Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Diablo 3 - Genel Topic

Xo

Öne çıkan mesajlar

Sam said:

talentlar 1/2/3/4/5 crit diye gitmiyor mu artık wow'da?

ha bir de baştan yanlış yapılan birşeyin değişmesini neden bekleyelim oyun çıktıktan 3-4 yıl sonra? aynısını bütün oyunlardan bekleyebiliriz bu mantıkla.

hayır gitmiyor, o tarz talentların hepsi kalktı oyundan. Your argument is invalid bu durumda. Yanlış yapılan şey değiştirildi bak oyun çıktıktan yıllar sonra.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

Cokomantis said:

peçle meçle 40 defa değiştirilir onlar ya, sayılara takılmamak lazım.

değişmez. bkz wow.

değişmesi gerekirse değişir.
bkz wow talent sisteminin defalarca revize edilmiş olması
bkz diablo2 sinerji bonusları

edit: hayır yani blizz kadar sürekli patchle oyunu evrime sokan kaç tane firma var, adamların trademark yönlerinden birisi bu. değişmez ne ya, şakacılıkta üstüne yok sam.
Sosyal ağlarda paylaş

Monthius said:

hayır gitmiyor, o tarz talentların hepsi kalktı oyundan. Your argument is invalid bu durumda. Yanlış yapılan şey değiştirildi bak oyun çıktıktan yıllar sonra.

aa pardon, artık 15/30/45, 10/20, 5/10/15, 2/4/6 diye gidiyor. gerçekten çok değişmiş.

sistemin nesini eleştirdiğimi anlamak için önceki mesajlarıma tekrar bakın.

ha bir de 6 yıl sonraki yamayı bekleyeceğiz diyorsunuz oyun kötü de çıksa, esas onun üzerinde durmak lazım aslında. hoş gerçi dünyanın en çok gelir getirmeye devam eden mmo'suna expansion ile revamp geldiği için diablo 3'e de "ya kardeşler biz yanlış yapmışız oyunu, silip baştan yapacağız" diyeceklerini ummak pek mümkün değil.
Sosyal ağlarda paylaş

valla diablo 2 skilleri acısında cok bayık bi oyun yahu. ya bi işe yaramazlar ya cok işe yararlar, karakter basına 60 puan verebildiğin sey varsa 5-6 tanesi kullanılabilir dir.

lvl1 halleri zaten yetmez, üstüne birde diminishing olduğu icin anca 1-2 tanesini anmanlı bi sekilde lvl uplıyabilirsin. halyile o işe yarıyan max 10 skillden 1-2 tanesini kullnıyo olursun, bide yanına 1-2 utility alırsın o kadar.

baya bayık ve bozuk diablo 2 nin sistemi bence
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

aa pardon, artık 15/30/45, 10/20, 5/10/15, 2/4/6 diye gidiyor. gerçekten çok değişmiş.

Hayır öyle olmadı.
Eskiden tüm talentlar puan verilerek alınıyordu, artık öyle değil.
Eskiden özelleşme yerine rasgele dağıtma vardı, artık öyle değil.
Artık önce bir tree seçiyorsun ve o ağaçtan gidiyorsun. Bu sana bazı pasif yararlar sağlıyor, ayrıca direk 10. leveldan itibaren güzel de bir skill veriyor.

Eskiden başlarda talent vermek sıkıcıydı, sonlara doğru anlam kazanırdı, şimdi başlarda çok daha anlamlı, daha "detay" talentlar sona kalıyor.

Talentların %90ı %1/2/3 crit diye gidiyordu, şimdi böyle düz stat artımı veren talent yok gibi. Ya süreyi, ya mesafeyi, ya enteresan procları ya da bunun gibi farklı olayları belirliyor talentlar.

