Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Master için referans mektubu

Quadrophenia

Öne çıkan mesajlar

Emre333 said:

senko said:

herseyi gecsem yastan eliyeceklermis gibi de bi his var icimde

deneylim de, en azindan denedik giremedik mastera deriz.

nereye başvuruyorsun hacı bana yazsana bi. bizim burda 40 yaşında insan bile var.

siktiri aston universitesi cekti, birgminghamda

diger cevabi da warsaw teknikten bekliyorum
business intelligence system development diye bir bolum, ki benim de kariyerim bu yonde zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

Emre333 said:

senko said:

nereye başvuruyorsun hacı bana yazsana bi. bizim burda 40 yaşında insan bile var.

business intelligence system development diye bir bolum, ki benim de kariyerim bu yonde zaten.

aston da doğru düzgün bir üniversite değil aslında, ne diye sktiri çekicek gaza gelmişlerki. PHD için değilse imperial, cambridge ve oxford harici kolay kolay siktiri çekeceklerini sanmıyorum. diğer seçenekleri dene, referans bile tınlayacaklarını sanmam.
Sosyal ağlarda paylaş

deadwoll said:

Senin yaşında adamları elemezler o tarz yerlerde. Hatta sektörde deneyimin olması daha bile tatlı gelebilir. Bir de burs murs istemiyorsan hele hiç sıkıntı olmaması lazım.

Muhtemelen senin TOEFL, ortalama, referanslar falan tırttır :P

onu diyorum iste, ortalama tirt
referans yok. :/
Sosyal ağlarda paylaş

Emre333 said:

senko said:

Emre333 said:

senko said:

aston da doğru düzgün bir üniversite değil aslında, ne diye sktiri çekicek gaza gelmişlerki. PHD için değilse imperial, cambridge ve oxford harici kolay kolay siktiri çekeceklerini sanmıyorum. diğer seçenekleri dene, referans bile tınlayacaklarını sanmam.

orta avrupada bayagı bı okulu gozume kestırdım
almanyada da
bırı alir aciyip diye umuyorum :)
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

deadwoll said:

Senin yaşında adamları elemezler o tarz yerlerde. Hatta sektörde deneyimin olması daha bile tatlı gelebilir. Bir de burs murs istemiyorsan hele hiç sıkıntı olmaması lazım.

Muhtemelen senin TOEFL, ortalama, referanslar falan tırttır :P

onu diyorum iste, ortalama tirt
referans yok. :/

abi yok sanmıyorum ya baktıklarını. TOELF ya da IELTS çok kötü olsa bile yazın önce kursa sokuyorlar diye biliyorum.

bana biraz ayrıntılı bilgi yaz facebookdan filan ben bakayım elimden geldiğince.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
referans yüzyüze istenir, mail ile veya telefonla istememelisin.

Hoca seni tanımıyor olsa bile git tanıt kendini. Gerçekleştirdiğin başarılardan, hedeflerinden bahset. Neden referans istediğini anlat. Hoca seni tanımasa bile yazacağı referansın senin için önemini iyi şekilde anlatırsan yazar.

Yalnız birçok hoca belirle ve hepsiyle tek tek konuş. Bazısı prensip olarak tanımadığı adama yazmayabiliyor ama çoğu hoca master başvuruları vs için yazar.

Senko@ hocaları hatırlıyorsan şimdiki görev yerlerini bulup yanlarına git.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Emre, masa teşekkürler yorumlarınız için,

okula, ders aldığım hocalara baktım. Bir çoğu okulda duruyor güzel birşey benim için.
Dediğin gibi mektubu yüz yüze isterim, hatta yanımda birkaç referans mektubu template'i de götürürüm, ya böyle bişi istiyorum diye.
Veren çıkarsa ne mutlu, çıkmazsa da yapcak bişi yok.

