Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Film Arşivi yaparken..

münazara

Öne çıkan mesajlar

1080p çekiyorum ama 4.4gb'dan büyük olmazsa demişin ama 6.5 gb'tan küçük 1080p yok :) anca animasyonlar (tabi sen animasyonu kastettin muhtemelen film derken o zaman :))

bu arada arşivciler hakkaten paraya kıyıp iyi medya almalılar... geçende 9 veya 10 yıllık bir princo cd'sini koydum çalışıyo mu diye. çatır çatır çalışıyo valla.

yukardaki post'ta memorex tavsiye edilmiş ama ucuz ve kaliteli olmayan bir marka diye biliyorum. yabancı forumlarda falan paso eleştiri alıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Arşiv

http://i582.photobucket.com/albums/ss266/hofirat/DSC_0092.jpg?t=1235079498

sınıftan bir arkadaş istemişti çek diye pc'de vardı bu,6 gün önce mi ne çekmiştim hazır bulunuyorken aklıma geldi atayım dedim :)

filmlerden 150 tanesine yakını şurada işte,20 tane izmit'te var 10 tane kadar da dvd'de izlenmeyi beklenler köşesinde

o kitaptan 70'e yakın filmde o resimde bulunuyor,şu resim bile insanlar üzerinde ohhh çok hoş etkisini uyandırabiliyor ki gayet düzensiz.

Bir raf daha alacam zaten görüldüğü üzere sığmıyor filmler,yaklaşık 1.5 aydır falanda alamıyorum film giderlerim arttığından,bakalım işte

bunun yanında bayağı geniş bir klasik film arşivi de var harici hdd'de vs.
Sosyal ağlarda paylaş

yok,türkiye'de satılanlar saçma box setler,veya hiç bulunmuyor.Uygun miktarda param olursa,veya yurtdışına çıkarsam onları dışarıdan alacam.

Mesela yurtdışında Lord of the Rings'in şu extended versiyonunu bayağıdır şipariş verecem,hep üşeniyorum http://www.amazon.com/Lord-Rings-Picture-Platinum-Extended/dp/B000654ZK0/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1235080380&sr=8-1 bu versiyon türkiye'de hiç basılmadı,bunun yerine umut sanat sadece sinema versiyonunu basarak yıllardır geçiniyor.

Godfather içinde; http://www.amazon.com/Godfather-Trilogy-Restoration-Steelbook-Remasterizada/dp/B001C981DG/ref=sr_1_2?ie=UTF8&s=dvd&qid=1235080434&sr=1-2 bu türkiye'de de çıktı ama ben alamadan tükendi,

Star Wars'in da senelerdir 6 filmlik efsane bir dvd box set çıkacağı söyleniyor,onu bekliyorum ama en sonunda gidip alacam yine de bekleyemeyip ayrı ayrı

Ha bunların yokluğunda sağ altta gördüğün o Blade Runner'da yine Türkiye'de sayılı basılmış 5 DVD'lik Ultimate versiyonudur :)

Koleksiyonculuk çok hoş iş cidden,böyle ürünleri bekliyorsun,çıkınca kapıyorsun falan filan hehe
Sosyal ağlarda paylaş

godfather var ya. ben yaz sonunda mı sonbahar başında mı ne bi yerlerde görmüştüm... yani baya olmuş sonuçta göreli de, hani dikkat etmiştim anlamında dedim. vardır muhtemelen hala, orda burda şurda bi yerlerde kalmıştır.

bugün nezih'te gördüm lord of the rings'i ne dandik bişi bu dedim. bendeki tek orjinal dvd'dir lotr serisi, amerikadan getirttim bi tanıdığa extended setini. çok hoş. bence doğruyu yapıyosun onu almayı bekleyerek :)
Sosyal ağlarda paylaş

İnternet bu kadar hızlanmışken arşiv yapmak bana hammallık gibi geliyor.

Eskiden yoktu böyle dosya bolluğu, bulamazdın internetten film müzik vs. Bağlantı hızları da yavaştı 56k falan... Disketlere winzip, icq falan arşivlediğimi hatırlarım. Kötü 5mb lık icq yu indirmek bile kaç dakika alırdı.

Şimdi 10mbit fiber optik bile var ülkede, daha da hızlanıp yaygınlaşacaktır bu illaki...

Sevdiğin bi filmi bi daha izlemek istersen hoop indirir izler silersin.

Ayrıca korsan dvdrip lerle arşiv yapmak ne kadar doğru ve anlamlı? DVD lerini satın alıp hakiki bir arşiv yapmak daha doğru, bi filmi çok sevdiysen ona emek harcayıp çekenlere bedelini vermiş olursun kendince...
Sosyal ağlarda paylaş

Anime harici şeyler içinde çok sevdiklerim varsa mutlaka orjinalini de almaya çalışıyorum. şu ana kadar türkçe çıkmış tüm animelerin neredeyse tamamı bende orjinal olarak var.

