumudur yani amaç. Bölünmeler iyi bir şeymidir... Parmağımız hasta diye onu kesmemizmi lazım ? Yoksa onarmamızmı ?
Sosyal ağlarda paylaş

kürtler uzun zamandır bağımsızlık mücadelesi vermekten vazgeçmiş durumdalar, bu bir. hiçbir demokratik düzende anayasal hak talebinde bulunanlara karşı devlet baskısının meşru olduğunu savunamayız, bu iki.

dtpye oy veren milyonlarca kürt "ekonomik kalkınma" için mi oy verdi? nasıl hala sorun ekonomiktir demekte ısrar edebiliyosunuz anlamak mümkün değil.

lenin ne alaka? ben hiç leninden bahsetmedim. ben milliyetçiliğin doğuşundan ve ardından gelişen bağımsızlık mücadelelerinden bahsediyorum, rus devrimi biraz daha farklı bi mevzu.

ermeni halkı uğraşıyor, çünkü biz tarihi bir ayıbı örtbas etmek için yıllardır elimizden geleni yapıyoruz. yunanlılar ise hala megalo-idea peşinde koşuyo diyosan, kafanı lise milli güvenlik dersi kitaplarından biraz kaldırman gerekiyo.

bölünmeler yerine göre iyi, yerine göre kötüdür. kimi devletler barışçı bir biçimde bölünmüş ve bundan fayda sağlamıştır. kimi devletlerde ise kanlı iç savaşlar yaşanmıştır.

ama bölünme, birleşme veya herhangi bi fikri-ideayı kabul ettirmek adına baskıya, zulme, silaha başvurmak, siyasi mekanizmanın ve hukukun dışına çıkmak her zaman kötüdür.

redeagle, ucuz çarpıtmalarla nereye kadar? ülkeyle devlet ayrı şeylerdir. devlet bir kurumdur ve yanlışları, hataları, hatta suçları olabilir. şunu da unutma ki bu devlet de bir başka devlete isyan ederek ve hatta onu ortadan kaldırarak kuruldu.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
kürtler uzun zamandır bağımsızlık mücadelesi vermekten vazgeçmiş durumdalar, bu bir. hiçbir demokratik düzende anayasal hak talebinde bulunanlara karşı devlet baskısının meşru olduğunu savunamayız, bu iki.

Bağımsızlık mücadelesi, adı üstünde. Buda bölücülüktür kısaca. Hani zaten kürtleri kafeslere koydukda, özgürlük istiyorlar. Ülke içinde seçim sonuçlarına göre ülke çizmek, anayasal hak oluyor öylemi. Ya çocukmu kandırıyorsunuz siz allah aşkına ?

said:
dtpye oy veren milyonlarca kürt "ekonomik kalkınma" için mi oy verdi? nasıl hala sorun ekonomiktir demekte ısrar edebiliyosunuz anlamak mümkün değil.

Çok basit. Ezilmişlik politikası ile beynini yıkadınız doğudaki insanların, mücadele dayattınız. Emperyalizme ortak ediyorsunuz o insanları. Emperyalizmin koynunda proletarya iktidarımı olur ? Bildiğin faşist, emperyalist oluşumun içinde bu insanları "sol" düşünceymiş gibi itiyorsunuz mücadelelere. Çiftçinin, köylünün tek sorunu ne olur ? Elbette ekonomik sorun olur, hizmetsel sorun olur. Yoksa istanbuldan hakkariye gidip adam dövüp gerimi geliyorlar beyaz tenli Türkler ? Saçmalamayın, 2-3 aydının çakma yazılarıyla buraya gelip böyle saçma laflar etmeyin.

said:
lenin ne alaka? ben hiç leninden bahsetmedim. ben milliyetçiliğin doğuşundan ve ardından gelişen bağımsızlık mücadelelerinden bahsediyorum, rus devrimi biraz daha farklı bi mevzu.

