Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

artık kopya oyun satmıyolar

armagildo

Öne çıkan mesajlar

"Neden orijinal alalım ki?
Kendim için söylüyorum, aldığım oyunların çoğu, Blizzard, EA gibi firmalara ait.
Adamların hepsi dolar zengini. Kimse bana adamlar zarar ediyor demesin. Türkiye'de bir tane bile kopya oyun olmasa herkes orijinalini almayacak peynir ekmek gibi.
Bozuk olsa da farketmez, gider başka yerden bir tane daha alırsın. Hem dünyada en çok bilgisayar oyunu oynayan milletiz fena mı?"

Karşı çıkmak zor. En önemlisi hiç yapılmayan Türk oyunları. Paranın nerelere gittiği belli değil (en azından resmi olarak), Multiplayer eksikliği, Virus tehlikesi. Ayrıca adamlar zengin olsa da sonuçta yine hırsızlık. (Robin Hood da kahraman değil hırsızdır! :))[signature][hline]

[Bu mesaj Eraq tarafından 30 Mart 2004 17:29 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

eğer orjinal cdnin fiyatı düşük olsa ben seve seve orjinal alırım ama 80.000.000 bi cdye verilmezki kardeşim.ben 3 haftada bir oyun alıyorum![signature][hline]Bazı kişiler yarınlar güzel olacak derler, Oysa bugünler, dünlerin yarınları değil mi?
Sosyal ağlarda paylaş

öncelikle kopya oyunun satılmadığı bittiği falan filan yok .... alenen satmaya devam ediyorlar , {bugun memorystick almak için dolaşirken gördükleim : BU BIR SUÇ DUYURUSUDUR}

*Beşiktaş pasajında tüm bilgisayarcılar duruyo , raflarda oyun kutuları duruyo , adama gidiosun ne istediğini doyluyorsun , adam telsizle aşağıya sesleniyor aşağıdan elinde diğer telsizli adam oyunlarla gelio .... cd başi 4 milyon

*kadıkoy yazıcıoğlu onü , aynı tas aynı hamam , sokağın köşesinde bir ekip arabası durmakta ben ve arkadaşim kolumuzdan çekiştirme seviyesinde rahat davranan ve gaflete düşüp sinir anında 1 tane patlatsan 100 kişi olup linçe kalkışacak "Abi oyun var mp3 var cd var"cıların arasindan güç bela yazıcı oğluna atiyoruz kendimizi , işimiz bitiyor yandaki handan otobus durağına geçeceğiz ama cd standlari ve dükkanlari ALENEN ortada durmakta , vcd ler dvd ler divx ler oyunlar ......[signature][hline]I love my solitude¹
¹Yalnızlığımı seviyorum
Sosyal ağlarda paylaş

said:
SilphatosIce_, 26 Mart 2004 23:02 tarihinde demiş ki:
Ne güzel yahu, artık orijinalin dibine vurabileceğiz. Helal şu zabıtlara :)

+1 valla.Kopya CD basanlar allahdan belalarıı bulsunlar ne diyim artık.Onlar yüzünden türkiyede bi bok geli$mez..[signature][hline]Jabba
[i]Sıfatlat ve ünvanlar gelip geçici şeylerdir!..[/b]
Sosyal ağlarda paylaş

eheh ...
olan bıde zam oldu ...
adamlar yakalarlarsa hapse atıyolar dıye fıyatlara zam yaptılar ...
yanı korsan yasası yıne korsana yaradı ...[signature][hline]Kucuk insanların büyük gölgeleri oldugu ülkelerde ... Güneş batmak üzeredir ...
The Bagımsız Oyun Bagımlısı ...
Ateş bilmez nasıl yaktıgını ...
Vampire Hunter D
Sosyal ağlarda paylaş

