Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Diablo 3 - Genel Topic

Xo

Öne çıkan mesajlar

Sam said:

fenris'in merakını aydınlatman iyi olmuş.

msn den ileticem şimdi

Sam said:

betadayken yapılınca retcon olmuyor yani? şevki yılmaz'ın "kopya kasetten kopya yapılırsa gerçekliği kalmaz" dediği gibi birşey mi bu hahaha

Hayır. Oyun çıktığı zaman oyunda böyle birşey varmıydı? Yoktu. Kopya kasetin kopyasıyla betadaki bir değişikliği nasıl bağdaştırdın bilmiyorum.

Sam said:

kastetmek? gene alıntı yok, bol keseden sallama olmuş artık çarpıtma bile değil. laf sokma ile hakaret de apayrı şeyler, birisi için ünleme basılabilirken öbürü için basılamıyor. bel altına çalışmayalım o nedenle.

Tamam bir dahaki olduğunda aynen quoteluyacam. Kinaye yapmak için :P koyuyorum diyen adamsın ondan sonra çıkıp hala yok ben öyle şeyler yapmam diyebiliyorsan yaptığına iki yüzlülük deniyor. Ne için ünleme basılabileceği değil konu. Birine aptal diyip uyarı almak var, bu oyun çok embesilce, ancak embesiller oynar bu oyunu diyip sonuna :p koymak var. İkincide uyarı falan almıyorsun dimi?

Sam said:

evet dendi, sen ne zaman "beyinsiz fanboy"u alıntılarsın, ben de o zaman uğraşır bulurum. anlaştık mı?

En iyisi böyle olur. Baydın çünkü.

Sam said:

valla böyle diyorsun da ne örnek gösterildiyse "gameplay için mübah", "münferit olay ama doğru buluyorum", "hayır saçmalık değil" dedin şu ana kadar. "ya evet diğer dedikleriniz doğru olmasa bile bunda saçmalanmış, sezar'ın hakkı sezar'a" gibi bir içerik bulmak mümkün değil şu ana kadarki mesajlarında.

Gameplay için mübah demedim. Münferit olay ama doğru buluyorum demedim. Hayır saçmalık dediysem açıklayıp da dedim. Ya evet dedikleriniz doğru olmasa bile bunda saçmalamış diye eradar retconunu kastederek dedim. Hatalar var derken onu kastediyordum. Birkaç taneden biri oydu yani. Onu hiçbir şekilde savunmadığım için anlamış olacağını tahmin etmiştim, anlayamamışsın.

Sam said:

ironinin böylesi.. 8-)

bekliyorum "beyinsiz fanboy" alıntısını. ;)

İronilik birşey yok. Sen ne zaman sizi haksız yere suçlayıp eleştirmenizi yasaklayanları gösterirsin, ne zaman "sen şöyle dedin" diye beni suçladığın şeylere bir örnek verirsin bende o zaman mesajlarını arayıp cümle arası laf sokmalarını bulmakla uğraşırım.

Kaldı ki öyle birşeyi yapan varsa bile burda onları savunmuyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Kaede said:
Hayır. Oyun çıktığı zaman oyunda böyle birşey varmıydı? Yoktu. Kopya kasetin kopyasıyla betadaki bir değişikliği nasıl bağdaştırdın bilmiyorum.

said:
Retroactive continuity is the deliberate changing of previously established facts in a work of serial fiction.

alfada, betada, zetada olmuş farketmez, evren aynı evrense böyle bir değişiklik retcon olur. ya da "paralel bir evrende geçiyor, aynı dünya değil" dersin.

said:
Tamam bir dahaki olduğunda aynen quoteluyacam. Kinaye yapmak için :P koyuyorum diyen adamsın ondan sonra çıkıp hala yok ben öyle şeyler yapmam diyebiliyorsan yaptığına iki yüzlülük deniyor. Ne için ünleme basılabileceği değil konu. Birine aptal diyip uyarı almak var, bu oyun çok embesilce, ancak embesiller oynar bu oyunu diyip sonuna :p koymak var. İkincide uyarı falan almıyorsun dimi?

