Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Vücut geliştirme ile ilgili

Dennis

Öne çıkan mesajlar

Hareketin çalıştırdığı kas sayısı ve o kasların boyutu arttıkça hareket daha çok yoruyor. Leg press'te üst vücut tamamen sabit, sadece bacaklar ve kalçalar çalışıyor. Squat'ta bir de dengeyi sağlamak için bir de karın kasları ve bel kasları giriyor devreye. Barbell'i sırtında tutabilmek için kolların da az da olsa çalışıyor. Bir de dengeni sağlamak için ayrıca efor sarfediyorsun. Çok normal daha fazla yorması.

Bir kere şey okumuştum, squat yaparken barbell'in altında kalan tüm kaslar çalışır diyordu. Bu da vücudunun tamamı nerdeyse. O yüzden squat'a hareketlerin kralı diyorlar.

Genelde en az yorucu hareket bicep hareketleri. Bicep küçük bir kas grubu olduğu için çok ağır kilolarla çalışsan bile yormuyor, hatta nerdeyse terlemiyorsun bile. O yüzden gençlerin en sevdiği hareketlerden. Squat'ı 5 tekrar çıkacak bir kiloyla çalıştığın zaman hayattan soğuyorsun. Ben aylardır spor salonunda benden başka squat yapan kimseyi görmedim.
Sosyal ağlarda paylaş

sırt bacak nefret ettiğim gündür ama ne kadar nefret etsemde yapıyorum yani. kaçış yok bazı insanlar bacak bile çalışmıyorlar.
bilmiyorlar yani bacak çalışmanın tüm vücudu etkilediğini.

chest+biceps
chest+biceps
chest+biceps

gidiyor millet. kısacası gym idiot yani.
squat cidden lanet bişi ama yapın abi. cidden hareketlerin allahı yani.
Sosyal ağlarda paylaş

abi bizim salonda da squat yapan 3-4 kişi var, benim bacaklarım zayıf ilk aylar sallamıyodum da yeni yeni topladım bugün gaza geldim, gaza gelsem de abanmıyordum kendimi tutuyodum, neyse işte salondan biriyle çalışıyodum, adam kiloyu takır takır arttırıyor aszgf işte benim son set taktı 60 kg'yi (69-70 kiloyum) " yapabildiğin kadar yap, ben yardım ederim." dedi, bari 6 tekrar yapim dedim, son tekrar çöktüm kaldım öle anca destekle doğrulabildim adfzg bir de sadece squat yaparken böle nefes nefese kalıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

bar yerine dambil ile hareketleri yapmak daha mi verimli ne. onceden makinada yaptigim hareketlerde hangi bolge daha guclu ise otomatik olarak diger taraf daha az zorlaniyordu.

ornegin makinede ust gogus calisacagiz, bunun icin sag bolgemiz daha ustunse (ki cogunlukla oyle) salliyorum isin %60 ini sag %40 ini sol yapiyormus gibi hissediyordum. ancak ayni islemi dambillarla yapinca iki tarafta kendi halinde ve kendi gucu ile calistigi icin daha iyi calisiyormusum gibi geliyor.

bu arada sag ve sol arasindaki farkda daha rahat gorunur oldu. sag ile 8 tekrarda iken sol 7 de tikaniyor :)

bu sekilde sag sol vucut dengesinin saglanabilecegini dusunuyorum.

bundan sonra tum hareketleri bench press vs dahil dambil ile yapma niyetindeyim. zaten bar ile yapilan tum hareketler dambillarla cok rahat yapiliyor, makine icinse es deger bir cok dambill hareketi mevcut. bazi bar ile yapilan hareketlerin belki esdegerleri olmayabilir onlarida zamanla gorurum.

gorusleriniz ?
Sosyal ağlarda paylaş

internetten bakindim da az, herkes dambillari tavsiye ediyor. benim hissettiklerimi tarif etmis amcamlar tabii bazi dikkat edilmesi gerekenler de var. ornegin omuzlara binen yuk ve sakatlanma riski ayrica agirligi kaldirirken zorlanmalar (ilk hareket baslangicina alirken yerde duruyor dambillar).

olayin guzelligi sabit veya bar ile birbirine bagli olmadigi icin vucudun iki yanininda olabildigince ayni sekilde gelismesi ve daha cok kas grubunu etkilemesi. lanet seyler devam hareket halindeler sonucta. dengelemek vs derken zorluyor insani.

dambil all the way bundan sonra.

Using a dumbbell rather than a barbell will require your body to stabilize the dumbbells. This will involve more muscle groups and therefore provides a different stimulus than a barbell bench press. It is always good to balance dumbbell movements with barbell movements.