Ankarada kopya oyun bulunabilen sağlam mekanlardan birisi maltepe pazaridir. Geçen gün ps2 için oyun bakarken reyondaki adamlardan biriyle konustum. Dediğine göre üzerlerinde baski varmiş. Çogu reyon yeni oyun getirtmiyormuş, amaçları elindekileri bitirip reyonu kapatmakmış. Pek az reyon tam gaz kopya cd işine devam ediyormuş.
Kızılayda ise cd satıcıları saat 4-5 den sonra cd leri açığa çıkarıyorlar.
Kopya oyun bitmedi artik biraz daha uğraşacagız cd leri ele geçirmek için o kadar. :)[signature][hline]Muhendis A'abof Eclipse
Muhendis of Atlantean [retired]
Even a Jedi could LD.
Sosyal ağlarda paylaş

Sorması ayıptır korsana bela okuyanlar vs vs diyenler para sıçosunuz galiba valla ben gidipte 80 milyona oyun almam yani biraz mantık belki ayda bi tane şu anda neredeyse 80 milyona ayda 10 oyun alırsın saçma sapan konuştuğunuz farkındamısınız?
Türkiyede Zart gelişmez zurt gelişmez herşey takır takır yürüyo ya.. allam ya adamlar korsana bela okuyor ulen korsan olmasa acaba senin bilgisayarcın bilgisayarına o işletim sistemini yüklüyebilicekmiydi acaba???
Korsan her yerde war isterseniz gidin allahın amerikasına orada bile korsan oyun vs vs.. bulabilirsiniz sadece böle sokaklarda satılmıyor öküzler gibi share programları war bağlantın warsa almana bile gerek yok hatta sen bile korsan ticaretine girebilirsin sayın arkadaşım olması gerekende bu ben bi öğrenci olarak weremem o kadar para kimseninde o kadar paraya ayda 10 oyun almak için bayılıcağını düşünmüyorum eğer o kadar para bayılıyosa o parayı bana versin ben ona 10 oyunda alamayacağı zewkleri yaşattırrım. Allah allah valla çok kızdım...
Sosyal ağlarda paylaş

zerocool uzuuunn uzuuunnn konusabılırız o ayrı ama ...
bılgısayar oyunu oynamak aslen belirli bır maddı duzeye ulasmıs ınsanların eglence amaclı yaptıgı bırseydır ...
bılgısayar alırken verılen paranın cıddılıgı gıbı ...
neyse uzun uzun bu sekıl de konusmayacagım ...
dıyecegım su dur kı ...
kendını sınemadan ekmek yıyen bırı/yada bırının cocugu bır muzısyen/yada cocugu bır programcı yada bır oyun bır program yapımının herhangı bır anında calısan ve bu ısten ekmek yıyen bırının yerıne koy ...
kendını 20 sene egıtım almıs unıvde hayatını curutmus ıyı bır programcı olarak dusun ...
senın gıbı onlarca kısının aylarca hatta yıllarca calısarak yaptıgı devasa bır oyun bır proje bır emegı dusun ...
bırılerı bu oyunu dagıtarak kımılerı dagıtılan ulkelerde satarak bınlerce kısının ekmek yedıgı bır hale soksun ...
yada ılkokulu bıle okumaya gerek gormemıs potansıyel suclu adayı hayattan ve ınsanlıktan ne kadar nasıbını aldıgı tartısılabılen (hepsının degıl) kosedekı bır tıpın ^^^ anlatılan bınlerce kısı yerıne sadece kendı cebıne para kazanmasını dusun ...
sonrada belkı yasca kucuksen hatırlamazsın ama benım gıbı kılları kadayıf olanlar bılır 1990-1998 arası zamanı hatırlayın kopyanın bu boyut ve halde olmadıgı zamanları ...
her ay abartısız onlarca oyun cıkardı bunların pek cogu cıddı klasıkler olurdu ...
korsan yuzunden pekcok fırma ıflas ettı pekcok kısı/kurum battı ...
ve gun gelecek savundugun korsan yuzunden ne oynayacak oyun bulabıleceksın ne dınleyecek muzık ne seyredecek fılm nede okuyacak kıtap ...
tek kıtap olur oda korsan olayını yukarıdakı olayları nasıl bıtırdıgını artık nıye sanat vb... seylerle ugrasılmadıgı olurkı ...
onunda korsanı cıkar onu alırsın ...
kısa olacaktı olmadı ozur dılerım ...[signature][hline]Kucuk insanların büyük gölgeleri oldugu ülkelerde ... Güneş batmak üzeredir ...
Vampire Hunter D
Godanilyum potanslarını komplex parametric impulsatorler le guclendırelım ...
Sosyal ağlarda paylaş

