Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ne Mutlu Türküm Diyene yazısı silinmeli

unac

Öne çıkan mesajlar

said:
AKP Diyarbakır Milletvekili İhsan Arslan, tartışılan “Kürt açılımı” konusunda, “Çözme sürecine girdik. Doğrusu artık hiç kimsenin, ülkenin bu sorun nedeniyle bedel ödemesine tahammülü yok. Dolayısıyla denenmemiş her çareye başvurulacak. Bu gelinen süreçte kurumlarımız önce mutabakata bir şekilde varmışlardır ve yeni tedbirler üzerinde çalışmaktadırlar. Bu mutabakat nedir, şimdiye kadar denenmemiş şeyler denenecek” dedi.

Başbakan’a yakın isimlerden Arslan, önerilerini de şöyle sıraladı:
- Dağlardaki “Ne Mutlu Türküm Diyene” yazısının sosyal tedbir çerçevesinde silinmesi gerekir. Bunlar daha önce başçavuşun talimatıyla yazılmış yazılardır. Bugün de başçavuşun talimatıyla silinir.
- (Köylere Kürtçe isim verilmesi konusunda) Yasal düzenlemeyi gerektirmeksizin yine ildeki amirin talimatıyla çözülür, uygulanır. Özel televizyonlarda Kürtçe yayın serbest bırakılabilir.
- (Abdullah Öcalan’ın yanına hükümlü gönderilmesi) O da planlandı zaten. Orası bir tip haline dönüştürülüyor, orada birden fazla mahkûm söz konusu olacak.
- Talebimiz koruculuk sisteminin ıslah edilmesi. Bir kısmının silahsızlandırılması, bir kısmının emekli edilmesi, bir kısmının başka kurumlarda istihdamı anlamına gelebilir.
- Vatandaşlıktan çıkarılan varsa, bir kanlı olaya karışmadıysa mutlaka onların da vatanlarına dönmelerinin temini gerekir. Bunlar benim bireysel düşüncelerimdir.
- DTP tarafıyla zımnen de olsa mutabakat şart. Tek taraflı dayatma ile asla ilerleme olmaz. DTP’yi yok sayarak iyileştirme yapsanız bu DTP tarafından kabul görmedikçe karşı tarafta karşılık bulmaz.
Yeni adımlar atılacağını da kaydeden Arslan, “Takvim şu anda yok. Ama iyi bir fırsat var deniliyor. Dediğim şey kapalı kapılar ardında görüşülerek adım adım mesafeler alınarak yapılacak şeydir” dedi.

Yuh be kardeşim..

Gaynak: Milliyet
Sosyal ağlarda paylaş

Sufi said:
tabular ülkesi türkiye.

biri dağa taş dizip türk yazsın, silmeye kalkan anında hain olur çıkar bu ülkede.

e hain işte? herşey bir anda olmaz. yavaş yavaş olur. önce hiç dikkat edilmeyecek bir gelişme olur. daha sonra bir gelişme daha ve insanlar buna alışınca biraz daha büyük bire değişim olur ve insanlar bunun farkına bile varamaz. öcalanın yanına mahkum vermeyle başlayıp serbest bırakmayla biticek o iş
Sosyal ağlarda paylaş

türk! türk! türk! diye insanların kafalarına çivi çakmaktan vazgeçmiş olsaydık belki bu yangını körüklememiş olurduk. etnik millyetçiliği durdurmanın yolunu etnik empozede arayarak zaten en başta hatayı kendimiz yapıp işi arap saçına çevirmişiz. şimdi gölgemizden korkar hale gelmişiz. hala aynı politikayı savunmaya devam ediyorsunuz. nerede hata yaptık diyen çıkmıyor. diyen de hain oluyor.

tabular ülkesi türkiye. yobazlar ülkesi türkiye.
Sosyal ağlarda paylaş

Asıl komik durum şu ,

Yıllardır semboller ve kelimeler ile bu milletin aklını , gündemini meşgul ettirenler memleketin kalkınmasını engellemeye çalışan veya işine gelmeyen insanların kuklaları. Biz de sanıyoruz ki bu kelimeler ve semboller korunmadığı taktirde ülkemiz bölünecek.

Vah halimize yıllardır aynı sorunlar aynı tartışmalar yüzünden ülke olduğu yerde sayıyor ama bir türlü bölünemedik.

Türkün aklını meşgul et arkadaş , etki birbirlerini yesinler yıllardır olduğu gibi. Biz de rahatça işimize gücümüze bakalım. Ahaha bak nasıl gene başladılar birbirlerini yemeye , gündemleri hep aynı ha ha ha.
Sosyal ağlarda paylaş

Snefru said:
Değildir çünkü oradaki türk kavramı saf bir türk ırkını temsil etmiyor.Türk ırk olmasının yanı sıra genel bir addır.Genel ad kullanılmıştır orda da.Ne mutlu türküm diyene diyor olana demiyor.

Sen bunun o anlamda kullanıldığını istediğin kadar iddia edebilirsin fakat kimin ne anlamda ve ne imada kullandığını kontrol edemezsin. Ucu açıktır , belirsizdir. Önemli olan karşı tarafa nasıl gittiğidir. Karşı taraf bunu etnik milliyetçilik şeklinde algıladığı sürece senin dediklerin vız gelir tırıs gider.