çıkmaz ayın son çarşambasına kadar bekleriz o halde. ben öyle şeyler yapmam evet ve yaptığımı gösteremediğin halde "yaptın" diyorsan senin yaptığına da utanmazlık deniyor. ve konu evet ne için ünleme basılabileceği, çizgiyi aşıp aşmamak. çizgiyi aştın, görmezden geldim çünkü önceden dediğim gibi bozuşmak istemiyorum. ayrıca verdiğin örnek de gene hayal dünyasında geçen bir olaydan herhalde, kime ne gönderme yapıyorsun? :)

said:

En iyisi böyle olur. Baydın çünkü.

kaç mesajdır diyesim var ama "sam gene tartışmadan kaçtı" denecek diye tutuyordum kendimi. ilk sen direksiyonu kırdın da rahatladım. (:P)

said:
Gameplay için mübah demedim. Münferit olay ama doğru buluyorum demedim. Hayır saçmalık dediysem açıklayıp da dedim. Ya evet dedikleriniz doğru olmasa bile bunda saçmalamış diye eradar retconunu kastederek dedim. Hatalar var derken onu kastediyordum. Birkaç taneden biri oydu yani. Onu hiçbir şekilde savunmadığım için anlamış olacağını tahmin etmiştim, anlayamamışsın.

eh, savunmaman biraz görmezden gelmek gibi olmuş çünkü hatırlamıyorum eredar retcon için öyle birşey dediğini. öyle dediğini kabul edelim yine de, geç ve güç oldu ama buradan dönülürse kardır. 8-)

said:
İronilik birşey yok. Sen ne zaman sizi haksız yere suçlayıp eleştirmenizi yasaklayanları gösterirsin, ne zaman "sen şöyle dedin" diye beni suçladığın şeylere bir örnek verirsin bende o zaman mesajlarını arayıp cümle arası laf sokmalarını bulmakla uğraşırım.

Kaldı ki öyle birşeyi yapan varsa bile burda onları savunmuyorum.

önce sen dedin, önce sen göstermelisin doğal olarak. böyle bir şeyi yap(a)mayacağın için tartışmayı bitirelim istersen. sonuç alınmayan tartışmalara acımam ama gereksiz sertleşmesin daha fazla üslup. en hayırlısı olur.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

alfada, betada, zetada olmuş farketmez, evren aynı evrense böyle bir değişiklik retcon olur. ya da "paralel bir evrende geçiyor, aynı dünya değil" dersin.

Değil. O mantıkla Betayı bile açıklayamazsın. Bir kitap yazılırken önce betası mı çıkıyor? Çıkmıyor. Yanlış karşılaştırma, yanlış örnek.

Sam said:

çıkmaz ayın son çarşambasına kadar bekleriz o halde. ben öyle şeyler yapmam evet ve yaptığımı gösteremediğin halde "yaptın" diyorsan senin yaptığına da utanmazlık deniyor. ve konu evet ne için ünleme basılabileceği, çizgiyi aşıp aşmamak. çizgiyi aştın, görmezden geldim çünkü önceden dediğim gibi bozuşmak istemiyorum. ayrıca verdiğin örnek de gene hayal dünyasında geçen bir olaydan herhalde, kime ne gönderme yapıyorsun? :)

Gayet de kinaye yapıyorsun, bana attığın özel mesajdada bunu bana söyledin. Buraya öm karıştırmak istemiyordum bu yüzden yazmadım. Biraz daha zorlarsan öm de yazdığını da koyarım buraya. Çıkmaz ayın son çarşambası yakın zamanmış demekki. Eğer dediğin gibi olay ne denebilir ne denemez ise o zaman bende senin oyununu oynarım. Her cümle arası laf sokarım kuduz tavşan lafından alınan kimselere karşı.