İkinci sorum, şimdi ben okulların iyi/orta/kötü olduğunu nasıl anlıyacağım :)
birçok okula bakıyorum ama benim iyi okul diye bildiğim avrupa da 3-5 okul var.
atıyorum tu delft e başvurmam zaten çünkü iyi bir okul bayağı.

ama başka okullara bakarken iyi mi kötü anlayamıyorum
mastersportal.eu da bir ranking var ama kime göre neye göre, ne kadar gerçekçi bilemedim.

Size sorum bir okulun kalitesini anlayaibleceğim bir portal, sistem vs var mıdır?

buna göre yanlışlıkla iddaa'lı okullara da başvurmamış olurum hem.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi birkac sozu gecen ranking var dunyada zaten
Aklima gelenler finans alani icin

QS Ranking sitesi iyiydi, gercekciydi
Financial Times (muhtemelen senin isine yaramaz)
Times Higher Education

Birkac tane daha vardi sanki. QS net isine yarar ama

Ranking by Subject

Bu sirada TU Delfte gelicek gibi olursan haber et, illa yardimim dokunur :) Benim eve 15 dk fln zaten Delft, en kotu oda falan bakmak icin geldiginde bende kalabilirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

https://www.timeshighereducation.com/

şöyle bir yer var mesela, buraya göre istanbul teknik üniversitesi 501.ci sırada.

şimdi benim koşullarımda bir adamın (vasat üniv mezunu, yüksek yaş, düşük not ortalaması, büyük ihtimalle vasat/olmayan referans mekbutu)

kaçıncı derecedeki okullardan başlamam şansımı yükseltir, 1000+ iyi midir
TOBB üniversitesi 600-800 aralığında, şimdi TOBB'a girebilecek adam değilim diye düşünüp 1000+ beni paklar diye bir mantık kurdum ama ne derece gerçekçi olur bilemiyorum, bu okul taraflarında deneyimim olmadığı için.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi master konusunda bence warrior ruhuna sahip oldun mu gerisi gelir. He heryere sokmeyebilir ama kendi ornegimi vereyim anlarsin.

Uludag Uni mezunuyum, TOEFLdan kastim 108 aldim. Oyle ahim sahim bir gmatim yok. Master icin girdigim uninin dunyadaki finans masteri siralamasindaki yeri first 20 ila 50 arasinda degisiyor. Avrupada zaten top 10 business schooldan biri.

Bogazicine basvursam belki uludag diye sittiri cekerlerdi bilmiyorumda bir kere bu adamlar icin trdeki unilerin birbirinden hic farki yok. En basarilisi ilk 500e zor giriyor zaten. Neye dikkat ediyorlar o halde?

Iyi bir motivation letter
Iyi bir referans mektubu
Biraz da ortalama elbette ama dusuk ortalamali tipler de biliyorum mastera guzel unilere giden

Referans mektubu icin de hocalar bu konuda baya mallar, gidip yuzsuzluk yapcan eki eki bana bi ref yazsana dicen hepsine musallat olup. Benim musallat oldugum hocalardan biri ingilizce bilmiyordu mesela hahahaha yazdim koydum onuna anlamadan basti imzayi. Adam politik psikoloji hocasi, ekonomi finans alanindaki engin bilgimden falan bahsetmis oldu :D

Ingilizce bilen hocalarda ugrasmak istemiyor genelde, yaz sen ben basarim imzayi diyor.

Motivation lettera da masterini yapmis doktora fln yapan tiplere yazdir, cok guzel yaziyorlar :D

Is deneyimini de acayip abartarak anlat. Az daha HEC Parise girecektim lan ben bu yuzsuzluk ve ataklikla.

Oxforda da mesela toeflim yetmedigi icin almadilar hahahahaha resmen cikamadim 110a.

Kisaca: Kendini ufak gorme, aksine buyuk gor buyuk anlat buyuk basvur illa bir yerler yutuyor zokayi.
Sosyal ağlarda paylaş

gerekliliklerini yerine getirdiğin her yere -başvuru masrafı var ise kısıtları dahilinde- başvurmalısın bence.

sıralama olayları da belli bir eşikten sonra yalan gibi.

