Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Star Trek (2009)

Laorx

Öne çıkan mesajlar

cok basarili film sahiden ama simdi star wars'un yaninda biraz zayif kaliyor, kim ne derse desin, ne evreni star wars kadar genis, ne karakterleri star warstaki kadar derin. ama film guzel izlenmesi gereken bir film, benim tek takildigim nokta, enterprise'in dizayni... yani olaki gelecekte boyle bir uzay gemisi dizayn edilirse, yani ne diyim...
Sosyal ağlarda paylaş

behran said:
filmi izledim epeyde beğendim ancak:

filmin sonu

göz yaşı kadar kırmızı madde ile gzegni yutucak karadelik oluyo ama satürnün yanında tüm kırmızı madde ile bin katı büyük karadelşik olması gerekirken yine aynı boyda bişi oldu ve kaçtılar. orası bana saçma geldi en baştaki konu olarakta romulanların gezegeni korumak amacıyla karadelik oluştursalar bile o karadeliğin süpernovayı yutarak bitirmesi binlerce yıl alır şak die bitirmez.

Sanırım kırmızı madde bi şekilde reaksiynoa sokularak kara deliği oluituruyo, kendi kendine değil.

Ha bunun haricinde bir kaçö ufak gerçek dışı şey vardı ama diğer filmlerde ve dizi bölümlerinde de arada olabilen şeyler.

Sosyal ağlarda paylaş

izlenimler

film karakterlerinin geçmişlerini ve birbirleriyle tanışmalarını izlemek güzeldi. orjinal mr.spock ı görmek güzeldi. görsel efektler fena değil, yani o kadar modern bir uzay gemisinde halen kazan dairesi gibi yerler, vanalarla uğraşan bir sürü tip görmek biraz abes geldi bana.

yanlız film kendi içinde mantık hatalarına düştü zaman zaman. özellikle o karadelik hikayesi. filmin sonunda atılganın o bütün kırmızı maddeden oluşan karadelikten çıkamaması lazımdı yani.

filmin kötü adamını da çok yüzeysel geçmişler bence. tamam bir darth vader ayarında kötü adam beklemiyordum ama yani biraz hafif kalmış bu.

sulu nun katanası (japon yapmış :P)lan bu ne be! dedirtti resmen. paraşütle atlarken neden bütün patlayıcılar aynı kişiye yüklenir onu da anlamış değilim :)

sonuçta eğer şu karakterlerin geçmişlerini vs. olduğu tarafı bir tarafa koyarsak, normal bir dizi havasındaydı diyebilirim.

seyirlik bir film orası öyle ama, imdb de vs. abartıldığı kadar başarılı bulmadım yani.

Sosyal ağlarda paylaş

star trek filmini izledim. trekkie felan değilim gerçi ama film mükemmel gelmedi.
ama karakterler mükemmeldi. sırf oyuncular yüzünden tekrar tekrar izlerim ben bu filmi.

iyi iş çıkarmışlar bence. 8-9-10 arasında kararsız kaldım. ama benzeri bir üst notu hakediyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Baştan belirteyim, Trekkie değilim. Hatta Star Trek'le ilgili bilgim ve izlenimim de çok azdır. Ne bileyim "fazerlerimizi bayıltıcıya ayarlayalım" cümlesini duyduğumdan beri soğudum Star Trek'ten. Böyle rengarenk kıyafetler, minnacık ezik tabancalar falan hep itici geldi bana. Gerçekçilikten uzak, yapay duruyordu. Ha burada gerçekçilikten kastım "lan adamlar uzay gemisinde lazer atıyo ne saçma iş" tarzı gerçekçilik değil yani, daha çok tutarlılık diyelim. Ha, tabii çook eski zaman dizisi temelli olduğu için de normaldir böyle abes abes şeyler, BSG'nin de eski dizisini izlemeye kalkarsanız abeslikler konusunda çığır açtığını görürsünüz mesela :D Yani yukarıdaki yorumlarım konuyu ve konsepti çok fazla bilmeyen (çok eski zamanlarda Türkiye'de yayınlanan Star Trek dizisi vardı bi tane hayal meyal hatırlıyorum) genel dizi formatına aşina olsa da arkaplan hikayesi olsun genel konsept olsun çok içinde olmayan birinin yorumları olacak.

