Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

yüzyilin rpg oyunu: beyond divinity

Bone

Öne çıkan mesajlar

desem de inanmayin.
gördügüm en saçma, en rezil rpg oyunu..
level'da demosu var, açtim oynadim,
kustum, sildim..

Konu: Bir paladinle bir death knight'in ruhlari birbirlerine dolanmis, tabii bu durumdan kurtulmak için death knight ile paladin ortaklasa çalisiyor.
Bir hapishaneden kurtulmaya çalisiyoruz.
Det nayt da baladinimize söylenip duruyor.

oyun oynarken saçma sapan sorular aklimda dolanip durdu..
"bu baladin madem bu kadar önemli, neden bu kadar az guard var"
"baladin kahrindan ölmemis, sonra bir de death knight'la çalismaya karar veriyor. Hay ben böyle baladine"
gibi..

bir de det nayt'imizin sesini duysaniz, müthis.
süper seslendirme..
insan ürkünç birsey bekliyor da, det nayt gay sanki, sesi bir tuhaf.
iskeletler de düz sesle konusuyor, utanmasa "naber dostum, özledim seni be yaau" felan diycek..

grafiklere girmiyorum.
sanki 11-12 sene öncenin grafikleriyle yapilmis gibi..
hersey orantisiz hersey berbat..
igrenç gözüküyor.
seslendirmelere ne kadar özenmislerse, grafiklere de öyle özenmisler..

senaryo da müthis tabii.
baladinle det nayt ortaklasa serüvene çikiyor..
hoba, bir gün de demonla angel birlikte serüvene çiktigi bir rpg oynarsak hiç sasirmam..
-------

Özet: Beyond Divinity'nin yanina bile yaklasmayin.
Kaliteli RPG istiyorsaniz Morrowind, Fallout felan oynayin.
illa B.D. Gibi bir oyun oynamak istiyorsaniz gidin Darkstone'u oynayin.
B.D. igrenc bir oyun, cis, berbat...

NOT: Gece gece uykudan önce anca böyle bir yazi yazabildim.
Daha iyisini yazamazdim zaten, oyun berbat...
Sosyal ağlarda paylaş

bone'cum kendi kendine gelin güvey olmuşsun da demosuna bakarak nasıl böyle bir yorum yaptın anlayamadım? pek sorumlu habercilik olmamış senin yaptığın.. :)

ha kaldı ki ben bu oyunu merakla bekliyorum, neden dersen divine divinity gayet güzel bir oyundu, hack&slash ve klasik rpg'nin iyi bir karışımıydı. ne abuk sabuk masaüstü emülasyonu ne de durmaksızın adam kesmek vardı, hiper düper değildi ama gayet de hoştu. o nedenle ben beyond divinity'den de ümitliyim..

şu oyun çıksın, ben am sürümünü alıp yazarım gerçekleri, bone'a kanmayın siz.. :-p (uğur dündar hesabı)[signature][hline]StarLight, 01 Nisan 2004 03:22 tarihinde demiş ki:
Ya niye üziyim ki Arcane'yi. Aksine çok seker , çok minnoş. Mülis bi tipi var. Akıllı uslu birine benziyo.
Sosyal ağlarda paylaş

ii de bone afedersin ama hafiften saçmalamışsın. Tamam kendi görüşlerin labilir saygılıyız ama bu kadar da kötülemenin alemi yok.
divine divinty kendine has bir oyundu. Beyond diviny de bence konu olarak çok güzel yapılamyanı yapmışlar. Hangi oyunda var böle bir konu. Hem death knight ın her konuda paladine laf sokması ve sonunda da ..... human. deyip ezemsi benim abayağı hoşuma gitti. Death knightdiye illa darth vader ses tonu mu istiyonuz anlamadım. Tamam gay e benziyo oalbilir sesi belki gay bir death knight dır :-P[signature][hline]NO PAIN NO GAIN ® ©
oxxx[==============>

Sosyal ağlarda paylaş

Divine divinity i bitirdiğimden beri bu oyunu bekliyorum.Eğer aynı şekilde yapmışlarsa gene süper olacak demektir.[signature][hline]|apache the taksimetre|
have no fear,vlad is here! -vlad
Kapıyıı aç pencereyii aralaa geleceğiim rüyaalarıınaa.. -Freddy
allah allah deyip geçer genç osman..
Sosyal ağlarda paylaş

insanlarin zevkine karisamam..
zaten kendi görüslerimi yansittim.
ben sevmedim..

seslendirme önemli benim için.
Death Knight çiktiginda biraz boguk ses beklersin, ama normal siradan bir ses..
Hadi "human human tiri vidi" diyip duruyor, ama kendisinin de benden assagi kalir yani yok.

imp'lerin sesi de öyle, skeletonlarin da sesi öyle.. Hepsi insanin normal konusmasi gibi.. Hepsinin seslendirilmesi kolaya kaçilmis..
Alpha versiyonu felan olsa neyse, demo sonuçta..