Sam said:

kaç mesajdır diyesim var ama "sam gene tartışmadan kaçtı" denecek diye tutuyordum kendimi. ilk sen direksiyonu kırdın da rahatladım. (:P)

Direksiyonu nereye kırdım bilmiyorum. Sam gene tartışmadan kaçtı diye kim dedi de "gene" oluyor bilmiyorum ama şu muhabbeti bitireceksen tamamiyle hak veriyorum dediğine.

Sam said:

eh, savunmaman biraz görmezden gelmek gibi olmuş çünkü hatırlamıyorum eredar retcon için öyle birşey dediğini. öyle dediğini kabul edelim yine de, geç ve güç oldu ama buradan dönülürse kardır. 8-)

Kaede said:

lolore olan kısmı draeneilerin shaman olması, blood elflerin paladin olması diyorsan, yok öyle birşey diyorum adama. Sen gidip benimde zaten kabul ettiğim şeyleri gösteriyorsun.

Bu buna cevap olarak yazılıyor.

Sam said:
lore'a aykırı değil demiş, ben de lore'a aykırı olduğunu kanıtlayan link verdim. kim okumuyor acaba? (:P)

chris metzen kendisi "çuvalladım" dedi draenei konusunda, onu da reddediyorsanız tartışmayalım hiç gerek yok.

Bir iki sayfa geriye git oku tekrardan istersen. Kabul ettiğimi birden fazla kez söylüyorum.

Onu anlamadım diyelim

Kaede said:
Doğru çünkü. Adamın yaptığı bir yanlış var, loreda delik var.

damı görmedin ?

Sam said:

önce sen dedin, önce sen göstermelisin doğal olarak. böyle bir şeyi yap(a)mayacağın için tartışmayı bitirelim istersen. sonuç alınmayan tartışmalara acımam ama gereksiz sertleşmesin daha fazla üslup. en hayırlısı olur.

Ben dedim, ben inanıyorum ve savunuyorum. Sen demedin, sen inanıyorsun ve savuyorsun. Yapmamak, yapamamak meselesi değil, sıkılmak, baymak meselesi. Kendin kinaye yapmadığını iddia ediyorsun, yaptığını kendi kelimelerinle bana söylüyorsun. Arayıp çıkarsam burdan bir cümle napıcaksın ki ? "yok ben orda onu kastedmedim, sen yanlış anlamlar yüklüyorsun. kötü niyet yok tamamen temiz" diyiceksin. Kendi söylediği şeyi yalanlayan adam onu da yapar. Niye vakit harcıyım ?
Sosyal ağlarda paylaş

Kaede said:
Değil. O mantıkla Betayı bile açıklayamazsın. Bir kitap yazılırken önce betası mı çıkıyor? Çıkmıyor. Yanlış karşılaştırma, yanlış örnek.

kurulmuş bir evren, sabit gerçekler var. sen bunun üzerine kitap da yazsan, oyun da çıkarsan, film de çeksen gene bu gerçekler seni bağlar.

said:
Gayet de kinaye yapıyorsun, bana attığın özel mesajdada bunu bana söyledin. Buraya öm karıştırmak istemiyordum bu yüzden yazmadım. Biraz daha zorlarsan öm de yazdığını da koyarım buraya. Çıkmaz ayın son çarşambası yakın zamanmış demekki. Eğer dediğin gibi olay ne denebilir ne denemez ise o zaman bende senin oyununu oynarım. Her cümle arası laf sokarım kuduz tavşan lafından alınan kimselere karşı.

e karıştırma zaten? dediğim gibi, yeri gelir kinaye yaparım, yeri gelir ciddi olurum. her attığım mesajda parantez arasında belirtmem mümkün mü? biraz da okuyucuya kalıyor anlaması nihayetinde. 'laf sokma'dan alınıp da (hangi sözler onu da anlamadım ya, hadi bu örnek için varsayalım laf soktum) hakaretle karşılık vermek doğru mu peki? bana da laf sokanlar gani, her birine kuduz vb deseydim 50 defa yörünge dışına uçardım. bel altına çalışmayalım, raddeyi geçmeyelim. laf sokma da dert değil, devamlı bana laf sokanlarla gayet güzel geçiniyorum. hakaret başka bir olay.