Herneyse, yine de bilimkurgu/fantazi fanı olarak Star Trek hakkında bu kadar uzak kalmışlık garip geldi bana, bir yerden ucundan tutup başlayasım vardı, bu film süper fırsat oldu, arkadaş tavsiyelerine de uyup gittim.

Genel olarak film başarılı. Ortalamanın üzerinde, iyi bir film. Daha çok bir "başlangıç" havasında olduğundan dolayı çok iyi oturmamış konu kanımca. Ama genel olarak kadro olsun efektler olsun iyi gibiydi. Ama kendi içinde çelişkiler, abeslikler de göze batacak kadar ciddi boyutlardaydı kanımca.

Film genel olarak Kirk deil Spock odaklıydı, Spock daha çok ön plana çıktı, daha çok damgasını vurdu diyebilirim. Ama Sylar'ımız bunun altından da başarıyla kalktı kanımca. Ana konu fazlaca basite indirgenmişti çok sıradan bi hikaye, sıradan trajediden delirmiş kötü adam falan, çok hafif kalmış bu filme. Daha oturaklı, derin bir şeyler bekliyordu insan. Ama tabii bir çeşit "yeniden başlama" filmi olduğundan, karakterleri tanıtmaktan derin konuya çok giremedi sanırım. Kaptan Kirk bana olmamış gibi geldi. Yani tam ortam piçi kılıklı yavşak velet koymuşlar, hiç uymamış. Kaldı ki yeni akademi mezunu götü boklu velete al sana kaptanlık verelim diye naparsa yapsın atlamazlar yahu. Orası çok hafif kalmış. Bi şekilde bağlanmalıydı evet, ama iyi bağlayamamışlar. Filmde bahsettiğim bazı bazı abesliklerden biri de buydu zaten. Diğerlerine de filmde bazı bazı dikkat edip buraya yazanlar olmuş zaten, kırmızı madde güçsüzlüğü/kurtulması falan gibi.

Bunun dışında kılık kıyafetler hala fazla parlak ve 70lerden kalma duruyor, zamanla hafif hafif koyulaştırıp normale çevirseler fena olmaz gibi. Bir de şu fazer tabancaları falan değil de adam gibi düzgün tipli tabanca silah falan taşısalar fena olmaz.

Kısaca trekkie'leri bilemeyecem, ama normal bilim kurgu fanlarının gidip keyif alarak izleyecekleri, ama diziye başlamayı düşünmüyorsanız konu olarak bayağı hafif kalabilecek bir film. Bir de eski seri kıyafetleri birazcık modernleşse renk cümbüşlüğünden çıksa fena olmaz. Düzelte düzelte etek boylarını uzatmışlar dizide, o kısa kalsaydı da şikayetimiz olmazdı :P
Sosyal ağlarda paylaş

Abi nesi spoiler? Yapma etme, kötü adamı hafif kalmış dedim, başlangıç filmi olmuş dedim genel olarak iyi film dedim? Bi de karakterler hakkında yorum yaptım

Yani şöyle bi filme içinde bi kötü adam olduğunu bilmeden giden insan evladı yoktur heralde :) Ha, başlangıç filmi olduğu da zaten bangır bangır her yerde duyruldu. Karakterlerde de zaten ne olay anlattım ne başka bişi, sadece oturmuş/oturmamış dedim bi-iki de kendi yorumumu yaptım.

Buna da spoiler diyosanız zaten ıssız adada yaşayın filme kadar yuh :)
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:
Böyle rengarenk kıyafetler, minnacık ezik tabancalar falan hep itici geldi bana. Gerçekçilikten uzak, yapay duruyordu. Ha burada gerçekçilikten kastım "lan adamlar uzay gemisinde lazer atıyo ne saçma iş" tarzı gerçekçilik değil yani, daha çok tutarlılık diyelim.

