Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

windows 7

porsuk

Öne çıkan mesajlar

Ractamainus said:
Bone, argümanların çok zayıf. Görsellik üzerine eğilmişsin ki bu işletim sisteminin en önemli özelliği değildir. Zira arayüz, kernel ile gelmez ve Vista'da arayüz janjanlandı ama yeni baştan yaratılmadı. Oysa her yeni işletim sisteminde öncelikli beklenti, kernel üzerindedir.

Olaya öncelikle şöyle bakmak gerekir; vista'da yapabileceğim ve xp'de yapamayacağım şey nedir?

argümanlarım zayıf ha :)
vista'nın yeniliklerinden bahsetmek zayıf argüman mı oluyor?

oturup araştırmadım ama benim bildiğim vista'nın tüm altyapısı sıfırdan değişmiştir.
95-98-me-XP hep aynı altyapıyı, kernel'i felan kullanmaktaydı. ancak vista bu seriden farklı bir seri olarak çıkmıştır.

vista'da yapabileceğin ve xp'de yapamayacağın tonla şey varr, bu yüzden övmüştüm zaten vistayı, ama sen nasılsa zayıf argüman diyorsun onlara :)
Sosyal ağlarda paylaş

vistada tek ise yarar ozellik war xpye gore
oda searchtur
instant search yapabiliyosun
onun disinda her sekilde xp cok daha ustun bi sistem
cok daha hizli
vistada gereksiz bi guvenlik sistmei wsar
her adiminizda run as admisntrator yapmassaniz cileden ckartiyor
folder siliyosun onay aliyo
yakinda imza isteyecek
Sosyal ağlarda paylaş

Yanlışlar gördüm yazılarda. Birincisi Vista nın her şeyi sorması UAC denen farklı bi özellik, Kullanıcılar dan kapatılabiliyor. İkincisi, bildiğim kadarıyla Vista 0 dan yazılmış bir sistem değil, XP üzerinden devam eden bir sistem. Üçüncüsü, Vista nın fazla RAM yemesinin sebebi RAM'i daha verimli kullanması. XP de RAM de hayvan gibi boş yer olduğu halde sistem verileri ondan kat kat daha yavaş olan sabit diskteki swap file a atmak istemesiydi. Vista da o sorun az da olsa çözüldü. RAM i sonuna kadar kullanıyor alet, en mantıklısı da bu.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:
oturup araştırmadım ama benim bildiğim vista'nın tüm altyapısı sıfırdan değişmiştir.

bu yüzden argümanların zayıf. yok öyle birşey.

Bone said:
95-98-me-XP hep aynı altyapıyı, kernel'i felan kullanmaktaydı. ancak vista bu seriden farklı bir seri olarak çıkmıştır.

hele ki böyle birşey hiç yok. 95-98-me aynı kernel versiyonunu kullanırken xp tamamen değiştirilmiş nt altyapısını, vista ise onun bir üst sürümünü kullanıyor. yani xp vistaya, 95-98-me'ye olduğundan daha yakın.
Sosyal ağlarda paylaş

roket, yazını ilk başta da okumuştum ve tam katılamamıştım. zira 2-3 gün önce bir yazı takılmıştı, detaylı okumamıştım ama vista'da memory yönetiminin başarısızlığıyla ilgiliydi. bazı durumlarda boşalması gereken alanı kullanıma açmıyormuş vs. tarzında bir yazıydı. benim pek ilgilimi çekmediği için şimdi nerde gördüğümü de hatırlamıyorum. link de veremediğim için iddia etmek istememiştim =) konu hakkında da fazla bilgim yok, net bir şey diyemem zaten.
ama dediğinin pek doğru olduğuna inanamadım ilk aşamada ^^ madem sordun, ben de yazmış bulundum şimdi.

UAC konusunda haklısın pek tabii..

özellikle büyük işletmelerde işletim sistemini upgrade etmek de kolay değil, farkındayım. çalışanlarını win 2000'den vista'ya geçiren var. hiç xp kullandırtmadan.. ama asıl konu burda zaten. işletim sisteminin amacı nedir? bone'un dediği gibi görsel şenlik mi öncelikli ihtiyacımız? iş süreçlerimizi hızlandırmadıktan, otomatize etmedikten sonra, çizgifilm gibi eğlenceli bir işletim sistemi olsa ne işimizi görür ki? değil mi? işte bu devrede vista, yine sınıfta kalıyor. çünkü getirisi az. xp üzerinde office platformunu koşturmakla, vista arasında koşturmak arasındaki fark ne ki?

