Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Vücut geliştirme ile ilgili

Dennis

Öne çıkan mesajlar

Spor öncesi ve sonrası dışında da mümkün olduğunca kesintisiz proteine ihtiyacın var. Yediğin öğünler arası çok uzunsa öğünler arasında içebilirsin. Öğünde yeterince protein alamadıysan destek olarak içebilirsin. Özellikle sabah kalktıktan sonra proteine ihtiyacın var. Adam gibi doğal bir kahvaltı yapcak vaktin olmazsa içebilirsin. Tabi bir de gece yatmadan içilebilir. Ama gece yatmadan (daha uzun sürede sindirildiği için) casein daha faydalı. Casein en çok süt ürünlerinde var. Toz olarak da satılıyor.

Maedhros said:

Yav ben gece bünyeyi besleyemiyorum evde lor vardı bitmiş şimdi evdeki peynir yoğurtta pek tabi yağlı.Wheyi light sütle karıştırıp içsem idare edermi.İlla casein proteinmi almak lazım gece için sabah hep çok aç kalkıyorum gece bildiğin aç kalıyo bünye napmak lazım.

Sadece süt içsen de yeter. 3 bardak sütte yaklaşık 20 gram protein var. %75 civarı casein.
Sosyal ağlarda paylaş

@ Mirage

Çok saol bilgiler için. Şimdi ben şu şekilde tekrar sorayım. 2 ölçek alıyorum. Ve tüm öğünlerimi düzgün bir şekilde yaptığımı varsayarsak, hangi zamanlarda almam en iyisidir? Gece yatmadan zaten bol bol süt içiyorum. Casein daha iyi diyorsunuz %75 ise sütte o zaman çok iyi demekki. Süt yeterli. Yani gece yatmadan protein tozu almaya gerek yok.

Antreman öncesi ve sonrası mı almalıyım? Yoksa sabah ve antreman sonrası mı? Antreman sonrası mutlaka almalıyım değil mi?
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi antremandan geldim sıcak sıcak bir soru daha sorayım :p
Geçen ki mesajıma bakarsanız görürsünüz hareket sıralamamı.Şunu denedim bugün ikinci sıradaki military press machine hareketini 3 set adam gibi 40 kg(toplam) yapamazken tek seferde 7 8 tekrar bahsettiğim.Gidip diğer hareketleri yapıp triceps pushdown falan bi daha denedim çok rahat 9 10 yaptım.Bu aklıma kasları yeterince ısıtamıyorumu getirdi.Fakat her alette kgları yavaş yavaş arttırarak en son kgıma geliyorum yeterli olmuyor demek.Ne yapmalıyım?
Tüm bunların öncesinde de 10dk 100kalori yakıp 170 hr ye ulaşıp iniyorum elipticten.
Sosyal ağlarda paylaş

Military press'i zor yapman hemen öncesindeki bench press'ten kaynaklı bence. Büyük ihtimalle de military press yaparken zorlandığın yer hareketin son kısımlarıdır, yani bar kafanı geçtikten sonra barı en yukarı götürdüğün kısım. Orda çalışan kasların büyük kesimi bench press'te lockout yaparken de çalışmış olduğu için zorlaması normaldir. İkisi de press sonuçta. İkisinin arasına başka bir hareket koyabilirsin, bacak hareketi mesela.

Isınma için ise 170 hr çok fazla bence. 10 dakka yapıyorsan 120-130 hr yeterli olcaktır. Amaç vücut ısısını attırıp ve eklemleri biraz gevşetmek, vücudu ya da kalbi yormak değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Evet iyi uyar o. Bacaklar vücuttaki en büyük kas grubu bu arada. Bacak hareketlerini de koyabilirsin araya.

Bodybuilding.com'daki sticky beginner's routine'deki hareket sırasını örnek olabilirsin mesela:

"A Simple Beginner's Routine" said:

Squats
Bench Presses
Bent-Over Rows
Overhead Barbell Presses
Stiff-Legged Deadlifts
Barbell Curls
Calf Raises

dastingo said:

Antreman öncesi ve sonrası mı almalıyım? Yoksa sabah ve antreman sonrası mı? Antreman sonrası mutlaka almalıyım değil mi?

Antreman sonrasında vücudun en kısa zamanda proteine ihtiyacı olduğu için günde iki kere içiyorsan biri mutlaka antreman sonrası olmalı bence. Diğerini ise keyfine göre herhangi bir öğün niyetine al derim. Gece süt içiyorsan gerek yok dediğin gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

En iyisi squat. Ama hareketi doğru düzgün gösterecek, başında durup sabırla hatalarını düzeltecek bir hocadan öğrenmen lazım. En kral hareket ama yanlışı da affetmiyor. Bir de yapmak için power rack ya da squat rack olması lazım spor salonunda. Smith machine'de yapanlar da var ama pek tavsiye edilmiyor genelde.

Squat'a en iyi alternatif ise leg press. Spor salonunda leg press makinesi olması lazım. Hareketi öğrenmesi squat'a göre kat kat kolay, yapması da (squat'a kıyasla) bir o kadar kolay. Squat'a kıyasla diyorum, çünkü leg press yaparken diğer alıştığın hareketlere göre kat kat fazla yorulacaksın. Bacakların (en büyük kas grubu demiştim) nerdeyse tamamını çalıştırıyor çünkü.

Bunlardan birini yaparsan başlangıç için başka bacak hareketine gerek yok. Çok istersen baldır için calf press falan yapabilirsin.

Bunların ikisi de yoksa bacakların tamamını çalıştırabilmen için leg extension, leg curl, abductor vs gibi makinelerde bir sürü isolasyon hareketi yapman lazım. Ama ben olsam onları yapacağımı squat'ın hafif versiyonlarını yapardım. Barbell'siz yapılan squat çeşitleri var, front squat var vs. Squat ve leg press imkanın var mı bir araştır. Olmazsa bakarız yine.
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada sütün şekeride proteinide kana yavaş karışıyor. yatarken dikin kafaya sütü hem laktik asit filan rahat uyursunuz hem protein hem khınızı alırsınız. varsa glutaminde çakın işte yatmadan yoksa np. yemek düzeninizi ayarlayın önce sonra supplementlere geçiş yaparsınız. gerçek yemek > supplement. imkan varsa gerçek yemek yeyin. supplementlerdende mucize beklemeyin, ufak eksiklerinizi tamamlamak için varlar. 3 günde %5000 büyüme 9 külo kas filan diyenlerede sie go diyin.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...