Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Warrior/Death Knight/Paladin'de melee DPS

Warhero

Öne çıkan mesajlar

nerde dps'i dusuk? nerde survival'ı daha dusuk?
oyunda magic immune kac dps var?
warrior'ın dk nın paladinin aggro manament'ıyla rogue'ınki aynımı?
evasion'ı yokmu bu rogue'un?
vanishi yokmu?
nasıl survival'ı daha dusuk warrior'dan anlamıyorum zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

Gangren said:
PvE'de, rogue'un survival'a neden ihtiyacı olsun ki?

trashlerde bile sapır sapır ölmemek için

ama dedigim gibi

ben wow oynamayı bilmiorum

haklısınız

warrior dps class olmalıdır zten tank olmak diildir görevi

neyse ben demek istediğimi anlatamadım.

takatim kalırda işten çıkıp rahat yazıcak vakit bulursam tüm fikrimi 1 yazyla özetlerim abi ne diim.

kısaca şunu demek istiorum aslında ama,

"her class ın spesifik bir görevi olmalıdır"

bye
Sosyal ağlarda paylaş

@Dworgian: Yok ama o konuda yanlışsın cidden. Warrior'a kıyasla Rogue'un survival'ı daha fazla. Ayrıca bilmemek ayıp değildir. Vanilla wow'dan beri DPS Warrior olan birşeydir. Hatta AQ40 ve Naxx ile şuandaki gibi Rogueları geçebiliyordı.

Rogue ile Warrior'ı kıyaslarken Rogue'un hayatta kalma şansı Warriordan daha fazla.

Edit: Ayrıcana eklemek istediğim birşey daha var. BWL'De bir boss var Ebonroc isminde. Bunu öldürebilmek için raidde MS Warrior'a ihtiyacın vardı. WoW Çıktığı zamandan beri DPS Warrior olan birşey yeni değil. Senin düşüncenin aksine Prot'ların off speclemesi değil olay.
Sosyal ağlarda paylaş

Gangren said:
Çocukça oldu bu tavrın şimdi.

Madem fikrin var ve insanlar ile inatlaşıyorsun, biraz kaynak göster, birşeyler sun, öyle değil mi?

Yani, afaki konuşmak kolay.

yok rahat yazamıorum dedigim gibi evden yazıcam işalla

ha dipnot: sadece gözlemle konuşuorum ben evet oyun dinamiği ve matematiğim çok iyi değildir bu da bi gerçek.
Sosyal ağlarda paylaş

Dworgian said:
dur düzeltip yazim

"tbc daha dengeliydi içine ettiler"

şimdi nasıl :)

yanlış bir kanı içerisindesin.

pre-tbc zamanını görmedin ama kısaca şöyle izah edeyim.

bir dungeon yapacaksın, tonla quest birikmiş, etrafta "LFM" diyen kişilere sordukça karşılığında "sadece warrior, priest, rogue" alıyoruz dediklerini görüyorsun. Druid, Warlock, Shaman, Paladin gibi classlarla buraya girmen çok zor. Bu tip olayları yapan kişiler de genelde "ben hardcore oyuncuyum abi, sadece işe yarayan classları alırım" diyenler idi. Sırf bu yüzden Warrior'lar hep prot talent olarak kaldı. Hadi Priest'ler kurtardı, solo yaparken ve battlegroundlarda shadow talent'i daha iyi olduğu için.

TBC'de biraz daha yumuşattılar bunu. Classları biraz daha dengelediklerini düşünüyorum. Örneğin Shaman olarak da gayet iyi heal yapılabildiğini gördüm. Elbette Warrior, Rogue ve Priest'ların kendi görevlerinde en iyi oldukları unsur var, ama "sadece priest heal yapar" mantalitesi değişti. Bu değişim sırasında gelmişsin oyuna, "sırf rogue dps yapsın, diğerleri yerleri felan temizlesin ne bileyim" düşüncesinde hareket ediyorsun. TBC zamanı gelip Pre-TBC zamanında meşhur olan bir fikri savunman ilgincime gitti :)

Wotlk bence classlar arası dengeyi çok iyi sağladı. Tamam Warrior ile halen en iyi tanklığı yapıyor olabilirsin, ancak bir Paladin veya bir Death Knight da hiç sıkıntı yaratmadan tanklama imkanına kavuştu. Benzeri durum druid, shaman, paladin'in heal konusunda da mevcut. İlla "priest yok mu priest" diye araman gerekmiyor.

