Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Obama Lider, Amerika Irak'tan Çekiliyor...

AthleT

Öne çıkan mesajlar

Biraz önce televizyonda izledim.
Son zamanlarda uzak kaldım gündemden biraz.
Amerika'da başkan seçimleri vesaire derken Obama seçim vaadlerinde "Irak'tan çekileceğim" gibi bir söylemde bulunmuş.

Tarih bölümü ile ne alakası var?
Amerika'nın Irak'ta ki hükmü ve etkinliği, çekilirse Irak'ın geleceği ve dolayısı ile Türkiye'ye etkisi.

Bunları tartışalım istedim.
Sosyal ağlarda paylaş

kafamda soyle bir teori var ne kadar dogru cikar bilmiyorum ama zaman gosterecek.

iranda obama nin ikinci isminin huseyin oldugu biliniyor ve inanislarina gore dunyanin en buyuk ulkesine hz huseyinin ismini ve vasiflarini tasiyan birinin gececegi varmis. ( tam olarak bu sekilde olmayabilir hatirladigim kadariyla yazdim) ve sonuc olarak obama secilince de iran da bi sempati oldu bu adama karsi.

diyorumki abd ayar vererek yildiramadi iran i baska yollara basvurmak icin mi sectirdi bu obamayi. son zamanlarda baya kafama takilan bir soru.
Sosyal ağlarda paylaş

Yanlış düşünceler :
Amerika ırak'da zorlanıyor !
Amerika ırak'da yeniliyor !
Amerika bir şey yapamadı !

Amerika ırağa ne için girdi ? Kitle imha silahları için ?
Varmı öyle şeyler ? Yok ! O halde Amerika'nın stratejik konumunu devam ettirmesi ve ırağı sömürmesi için bir takım sebeplere ihtiyacı var.

Amerikan ordusu saddamın askerlerine benzemez kanımca
Sosyal ağlarda paylaş

MasterHapLo said:
kafamda soyle bir teori var ne kadar dogru cikar bilmiyorum ama zaman gosterecek.

iranda obama nin ikinci isminin huseyin oldugu biliniyor ve inanislarina gore dunyanin en buyuk ulkesine hz huseyinin ismini ve vasiflarini tasiyan birinin gececegi varmis. ( tam olarak bu sekilde olmayabilir hatirladigim kadariyla yazdim) ve sonuc olarak obama secilince de iran da bi sempati oldu bu adama karsi.

diyorumki abd ayar vererek yildiramadi iran i baska yollara basvurmak icin mi sectirdi bu obamayi. son zamanlarda baya kafama takilan bir soru.

zaten irandan tebrik mektubu gitti obamaya.
tayyipte bu mektubu iyi kullan ben aracı olurum dior :D
Sosyal ağlarda paylaş

Irak'ta daha az şiddet var zaten; her ne kadar yakın zamanda yine tırmansa da.

Obama'nın 15 ay içinde çekilme planı var; ama gerçekleştirir mi bilinmiyor. En son imzalanması planlanan status of forces anlaşmasına göre de en geç 2011 sonuna kadar Irak'ta çok gereklileri dışında Amerikan askeri kalmayacak.

Pek çok radikal grup politikaya yönelmiş durumda bu arada şu anda; bir kısmı savaşmakla Amerika'yı ülkeden atamadıklarını fark ettiği için, bir kısmı da amerika'nın ayrılmasıyla oluşacak boşlukta siyasi üstünlük elde etmek için. Yorgunluğun da etkisi var tabi.

Mesela ilginçtir, önümüzdeki aylarda çekilmesi planlanan taburlardan bir tanesinin geri çekilme tarihi, Irak'taki durum stabil bir hale gelmeye başladığı için 6 ay erkene alınmış. Şu anki durum az çok devam ederse Amerika'nın çekilmesi de hızlanacaktır.

edit: vay anasını defalarca Iraq yazmışım.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
Irak'tan çekilmek zaten "şahin mi güvercin mi" den ziyade mantıklı bir hareket. Mesela Obama zaten savaşları bitireceğim demedi; asker ve marines sayısında artış öngördü. Keza Afganistandaki savaşa önem atfediyor. Irak'tan alınan askerler buraya kaydırılacaktır.

İran meselesinde ise gerçekten göreceli bir ılımlılık mevcut ekonomik yaptırımlar bekleyebiliriz daha çok. Yine de nükleer silah tehdidi olursa İran'a karşı güç kullanabileceğini yazdı zaten Obama Foreign Affairs'de yer alan makalesinde.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...