Tutarlılık ile kastettiğin buysa, biraz abes olmuş. Rengarenk kıyafetlerle minnacık tabancalarla gerçekçilikten uzak ve yapay olunuyorsa, şimdiki hayatımız da oldukça tutarsız ve gerçekçilikten uzak.

renkli kıyafetlerle ne alıp veremediğin var ama statüyü simgeleyen bir hadise o. duyan da palyaço gibi karışık kuruşuk giysiler giyiyor sanacak. örneğin polisler siyah giyer, kara askerleri yeşil giyer, denizciler beyaz giyer vs. bunların bir uzay gemisinde toplandığını düşünürsek gayet renkli giysiler görürüz. X-Men filmi gibi "gerçekçi olmak" için simsiyah taytlar mı giymeleri gerekiyordu?

minicik tabancalar dediğin esasında kolay taşınması için tasarlanmıştır. gerçek hayatta da minicik tabancalar mevcut, gerçekte olan şeyleri ekrana yansıtınca niye bu kadar yadırgıyorsun anlamadım.
herkese bfg mi vermeleri gerekiyordu? dediğim gibi kolay taşınması için küçük tabancalar vermişler. Pantolonun cebine makineli tüfek sığdıramassın herhalde? kaldı ki Star Trek evreninde makineli Tüfek boyutunda silahlar da mevcut.

Bunları niye yazdım?
Açıkçası Trekkie değilim.
Star Trek ve Star Wars'ı da severim. Hatta hangisini daha çok seviyorsun dersen Star Wars derim.
Ancak Star Trek'i Star Wars'la kıyaslanmasını ve "lan bu ne böyle, çok tutarsız bir film, öyle silah mı olur, bak Star Wars'a, adamlar işi biliyor" gibi şeylerin yanlış olduğunu düşünüyorum.
Zaten Star Trek'i kıyaslayabileceğimiz en son film Star Wars'tır. Star Trek bilim kurguyken, Star Wars fantastik kurgudur. Bir tutarsızlıkltan söz edeceksek, gerçekçi olmamaktan sözedeceksek, bu Star Trek değil de Star Wars olmalıdır.

Ayrıca silah tasarımları gayet iyiydi.
Ne bekliyorsun ki?
İlla şöyle birşey mi olsun?

http://img7.imageshack.us/img7/9985/snubpistolsp8.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

Abi o kadar uzun mesaj yazmışsın da, neresinden tutsak elde kalıyo nasıl cevap vereyim bilmiyorum. Hadi beraber mesajının içinde cevap verilebilecek bir şeyler arayalım.

Yeşil, siyah gibi renkler ayrı, parlak kırmızı, sarı, yeşil, mavi renkler ayrı. Günümüz üniformalarıyla kıyaslanamayacak kadar fark var ortada. Günümüz siyahının yeşilinin (kamuflaj), mavisinin (güven duygusu uyandırmak-psikoloji) ve hatta nazilerin giydiği gri üniformanın (korku uyandırmak-psikoloji) temelleri var. Oysa bu tamamen eski dönem bilimkurgularda "gelecekte insanlar parlak ya da metalik kıyafet giyer" fantazisinin ürünü o kıyafetler. Günümüzde de modifiye edilmesi fena olmazdı. Kısacası kostüm değil düzgün üniforma giysinler diyorum.

Star Wars'la bu kadar kıyaslaman bambaşka komik. Gören de ben Star Wars'la kıyaslayıp abi SW çok güzeldi bu kötü dedim sanacak. O kadar mesaj yazmışım, tek bir Star Wars sözcüğü, athıfı, benzetmesi, karşılaştırması geçmemiş içinde. Sen tutmuş "abi sw fantastikti bu bilim kurgu bak şöyle şöyle kıyaslama" diyosun, Kısaca mesajının o kısımlarını da tut aynen çöpe at.

Silah konusuna gelirsek herkesin eline BFG versinler diye bir şey mi söyledim? Ama düzgün konsepte sahip, göze de hitap eden, daha gerçekçi gözüken silahlar vermeleri çok daha uygun. Ha eski seriye bağlı kalmak için o spastik aletleri kullanmışlar, evet fanlar için artı puan. Ama herhangi bir bilim-kurgu filminde (Judge Dredd'den Starship Troopers'a, Alien serisinden Riddick'e artık sen seç istediğini) rahatça görebileceğimiz düzgün tipte tabancalar kesinlikle tercihimdir. Yanlış anlayıp devasa silah istiyorum gibi göstermişsin, oysa küçüklük falan derken tipi vurgulamaya çalışıyodum. Bu kısmını da çöpe at mesajının