Ha, sanki bundan "oha paladin hem heal yapıyor hem dps yapıyor, hem tanklık yapıyor, yok artık daha neler, biz sadece dps yapıyoruz"ı çıkarma.
Aynı anda yapmıyor üç işi birden çünkü.
Örneğin bir tank paladin ile heal paladin çok farklı oluyor. Birincisi talenti tank'a göre ayarlaman gerekiyor. İkincisi itemları tank'a göre ayarlaman gerekiyor, üçüncüsü kendi oyun şeklini tank'a göre ayarlaman gerekiyor. Yani Paladin classının 3 farklı gruba girebilmesi, Paladin'in üç farklı işi tek başına yapabilmesini sağlamıyor. Onun yerine bir paladin ile üç farklı yoldan birisini seçebilmeni sağlıyor.
"Ha" dediğin zaman eldeki paladin bir anda heal'den tank'a dönüşmüyor mesela. Ya da heal'den DPS'ye dönüşmüyor. "Dur ben bi gidip shield kasayım, iki dakka sonra geleyim" diyemiyorsun mesela...

Bunun ne yararı var? Yumuşatmasalar daha iyi değil miydi? Her class tek bir konuda uzmanlaşsa daha iyi değil miydi?
Bence değildi. Hadi rogue rogue'dur, talent'ine bakmadan sana "dps bu, hadi gel koçum" diyorlar da, diğer classlarla oynarken çok sıkıntı hissediyorsun. Örneğin warrior olup gitmek istiyorsun, "aa sende shield yok, seni gruba almıyoruz" şeklinde karşılaşıyorsun. Ya da "atın şu şamanı, priest bulduk" gibi şeylerle de karşılaşabiliyorsun.

Classların çeşitli konularda uzmanlaşabilmesinin bence şöyle bir avantajı daha oldu.
Örneğin bir dungeon yapacaksın. 39 kişi toplandı (atıyorum). 1 tane main tank'a ihtiyacın var. Ara ara ara ara... Bir türlü bir warrior gelmiyor önüne. Bulamıyorsun warrioru, en sonunda "madem bulamadık, ben gidiyorum" diyor insanlar ve grup dağılıyor. Sen ise dungeonı yapamamakla kalıyorsun tek başına :)
Oysa şimdiki durumda farklı classlar da warrior kadar rahat tanklık yapabileceği için, tank istiyorsun, paladin çıkıyor, death knight çıkıyor, main tanklığı o yapıyor, mis gibi de oluyor.
Boşuna adam aramakla kasmıyorsun.

Uzun oldu ama idare ediver :D
Sosyal ağlarda paylaş

Sırf o class x boss için gerekli, o classdan y bossta ne kadar çok olursa o kadar iyi, z boss için en az 3 tane bu classdan lazım olayı çok can sıkıyordu, sunwellde artık cinnet geçiriyordunuz, en azından artık o yok.

Yine de warriorlar death knightlar daha az dps yapsınlar, yetişemiyoruz :P
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:
"off spec" deyimi ortadan kalktı artık, kabullenın bunu. saf dps classlar dısında (ki glass cannon deyimi ortadan kalkalı 3 sene oluyo) butun classlar 2-3 (hatta druid icin 4) role girebiliyor. Buda oyunu cok daha oynanabilir hale getiriyor.

sen offspec ne kadar sacma bisi derken, blizz insanların birden fazla spec'i rahat rahat kullanbilmesi icin dual spec olayını getiriyor.

Kısaca olay blizzard'ın yanlış politikası degil, wow icin attıgı en super adımlardan biri.

güzel yazmışsın,
benim uzun yazdıklarım için iyi özet olmuş.
Sosyal ağlarda paylaş

DeMiRMaSKe said:

Edit: Ayrıcana eklemek istediğim birşey daha var. BWL'De bir boss var Ebonroc isminde. Bunu öldürebilmek için raidde MS Warrior'a ihtiyacın vardı. WoW Çıktığı zamandan beri DPS Warrior olan birşey yeni değil. Senin düşüncenin aksine Prot'ların off speclemesi değil olay.

dedim ön sayfada. Yavaş cevap yazın be kardeşim. Arada mesajlar güme gidiyor :)
Sosyal ağlarda paylaş

Sparkcaster said:
expose armor, savage combat, master poisoner, başka lazım mı?