Leninden bahsetmedin ama ilkesinden bahsettin ? Çünki "ulusların kendi kaderini tayin hakkı" lenin ve wilson tarafından geliştirilmiş bir olay.

said:
ermeni halkı uğraşıyor, çünkü biz tarihi bir ayıbı örtbas etmek için yıllardır elimizden geleni yapıyoruz. yunanlılar ise hala megalo-idea peşinde koşuyo diyosan, kafanı lise milli güvenlik dersi kitaplarından biraz kaldırman gerekiyo.

Seni kim örgütlüyor kafana böyle şeyler koyuyor bilmiyorum ama yüz yıllardır kaç tane tarihçimiz belgelerle "biz tartışmaya açığız" dediler. Ermeniler gelmedi. Bilmeden konuşuyorsunuz işte. Ermeniler tartışmalardan kaçtılar, ASALA ile bürokratları vurdular.
Yunanlılara gelince, ben sana demedimki yunanlıların hepsi düşman. Ama sen bana resmen "oh yunanlılar dost, Türkleride seviyorlar zaten. Mevzuları çıkartan hep tarih kitapları" diyorsun. Ben bile bir faşist(!) olarak varmadım bu yargıya sen nasıl varabiliyorsun allah aşkına. Hani bide kaldırmışsın ya kafanı lise kitaplarından, daha kullandığın terimlerin kim tarafından geliştirildiğini bile bilmiyorsun, lenin ne alaka yazıyorsun! yazık...

said:
bölünmeler yerine göre iyi, yerine göre kötüdür. kimi devletler barışçı bir biçimde bölünmüş ve bundan fayda sağlamıştır. kimi devletlerde ise kanlı iç savaşlar yaşanmıştır.

Doğrudur. Ama bu bölünme isteği zaten ABD'nin silahlarını kullanarak (zamanında SSCB'nin istihbarat servislerinin desteği gibi), AB yasalarından yararlanarak ve AB'de TV'ler holdingler kurarak iyimi kötümü olduğunu gösterdi. Sanırım senin gözüne kurdele takmışlar, kör ebe oynuyorsun bunu görmemek için.

said:
ama bölünme, birleşme veya herhangi bi fikri-ideayı kabul ettirmek adına baskıya, zulme, silaha başvurmak, siyasi mekanizmanın ve hukukun dışına çıkmak her zaman kötüdür.

Kalem kılıçtan keskindir diye bir söz var. Bölünme isteği ne olursa olsun, otorite onu yok etmek zorundadır. İyi veya kötü ( kötü olduğu için PKK'nında DTP'ninde yok edilip, kapatılması taraftarıyım. )

:):)
Sosyal ağlarda paylaş

e halkın egemenliğini ne sandın ki? devlet konuşsun halk dinlesin mi sandın? neden var siyasi partiler o talepleri dile getirmeyeceklerse?

ezilmişlik politikası derken? orada bi ezilmişlik yok sana göre öyle mi? bilmediğin kavramları alakasız içeriklerde kullanıyosun, argüman üretmiyosun sadece komik oluyosun. bu olayın emperyalizmle bi alakası yok. sen o çiftçiye anadilini yasak edersen, anadili ekonomik sorundan da büyük hale gelebilir.

o dediğin beyaz tenli türkleri ankaradan yolluyolar genelde, JİTEM, özel harekat dairesi falan diyolar adına da. ama bunlar da iki üç çakma aydının yazılarındaki hurafeler zaten.

ulusların kendi kaderini tayin etmesi, "fikir" bazında fransız devrimine dayanır. feodal sisteme ve çok-uluslu imparatorluklara karşı, ulus-devletlerin temeli o zamanlarda atılmıştır. çünkü leninden önce de bağımsızlık mücadelesi veren uluslar vardı, basit tarih bilgisi bu yani =)

o belgeleri de iyi biliyorum, peki sen 1915 yılında teşkilat-ı mahsusanın ve ittihat-terakki'nin pek çok belgesinin, gelen emirler üzerine yakıldığını biliyo muydun? dolayısıyla bizdeki belgeler son derece eksik, o olaya dair çoğu belge kasıtlı olarak yok edilmiş.