Yani anlayacağın, puan sayısının değişmiş olması bu değişimde en önemsiz kısım. O kadar önemsiz ki yukarıda saymadım bile. Ama tabi senin derdin eleştirmek olmadığı için herşeyi görmezden gelip sadece oraya odaklanıyorsun. Devam et Sam, sen böyle samimiyetsiz davrandıkça herkes sana daha bir saygı duyuyor.

said:
ha bir de 6 yıl sonraki yamayı bekleyeceğiz diyorsunuz oyun kötü de çıksa, esas onun üzerinde durmak lazım aslında.

Harbi şakacısın. 6 yıl sonraki yama nedir yahu? Blizzard İSTİSNASIZ HER OYUNUNA sürekli yama çıkartan, bunu da yıllarca devam ettiren bir firma. Sen 6 yıl BOYUNCA çıkan yamaları görmezden gelip 6 yıl sonra yama mı çıkar hönönö dersen kusura bakma ama yine üstte dediğimi tekrarlarım: senin derdin eleştirmek falan değil.

Kaç firma var yahu oyununu blizz kadar destekleyen, sürekli yamalarla güncelleyen? Kendini komik duruma düşürüyorsun blizze inat gidicem diye. Blizz'in eleştirilecek çok yönü var, beğenilmeyecek yönleri de kişiye özeldir, ancak oyunlarına verdikleri destek oyun piyasasında neredeyse eşsizdir, zaten dediğim gibi adamların trademark olaylarından birisi budur.

said:

hoş gerçi dünyanın en çok gelir getirmeye devam eden mmo'suna expansion ile revamp geldiği için diablo 3'e de "ya kardeşler biz yanlış yapmışız oyunu, silip baştan yapacağız" diyeceklerini ummak pek mümkün değil.

Evet sadece bununla ummak mümkün değil.
Tabi o MMO'nun çıktığı günden beri sürekli değiştiğini gözardı edersen.
Tabi diablo3 serisinin önceki oyunu olan diablo2nin gayet iyi durumda olmasına rağmen sinerji sistemiyle tamamen farklı bir anlayışa sokulmasını gözardı edersen (diğer d2 ıvır zıvırlarını saymıyorum)
Tabi bu firmanın HER OYUNUNA sürekli patch çıkardığını gözardı edersen.

Ama pardon, senin derdin blizz'e inat gitmek, laf sokmak, aşağılamaktı dimi? Pardon o zaman, sen istediklerini gözardı etmeye devam et. Hatta şey desene, bana fanboy de mesela. Benim olayı mantıklı ve varolan bilgiler üstünden desteklediğimi, senin sadece işine gelen kısımları söylediğini gözardı edersek, bence bayağı etkili olur, heralde susup kalırım :(
Sosyal ağlarda paylaş

ikiniz de eleştirimi görmezden gelmişsiniz, dediğim şeyin ne bayıklıkla ne de düz stat artımıyla alakası var. hemen yukarıda yazdığım şeyi de tekrar tekrar yazacak değilim görmezden gelmek için özel çaba gösterildiği sürece.

da şu 6 yıl sonra yama olayına cidden bir cümleden fazla ayırmak lazım: şirketin uzun süre yama desteği elbette kötü birşey değil. kötü olan, oyuncuların "oyun berbat da olsa 6 yıl bekleriz" düşüncesi. dahası, paralı expansion'ı yama sanmak. (burada parantez açalım: evet siz expansion almasanız da değişiklikler elinizde olacak, ama o değişiklikler üzerinde uğraşacak kadronun bulunması için şirkete maddi getirisi olması gerekir, kısacası expansion olmasa o revamp de hayalde kalır) 6 ay veya 1 yıl filan olsa hadi eyvallah da benim ömrüm "6 yıl beklerim canım nolacak" diyebileceğim kadar uzun değil.

haa, tabii bu revamp'ın olumsuz değil olumlu yönde olacağını da varsaymak ayrıca imkansız. misal diablo 2 1.10, oyunun canına okudu ve bir daha da dokunmadım. oyunun ana sistemini düzgün çıkarıp sonra kurcalamamak en makul olay.

benim derdim diablo 3'ün çıktığında düzgün bir oyun olması. 2020'de değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

diablo 2 mesela? her skill'de olmasa bile diminishing returns vardı.

