Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Iki telefon geliyor, birini secmem lazim... yardim.

Azmodai

Öne çıkan mesajlar

Babamla birlikte iki telefon geliyor, biri Sony Ericsson Xperia X1, digeri de bildigimiz iphone 3G.

simdi iki telefon hakkinda netten okudugum 3034092498345 tane review var, karsilastirma var ve acikcasi karar veremiyorum. Fanboismlerinizi kenara birakin ve lutfen lutfen baska telefon onermeyin. Bu ikisinden birisi olmak zorunda. Kendimce anladigim kadariyla dezavantajlari siraliyorum...

Sony Ericsson Xperia
- iphone'a gore biraz daha kalin
- windows tabanli
- pil omru

Apple iPhone 3G
- kamerasi kotu, video yok
- bluetooth tan dosya exchange yok (is icin onemli bana)
- pil omru
- ms office fonksyonlari sadece read only, edit yok.

ben hem sekilli olsun, oyunu applicationu bol olsun, hem de ofiste mofiste iste butun islerimi halledebileyim istiyorum. iphoneun hastasiyim tip mip olarak, ama oburu de fonksyonel gozukuyor.

Poff.

not: parasal kiyaslamaya gerek yok, iki telefonda mevcut su an, biri benim olacak sadece, ona gore fiyat miyattan ziyade telefonun kendisi onemli.

not 2: Aranizda 2 telefonu da gormus, kullanmis, kurcalamis varsa daha da arti olur yorumlariniz. Ben iki telefonuda daha hic kullanmadim. iPhone cok gordum, arkadaslarda var ama hic kurcalamadim. ona gore kurcalayan falan yazsin sdfgg
thx.
Sosyal ağlarda paylaş

Xperia henüz Türkiye de olmadığından buradan da kurcalamış birinin çıkacağını sanmıyorum. Özellik olarak xperia önde ve senin işine daha çok yarayacak gibi gözüküyor, fakat yine de MUTLAKA xperia'nın arayüzünü ve dokunmatik ekranını da dene derim ben karar vermeden önce.

Xperia ile iphone sanki aynı kategoride değilmiş gibi hissediyorum xpr daha bi iş telefonu sanki. Ama denemedim işte türkiyeye bi gelse direkt alacağım incelemeye.
Sosyal ağlarda paylaş

Jb ile iPhone'ye herşeyi yaptırmak mümkün galiba,biraz araştırıp aradığın fonksiyonları JB ile karşılayabiliyorsan iPhone derim.

Yok JB'leyince de telefon bazı açılardan eksik kalıcaksa Xperia daha mantıklı çünkü görünütsünü sevsen bile işine yaramazsa bir süre sonra bayar.
Sosyal ağlarda paylaş

jb'siz iphone kullaniyorum, xperia kullanmadim. ben yazayim, sen karar ver.

1. sony alacagima her halukarda apple urunu alirim. daha once telefonlarda, ozellikle walkman telefonlarinda sony cok pis kaziklar atti kullanicilarina. adamlar telefon dunyasinda wsod (white screen of death) kavramini yaydilar.

2. tikky isi olmasini dert etmiyorsam daha cok kisinin kullandigi, 2 versiyon cikarmis, ve o iki versiyonu da yok satmis olan iphone'u alirim. bilinmeyenleri minimum'a indiririm.

3. sevseler (anladin sen) windows mobile kullanan bir telefon daha almam.

4. sony'nin hantalligi ustune windows'un hantalligini ekleyen ve reviewlerinde "bazen mesaj yazarken bile telefon takilabiliyor" denen telefonu hic mi hic almam.
Sosyal ağlarda paylaş

Sony nin hantallığı mı?
2.5 senedir walkman telefon serileri dışında hiç telefon kullanmadım desem yeridir. Sırf hızından dolayı değiştiremiyorum telefonu, nasıl hantallık anlayamadım.
WSOD denilen olay iPhone'daki arayüz takılmaları gibi bir şey, tamamen yazılımsal ve kolayca çözülebiliyor (bunun yanı sıra bir w serisi telefonumu servise yollamak zorunda kalmıştım o da var)

Windows Mobile konusunda söylediklerine katılıyorum. Fakat WM de arayüz de çok önemli. Mesela HTC marka telefonlar da WM kullanıyor fakat arayüzleri Omnia'ya göre çok daha mükemmel. Yine de ben de WM kullanmamayı tercih ederim mac varken.