80 milyon oyuna vermiyorsan arabaya da 30 milyar verme git çal bakkala niye para veresinki gir doldur ceblere. kopya oyun mantığıyla aynı olmasını istiyorsan çaldıktan sonra git mafyaya para ver biraz. ne de olsa bir insanın emeğini çalıyorsun gidip parayı mafyaya veriyorsun koypa sektöründe

kimse ben kopya almam demiyor ama bir utanma bir yüz olur ya. bu açık ve seçik hırsızlık sonuçta.
Sosyal ağlarda paylaş

eh daha başlığı görünce dedim millet kavgaya tutuşmuştur diye.. :)

şüphesiz kopya oyun, kopya mp3 vb hırsızlık bir nevi, o ürün için emek vermiş insanlara tek kuruş vermeden fayda sağlıyorsan bunun başka bir adı olabilir mi? ha ben kopya almıyor muyum? alıyorum. ama alıyorsam bunun nedeni kişi başına milli geliri çoğu doğu bloku ülkesinin 5'te 1'i olan bir ülkede yaşamamdan dolayıdır. sen kişi başına geliri 30000$ olan ülkede 30$'a sattığın oyunu kişi başına 2000$ gelirli ülkede aynı fiyata satmaya kalkarsan elbette ki insanlar almaktan kaçınır alternatifi varsa. ben inanıyorum ki firmalar türkiye ve benzeri ülkelerde satış fiyatlarını yarıya ya da 3'te 1'e düşürüp kutuyu çok sadeleştirecek olsa yaptıkları satışı onlarca katına katlarlar. 30$ ucuz bir oyun amerika için ama burada o caziplikte olabilmesi için 15'$ı geçmemesi gerek. millet o kadar da fakir değil, net cafe'lerde milyonları şakır şakır döküyor adam, sonra da 10 tane oyunu birden alıp hepsine 1-2 saat bakıp kenara atıyor, cs oynamaya dönüyor. amerikalı yapabiliyor mu böyle birşey? sürüyle inceleme okuyor da verdiği paranın değeceğine emin olduktan sonra alıyor, ıcığını çıkarana kadar da oynuyor..

ha firmalar böyle bir uygulamayı karlı görmüyor belki ama bunu yapmadıkları sürece çözümü olmaz bu işin, dükkanlarda satılmaz ama millet net'ten indirir arkadaşlarına da çeker olmazsa..[signature][hline]There were two men--they walked the same road, but after ten years they discovered completely opposite truths. So I think if I wander for ten years, I'll be able to find my own truth..
Sosyal ağlarda paylaş

oyun firmasi oyun yaparken sizi çok sallıyor zannediyorsunuz dimi onlar için zaten burası değersiz bir çöl parçası oyunu alıcamda ne olacak bana hizmet vermiyor ki önce burayı pazar olarak görsünler yatırım yapsınlar ondan sonra konuşmaya hakları olur[signature][hline]Özhan Canaydın demiş ki "vatan haini mektebi sultaniye pankartını açanları kınıyorum"

bir hafta sonra vergi daireside demiş ki "galatasaray klübünün vergi kaçırdığı tespit edilmiş olduğundan dolayı 1 trilyon lira cezaya çarptırılmıştır"
Sosyal ağlarda paylaş