ayrıyetten UAC dışında vista, authentication konusunda o kadar büyük problemle geldi ki (sadece vista olarak söylemiyorum, vista üzerinde gelen ie 7 mesela), bırakın 3rd party programları, ms'in kendi programları ile authentication konusunda bile bin bir problem çıkardı. onun üzerine de fix üzerine fix..

bunca şey diyorum ya.. belki bilgisayarımda performans bu kadar ön planda olmak zorunda olmasa, bugün hiç düşünmeden vista kurabilirdim. yani vista dandik işletim sistemi demek istemiyorum. konu win 7'nin ertelenmesiyle ilgili ya.. işte bu sebeplerden ertelenmemeli. microsoft, büyük bir adım atmalı diye düşünüyorum ;)
Sosyal ağlarda paylaş

ehehe aslında en iyi mehmet barlas gibi kişilerin yaptığı gibi, çoğunluk hangi fikri savunuyorsa, onun yanında yeralmak.
eğer şaşırıp da bir fikrin yanlışlığını görüp bunu dile getirirsen işin iş, insanlar argüman sunmadan eksik argüman felan diye ahkam kesiyor, dalga geçer uslupda konuşuyor felan.

neyse şöyle diyim.
"XP zamanında number 1 işletim sistemi olmuştu, çıkar çıkmaz çok beğenilmişti, kimse şikayet etmemişti" felan deniyor da, oturup 2001 yılında açık olan forumlara ve internet sitelerine bakarsanız, çoğu kişinin aynen bugün vista-xp karşılaştırması gibi, o zaman da xp-98 tartışması yapıyordu.
insanların xp gibi, vista gibi yeni işletim sistemlerinde "ne kadar rezil işletim sistemi, ancak ezikler kullanır" tadında bağırış çağırışının altında nedenlerin şöyle olduğunu düşünüyorum.
1- bilgisayarının konfigirasyonu yetmiyordur. xp'yi sınırda kaldıran bir bilgisayarla, gidip vista kurarsa, çok sorun yaşıyacaktır, normaldir. ancak zamanla sistemi upgrade oldukça, yeni işletim sistemine daha çok ısıncak ve kullanmaya başlıyacaktır.
2- yeni radikal şeyler, ilk başta insanın gözüne dünyanın en aptal özelliği gibi gelir, normaldir. xp'de de birçok özellik zamanında çok eleştirilmişti, ama şimdi övüle övüle bitirilemiyor.
3- değişim her zaman sancılıdır, zordur. alışkanlıkları sürdürmek çok daha kolaydır. bir kere bir işletim sistemini kullanıp ona çöktükçe, başka hiç bir işletim sistemine geçmek istemessin. hele xp'yi düşünürsek, 6 yıl geçti, bir işletim sisteminin inciğini cinciğini boncuğunu bilmek, ezberlemek ve bağlanıp kalmak için güzel bir süre.
4- stabil sürümler (XP SP2 gibi mesela), yeni çıkan sürümlere göre, programın potansiyelinin tümünü sergilediği ve daha az sorun çıkardığı için, elbette yeni sürümler de stabil hale gelmeden pek fazla kişi tercih etmez.

mesela diyorsunuz ki, "görsel şenlik mi öncelikli ihtiyacımız, çizgifilm gibi eğlenceli bir işletim sistemi olsa ne işimizi görür ki"
deja vu yaşadım bunu görünce. xp için de hep "çizgi film gibi eğlenceli bir işletim sistemini ben ne yapayım" diye dalga geçilirdi. şimdi xp sırasını savdı, sıra vista da :D
yani iconların komple değişmesi, gui'lerin sıfırdan dizayn edilmesi felan "görsel şenlikten başka bişi değil" diye düşünülüyorsa, e ne diye siz windows kasıyorsunuz ki? oturun dos kullanın. hem dosun loading ekranı bile yok. anında açılıyor, anında kapanıyor. open source dos türevleri de var. siyah beyaz ekranda kullanırsınız. iş süreçleriniz, hiç bir windows sürümünde olmadığı kadar hızlanır, komutlar yazarak dilediğiniz fonksiyonu gerçekleştirmeniz de mümkün.
şahsen windows xp kullanırken beni, windows 95'ten kalma, 16 renk tadında, nokta nokta klasör iconları, arayüzler, özellikler görmekten memnun değilim.
ha, bu tip şeyleri görmekten memnun olan varsa, buyursun elimizde windows 95 ve windows 3.1 de mevcut. hem nostalji yaparsınız. hem de daha hızlı.

bu arada wikipedia'ya bakınca, vista'nın xp kodu üzerine değil, 2003 üzerine kurulmuş olduğunu gördüm.
ancak detayları bilmiyorum. detayları bilen varsa anlatsın, boşu boşuna "detayları bilmiyorsan benim dediğim doğrudur" demeyin.