son olarak bölünmenin iyi mi kötü mü olduğuna sen karar veremezsin, bölge halkı, yani halkımız karar verir. bölünmenin daha iyi olduğunu düşünenler, demokratik bir düzende bunu siyaset alanına bir tartışma konusu olarak taşıma hakkına sahiptirler. ama bizde hiçbi zaman böyle bi ifade özgürlüğü olmadı tabii..
Sosyal ağlarda paylaş

said:
e halkın egemenliğini ne sandın ki? devlet konuşsun halk dinlesin mi sandın? neden var siyasi partiler o talepleri dile getirmeyeceklerse?

Siyasi partilerin temelinde bölücü unsurlar olmaz ama..

said:
ezilmişlik politikası derken? orada bi ezilmişlik yok sana göre öyle mi? bilmediğin kavramları alakasız içeriklerde kullanıyosun, argüman üretmiyosun sadece komik oluyosun. bu olayın emperyalizmle bi alakası yok. sen o çiftçiye anadilini yasak edersen, anadili ekonomik sorundan da büyük hale gelebilir.

Ben sana göre komiksem sende bana göre komiksin. Diyorum ki önceki mesajlarımda oradaki ezilmiş, sadece ekonomiktir. Ayrıca anadili kürtçe değil Türkçe'dir oradaki insanların. Sırf bu cümleyi kullanarak, nerelerde sana kadro açılmasını istediğini göstermiş bulunmaktasın. DTP'de ve Belçika'daki bölücü oluşumlar içinde başarılar dilerim sana :)

said:
o dediğin beyaz tenli türkleri ankaradan yolluyolar genelde, JİTEM, özel harekat dairesi falan diyolar adına da. ama bunlar da iki üç çakma aydının yazılarındaki hurafeler zaten.

E bu cümlede faşizm tabi. Nasıl bir ulusu yargılayabiliyorsun sonrada demokrasi, özgürlük, hak talep kelimelerini kullanıyorsun, ilginç...

said:
ulusların kendi kaderini tayin etmesi, "fikir" bazında fransız devrimine dayanır. feodal sisteme ve çok-uluslu imparatorluklara karşı, ulus-devletlerin temeli o zamanlarda atılmıştır. çünkü leninden önce de bağımsızlık mücadelesi veren uluslar vardı, basit tarih bilgisi bu yani =)

Fransız devrimi, bir burjuva devrimidir ama feodal düzene karşı verilmiş... Buda bir tarih bilgisi. Lenin burjuva devriminden teoriler alıp, onlarımı geliştirdi yani ?

said:
o belgeleri de iyi biliyorum, peki sen 1915 yılında
teşkilat-ı mahsusanın ve ittihat-terakki'nin pek çok belgesinin, gelen emirler üzerine yakıldığını biliyo muydun? dolayısıyla bizdeki belgeler son derece eksik, o olaya dair çoğu belge kasıtlı olarak yok edilmiş.

Bunu bana kaynak göstererek açıkla görelim o halde..

said:
son olarak bölünmenin iyi mi kötü mü olduğuna sen karar veremezsin, bölge halkı, yani halkımız karar verir. bölünmenin daha iyi olduğunu düşünenler, demokratik bir düzende bunu siyaset alanına bir tartışma konusu olarak taşıma hakkına sahiptirler. ama bizde hiçbi zaman böyle bi ifade özgürlüğü olmadı tabii..

Hiçbir yerde böyle bir şey mümkün değil. Rüya aleminde yaşıyorsun. Ayrıca ben halk diyerek kimi kastettin çok merak ettim. Kürt halkınımı yoksa Türkiye halkınımı ?
Sosyal ağlarda paylaş

Firatram İspanya'da Katalonya bölgesinin ayrılmak istemesi söz konusu. Atıyorsun keseden yani hiçbir yerde böyle bir şey mümkün değil diye.