Şimdii, burada işler daha da eğlenceli oluyo. Önce "SW'le karşılaştırılmasını doğru bulmuyorum" diyip sonra da "SW'le karşılaştırılmalı" demişsin. Başta SW muhabbetini zerre açmadım ben sen önce beni açmakla suçlayıp sonra kendin açmışsın. Kendinle çelişmişsin. Bak tutarsızlık budur. Bunu yazdım çünkü mesajından açık ve net anlaşılıyor ki tutarlılık nedir bilmiyosun. SW'ye tutarsız demişsin, neden çünkü fantastik. Oysa fantastikliğin tutarsızlıkla alakası yok. Kendi içinde tutarlı bir hikaye, konsept olarak çelişmiyor, kendi yarattığı mantığa aykırı gitmiyorsa tutarlıdır. SW dediğin gibi fantazi. Ama kendi yarattığı konu ve konseptle çelişmiyor, haliyle gayet tutarlı. ST oysa günümüzün geleceğini baz almış, haliyle kendi yarattıklarının yanısıra modern dünyayla da bağlantısı var, onları da göze almak zorunda. Özellikle yanlış anlama diye "kastım öyle uzayda lazer atıyolar tarzı bir tutarsızlık değil" yazmışım, ama inatla bunu da yanlış anlamayı başarmışsın. Sonuç, mesajının bu kısmı da mantıksız, bunu da attık çöpe.

Hmm ne kaldı?
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:
Abi nesi spoiler? Yapma etme, kötü adamı hafif kalmış dedim, başlangıç filmi olmuş dedim genel olarak iyi film dedim? Bi de karakterler hakkında yorum yaptım

4. paragraf spoiler resmen. Karakter anlatımı Spoiler değilse ben bırakıyorum artık spoiler yapmayı.

Ayrıca şu var;

Kirk'e "piç kılıklı yavşak velet" lafı ağır gibi? Alternatif evrende ailesi olmadan büyüdüğü ve yaşının küçük olmasından şımarıklığı. Herkes William Shatner beklemiş yahu olurmu öyle şey.

Sosyal ağlarda paylaş

Silah tartışması için şunu söylemek istiyorum. Star Trek evreninde insanlar kaşiftir. Savaşçı yada asker değil. Silaharını savunma amaçlı kullanırlar. Ve bunu her fırsatta belirtirler.
Adamlar genelde diplomatik görevlerde olduklarından silahlarıda yeni tanıştıkları ırkları korkutacak şekilde değildir.
Şimdi belinde bildiğin silah olması var, birde uzaktan kumandaya benzeyen bi alet olması var. Barış için geldik diyip belindeki silaha davranmazlar yani.

Bu arada biri Enterprise için bu kadar teknolojik gemi kazan dairesi falan var demiş. Bu zamanının en teknolojik olanı dikkat edin. Vulcan teknoloji paylaşmadığı için insanlar kendileri yapıyolar. Eldekilerlede en iyi bu çıkmış (:

Ama bi Voyager varki dillere destan.
Sosyal ağlarda paylaş

@Laorx
Karakter anlatımı ne zamandan beri spoiler oldu yahu?

Ne olaylarla ilgili ipucu veriyo ne başka bişi. Buluttan nem kapmayın o kadar :)

Arkadaşınla falan hiç konuşmuyo musunuz aynı şeyi

- Prison Break diye bişi izliyorum güzel baya
- Aa nası bişi
- Bi adam var işte mühendis, adam aşırı zeki detayları gören bi adam...

-Chuck diye bişi var süper ya
-Aaa nası bişi
-Ya şimdi esas adamımız Chuck böle bi dükkanda çalışan geek eleman

Bu cümleler spoiler mı şimdi?

Karakter anlatımının nesi spoiler? Suyu çıktı spoiler'ın. Biraz rahat olun, buluttan nem kapmayın :)

Kirk için dediğim laflara gelince, zaten ağır bi laf yok ki orada? "ortam piçi" tabirinin küfür olan piç kelimesiyle alakası yok yani. Adamın tavırları efendi sakin değil, oturaklı değil tam tersi işte onu dedik.

Kusra bakma abi ona spoiler diyosan yuh :)

@MoriQ
Hah işte silah olayına şimdi mantıklı bi açıklama geldi. Baştan belirtmiştim zaten ST evrenine çok aşina olmadığımı, çok bilmediğimi. Filmde de askeri takılıyolardı gayet akademi falan o yüzden asker olarak düşündüm adamları, yoksa dediğin gibiyse mantıklı gayet.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...