Denemek lazım diyorum ben ısrarla.
Sosyal ağlarda paylaş

Mum_Chamber said:
1. sony alacagima her halukarda apple urunu alirim. daha once telefonlarda, ozellikle walkman telefonlarinda sony cok pis kaziklar atti kullanicilarina. adamlar telefon dunyasinda wsod (white screen of death) kavramini yaydilar.
sony ericsson kazık falan atmadı. aksine telefon pazarını ele geçirmiş firmaların yıllarca dayattığı aman şunu koymayalım o özelliği diğerine koyalım onda da şu olmasın böylece 1000 çeşit model yaratalım hepsini pazarlayalım stratejisinin aksine mevcut teknolojiyle işe yarar her özelliği koydukları telefonları piyasaya sürdüler, hem de çok uygun fiyatlara. şimdi iphone un yaptığı tüketiciyi keriz yerine koyma taktikleri göz önündeyken ericssona kazık attı diye çamur atmak uygun düşmez.
Sosyal ağlarda paylaş

herkeste var aman turu mantigim yok. Isime de yarasin, eglenceme de yarasin istedim ama JB ile bunlarin hepsi oluyor diyorsaniz biraz daha arastirayim.

Jailbreak yine mevcut MacOS uzerine mi yapiliyor? Tam olarak nedir? ve yapinca ne gidiyor telefondan?

windows mobile beni de cok korkutsa da karar veremedim :/
Sosyal ağlarda paylaş

Garadia said:
telefondan bişey gitmiyo
oyun cracklemek gibi
apple'ın parayla sattığı programları bedavaya indiriyosun ya da kullanılmasına izin vermediği şeyleri yapabiliyosun
bazı programlar iyi test edilmediği için yavaşlama, takılma sorunları oluyor onlara da değer.

Stabilite ve hızdan da gidiyor biraz ama %15-20 falandır heralde etkisi en fazla, çok ciddi değil yani.
Sosyal ağlarda paylaş

yardimci olup yorum yapan herkese tesekkur ederim. Bunun sonu iki telefonu da ele alip kurcalamak olacak sanirim :/

Birinin kamerasi iyi ve video cekime ve video call'a izin veriyor, birinin ise kirilinca bir cok sey yapiyor olmasi var, ama windows mobile da cok kotu deniliyor falan kafam allak bullak oldu :(

iphone msoffice programlarini sorunsuz kullanabiliyor mu peki? read/write acisindan... herkes iphone'un office dokumanlarini sadece okuyabilip editleyemedigini soyluyor, JB ile bu mumkun mu? Bi de PDF okuyabiliyor muyuz iphone'da?
Sosyal ağlarda paylaş

Mum_Chamber said:

2. tel olarak sony ericsonlardan walkman özellikli bi model kullanıyorum gayet memnunum yani.
Sosyal ağlarda paylaş

sony walkmanlerin hepsi kotu demedim ben, oradan o sonuc mu cikiyor bilmiyorum. sony'nin attigi kazik: walkman serisinde bazi telefonlarin uretim hatasinin olmasi ve sony'nin o seriden hicbirini geri almamasi. wsod gorup da update ile duzelenleri demiyorum, o zaten standart bir ozellik :P 5-6 kere servise gidip her seferinde ayni olayi yasatanlari diyorum.

yok benim elime oyle bir tane gecti, bir ton forum okudum, ayni sorunla cebellesen bir suru uye var dunya capinda.