Bir de firmaların gözünden bakalım:
Eğer orijinal oyun satışları o değersiz çöl parçasında tavan yaparsa (ki yapmaz), bak bakalım takıyorlar mı.
Birisi benim aylarımı verdiğim emeğime beş kuruş vermez üzerine bir de çalarsa ben de takmazdım açıkçası.[signature][hline]
Sosyal ağlarda paylaş

önce bazı şeyleri aşalım. oyun dediğiniz şey dandik bir cd parçası değil. emek harcanıyor ona. o beni düşünmüyor demek de komik kaçıyor. senin oyununu alıp oynaman zaten ona sunduğun bir hizmet. daha çok teknik destek istiyorsan zaten orjinal alıp piyasayı geliştirmen lazım.

bir de ben haftada 3 tane oyun alırım bana ne orjinalden deniyor. iyi o zaman ben de haftada 3 tane araba istiyorum gidip çalayım sağdan soldan. var mı böyle bir mantık ya. dünyada hangi gelişmiş ülkede biri sam'in dediği gibi yapar ya. haftada 3 oyun alıyorsun belki 1iyle biraz oynayıp kenara atıyorsun. onun yerine araştır iyisini al. nasıl araba alıyorken araştırıp almışken en iyisini uygununu alayım diyorsan bunda da araba kadar önemli olmasa da tabiki iyisini alacaksın. bunun seçmeyle bir ilgisi yok. orjinalini alıp almamak sana kalmış adamlar bir ürün sunuyor beğenmezsen pahalı bulduysan almazsın bu kadar basit. bu hiçbir şekilde sana hırsızlık hakkı vermez
Sosyal ağlarda paylaş

geçiceksiniz bunları önce bilgisayarınızdaki mp3 leri silin

bir firma para kazanmak istiyorsa ÖNCE yatırım yapar sonra kar elde erder ben burada yapılmış bir yatırım görmüyorum benim için para harcasınlar ki benden para kazansınlar[signature][hline]Özhan Canaydın demiş ki "vatan haini mektebi sultaniye pankartını açanları kınıyorum"

bir hafta sonra vergi daireside demiş ki "galatasaray klübünün vergi kaçırdığı tespit edilmiş olduğundan dolayı 1 trilyon lira cezaya çarptırılmıştır"
Sosyal ağlarda paylaş

Yurdumun insanı çakallığa dünden meraklı olduğu için her şeyin hazırına-ucuzuna konma merakı geçmişten beri var bizde. Orjinal oyun konusuna gelince, tabiki bende sahte oyun alıyordum ama son 1.5 yıldır DAOC isimli online oynanabilen bir oyun oynamaktayım. Bu oyuna her ay 13dolar gibi bir para ödüyorum. Ben ve benim gibi 50.000 kişinin ödediği bu küçükmüş gibi gözüken 13$ sayesinde adamlar, aylık server bakımlarını, developerlarının paralarını, programcılarının paralarını vs. vs. ödüyor. Bu oyunu sahte bulamazsınız. Her kutudan 1cd key çıkıyor, hadi kutuyu çaldınız vs. diyelim. Aylık 13$ ödemezseniz accountunuzu kapatıyorlar para ödeyene kadar.
Bu diğer oyun piyasası içinde aynı. Yukardaki bi arkadaş o çöl gibi yerden zaten beklentileri yok, önce yatırım yapsınlar demiş. Bence o çöl gibi yerdeki insanlar önce emeğe saygılı olmasını bilsin, sonra onlar gerekli şeyleri görüp buraya yönelirler. Neden bizde de Avrupa-amerika'daki gibi 4-5 katlı içinin full orjinal oyun-DVD vs. olduğu shoplar olmasın? Neyse daha fazla yazmamın bir gereği yok zaten bu ülkede bazı şeylerin değişeceğini bilsem....[signature][hline]Sungur - Scout
Necrocks - Necromancer
Olcayto - Infiltrator
Alaattin -Sorcerer
Sosyal ağlarda paylaş

Hmm evet kopya oyun olayı ülke için sakat,ama şu var,adamlar trilyarder şarkıcılar şikayet etti diye yapıyorlar bunu yoksa oyunla filan alakası yok,aynı tas aynı hamam yani,gelişme yok.Ama kopya oyun olayı kötü birşey tabi,adamların emeklerini çöpe atmış oluyorsun.Ben şahsen aşırı beğenip uzun süre oynadığım oyunların orjinallerini alıyorum.Mesela half-life,wc3 gibi,zaten mmorpgde orjinal şart olduğunu için alıyorum.

