Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Fifa'dan tarihi karar

BiTcH_oFBaT

Öne çıkan mesajlar

simdi bir kac yabanci haber sitesine falan baktim da, kural asla uygulanmaz diyorlar, metinin ingilizcesini okudum AB komisyonunu temsilcilerinin de gorusleri vardi ve AB asla ve asla uygulanamaz, empoze edilemez demis.

Bu arada kural cikarsa iskoc, galli ve irlandalilar ingiliz sayilmayacak ve yabanci kontenjanindan yiyecek.

AB komisyonu kadroda 5 tane alt yapidan gelmis oyuncu kuralina gore degistirmeyi kabul ederiz anca turu bisi demis.
Sosyal ağlarda paylaş

Avrupada,avrupa birliği vatandaşı olmak diye bir şey var zaten ispanyada yabancı sınırlaması var 4 yabancı oynatabiliyosun,aynı şey italya içinde geçerli ama yabancıdan kasıt artık ülke dışı oyuncu ise fifaya ulusoysun ruhu kaçmış derim.

Ayrıca Fenerbahçe'ye laf atan arkadaş gün gelecek sizin takımlarınız (gs,bjk) 1 oyuncu daha alabilmek için sürünceksiniz yabancı sınırlaması kalksın diye işte ozaman karşınıza geçip kahkaha atıcam.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:
Galli ve iskoçlar ingiliz sayılır.

"United Kingdom" olarak geçiyor çünkü.

Gerçi ayrı kendi milli takımları var özerkler falan, o yüzden karmaşıklaşıyo iş ama yine ingiliz sayılır benim fikrimce.

sayilmiyormus iste, okudugum makalede o belirtiliyordu. Cok sacma bir kural, UK diye tek lig altinda birlesip UK milli takimi cikarmalari lazim (olimpiyatlarda yaptiklari gibi) yoksa gg hf no rmk.
Sosyal ağlarda paylaş

iste yasatmazlar, olmaz uygulatmazlar bu kurali. ya 6 eu + 5 eu disi diye kivirirlar, ya da kadroda 6 tane alt yapidan gelme oyuncu olacak falan derler, ki bu durumda herkes 16-17 yasindaki super gencleri alir, ve oynatir.

Bir de ispanya ve portekiz liglerinde bayagi bir artis olur cunku brezilyadan falan oyuncu getritip hemen ispanyol vatandasi yapabiliyorlar birseyler uydurum.

belirtmek istedim eheh.
Sosyal ağlarda paylaş

bence saçma. ben türk futbolcuları hiç sevmiyorum artık. iyi futbolcu çıkması için 400 yıl geçmesi gerekiyor çünkü. bütün takımım yabancı olsa bana hiç farketmez açıkcası. önemli olan içini dolduran futbolcular değil kulüptür bence. kim gelirse gelsin en iyi topu oynayan adamlar gelsin isterim. türk varsa iyi oynayan ona da sözüm yok da sırf bu iğrenç yabancı sınırlaması yüzünden kötü kötü türk futbolcuları oynatmak zorunda olmak beni rahatsız ediyor açıkcası.
Sosyal ağlarda paylaş

ben bu degisikligin, turkiye de dahil futbolun ikinci, ucuncu kusak ulkelerine yararli olacagini sanmiyorum. cok yakinda, avrupa'da oynayan turk milli takim oyuncusu neredeyse kalmayacak. genc turk oyuncular oynadiklari ulkenin vatandasligina gecmek icin daha buyuk baski hissedecekler. sonucta nihat, tuncay, emre gibi adamlar yurtdisi yuzu hic goremeyecek.

yani ingiltere, ispanya gibi ligleri buyuk olan ulkelerin milli takimlari tekrar tavan yapacak.
Sosyal ağlarda paylaş

Kanimca uygulanamayacak bu karar, cok ama cok karsit var ve kimse butun fifa delegasyonlari lehinde oy vermis demesin, su Futbol dunyasinda Premier lig ve La Liganin sahip oldugu delegasyon ve guce kimse sahip degil. Premier Lig cekiliyoruz, ayri bir kurum olusturacaz diye bir tehdit savuramasa da yine de farkli bir sekilde itiraz edip dedigini yaptirir.
Sosyal ağlarda paylaş

Doğrudur, tabiki itiraz edip dediğini yaptırabilir de..

Bence böyle bir karar çıktıysa, hani fifa önceden böyle şeyler olabileceğini göze almıştır.

Koca kuruluş geri adım atar mı hiç ?

Bir de şöyle bir durum var, Fifa bu kararı çıkartmış ama elbet diğerlerinin karar çıkmadan haberleri olmuştur.

Bunları düşündüğümde ben kararın geçerli olacağını ve bozulmayacağını düşünmeden edemiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

ama ABnin temel ilkesine karsi cikiyor. AB uye ulkelerin her vatandasi esit statude kabul ediliyor, bir nevi tek vatandas gibi (adamlarin ana statusunde var bu felsefe) ve sebest calisma, dolasim hakki gibi seyler mevcut.

UEFA da bu kural uygulanir, ama yine "yerli" statusunde AB uyesi ulkelerin oyuncularini oynatirlar... kisacasi yine bir ingiliz takiminda 9-10 tane fransiz goruruz.
Sosyal ağlarda paylaş

biri bir spor federasyonu, digeri ise dunya politikasinin en onemli federasyonlarindan, kuruluslarindan.

EU >> FIFA. Uzlasmak zorunda kalacaklar.

bu seye benziyor, mesela FIFA gelip TSL icin sey diyor bize... "her takimda Istanbul dogumlu 3 oyuncu, Ankara dogumlu 2 ve Van dogumlu 1 kisi olmak zorundadir". Biz ise "olmaz her turk vatandasi esit haklara sahiptir" diyoruz. Kisaca olmaz o is, sen oturup ta bu ulkelerin anayasasinda olan "yerli insan" ifadesini degistiremezsin FIFA olarak, insanlar da buna kiziyor zaten. Blatterin bariz ukalaligi ve yerseyi yaparim dusuncesi. AB ulkelerde Yerli dedigimiz sey AB vatandaslaridir zaten. Degismez bu.
Sosyal ağlarda paylaş

Uzlaşmayadabilirler.

Turkiye Cumhuriyeti Hükümeti > Yök

gibi oldu bu.

Yani birisi bambaşka işlerle ilgilenirken diğeri bambaşka şeyler ile ilgileniyor..

Uluslararası platform'da yapılan anlaşmalar, serbest dolaşım vs.. gibi şeyler öne sürüyor.

1-2 madde yamukluk çıkaran tahminimce, o da eşit haklar ilkesi.

Yani olayın ayrımcılığa girmediğine dair bir karar çıkar ise, itiraz ettikleri ya da edecekleri kurumdan, tıkır tıkır işler bu karar bence.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...