Hadi tüm yaratiklar gay dedik geçtik..
Grafikler niye bu kadar kötü?

Diablo 1'in grafiklerinden daha eski gibi duruyor.
Grafikler karman çorman, etrafta olan biteni anlamak çok zor.
Çok kargacik burgacik bir yapiya sahip..

ilk oyunu (divine divinity) oynamadim..
ama eski topiclere bakinca, sikayetçi birçok insan gördüm.
Yani bir tek ben degilim oyunun grafiklerinin 10 sene önce yapilmis gibi durdugunu farkeden..
Sosyal ağlarda paylaş

seslendirmeleri duymadım ama divine divinity'nin seslendirmeleri yeterince iyiydi, çok daha iyilerini duymuştum ama çok daha kötülerini de duymuştum, duymak gerek tabii önce..

ayrıca seslendirmede değişik tarzlar da var, anladığım kadarıyla belli bir mizah unsuru var dediklerinin arkasında çünkü divine divinity'de de öyleydi, karakterlerin çoğu alışılmışın tersine kendilerinin bir çeşit karikatürü gibiydi hem seslendirme hem de kişilik olarak..

divine divinity'i oynamadığın halde neden ona yorum yapma gereğini hissettin anlayamadım, d2 gibi oyunlara 5 basıyordu grafikleri. beğenmemişlerin sayısı azdır, o da izometrik perspektifin alışılmış şekilde çarprazdan değil de düz taraftan verilmesi nedeniyle. fazla rahatsız edici değildi, onun dışında da grafikler gördüğüm en iyi 2d'lerden biriydi.. (zaten pek 2d oyun da kalmadı)

ha ayrıca halen anlamadım neden bu oyuna bu kadar taktığını, ayrıca demonun son oyun hakkında bu kadar yorum yapma şansı vermediği düşüncesindeyim halen. "iyi bulmadım" diyebilir insan ama "gördüğüm en kötü rpg" demek biraz komik oluyor, oyunu oynamadın ki henüz.. :)[signature][hline]StarLight, 01 Nisan 2004 03:22 tarihinde demiş ki:
Ya niye üziyim ki Arcane'yi. Aksine çok seker , çok minnoş. Mülis bi tipi var. Akıllı uslu birine benziyo.
Sosyal ağlarda paylaş

oyuna takmadim sam.
demosunu oynadim, ve simdiye kadar oynadigim en kötü rpg oldugunu söylüyorum..

BG2'den sonra oynadigim için olabilir mi bilmiyorum.
Ama öyle bir oyundan yeni bir oyunun,
bu kadar kötü grafiklere (oyun karman çorman sam, birsey anlasilmiyor, karakter kontrolu çok zor)
ve seslendirmelere (death knight, skeleton, imp, hepsinin sesi birbirine benziyor)
sahip bir oyun olmamasi gerekliydi..

Hadi grafikleri geçtim.
Bir RPG'de atmosferi saglayan iki element, Senaryo ve seslendirme/müzik
Senaryo berbat. Hadi geçtim.
Müzik ve seslendirme desek, o da berbat. Fazla sevmedigim Lionheart'e bile adamlar seslendirme açisindan çok daha özenmisler.

BG2'nin basindaki zindandan kaçis kismiyla, bu oyunun zindandan kaçis kismi arasinda daglar kadar fark var..
"Ben seninle ruh ikizi oldum"
"Tamam hadi kaçalim"
Sonra farelere saldir, hirsizlara saldir vs..

