Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Niye horror (korku) oyunları zombiden ibaret olur?

Bone

Öne çıkan mesajlar

Korku filmlerinde bile zombiden farklı yaratıklar kullanılıyor çoğu zaman.

Ancak oyunlara göz attığımda, horror adı altındaki tüm oyunların zombiden ibaret olduğunu gördüm.
Zombilerden nefret ediyorum. Salak salak yürüyen bu yaratıklar bana hiç zevk vermiyor. RPG oyunlarında bile lvl 1-2 yaratıkları olur zombiler. Böyle bir yaratığın korkutucu hiç bir yanı yok, tersine tiksiniyorum zombilerden.
Horror diye çıkan oyunda sürekli zombi respawn eder, bu zombiler ölmez de, öküz gibi hp'si vardır, paso ateş edip durursun.

Resident Evil, Silent Hill, bu tip korku oyunları. Survival Horror. En son çıkan Resident Evil 5 de zombie swarm geleneğini sürdürmüş göründüğü kadarıyla. Bir sürü zenci zombiden vardı.
Horror diye bulduğum tüm oyunlar hep zombiden ibaret oyunlar çıktı. Hepsi survival horror.

Bu zombiler korkutmuyor da,
hatta bakması bile bayıyor bu yaratıklara.
Zombisiz horror oyunu olmaz mı?
Survival Horror olmadan bir oyun korkutucu olmaz mı?
Olur. Bir örnek olarak Vampire: The Masquerade - Bloodlines oyunundaki hotel bölümünü örnek vermek istiyorum. Tek bir zombi yoktu, tek bir yaratık da öldürmüyorduk. Ama oyuncuyu yusuf yusuf ettiriyordu. Eminim Bloodlines oynamış ve bitirmiş kişiler de, oyunun en korkutucu bölümünün o meşhur hotel bölümü olduğunu söyleyecektir.
Ama nedense bu yöntemi tercih etmiyorlar.
Bu tip oyunlar aradım ama gözüme çarpan ilginç birşey bulamadım.
indie, mod vs bakındım ama tüm horror oyunları zombie spawn survival horror olmuş durumda.

Ha bu arada, bana katılmayan da olabilir, zombie spawn survival horror en sevdiği oyun türü olabilir.
O kişiler için şu oyunu tavsiye edeyim, arkadaşlarıyla birlikte felan oynarlar belki:
http://www.moddb.com/mods/killing-floor
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de üstteki iki mesajı okur okumaz: "İşiniz mi yok kardeşim" diye düşündüm.

Sadece Zombie değil, Ghost, Mutant, Monster'larda var korku oyunlarında. Sonuçta bir insandan mı daha çok korkarsın? yoksa bir yaratıktan mı? Yaratık doğal olarak. Ayrıca Zombie vb. olmadığı bir korku oyunu yapmak daha zor. O yüzden yapımcılar biraz kolaya kaçıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

zombie dışında herşey olur dedim ya işte.
horror oyunlarının hepsinin survival horror'a indirgenmesi ve zombilerle doldurulması canımı sıkıyor, bunu yazdım yukarda.
"for dummies" gibi "for aquila", ek açıklama yazmak gerekiyor :D

eski oyunlara dönmek lazım sanırım. dark eye vardı, dark seed vardı.
arcane tavsiye etmişti bir ara yanlış hatırlamıyorsam...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...