said:
Direksiyonu nereye kırdım bilmiyorum. Sam gene tartışmadan kaçtı diye kim dedi de "gene" oluyor bilmiyorum ama şu muhabbeti bitireceksen tamamiyle hak veriyorum dediğine.

fenris demişti.
said:

Bir iki sayfa geriye git oku tekrardan istersen. Kabul ettiğimi birden fazla kez söylüyorum.

söyledim zaten dert değil diye, demişsin diye kabul ettim. uzatmanın anlamı yok daha fazla sonuca bağlanmış olayı.

said:
Ben dedim, ben inanıyorum ve savunuyorum. Sen demedin, sen inanıyorsun ve savuyorsun. Yapmamak, yapamamak meselesi değil, sıkılmak, baymak meselesi. Kendin kinaye yapmadığını iddia ediyorsun, yaptığını kendi kelimelerinle bana söylüyorsun. Arayıp çıkarsam burdan bir cümle napıcaksın ki ? "yok ben orda onu kastedmedim, sen yanlış anlamlar yüklüyorsun. kötü niyet yok tamamen temiz" diyiceksin. Kendi söylediği şeyi yalanlayan adam onu da yapar. Niye vakit harcıyım ?

"beyinsiz fanboy" lafının sıkış olduğunu kanıtlamışım, daha hala "o manaya gelebilecek birşey demişsin"de takılıp kaldın. o sözü alıntılamanı istiyorum, onu da yapmıyorsun. madem eşyayı değiştireceksin, faturanı getir derler. :)
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

kurulmuş bir evren, sabit gerçekler var. sen bunun üzerine kitap da yazsan, oyun da çıkarsan, film de çeksen gene bu gerçekler seni bağlar.

W3 ile WoW diyorsan TFT sonunda özgürlüklerine kavuşuyorlar. Oyun içinde olamazdı. WoW beta ile WoW Retail diyorsan evren daha kurulmamış. Son anda fabrikadan çıkıp eline ulaştığı hali son halidir.

Sam said:

e karıştırma zaten? dediğim gibi, yeri gelir kinaye yaparım, yeri gelir ciddi olurum. her attığım mesajda parantez arasında belirtmem mümkün mü? biraz da okuyucuya kalıyor anlaması nihayetinde. 'laf sokma'dan alınıp da (hangi sözler onu da anlamadım ya, hadi bu örnek için varsayalım laf soktum) hakaretle karşılık vermek doğru mu peki? bana da laf sokanlar gani, her birine kuduz vb deseydim 50 defa yörünge dışına uçardım. bel altına çalışmayalım, raddeyi geçmeyelim. laf sokma da dert değil, devamlı bana laf sokanlarla gayet güzel geçiniyorum. hakaret başka bir olay.

O zaman yapmam etmem demiyceksin. Evet yeri gelir yaparım diyiceksin. Ama sen çıkıp kuduz tavşanı ağır hakaret, ban sebebi vs görüpde laf sokmayı aynı kefeye sokmuyorsan git şikayet et nereye edersen.

Sam said:

fenris demişti.

tamam söylerim gelir şimdi ne diycekse der sana

Sam said:

söyledim zaten dert değil diye, demişsin diye kabul ettim. uzatmanın anlamı yok daha fazla sonuca bağlanmış olayı.

Dert değil tabiki, olamazda. Beni gene yanlış yere suçluyorsun, kanıtladığım zamanda sadece "dert değil" diyorsun.