Flashle bile bundan iyi oyun yapanlar gördüm..
Sosyal ağlarda paylaş

bone'cum işte bu dediklerini sadece demoya bakarak söylemen abes biraz, ben de demolarını beğenmediğim çoğu oyun gördüm ama yorum yapmam sadece ona bakarak. demo son ürün hakkında birebir aynı fikri verebilse zaten bu kadar eleştirmen sadece demoya bakarak yazardı incelemeleri, hepsini görmek bir yana teknik açıdan da demo son sürümle aynı teknik özellikleri taşımaz çoğu zaman..

ha "bg2'den sonra oynadım" demişsin, ben de myth2'den sonra wc3 oynayınca gelmiş geçmiş en adi rpg gibi geliyor mesela.. :)[signature][hline]StarLight, 01 Nisan 2004 03:22 tarihinde demiş ki:
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
görüntü olarak güzel ancak tam bir 3d veya bilgisayarda oynuyor gibi görülmedi hani ateri oyunları vardırya onlar gibi görünüyor...[signature][hline]===> orc_lord <===
Buddy'nin resimlerine gider..
Çok abuk subuk bir ismim var bana artık orc da diyebilirsiniz sadece orc :-p
ayy canım cinlerim canım...
cinci şelale hanım
Sosyal ağlarda paylaş

Demoya dayanarak grafik ve ses kalitesi hakkında kesin bir fikir elde etmek mümkündür. Tabi demo beta demoysa(breed demo veya toca race driver gibi) grafik ve ses kalitesi final versiyona kadar az da olsa artırılabilir. Aslında daha çok bug fix yapılır...

Ayrıca myth 2 yi bir rpg olarak düşünmek ve warcraft 3 ile karşılaştırmak çok komik bir durum. Myth 2 ile warcraft strateji oyunu olarak bile birbirleriyle karşılaştırılamaz. Çünkü her açıdan birbirlerinden farkılar.
Sosyal ağlarda paylaş

bunun tartışmasını ayrıca yaparız evolution ama myth serisini starcraft gibi oyunlara rakip görmek istemeyenler real time tactical diye ayrı bir gruba koymak istemişlerdir, gel gör ki bu kategoriye koyacak başka oyunlar bulamamışlardır neredeyse. kaldı ki real time tactical gene rts'nin alt kategorisi olabilir ve birbirleriyle kıyaslanmamaları için bir neden de göremiyorum ben..

demo konusuna gelince, demolar bir fikir verir ama "gelmiş geçmiş en kötü rpg" diyecek kadar değil, oyunun ne kadarını görebilmiş oluyorsun ki sonuçta? kotor'un ilk chapter'ını oynasan sadece "vasat bir rpg" diyebilirsin ama hepsini oynarsan "güzel bir rpg" de diyebilirsin. demo ile tam sürüm aynı fikri verebiliyorsa 30 sn'lik tanıtım bölümleri de bütün şarkıyı duymuşuz gibi fikir verebilir o halde..[signature][hline]StarLight, 01 Nisan 2004 03:22 tarihinde demiş ki:
Sosyal ağlarda paylaş

Sam kardeş dediğimi tam olarak anlamamışsın galiba. Yazdıklarının benim yazdıklarımla alakası yok. Bir daha okursan sadece grafik ve ses açısından kesin bir yargıya varmak mümkündür yazdığımı görürsün. Yani oyunun kötü grafikli olup olmadığını demosundan net bir şekilde anlarsın. Bunun aksini savunma.

Myth 2 ye gelince taktik strateji oyunudur. Türevine örnek istersen bolca var. Mech Commander 1-2, BreaveHeart, StarShip Troopers...
Sosyal ağlarda paylaş

eh pek başka da yok gibi, saydıkların da her biri bir yıl boyunca çıkmış örnekler.. :)

bone'un eleştirisi seslendirme ve konu üzerinde yoğunlaşmış ki ben de oraya değindim zaten evolution kardeş..[signature][hline]StarLight, 01 Nisan 2004 03:22 tarihinde demiş ki:
Sosyal ağlarda paylaş

oyunun ıcınde ıyı fıkırler var bazı seylerde hosluklar var ama bunları destekleyecek adam gıbı bır oyun motoru buldalar ıyı olacak BG (infinity miydi?) motoruyla yapsalar daha ıyı olurdu o kadar yanı ...
2 karakterı yonetme zorunlulugu bu tarz bır yapıda zor acıkcası oynadıgım her oyunu lawful good oynadıgım ıyılık guzellık dogruluk vs takıldıgım ıcın bır death knıght ı zorunlu kontrol etmek ayrı bır olgu oldu benım ıcın ...
tam surum gelınce alıp bıtırecem o ayrı ama keske lerle dolu bır rpg daha bence ...[signature][hline]Kucuk insanların büyük gölgeleri oldugu ülkelerde ... Güneş batmak üzeredir ...
Vampire Hunter D
Godanilyum potanslarını komplex parametric impulsatorler le guclendırelım ...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...