"vista'nın hiç bir yeniliği yok ki, yeniliği varsa madem say da görelim":
- Her programın ses ayarını ayrı ayrı kontrol edebilme, istenilen programları mute ile sesini kapatma.
- Yeni text to speech entegrasyonu.
- Windows Movie Maker 2
- ctrl+alt+del ile açılan task manager (görev yöneticisi) ekranında aktif işlemlerin "full path"ini görebilme
- usb'ye takılan cihazların driverlarının daha kolay yüklenmesi ve daha kolay tanınması (internete bağlıysanız windows çok yardımcı oluyor bu konuda)
- network kurulum ve işlemlerinde daha becerikli olması ve yeni fonksiyonlar.
- adres çubuğunda yeni path metodu sayesinde folderlar arasında daha hızlı gezme kolaylığı (ayrıca adres çubuğuna tıkladığınızda, eski klasik görünümde yani full path şeklinde gösteriyor, bu alternatifi de bulunuyor)
- disk yöneticisini kullanıp, disklere format atma, bölünmüş diskleri birleştirme, diskleri bölme imkanı.
- vista'nın daha az mavi ekran göstermesi, kilitlenmesi ve güvenlik sorunu yaşaması.
- opera'da tabların üstüne gelince preview'i görme özelliğine benzer, windows'ta da görev çubuğundaki görevlerin üstüne gelip preview'ini görebilme imkanı.
- klasör görünümlerinde "büyük resim" şeklinde gösterme imkanı.
- my computer altında, harddisklerin iconlarının altında ne kadar boş yer olduğunu gösteren bir çubuğun bulunası.
- gadget kullanmamızı sağlayan windows sidebar.
- Windows Mobility Center ile, laptop gibi bilgisayarlar için işe yarayacak ilginç özellikleri tek bir panel altında sunuyor.

Bunlar sadece benim kullanmış olduğum özellikler. Bunların dışında da bir sürü özellik var elbette ama onları kullanmadığım için yorum yapmayayım.

Ha, bu arada.
Okuyanlar Windows Vista'yı mükemmel işletim sistemi gibi gördüğümü sanabilir. Yanlış anlaşılmasın, öyle bir iddiam yok. Gördüğüm birçok hata, yanlış ve eksik var Vista'da, onları da ekleyeyim mesela, tarafsız bir yazı yazmış olayım.