Sam said:

"beyinsiz fanboy" lafının sıkış olduğunu kanıtlamışım, daha hala "o manaya gelebilecek birşey demişsin"de takılıp kaldın. o sözü alıntılamanı istiyorum, onu da yapmıyorsun. madem eşyayı değiştireceksin, faturanı getir derler. :)

Beyinsiz fanboy kelime öbeğinin forumda kullanılmadığını kanıtlıyorsun, o anlama gelen laf sokmaların kullanılmadığını değil. Daha önce belirttiğim sebeplerden dolayı da attığın mesajları inceleyip laf sokmalarını bulup çıkaramıyacam.
Sosyal ağlarda paylaş

retcon olayını geçiyorum artık, nasılsa kabul etmeyeceksin yani bilen biliyor ne oldu. bilmeyen de okumuştur şurada.

Kaede said:
O zaman yapmam etmem demiyceksin. Evet yeri gelir yaparım diyiceksin. Ama sen çıkıp kuduz tavşanı ağır hakaret, ban sebebi vs görüpde laf sokmayı aynı kefeye sokmuyorsan git şikayet et nereye edersen.

hakaret etmem, laf son sayfalarda soktum mu hatırlamıyorum ama laf sokabilirim evet. mesele benim kefem değil, forum kuralı. ana sayfanın tepesinde sticky var, oradan bakarsın bana inanmıyorsan.

said:

Dert değil tabiki, olamazda. Beni gene yanlış yere suçluyorsun, kanıtladığım zamanda sadece "dert değil" diyorsun.

yanlış yere suçlama konusunda şu başlıkta serzenişte bulunamayacak yegane insansın, ona rağmen kabul etmişim işte dediğini. uzatmanın manası ne?

said:
Beyinsiz fanboy kelime öbeğinin forumda kullanılmadığını kanıtlıyorsun, o anlama gelen laf sokmaların kullanılmadığını değil. Daha önce belirttiğim sebeplerden dolayı da attığın mesajları inceleyip laf sokmalarını bulup çıkaramıyacam.

arama formu doğrudan "beyinsiz" kelimesini aratıyor, yani hiçbir varyasyonda kullanılmamış bir kelime. alıntı yapmayı bırak, ne dediğimi söyleyemedin bile. söyleyebilsen aratırdık en azından. haliyle de bütün bulgular suçlamanın sıkış olduğuna işaret ediyor şu haliyle.

ekleme: heh hakikaten, tartışma olayı keyifli de işte bel altına çalışmayalım. (:P)
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:
retcon olayını geçiyorum artık, nasılsa kabul etmeyeceksin yani bilen biliyor ne oldu. bilmeyen de okumuştur şurada.

Senin dediğini kabul etmiyorum çünkü yanlış. Neden yanlış olduğunu da gösteriyorum. Hani ben böyle diyorum doğru işte sen yanlış biliyorsuna getiriyorsun lafı.

Sam said:

hakaret etmem, laf son sayfalarda soktum mu hatırlamıyorum ama laf sokabilirim evet. mesele benim kefem değil, forum kuralı. ana sayfanın tepesinde sticky var, oradan bakarsın bana inanmıyorsan.

Hakaret edersin demedim, kinaye yaparsın dedim. Kabul etmedin. Elimde kendi parmaklarından çıkmış mesajın var dedim. Sonunda kendi yalanını kabul ettin. Sorun yok. Mesele senin kefen evet çünkü o kelimeden rencide olabilecek biriysen ve olayı forum kurallarına vuruyorsan senin hakkındaki fikrimi değiştiririm ve sana ona göre davranırım. Belden aşşağı çalışmak bu oluyor işte.

Sam said:

yanlış yere suçlama konusunda şu başlıkta serzenişte bulunamayacak yegane insansın, ona rağmen kabul etmişim işte dediğini. uzatmanın manası ne?

Sürekli yalan önermelerde bulunan sensin çünkü. Ha lafına güvensem arada soktuğun lafları da bulur koyardım buraya.