ee kim dedi ki "bunda hepsi lineer gidecek, diminiş miminiş yok!" diye? niye bi' tanesine bakıp "hepsi böyle olacak kahrolsun." moduna giriyorsun ki?

peçleme muhabbeti hakkında da bi' şeyler yazmıştım da, maelstorm'un wot'undan sonra gerek kalmadı ehe.
Sosyal ağlarda paylaş

6 yıl sonrası, 2020 falan tamam mantıklı görünüyor ilk başta da, kaç bin kişi oynuyor oyunu, herkes her skill/stat/item vs.'yi en optimum kombinasyonu oluşturacak şekilde kullanmak için bir sürü şey deniyor falan... dolayısıyla bazı kombinasyonların diğerlerine göre hayvan güçlü olduğu ortaya çok sonra çıkabiliyor.

starcraft 1 gibi şahane bi' dengeye ha deyince oturmasını beklemek benzine zam gelmemesini beklemek gibi bence.
Sosyal ağlarda paylaş

kimsenin demesine hacet yok ss'ler varken. istisnalarını görsek zaten şu anda bunu konuşuyor olmazdık.

olay cookie cutter'ın %100 önüne geçmek değil ama bunun bebek oyuncağı kadar kolay olmasını engellemek. şu sundukları sistem de gözü kapalı build oluşturabilecek denli basit durumda şu anda.

yapıcı eleştiriyle yıkıcı eleştiriyi de ayırt etmek lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

ikiniz de eleştirimi görmezden gelmişsiniz, dediğim şeyin ne bayıklıkla ne de düz stat artımıyla alakası var. hemen yukarıda yazdığım şeyi de tekrar tekrar yazacak değilim görmezden gelmek için özel çaba gösterildiği sürece.

da şu 6 yıl sonra yama olayına cidden bir cümleden fazla ayırmak lazım: şirketin uzun süre yama desteği elbette kötü birşey değil. kötü olan, oyuncuların "oyun berbat da olsa 6 yıl bekleriz" düşüncesi. dahası, paralı expansion'ı yama sanmak. (burada parantez açalım: evet siz expansion almasanız da değişiklikler elinizde olacak, ama o değişiklikler üzerinde uğraşacak kadronun bulunması için şirkete maddi getirisi olması gerekir, kısacası expansion olmasa o revamp de hayalde kalır) 6 ay veya 1 yıl filan olsa hadi eyvallah da benim ömrüm "6 yıl beklerim canım nolacak" diyebileceğim kadar uzun değil.

haa, tabii bu revamp'ın olumsuz değil olumlu yönde olacağını da varsaymak ayrıca imkansız. misal diablo 2 1.10, oyunun canına okudu ve bir daha da dokunmadım. oyunun ana sistemini düzgün çıkarıp sonra kurcalamamak en makul olay.

benim derdim diablo 3'ün çıktığında düzgün bir oyun olması. 2020'de değil.

sen diabloyu beğenmediysen ya da 1.10u beğenmediysen bu senin zevkindir. ben sinerji sistemine bayıldım, oyunun zorlaşmasına sevindim ve 1.10dan sonra çok daha fazla uğraştım oyunla. oyunun canına okudu diye birşey yok, bu tamamen öznel bir yaklaşım. öte yandan genel olarak iyi tepkiler aldı 1.10, insanlar deli gibi oynamaya devam ettiler. senin ya da benim dokunmamış ya da sevmiş olmamız bir kriter değildir.

Yahu ayrıca ne 6 yılı beklemesi yahu. Blizzard'ın hiçbir oyunu çıktığında berbat değildi. Hepsi belli bir standartta çıktı ve zamanla daha iyi hale geldi. Mükemmeller mi, hatasızlar mı? Hayır. Öte yandan piyasadaki firmaların kaç tanesi blizz kadar yüksek kalite (oyunun iyi olmasından değil, QA olaylarından bahsediyorum) için bu kadar kasıyor?