İÜ de ilk bilmem kaç üniversitede, neden çünkü tıp fakültesi.

tüm dünyada da var böyle bir durum. okul genel itibariyle iyi değildir ama bir anabilim dalı vardır ki alanında en iyisidir vs.

yardırma dirayetini göstermek gerekiyor :(
Sosyal ağlarda paylaş

karbeyaz said:

senko said:

Ben akedemik referans mektubunu piano hocamdan almıştım. Paralı MBA dı benim master gerçi ondan da kabul görmüş olabilir bilemedim.

paralı bakıyorum abi, parasızlara da başvurucam da onlardan hemen hemen hiç ümidim yok.
korkum paralılardan da tutmaması :)
Sosyal ağlarda paylaş

Eğer paralıysa bi tane iş yaşantından ayarlarsın zaten. Bi tane de özel ders aldığın bi hoca varsa yada eşin dostun varsa bi özel ders veren hoca ayarlarsın bi tane her türlü.
Benimde okuldan mezun olalı yıllar olmuştu, başka bi dünyada yaşıyorum zaten gidemezdim okula. Öyle halletmiştim.
Umarım girer ve çıkarsın. :)-D
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

Emre333 said:

senko said:

Emre333 said:

senko said:

orta avrupada bayagı bı okulu gozume kestırdım
almanyada da
bırı alir aciyip diye umuyorum :)

almanya ortalamasız zor panpa. master için özellikle baya kapasite problemleri var. En iyiler girebiliyor iyi programlara.

ama hadi inş olur bakalım.
Sosyal ağlarda paylaş

iş dünyasından alırım referans o konuda sıkıntım olmaz
güzel de referanslar alabilirm hatta, öyle umuyorum yani :)

ama her okul business referansı kabul etmiyor, bazıları hatta hem business hem academic referance istiyor :)

neyse referans için elimden gelen hocalara rica etmek, olmazsa yüzsüzce yalvarmak :P

belki de dediğiniz gibi biraz gözü kara olmak lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

cicibeybe said:

Abi master konusunda bence warrior ruhuna sahip oldun mu gerisi gelir. He heryere sokmeyebilir ama kendi ornegimi vereyim anlarsin.

Uludag Uni mezunuyum, TOEFLdan kastim 108 aldim. Oyle ahim sahim bir gmatim yok. Master icin girdigim uninin dunyadaki finans masteri siralamasindaki yeri first 20 ila 50 arasinda degisiyor. Avrupada zaten top 10 business schooldan biri.

Bogazicine basvursam belki uludag diye sittiri cekerlerdi bilmiyorumda bir kere bu adamlar icin trdeki unilerin birbirinden hic farki yok. En basarilisi ilk 500e zor giriyor zaten. Neye dikkat ediyorlar o halde?

Iyi bir motivation letter
Iyi bir referans mektubu
Biraz da ortalama elbette ama dusuk ortalamali tipler de biliyorum mastera guzel unilere giden

Referans mektubu icin de hocalar bu konuda baya mallar, gidip yuzsuzluk yapcan eki eki bana bi ref yazsana dicen hepsine musallat olup. Benim musallat oldugum hocalardan biri ingilizce bilmiyordu mesela hahahaha yazdim koydum onuna anlamadan basti imzayi. Adam politik psikoloji hocasi, ekonomi finans alanindaki engin bilgimden falan bahsetmis oldu :D

Ingilizce bilen hocalarda ugrasmak istemiyor genelde, yaz sen ben basarim imzayi diyor.

Motivation lettera da masterini yapmis doktora fln yapan tiplere yazdir, cok guzel yaziyorlar :D

Is deneyimini de acayip abartarak anlat. Az daha HEC Parise girecektim lan ben bu yuzsuzluk ve ataklikla.

Oxforda da mesela toeflim yetmedigi icin almadilar hahahahaha resmen cikamadim 110a.

Kisaca: Kendini ufak gorme, aksine buyuk gor buyuk anlat buyuk basvur illa bir yerler yutuyor zokayi.

okul ne senin?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...