Sam said:

arama formu doğrudan "beyinsiz" kelimesini aratıyor, yani hiçbir varyasyonda kullanılmamış bir kelime. alıntı yapmayı bırak, ne dediğimi söyleyemedin bile. söyleyebilsen aratırdık en azından. haliyle de bütün bulgular suçlamanın sıkış olduğuna işaret ediyor şu haliyle.

Beyinsiz kelimesi ile anlamdaş kelimeler beyinsiz diye yazılmıyor. O zaman aynı kelime olurlar zaten.

Sam said:

ekleme: heh hakikaten, tartışma olayı keyifli de işte bel altına çalışmayalım. (:P)

Vurma o zaman >:
Sosyal ağlarda paylaş

peki o halde alıntılamayı bırakıp da yazayım şurada detaylı.

hakaret etmem. laf sokabilirim. soktum mu? hatırlamıyorum, olabilir. arkadaşlarıma da laf soktuğum olur arada, hiçbiri de alınmıyor ya da hakaretle cevap vermiyor. onlar da laf sokar. bunlar forum kuralına da aykırı değil zaten.

sana yazdığım mesajda da bazı sözlerimin gereğinden ciddiye alınabildiğini ya da yanlış anlaşılabildiğini, hani her zaman için tümden ciddiye alınmaması gereğini söylemiştim. böyle bir açıklama yapma gereği de duymuş değilim, ama dediğim gibi sohbetin hoşuma gittiği için sana özellikle mesaj attım yanlış anlaşılma olmasın diye. halen de geçerli. seninle bir konuda anlaşamadık ya da birbirimize laf soktuk diye illa ki bozuşmamız gerektiğine inanmıyorsun herhalde?

mesele benim rencide olmam meselesi değil, tekrar ediyorum. münazara ortamı, belli kurallar var. evet, şurada belli bir konuyu tartışırken kuraliçi hareketler var, kuraldışı hareketler var. asgari saygıyı da o kurallar koruyor, saygı dediysem "hayır dupont, sen benden daha haklısın" modunda sırt sıvazlamak demek değil bu. laf soktuysam buyur sen de laf sok canın istiyorsa hakarete götürmeden işi. 6-7 yıldır laf soktuğum insanlar var forumda, onlar da bana laf sokuyor. beraber gülüp eğleniyoruz. laf sokulunca kan davası başlatmıyor kimse.

daha önce özür diledim yanlış anlaşılma olduysa diye özelden ama anlaşılan sen buradaki konsepti anlayamadın henüz. tartışmalar başlığa özel, laf sokmalar başlığa özel. burada kapıştığım adama gidip başka başlıkta +1 koyarım, hatta desteklerim doğrudan. o da aynısını yapar. blizz oyunlarına yaptığım eleştiriler üzerinden bütün arkadaşlarım hakkımda hüküm koysa muhtemelen tek bir arkadaşım olmazdı bu forumda. :)

nihayet anlaşabildiğimizi umuyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Aboov bu kadar eğlenceli olacağını blseydim bu linkleri de verirdim :)

http://www.wowwiki.com/Retcon_1

http://www.wowwiki.com/Retcon_2

Özet olarak, dranei warcraft 2 ve 3 itibari ile sonrasına kıyasla retcon'dur. Forsaken retcon'dur. Medivh'in war3teki hali de felaket retcon'dur (zira medivh ölmüştür war2 itibari ile ve kötü bir büyücüydü ama sonradan retcon ile onu iyi yaptılar). Gerisini okuyun işte :)

Edit: Pardon bi de magtheridon var mesela, war3te ölen ama WoWda boss olarak kesebildiğimiz.
Sosyal ağlarda paylaş

Medivh aslında warcraft evreninde "eternal" olan nadir varlıklardandır. Onlar normal ölümlülerden biraz farklı oluyorlar. O yüzden W2'de ölmesinin pek bir değeri yok.

P.S.: Eternal sözlük anlamı olarak eternal değil. Warcraft evreninde belli bir seviyeye ulaşan varlıkların dönüştüğü acayip "template" .
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...