The dumbbell movements help work stabilizer muscles and improve coordination, while allowing imbalances to be addressed - for example, if the left side of your chest is larger than the right side, you can perform one armed bench presses to work on correcting that imbalance.

Barbells eliminate the involvement of many stabilizer muscles and require less coordination, so a heavier load can be used to place more tension on the chest muscle. The dumbbell will also allow a fuller range of motion - but be warned, the lower you allow the dumbbell to travel, the more torque you place on your shoulder joint (stress) which can be dangerous, especially for someone with weak shoulders.
Sosyal ağlarda paylaş

Kanuni said:

barla ust kilolara cikabiliyorsun ama dambil ile sanki daha iyi hissediyorsun gibi. bar ile olay daha stabil iken digeri ile devamli hareketli gibi onu duzeltecem sabit tutacam ustune birde kaldiracagim derken daha iyi calisiyormus gibi.

daha iyi hissetmenin nedeni bence dengede tutmaya çalıştığın için farklı bölgeleride çalıştırıyor olması. bide şu var gerçi dambılla daha geri çekebildiğin için göğüs yanlarını daha iyi çalıştırır.
Sosyal ağlarda paylaş

Dumbbell iyi de benim aklıma gelen negatif tarafları:

Ağır kilolara çıkarsan harekete başlayacak pozisyona gelmen zor oluyor. Mesela ağır shoulder press yapcaksan 20-30 kilo dumbbell'i omzuna çıkartmak için dizlerinle artistik hareketler yapman gerekiyor. Gerçi zaten o kiloyla press yapmak her babayiğidin harcı değil o ayrı.

Bench press'te düzgün pozisyon alırken sırttaki kürek kemiklerini birleştirip göğsü iyice dışarı çıkartmak gerekiyor. Spotter yoksa dumbbell ile o pozisyona gelmek zor oluyor. Oturur pozisyondan yatar pozisyona gelirken savruluyorsun, dumbbell'leri kontrol edemezsen kasları yırtmak mümkün bir kere. Hadi yatar konuma geldin diyelim. Dumbbell'i göğsünün üstüne aldıktan sonra sırt pozisyonunu kaydırmak da tehlikeli. Barbell'le yaparken barı kaldırmadan önce rahatça istediğin pozisyona gelebiliyorsun, gerçi orda da barı kaldırırken formu korumak zor ama o da ayrı mesele.

Ayarlanabilir dumbbell yoksa 2,5-5kg atlamalar yapman gerekiyor. Özellikle düşük kilolarda fazla gelebiliyor o atlamalar. Mesela 7,5kg ile dumbbell curl yaptığım zamanlarda 10kg'ya geçene kadar canım çıkmıştı.

Ayarlanabilir dumbbell varsa da 4 tane kilo değiştirmen gerekiyor. Barbell'de 2, makinede 1 tane değiştiriyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

dambil>bar>makina

diyor cogu yer ancak istege gore degisen bir sey bu biraz, daha goreceli gibi, mirage in saydigi etkenler dolayisi ile ve barin daha stabil ve herkese daha uygun olmasindan dolayi (sakatlanma riski vs) bar deniyor, ayrica bar ile daha fazla agirlik kaldirildigi icin kutle kazanimi biraz daha fazla olabiliyormus cok degil ama, ancak dambilin artilari benim icin daha fazla.

goreceli sonucta ama cogu bodybuilding forumunda dambil hafif onde.
Sosyal ağlarda paylaş

Şöyle bir durum söz konusu. Press hareketleri söz konusu olduğu zaman dumbell ve bar ile yapılan hareketler birbirinin ikamesi gibi görünse de aynı adalenin farklı fasikülünü çaıştırırlar.

Örnek olarak dumbell press doğru yapıldığında omuzu topyekün çalıştırırken, bar ile yapılan military press ve shoulder press, sırasıyla ön omuz ve boyuna da binerler. Benzer durumda bench press göğüsü daha dışa doğru büyütürken , dumbell bench press göğüs içini doldurmada daha çok etkilidir.

Doğru bir düzen içerisinde 6-7 ayda bir değişen programlarla cycle şeklinde uygulanmalıdırlar. Ayrıca bar pressler çok daha fazla efor sarfettirdikleri için çok iyi testosteron salgılatırlar. 1 haftalık antreman döngüsünde en az 1 bar press hareketi olmalıdır. (Squat hariç).

Işın daha teorik kısmını merak edenler PM'den ulaşabilirler.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...