Adamlar da bölünmek falan istemiyor ya hadi neyse şimdi anlatmayayım sana çünkü DTP PKK falan deyip durursun. Ya ayrıca bakıyorum da beyaz tenli türklerin terörle mücadele ekipleri lafını faşizm falan diye algılamışsın. Ayrıca evet burjuva devrimleri her zaman eşitlikçileri yaratmıştır İngiliz devriminde de Fransız devriminde de.
Sosyal ağlarda paylaş

bu ne sacma sozler firat yani daha oncede demistim heralde anlamak istemiyorsun (sir le sg-1 i cozemedim adminlerde el atmadi tek bir kiside 2 acc gibi sanki biraz)
ekonomik veya kulturer turkiyede bu sadece kurtlerde yok diyer yandan kurtler isyan etmedi ve kurtler pkk yi kurmadi
onlarin yerine devlet baba mit ajanlariyla pkk yi kurdu ve kurtleri kandirip buna destek saglamalarini sagladi (cogu solcu bunu bilir)
pkk sadece gerilacilik yapmiyo ayriyetten buyukbi sinir mafyasi devasal bi uyusturucu agi gibi islerede bakiyo ve elbette bu is ler rutbeli devlet adamlari ker elde ediyor
bide bunun silah satilmasi var su sorun diye masrafli silah satin almalari var falan filan
ha bi de ayriyetten devletin kurdugu cogu sey gibi pkk anti-sol bi orguttur ( emmek ciler birbirlerine dusunce ve miliyetcilik asilaninca bir takim gercekleri goremez olurlar)
bunun gibi bir cok faydasi var pkk nin bu millete
bi 2 adim cozum icin ileri atar daha sonra 3 adim geri kacar
tabi herseyin hesabi halk a kesilir buda oyle oluyor
simdi bu tip seylerden devlet vaz gecemez ama cozecem diyip oyalanir ama asla cozmez
ayriyetten bide bunun ulke disi isleride var
usa hem pkk ya silah astiyo hem tsk ya bi yandanda turkiyenin nato ya ihtiyaci artiriyor falan filan
her seyin cozumu gibi bu tip seylerin de cozumu var oda sol
Sosyal ağlarda paylaş

anadili kürtçe değil türkçe oradaki insanların? peki, size iyi uçuşlar dilerim..

ulusu mu yargıladım? yahu nerde yargıladım? sen demedin mi beyaz tenli türkleri yolluyolar diye, ben senin verdiğin örneğin üzerinden gittim. jitem bi ulusu mu temsil ediyo? ne saçmaladığın belli değil.

bi karar ver lenin mi tartışıcaz fransız devrimi mi? milliyetçilik nasıl doğmuş: fransız devrimiyle. imparatorluklar nasıl parçalanmış? milliyetçilikle. lenine daha gelmeden oluyo bunlar yani.

yakılan belgeler için: buyrun

halkımızdan kastım da türkiye halkı.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben yanlış anlamıyorsam; Bölge halkı isterse silahlı veya siyasi olarak bu ülke bölünmeli diyor bu şahıslar?Bariz şekilde pkk propogandası yapılıyor hiç utanma falan da kalmamış.

Paticik kuralları:
2. Yasa dışı olan ve T.C kanunlarına aykırı hiç bir içerik foruma gönderilemez.

Anayasamızın 3. maddesi:
Madde 3: Türkiye Devleti, Ülkesi ve Milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir.
Bayrağı şekli kanunda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır.
Milli marşı "İstiklal Marşı" dır.
başkenti Ankaradır.
Not:madde 4: Anayasanın 1 nci maddesindeki devletin şeklinin cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 nci maddesindeki cumhuriyetin nitelikleri ve 3 ncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.

Şimdi önümüzde kapı gibi hukuk varken nah bölersiniz bu ülkeyi diyorum.Yapabiliyorsanız önce bu ülkeyi yıkmanız gerekiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...