İnsanın yaptığı düz arşivcilik değilse zaten bir noktadan sonra türkçe altyazı yapmaya da çalışıyor insan. Kendim için konuşuyorum tabii.
Sosyal ağlarda paylaş

Tamam hepimiz dvd almak ister.Açıkcası hayallerimden biri kocaman bi dvd koleksiyonum olsun renkli renkli sayısız kutular.

Fakat öğrenciyken babamın yolladığı parayı dvd ye yatırırsam babam bana konulu film çeker. =)

Ayrıca dvd ye çekmemin başka bir sebebide monitor kucuk geliyor dvd ye çekip gidip salonda tv de izliyorum 5+1 de var orda.
Sosyal ağlarda paylaş

MrMarvelous said:

Aynen, indirdiğim filmleri eğer arkadaşlardan kimse istemezse siliyorum, çekmesi 1 saat bile sürmüyor sonuçta. Eskiden 8 saatte film çekerdim 256k hızla, 64k kablonet varken hiç bilgimiz yoktu tabi film çekmekle. Düz mantık 32 saat sürerdi heralde :P
Sosyal ağlarda paylaş

MrMarvelous said:

Eskiden yoktu böyle dosya bolluğu, bulamazdın internetten film müzik vs. Bağlantı hızları da yavaştı 56k falan... Disketlere winzip, icq falan arşivlediğimi hatırlarım. Kötü 5mb lık icq yu indirmek bile kaç dakika alırdı.

Şimdi 10mbit fiber optik bile var ülkede, daha da hızlanıp yaygınlaşacaktır bu illaki...

Sevdiğin bi filmi bi daha izlemek istersen hoop indirir izler silersin.

Ayrıca korsan dvdrip lerle arşiv yapmak ne kadar doğru ve anlamlı? DVD lerini satın alıp hakiki bir arşiv yapmak daha doğru, bi filmi çok sevdiysen ona emek harcayıp çekenlere bedelini vermiş olursun kendince...

Divx filmler icin dogru ama hd ler 7-8 gb dan basliyor. Oyle ha diyince cekilmiyo o yuzden iyi..

Onun disinda arsiv ego tatminidir. Bir ise yaramaz ki? Arsivden bi filmi cikarip ikinci kez izlersin ama koca arsivin %10 u etmez , geri kalani bir daha dokunulmaz. Pul koleksiyonu gibi dusun yani, ego tatmini..

Orjinal konusunda haklisin, ama orjinal in bayagi dezavantaji var. Ben hayatimda kullandigim yazilimlarin, filmelrin %5 ini anca orjinal almisimdir. Bunun bir sebebide orjinaldaki sorunlar. MP3 aliyorum orjinal, her yerde calamiyosun, bak dun radyo yayini yapiyodum, orjinal mp3 lerimi calmiyo shoutcast'deyken. Ne bileyim yarin film izlemek istemesem oyle hemen erisemiyosun. HD filmleri ayni download ettigimiz gibi satsalar netten download yontemiyle, yoine oyle arsiv yapardim, kutusuyla almazdim yani..

Burada ilginc bisi var mesela, adamlar crackli xbox aliyo, ama cok buyuk cogunlugu crackli oyun calistirmak icin almiyo. Adam kendi cd sini ripliyo cizilmesin diye. KEza filmlerde yapanlarda var. adam orjinal aliyo ama rip ini indiriyo, media playerda oynatiyo. Yani isin eksik yonleride var.

Tabii hic biri ozur degil.. o ayri..
Sosyal ağlarda paylaş

Arşivciliği pul kolleksiyonuna benzetmişsin de farklı şeyler kolleksiyonla arşiv.

Bir kere kolleksiyonun bir manevi tarafı var. Özel parçaları saklarsan ilerde antika olarak çok çok yüksek meblalara satılabiliyor.

Ben mesela bebeler Pokemon hastalığına kapıldığında gittim yüzlerce dolar harcadım pokemon kartlarına, 150 pokemonun da WotC kartlarını edindim dosya yaptım. Sonra o dosyayı 3000 dolara satmıştım ebay den. Holografik kartların bazıları 300 dolar bile ediyordu =)

Ama senin çektiğin HDrip ilerde değerlenmez, çünkü internette hala vardır o...

Bakma böyle anlatıyorum orijinal falan diyorum ama bende korsanını bulabildiğim herşeyi öyle kullanırım :D
Sosyal ağlarda paylaş

arsivci adam dvd falan kullanmamali. "ooh sahane arsiv yaptim" diye sevinirken caniniz bi film ceker, cikarirsiniz dosyadan dvdsini 2 yil sonra. bi bakarsiniz dvd bozulmus. "sansima tukiriyim, gitti 5-6 film" dersiniz, baska filmlere bakarsiniz. o da ne? bilmemkac yuz dvdlik arsivin 90%'i bozulmus.

dvd denen optik medya malesef uzun sureli bisi degil kardesler. ne kadar kaliteli alirsaniz alin evladiyelik olmuyo, olamiyo. paraya kiyip doldukca yeni hdd almak en guzeli.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...