Burada sorun kelime anlamını tanımlama ile çözülseydi ne güzel olurdu. Malesef okadar basit değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Snefru said:
Değildir çünkü oradaki türk kavramı saf bir türk ırkını temsil etmiyor.Türk ırk olmasının yanı sıra genel bir addır.Genel ad kullanılmıştır orda da.Ne mutlu türküm diyene diyor olana demiyor.

malesef benimsenmedi ama. türkiye insanının bir bölümünü türk kelimesine, kavramına ve her türlü içeriğine gıcık etmekten başka bir işe yaramadı. üsteledikçe de daha fazla tırmandırıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Snefru said:
Orası öyle horizon ne kadar bilgili konuşursan konuş herşey karşıdakinin anladığı kadar fakat atatürk bu lafı benim söylediğim amaçla söyledi o anlamda yanlış düşünmesin kimse.

Evet doğru , keşke o anlamda söylenmesi ile beraber bunu gerçekçi olarak ortaya koyacak politikalar , stratejiler belirlenseydi.

Ama ne oldu ? Söylendi , o anlamda söylendi sonrasında tam zıttına işler yapıldı söylem oldu etnik kökencilik söylemi. Biz daha tanımlarımızda sıkışıp kalmış ve dışarıdan bitarafıyla gülünen bir haldeyiz. Bunun farkında olmamak ve olmamıza rağmen aynı naneleri yememiz de bana herşey müstahak dedirtiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Ne mutlu Turkum diyene! lafi Orta Asya'dan gelen saf kan irklar icin soylenmis bir laf degildir. ( Tabii kaldiysa oyle adamlar - kendilerine saf kan zanneden zavalli ulkuculeri cikariyorum tabii bu katagoriden.) Ne mutlu Turkum diyene lafi, cerkez icin, laz icin, Kurt icin, hangi etnik gurup olursa olsun onun icin soylenmistir. Turk olmak bizim ust kimligimizdir. Ama gereksiz yere ortaligi karistirmak icin Turkiyeli diye sacma sapan bir ust kimlik dikte edilmeye calisilmaktadir.

Yoksa gidin bakin kendi soy agaciniza, mutlaka vardir baska etnik kokenlerden bir aile mensubu. Biz karisik irk olan bir ulkeyiz ve gereksiz yere boyle Kurt, Cerkez, Laz ( gerci nedense sadece Kurt kismi gundemde) diye ayrimciliga gidilmeye calisiliyor. Kimseden de etnik kokenini inkar etmesi istenmedi, etnik olarak yasama kimse karismadi, kimse asimile edilmedi.

Ama bu noktada bir parantez de acmam gerekiyor. Insanlar 90larda Kurt diye asagilandi. "Kurt musun lan?" diye dalga gecti hatta arkadas guruplari kendi aralarinda, hor goruldu. Ama su anda durum cok farkli ve bence zaten yeterince acilim yapilmis durumda. Insanlar sokaklarda ister Arapca, ister Kurtce kendi dillerini konusabiliyorlar, artik asagilanmiyorlar ve cok yol katettik. Bu noktadan sonra ekstra bir acilima gerek yok bana gore. PKK zaten apayri bir sorun. Onun cozumu icin cok daha komplike tartismalar gerekiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

peki atatürk kürt kökenli olsaydı, kurulan ülke kürdistan adını alsaydı ve meclis mustafa kemal paşa'ya atakürt soyismini verseydi... "ne mutlu kürdüm diyene" sözü ulusal bir söylem olsaydı ve "kürt kavramı etnik bir ifade değildir; türk, laz, çerkez ve bu vatanda yaşayan herkes kürttür" denseydi... aynı ısrarı etnisite anlatmayan kürtçülük için yapacak mıydık?
Sosyal ağlarda paylaş

Kürt kavramının arka planı türk kavramınınki kadar güçlü olsaydı ve onlar 600 sene bu coğrafyanın hakimi ve de avrupaya korku salan bir imparatorluğun kurucuları olsalardı şüphesiz ki aynen şu an olduğu gibi kabul edilmesi gerekirdi.Hiç kimse kendi çıkarları uğruna içi şişirilen kuzey iranlıların 7-8 boyundan biri olan etnik köken ile 20 bin yıllık tarihi olan bir ırkın anadolu topraklarına gelen torunlarının oluşturduğu organizasyon ile ve bu organizasyona kendi isimlerini vermeleleri ile canla başla tırnakları ile kazıya kazıya oluşturduğu "anadoludaki türk" kavramını karşılaştırmasın.
Sosyal ağlarda paylaş

yine "kürt olan türk değildir" tartışmasına girmişsiniz, helal.

"ne mutlu Türküm diyene"deki türklük etnik bir kimlik değil vatandaşlık bağıdır. kişinin etnik kimliğinden bağımsız olarak vatandaşı bulunduğu ülkeye ait bir kimliği de vardır, o da bu ülkede TÜRKLÜK'tür.

"kürt asıllı türk" kavramının nesinden rahatsızsınız, onu anlamıyorum.

bunu daha önce başka bi topikte konuşup sonuca bağlamıştık sanıyordum.

Sufi said:
Snefru said:

malesef benimsenmedi ama. türkiye insanının bir bölümünü türk kelimesine, kavramına ve her türlü içeriğine gıcık etmekten başka bir işe yaramadı. üsteledikçe de daha fazla tırmandırıyor.

işte neden tüm türkiye sathında böyle bi gıcıklık yokken memleketin belli bir kesiminde bu gıcıklık var, onu sorgulamadan bu işin içinden çıkamayız. Neden başkaları gururla "ben lazım, ben çerkezim, ben yahudiyim" diyebiliyorken bu belli kesim kendi kimliğinin sıkıntısını yaşıyor, durup bi düşünmek lazım.
Bi de herşey için devleti suçlamamak lazım tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...