Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

EURO 2008: Portekiz - Türkiye

Luinir

Öne çıkan mesajlar

Portekiz gibi orta sahayı kalabalık tutan bir takıma karşı hele bireysel olarak bize üstün bu kadar oyuncuları varken (Ronaldo, Quaresma, Nani...) bu kadar cesur oynamamız intihar bence.

4 defans zaten garanti, önlerinde çift ön libero oynamalı. Aurelio tek başına o kadar adamla başa çıkamaz. Önlerinde de oyun kurucu bir adamla hızlı organize atak başlatmalıyız. Portekizin ofansif futbolu ve fiziksel zaafı göz önüne alındığında kanatlara hızlı adamları yerleştirmek doğru bir tercih gibi olsa da milli tecrübesi pek olmayan, kendi kulübünde bile yedek kalmış olan Kazım'ın ilk 11 de başlaması büyük hata kanımca. Bireysel hızın yanısıra hızlı pas yapabilen ve kaleye çabuk inebilen oyuncularla hızlı tempo oyun benimsememiz şart. Kısacası defansif ve kontratağa dayalı bir futbol oynamamız lazım.

Volkan

Hamit Servet Gökhan Hakan

Aurelio MehmetTopal

Emre

Tuncay Arda

Nihat

şeklinde 4 defans ve 2 ön liberoyla güzel bir takım yaratılabilir Portekizin kalabalık ve serbest oyununa karşı. Bu durumda göbeği delemedikleri için kanatlara yoğunlaşacaklardır. Ön liberolar yanlara doğru desteği arttırarak bunu engelleyebilirler.

Hızlı oyun ve yırtıcı kanat organizasyonlarıyla ilerideki üçlü rakibin baştan oyun kurmasını engeller, hızlı çıkışlarda Emre de top dağıtır.

Bu tempoya 60 dk dan fazla dayanamayacak oldukları düşünüldüğünde oyuncu değişiklikleri de çok önem kazanıyor bu maçta.

Defansı yıpratan bu arada kendisi de tükenen Tuncay Emre ve Nihat üçlüsüne sonradan oyuna girecek Kazım ve Sabri gibi teknik yönü zayıf ama son derece hızlı, deparcı oyuncular modifiye edilerek sonlara doğru yorgun portekiz savunmasını daha da çökertebilir, gol arayabiliriz. Defansif anlamda bir eksik yaşarsak ya da ortasahadan top çıkarmakta zorlanırsak GS'de son dönem çok parlayan ve defansif - ofansif alanlar arası kurguyu çok iyi sağlayan Ayhan Akman ortaya monte edilebilir. Aurelio zaten bu tempoya alışık olduğundan Mehmet Topal'ın yerine monte edilebilir Ayhan da maçın gidişatına göre.

Gol yememiz durumunda ise ortadan bir oyuncu çıkartılıp sabri alınabilir, sabri sağ beke çekilerek oradaki Hamit'ten ofansif olarak yararlanılabilir.

Sanırım ben böyle bir kadro çıkartırdım.
Sosyal ağlarda paylaş

adamınbiri said:
ardayla kazım aynı kefede oyuncular ikiside birbirinden üstün değil nerdeyse aynılar.

Kazım'ın teknik diye bir şeyden haberi yok. Tamamen sprinter kanat oyuncusu kendisi. Adam geçme, organize atak ya da oyun yönlendirme vasıflarından yoksun bir oyuncu. Arda ise fiziksel olarak Kazım kadar hızlı değil ama bahsettiğim tüm özelliklere sahip. Oyun stili olarak yavaş olsa da (koşacağı varsa da koşmaz hatta) kapasite, teknik ve oyun zekası açısından kat kat önde.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:
Baluu said:
Denk oyuncular birbirlerine, kazım daha tecrübeli.

Arda ve Kazım birbirine denkse ben de Messi'ye denkim :)

Hatta Kazım Arda'dan tecrübeliyse ben de Zidane'dan tecrübeliyim diye de ekleme yapayım :)

Arda nefis bir oyuncu olsa da adam yuksek profil mac oynamadi cok (TSL yuksek profil sayilmiyor) Kazim dedigimiz adam en azindan premier ligde maclara cikmis, CL de ceyrek final gormus adam, biraz daha strese alisik gibi.

Ha TD olsam gozumu kirpmadan ardayi bu takima alirim, ama almamis.
Sosyal ağlarda paylaş

Azmodai said:
Rewendor said:
Baluu said:
Denk oyuncular birbirlerine, kazım daha tecrübeli.

Arda ve Kazım birbirine denkse ben de Messi'ye denkim :)

Hatta Kazım Arda'dan tecrübeliyse ben de Zidane'dan tecrübeliyim diye de ekleme yapayım :)

Arda nefis bir oyuncu olsa da adam yuksek profil mac oynamadi cok (TSL yuksek profil sayilmiyor) Kazim dedigimiz adam en azindan premier ligde maclara cikmis, CL de ceyrek final gormus adam, biraz daha strese alisik gibi.

Ha TD olsam gozumu kirpmadan ardayi bu takima alirim, ama almamis.

İyi de Kazım bu sene kaç maç oynadı ona bakmak lazım. Okan Buruk da italya ligi gördü, UEFA finali ve süper kupa gördü, defalarca şampiyonluk gördü vs vs. O zaman kanatta Okan oynasın hiçbiri oynamayıp

Kazım kendi takımında bile düzgün oynamadı yedek kaldı. Teknik açıdan da eksiği fazla. Sonradan oyuna girdi genelde, son haftalara kadar da pek şans bulamadı. Dediğin gibi yüksek profilde "Öz" maç yaptı ama "az" maç yaptı.
Sosyal ağlarda paylaş

alakasi yok.

Nihat gibi bir oyuncuyu tartisamazsin, nasil Serveti, Hakan Baltayi ve Aurelioyu tartisamiyorsak, o da tartisilmaz kanimca. Ama isin dogrusu su ki Kazim dedigimiz adam hizli ve cok guzel orta yapabiliyor.

Biraz kumar olmus ama gorecez bakalim neler olacak. Fatih Terimi sevmesem de, elestirsem de demekki antremanda bir isik gormus KAzimdan ki almis takima.

Gerci bence bu ilk 11 yanlis dizilim ve yine de Arda oynar, ki bu olursa itiraz etmem, ikisinin de takima kattiklari farkli.
Sosyal ağlarda paylaş

adamınbiri said:
iyi saçmalıyosun rew bence sus.

Yok valla, saçmalayan ben değilim, yoksa ağzımdan Arda Kazıma denk sözleri döküldü de farkında mı değilim? Ama saçmaladıysam da kusra bakmayın böyle bir iddiayı kime söyleseniz zaten gülkmekten saçmalar, düzgün cevap veremez :) Yapmayın etmeyin, göz var nizam var. Ayıp yahu
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...