Ayrıca şunu da anlamıyorum "oyunu almasalar o yama gelmezdi" e heralde gelmezdi, adamlar para kazanmazlarsa nasıl götürecekler işlerini? Bu kadar anlamsız bir yaklaşım olabilir kusura bakma ama. Tabi ki biz alıcaz, adamlar kazanıcak. Ama blizz kalitesini düşürmeyen bir firma,önemli olan bu. C&C serisine bak. Savaştan pay koparalım diye saçmasapan gerçek dünya liderleri olan, C&C'yle alakasız, rezalet bir campaignli oyunu piyasaya sürdüler. Blizz'den böyle birşey görüyor musun? Hayır. Blizz'in tüm oyunları belli bir kaliteyi yakalıyor. Adamlar daha sonra da oyuncuların tepkileri ve kendi görüşleri doğrultusunda oyunu şekillendiriyorlar. Oyunlar gibi sağlam interaksiyona dayalı sistemleri baştan mükemmel çıkarmak gibi birşey mümkün değildir zira zamanla istekler ve beklentiler değişir. Sen adamların kendi yaptıklarıyla yetinmeyip oyunu daha iyi yerlere taşıma çabalarını "oyunu baştan sallamayalım sonra düzeltiriz" diye algılıyorsan sana diyecek birşeyim yok.

Hayır hangi firmayı takip ediyorsun, kimi referans alarak blizz'i böyle "eleştiriyorsun" onu da anlamıyorum. Kimmiş ya bu bi oyun çıkarıp hiç düzeltmeyen ama geniş kitleye sesleneen ve oyuncuların tüm isteklerini yıllarca karşılamış olan firma?

Blizz'in tüm oyunları efsane olmuşken "dandik çıkaralım sonra düzeltiriz" diye laf etmek de ayrı efsane onu da eklemek isterim.
Sosyal ağlarda paylaş

benim zevkimden ziyade sinerjiyi (hoş sinerji denen olay da ana skill'i gölgede bırakacak kadar ağır etkiye sahip olmamalı, gene tasarım hatası) sadece belli skill'ler için getirip, normalde kullanışlı olan skill'leri sinerji almadıkları için ezik duruma düşüren bir sistemin başarısızlığı. hiç de öznel değil, gayet nesnel bir tespit.

yaptığım eleştiri şirkete yönelik değil, bir sistem "böyle olacak" diye sunuluyor ve neden zayıf bulduğumuzu anlatıyoruz. düzeltebilirler mi? elbette. hatta çıkmadan da düzelebilir. tercih ettiğim de bu zaten, ama şirketin geçmişi size verdiği gibi bana ümit vermiyor. diablo 2, wc3, wow kutudan çıktıkları haliyle hep tonla eksiği veya tasarım yanlışı olan oyunlar. sonra güç bela düzeltmeye çalışıyorlar expansion'da, başka birşeyleri bozuyorlar bunu yaparken. oyunun tasarımı kutudan düzgün çıkmalı ve değişmemelidir, herşeyin temeli o çünkü. geliştirirsin yamayla tamam da değiştirmek yanlış. 1.10 bu yanlışı yaptı mesela.

yaklaşım gayet anlamlı, diablo 3 için aylık filan almayacaklar. dolayısıyla 6 yıl sonra revamp yapmaları için bir neden de olmayacak. bu kadar basit. wow'a verilen desteği d3'e elbette veremezler b.net paralı filan olmazsa.

referans aldığım endüstrinin geri kalanı. en beğendiğim şirketlerin bile eleştirdiğim yanları var gerçi. blizzard'a yaptığım eleştiriler de oyunlarını 1 saat oynamadan uzaktan laf atmaktan ibaret değil.

demin yazmayı unutmuşum, iyi bulduğum yerleri de övmekten çekinmem blizzort yapıyor diye. mesela şu skill'leri rune ile geliştirme olayı çok güzel görünüyor. onu okuyunca oyunu oynayasım geldi bir anda.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...