Ama şu var,orjinallerin tamamı TRye gelmiyor..Sadece EA,Microsoft,Blizzard gibi firmaların oyunlarını raftan orjinal alabiliyoruz.Dışardan getirtmek hem uzun hem de gereğinden pahalı olduğu için direk kolaya kaçılıyor kaçınılmaz olarak.Bütün oyunlar TRye gelirse zaten sorun biraz daha azalacaktır bence.[signature][hline]Eaglef Ifock of Eclipse,TR (Retired)
Sosyal ağlarda paylaş

said:
codmaster, 01 Nisan 2004 23:21 tarihinde demiş ki:Bütün oyunlar TRye gelirse zaten sorun biraz daha azalacaktır bence.

İşte zaten sorun orda. Bizde kopyacılık kalksa adamlar birşeyleri görüp yollayacaklar belki orjinal oyunları raflara. Ama satılmayacağını bildikleri için hiç kalkışmıyorlar bile böyle bir işe.[signature][hline]Sungur - Scout
Necrocks - Necromancer
Olcayto - Infiltrator
Alaattin -Sorcerer
Sosyal ağlarda paylaş

Arkadaşlar bir çoğunuz emek var korsan haksızlık filan demişsiniz hepsi doğru. Damardan girmişsiniz aylarca çalışıyolar beş kuruş kazanamıyolar filan nasıl iştir bu gibilerinden. Olay tamamen ekonomik boyutludur oyun firmalari ozellikle Orta duzeyli firmalar bunlara daha çok bölgesel firmalar diyelim (ki burdaki bölge çoğunlukla usa, europe ve belli uzak doğu ülkeleri oluyor) bölgesi haricindeki yerlere kısıtlı hizmetler vermekte çünkü en çok kazancı kendi bölgelerinden masrafsiz bi şekilde sağlamaktalar. orta doğu, guney amerika , orta asya gibi ülkeler kazanç seviyesi düşük olduğu için single oyunlarda istedikleri düzeyde kar sagliyamiyor bu arkadaslara. Ne oluyor o zaman bu tür oyunlari temin etmek tamamen kullanicinin çabalari ile oluyor e tabi buna gücü olmayan olabilir, uğraşamayan olabilir sonuçta kimse kalkıp türkiyeden almak warken dışardan oyun getirtmek istemez. Zaten bu firmalar bölgeleri dışındaki yerleri pek iplememektedirler. (tabi resmi olarak değil ama politika bu yönde). Bir de Oyun devleri war ki bunlar çoğunlukla Online gaminge yönelmiş firmalardir daha çok kazanç ümidi ağızlari sulanmıştır ve sağa sola saldırmaya başlamışlardir işte bu dev yapimcilar talep olan her yere el atmışlardir. Sadece oyuna verilen para ile kalmayıp devamli bi gelir de elde ettikleri için de kar düzeyi de yüksek olduğu için sağda solda online oyunlari ve de belli başlı EA gibi firmalarin orjinallerini görebiliyoruz ve de alıyoruz (aldım sizi bilmem :P) Ama çook kişi war tanıdıım alan everquest olsun swg olsun half life olsun. Yani olay tamamen ekonomik Orta çaptaki firmalar kar edemiyeceklerini düşündüü için yatırım yapmıyorlar ve de bizde korsanlaşıyoz :P Daha bizim görevlerimiz ve de oyun fiyatlarinin dengelenmesi gibi şeylerden de yazıcaktım da neyse yeter ya amma konuşuyom :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...