Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dwarf Fortress - Tutorialımsı, Soru Cevapımsı, Tanıtımımsı

Gazanfer

Öne çıkan mesajlar

:)

ama bu defans yöntemi inanılmaz. 15 tane marksdwarf ile herşeyi öldürüyosun. yani bronze colossus bile gelse alırım o kadar iddialıyım. 2 kat yukarıda olunca çünkü vurulmuyor gibi bişiler. ve vurdukları zaman çok can yakıyorlar. vurulsalar bile 2 kat aşağıda su dolu bucket ile yatak var. ölmezler kesinlikle.

ben her ihtimale karşı 5 tane axedwarf koyuyorum girişe, ama adamlar henüz baltalarını kullanma gereği duymadılar :)

tek sorun ammunition. demir bulmaktan canım sıkıldı. goblinlerden düşen herşeyi smelt et gibi bir seçenek olsa, kasamıyorum diğer türlü çünkü.
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:
barracksın altıan su cekip icinede bir well koyarsan cok şahane olur, hiçmi hiç ölmez yaralılar

ben olsam baracksın içine yapmazdım welli. daha önce yaptım ordan biliyorum. antreman yaparken biri içine düştü boğulup öldü :P

elesso said:
eheh ne güzel oyunun sslerini elimizle yazabiliyoruz

ehuea

/Bide bişi sorucam, goblinden başka bişeyler geldimi hiç düşman olarak size?
Sosyal ağlarda paylaş

lava kullanırken lavanın z levelde yükselmediğini unutma. yani su yukarı doğru çıkar basınç varsa, ama lava basınç olsun olmasın çıkmaz yukarı, aşağı iner ama yukarı çıkmaz.

bunu kullanarak yaratıcı çözümler bulabiliyosun :)

mesela forge filan için magma channeli açarken. 15 levellik bir magma var diyelim, sen bütün levellerine bakıp hangisi uygunsa istediğinin bir kat üstünden channel açarak yapabilirsin forgeyi.

yani

(M = aynı kattaki magma
m = bir alt kattaki magma
C = channel)

MMMMMMMMMMMMM
MMMMMMMMMMMMM
MMMMMMMMMMMMM

varsa, sen bir üst kata çıkıp

mmmmmmmmmmmmm
mmmmmmmmmmmmm
mmmmmmmmmmmmm
C
CCCCCCCCCCCCCC

yapabilirsin, sonra C ler magma dolduğu zaman forge vs yap

ama bauxite kullan :)
Sosyal ağlarda paylaş

forge yaparkende Bauxite mi kullanmam lazım?
ben direk su kanalı açar gibi yaptım
şöle yani: K=kazdığım yerler
.......................................C
MMMMMMMMMMMMMMKKKKKKKKKKKK
MMMMMMMMMMMMMM

o kazdığım yerlerin bi üst katına işte kanal açıp oraya kurucam dalgayı
çalışcak sanırım hehe
ama magma 7/7 dolmadı 6/7 falan oldu olurmuki acaba
Sosyal ağlarda paylaş

yani örnek gösterdim, istediğin gibi kullanabilirsin tabii :) ama demek istediğim şey su kuyusu kurmaktan farklı; suyla haşır neşir olurken tazdikliyse yukarı çıkıp fortressini boğması faktörü var. magmada yok.

bide eet bauxite kullanman lazım forgede filan.

edit: bi de aklıma geldi heroes 3 te ennn kötü hero skill i eagle eye idi. niye onu nikin yaptın : (
Sosyal ağlarda paylaş

Ben bu soyle bisi yapmak istiyorum,ama yapamiyorum...

Q=wall
H=floor
X=merdiven
.=bosluk

Giriş kat;

QQQQQQQQ
Q......X
Q......Q
Q......Q
QQQQQQQQ

Şimdi bu duvarların ustune kat cikmak istiyorum olmuyor,nasil yapicam onu...

QQQQQQQQ
QHHHHHHX
QHHHHHHQ
QHHHHHHQ
QQQQQQQQ

Bu H lar, 1. katin tabanı olucak bunu nasil yapicaz,bunu yapmak için duvarları çektikten sonra,map e bir ust seviyeden bakip floor u duvarların ortasina bu şekilde oturtmaya çalışıyorum olmuyor...
Sosyal ağlarda paylaş

cuma gördüm konuyu, cmts, öğlene kadar bakıştık karşılıklı pazar sabaha karşı yattım silverları bulup gaza gelince.

şöyle bir durum oldu 30 kadar silver cevheri sular altında kaldı, ben savunmayı kolaylaştırmak için ana nehirden hat çekmiştim, bir madenci ölünce, ölüsünü aldırayım gömeyim dedim, saf gibi floodgateleri yetiştiremeden bir duvar indirdim, tüm arazi gitti, cevheri epey işlemiştim ama bunları daha wood smelter da eritmemiştim.

bu suyu kesmem için ana nehirle bağlantıyı kesmem lazım, bir kare channel ın bağlantısını nasıl kesebiliriz boğulmadan ölmeden

olay şunun gibi
x- nehir .-toprak
*** - kanal

..................xxxxx sağlam akan bir nehir
.................xxxxx
.................xxxxx
****************xxxxx

kanal benim gümüş damarlarımı kapsayan odaya su baskını veren yere kadar besliyor

bu * işaretlilerden birini bile kessem o hat kuruyacak 1-2 mevsimde. pompa vs nasıl oluyor?

bu arada bir iki kobold hırsız geldi, sabun yapan - ama tabi o ara taş işçiliğine vermiştim kendisini - eleman
elindeki sabun kalıbıyla elemanları kovaladı, birini yaraladı hatta sağlam olarak :)

sorun 2 - iyi bir stone mason artifact hırsıyla girdi workshop a ona malzemeleri temin edemedim, rock stone leather skin istiyordu - bir bölümü elde vardı bir bölümü traderlardan alınacktı ama odaya taşıyamadan saldırdı eleman, devriyeler indirdi, kanamadan öldü.

nasıl çözülebilir böyle durumlar,?

3- su değirmeni ile uğraşan var mı?

4- insan tüccarlar geldi, bizim trader lider doğumgünü partisinde kaldı bir veledin, sonra odasına gitti sızdı bende başka birisini yolladım trade e son çare
anlaşamadılar - tüccarlar kalktı gitti, eleman hala uyuyordu

not - aşırı detay olduğundan wiki de karıştıra karıştıra oynuyorum, her workshopu kullanmaya başlamadım henüz, en başta önemli olanlarla gitmekteyim

34 kişiye düşen bir nüfusla (bir gümüşe 27 kişi geldiler bir sezon iş yapmadık gelen giden yok :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...