Combat dps gg şu an savage'i sil. expose... meh..

Master Poisoner var bir tek. O da tek rogue'da değil zaten. Paladinde olması gerekli.

Bless, Battle Shout, %5 Feral Crit/Spell Crit, Windfury, Hit/Spell Damage Totem, Demo Shot, Imp Faerie Fire, Mangle vs..

Master Poisoner'ı çok beğeniyorsan değişebiliriz yukarıdakilerden biriyle. :)
Sosyal ağlarda paylaş

Dworgian said:
tmm demek ki burda herkese uzun cümlelerle açıklama yapıcas.

rogueun buff ı yok offspec i yok, dps i aynı ve survival ı çok daha düşük. o zaman nie rogue oynasın bi insan?

"saf dps classlar dısında (ki glass cannon deyimi ortadan kalkalı 3 sene oluyo) butun classlar 2-3 (hatta druid icin 4) role girebiliyor. Buda oyunu cok daha oynanabilir hale getiriyor."

saf dps ile kastettiği mage ve rogue gibi classlar.
onlar bir druid gibi 4 ayrı dalda spec yapamıyor belki ama "dps rekoru" konusunda en üst yerde yarışabiliyor.
örneğin bir warlockla bir mage'i kıyaslarsan, ikisi de dps,
ama warlock survival konusunda daha iyiyken, mage dps konusunda daha iyi.

ha, "madem dps denildiğinde ikisi de alınıyor, ben niye saf dps oluyorum arkadaşım" dersen işte ordaki değişiklik pvp'de ortaya çıkıyor esas.
öküz gibi nuker oluyorsun...
Sosyal ağlarda paylaş

e o zamanlar 40 kisilikti raidler. 40 kisi 8 class, her classtan ortalama 5 insan, buda 5 warrior demek. oyunda az warrior vardı o zamanlar 4 tane oluyodu genelde.

mt olarak 2 prot warrior yetiyordu butun bwl yi temizlemeye, e tek adam gibi tankta warrior'dı o zamanlar. Hal bu olunca warrior'lar bir suru encounterda fury veya arms olarak off tanklık yapıyordu. baska turlusu dusunulemezdi, cunku raide 5 tane prot warrior sokmak demek zaten boss'u kesememek demekti.

ben mc'de bwlde offtank gereken her fightta offtanklık yaptım, hic bir zamanda prot olmadım, ve dps olarak nerdeyse her zaman ilk 5 teydim.

dps warrior'lık vanilla wowdada vardı, tbc dede vardı. Yenı cıkmıs bısey zaten degil.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone, okudum, haklısında.

Ama şimdi kısaca bişi dicem, (zorunluluktan).

Şu an realitede etrafa bir bakıyorsun, zamanında heal atmaktan tiksindikleri için retri veya tank dolanan binlerce pala doldu healer bulamıosun. prottan sıkılan eski tank lar fury oldu kaliteli tank nadir buluosun. dk yeni zaten sıkılmış healerların çogu dk açmış durumda.

guilde diosun ki 25 man var, online 6 warrior 5 paladin var,

5 warrior fury 1 paladin holy

eee?

eksik oluo işte. ha bu taaa en başından beri böyle "her class tek görev yapmalıdır" ın bi getirisi belki yıldı insanlar. sıkıldı vs. belki zamanla düzelir.

ve evet ben şunu düşünüorum. hybrid class her işi gerekli değişimle yapabilmeli ama "top" olmamalıdır. düz classlar ise hangi işe aitse onu en iyi yapmalıdır.

Bu oynanırlığı nasıl etkiler bilmiorum. Ha belki bu tezim eskiden mevcuttu dedigin gibi ve hybridler patlıyordu bu sefer.

Ama bence hala tbc daha dengliydi gibi gelio. Sayılar değil bu fikre sebep olan kişisel gözlemlerim oyun tecrübem sadece. 2006 dan beri oynuyorum öncesini de bilemem..

Haah azar işittim daha yazmıorm.

kapadım

çocukca diil :(
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...