Azmodai said:
iphone msoffice programlarini sorunsuz kullanabiliyor mu peki? read/write acisindan... herkes iphone'un office dokumanlarini sadece okuyabilip editleyemedigini soyluyor, JB ile bu mumkun mu? Bi de PDF okuyabiliyor muyuz iphone'da?

quickoffice itunes store'da degil daha. ve evet, office dokumanlari sadece okunuyor ve editlenemiyor. pdf'ler ise bir program yuklemeden okunabiliyor.

benim neredeyse tum isim office/pdf uzerine, fakat telefonda office iskence birsey. windows mobile kullanirken gina geldi, quickoffice cikinca bedava bile olsa yukleyip kullanmam. tavsiyem, telefon secimini office uzerine yapma. hani exchange server'la full uyumlu olsun dersen onu anlarim. misal iphone flag'layamiyor mailleri vs. ama word ve excel icin ben olsam diger ozelliklerden taviz vermem
Sosyal ağlarda paylaş

Turkiye'de ozelliklerin ne kadari kullaniliyor, popona ne kadar kaciyor internetidir suyudur buyudur bilmemekle birlikte:

iPhone, cunku OS3 ile hayvan gibi olacak

Benim Sony-Ericsson'um olmustu bu ilk renkli ekranli telefonlar ciktiginda almistim tombul bisey, Nokia ile telefona alismis biriysen cok ters geliyor hic isinamiyorsun, mantiga aykiri menu tuslari falan var, elbet zamanal degismistir de bana Nokia'dan baska telefon almam dedirtmisti. iPhone'un interface cok iyi tabi.

Kamera muhabbetinde de, abi cep telefonu kamerasini boyle anlik biseyi "zuaaa dur lan cekelim" diye kullanirsin. Ve bunun icin de iPhone kamerasi baya iyi bence. cunku webcam misali screen capture aliyor aslinda sadece, ne fokus ne bisey var. Ama 1 yil N95 kullanmis birisi olaraktan, "aa dur bunu cekeyim, ulan bi turlu focuslanmadi, hadi be ceksene artik, hah tamam cekti simdi 10 sn de galeri yuklencek" olayini yasamaktan daral gelmisti bana. Guzel fotograf ceker de karsinda 2 dakka angut gibi duracak insan bulman lazim tas devrindeki tipler gibi.

Yani eger fotograf cekmek hosuna gidiyosa git adam gibi bi fotograf makinesi al, telefonu da "ani yakalamak" (yuh) icin kullan
Sosyal ağlarda paylaş

İlke'ye tamamen katılıyorum.

Cep telefonunda kameranın tek mantığı o an bişeyi kaçırmamak falan olabilir, iPhone da bu işe yarıyor gayet. Örnek vereyim, 2 gün önce vizem vardı, kitaptan 3 sayfa diagram çektim sınavda çıktı, hesap makinesini açıp bunu kullanıcam diye yutturduktan sonra açıp zoomlayarak ordan direk çiziktirdim sınavda. Daha ne olsun mesela.
Zuha.

Bir de OS3 ile yargılayacak iPhone. MMS, Video vs. gelecek diye biliyorum. JB ile zaten mümkün. Onun dışında interface direk "en" iyi. Karizması da cabası. Os olarak düşünürsek zaten MACOS>Windows. Ipod modu falan da var hem, beyaz kulaklık şu bu.
DAHA NOLSUN DOSTUM.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu iPhone'un geleceği yok muhabbetleri, kamerası boktan, şarjı az gidiyo muhabbetlerini ya ben anlamıyorum ya da benim kullandığım cihaz ayrı. Evet bazı "iyi" applicationlar paralı, 0.99$'dan başlayıp 3.99$ gibi ASTRONOMİK fiyatlara çıkıyolar gerçekten. Kamerası da Penth'in dediği gibi, şipşak çekiyor ve gayet de iyi çekiyor bence. Telefonu da elinden bırakmayı öğrenirsen şarjı rahat 3 gün gidiyor. MMS ve Video gibi özellikler Jb ile yapılabiliyor diye biliyorum, zaten onlar da gelicek kısa zamanda. Bir de arada yavaşlama oluyor falan denmiş, neyle doldurdunuz bilmiyorum ama benim 1 megabörek boş yerim kalmadı, 1 gıdım yavaşlama da yok telefonda yani. Gogo iPhone amzo.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...