- İlk olarak, Vista çok geç çıktı. 2001'de "longhorn olarak yapacağız, 2003'te çıkmış olcak" demişlerdi. ama 2005'te "hayır longhorn yapmıyacağız vista olcak adı" dediler ve beta kullanımına açtılar. 2005-2006 yıllarında birçok kişi (özellikle IT çalışanları ve bilgisayar dergisi yazarları) zaten ellerinde Vista kullanıyorlardı. Beta meta ama kullanıyorlardı. Bizim kullanımız için 2007'de çıkardılar. Ha, çıkınca da "6 sene sırf bunun için mi uğraştınız" denecek kadar az yenilikler ortaya çıktı. 6 senede millet bir sürü linux distro yapıyor, bunların vista için yaptıkları yenilikler ve güçlendirmeler çok basit kaçıyor.
- Herkes MacOS ile kıyaslıyor, ve MacOS'taki özellikleri çalmakla suçluyor. Neden MacOS gerisinde kalsın ki Vista. MacOS'u geçip "MacOS, Windows'tan çalıyor" dedirtebilir, ama buna gerek bile görmüyor.
- Open source'un günden güne önem kazandığı günümüzde, halen customization'a önemsiz gözüyle bakıyorlar. Oysa bu kadar kullanıcısının olduğu bir işletim sisteminin, daha çok customization imkanı, daha geniş skin ve modding imkanı sunması gerekirdi. Hani illa open source olması da gerekmiyor ki böyle bişi için. Opera ve World Of Warcraft gibi programlar için mesela bir sürü mod yapılmış durumunda. Ama Windows'un bu tip şeyleri desteklediğini görmedim.
- Vista Beta'da da olan, bilgisayar açılış ekranında çıkan animated gif tadında login ekranı kaldırılmış. yerine statik resim konulmuş. Vista'da o hareketli ekranı görememek üzdü beni.
- Geriye dönük desteği gittikçe azaltıyor Windows. Oysa dos ekleseler, dosbox gibi emülatörlerle uğraşmak zorunda kalmasak ne güzel olurdu.
- Folderlar içinde "go up" butonu kaldırılmış. Tamam adres çubuğundan önceki folderlara geri dönmek mümkün. Ama insan ekstra bir de "yukarı" düğmesi arıyor.
- Windows Paint programı halen yıllar önceki Windows 3.1'deki Paint'ten farksız. Yahu insan bir şu programı geliştirir be. En azından photoshop'taki gibi bir kullanım kolaylığı sunsalar, ek özellik olarak image resize ve crop koysalar. Bunu da mı yapamıyorlar...
- "File Edit View" çubuğu olmayan bir windows yapmaya çalışıyorlar. Windows Live Messenger, Windows Media Player, Internet Explorer, Windows Explorer hep böyle hale gelmiş durumda. Tamam alt'a basıp gene görüyorsun da, ne gereği vardı özellik eksiltmenin...
- Linux'teki gibi istediğin programı kaldırıp istediğin programı yükleme imkanın yok. Tamam Microsoft illa kendi programlarının da kullanılmasını istiyor olabilir. Ama IE'siz, MSN'siz, Media Player'sız bir Windows kurma imkanım bulunmuyor. Ya da Windows kurulduktan sonra bunları Linux'teki gibi kaldırmak veya yerine başka birşeyi kurmak da mümkün değil. İlla herşey kurulu gelcek. E bu da sonuçta 20GB'lık Windows klasörüne neden oluyor.
- 32104 tane farklı Windows versiyonu sunmaları büyük dezavantaj. Yahu Windows 95'te bir 95, bir 95 Plus olurdu. Herkese herşeye yeterdi. Şimdi insan hangisini kullanacağını bile şaşırıyor. Hadi 3 tane yap, biri en ucuzu olsun Windows Starter, biri normal kullanıcılar için olsun Windows Home, biri de server, network, business için olsun, Windows Ultimate. Ama bir sürü farklı versiyon olunca müşteriyi de soğutuyor ister istemez. Herhalde Windows 7'de bu 5 katına felan çıkar.

Umarım bu tip şeyleri Windows 7'de düzeltirler.
Sosyal ağlarda paylaş

bone'cum (wall of text'i bir yana bırakıyorum) argümanın eksik deniyorsa seni hor görmek için değil argümanın eksik olduğu için. gidip "içinde windows movie maker 2 var, vista daha iyi" ya da "task manager yenilikleri var" dersen "bkz http://www.microsoft.com/windowsxp/downloads/updates/moviemaker2.mspx ve http://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/bb896653.aspx " derim. bahsettiklerinin çoğu işletim sistemi ile ilgili değil, keza hiçbiri işletim sistemini daha iyi yapmaz.

onun dışında gelip de "xp için de aynı şeyleri demişlerdi" dersen biz dememiştik derim. o seviyelerde bir tartışma yapacaksan o yazıyı gördüğün forumlarda ya da yazan kişilerle devam edebilirsin. milletin argümanını bize yükleme.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:
Her programın ses ayarını ayrı ayrı kontrol edebilme, istenilen programları mute ile sesini kapatma.

bu nasıl yapılıyor ? cidden hep istedim boyle bir seyi ya, daha once yapan program vardır buyuk ihtimalle de aramadım hic =), vista'nın kendisinden nasıl yapıyoruz bu olayı ?
Sosyal ağlarda paylaş

amanin..

açıkçası konu hakkında daha fazla tartışmak istemiyorum zira uzun yazına teker teker cevap kovalayamam. ama şu durumu belirtmek isterim;
- hakaret etmek gibi bir amacım yok. "argümanların zayıf" demek, sadece "argümanların zayıf" demektir. sebebini de arayüz/kernel ilişkisine dayandırmıştım.
- birisiyle tartışırken, onun cümlelerini alıp ters yüz etmeye, çarpıtmaya ve sonra saçma sapan bir anlam çıkarıp onun üzerinden o kişiyi eleştirmeye hakkın yok. görsellik ile arayüz tasarımı, tamamen aynı şey değil. bahsettiğim de buydu.. nitekim windows explorer xp'de de var. ikon, sayfalar arasında 3 boyutlu gezmek vs.. iş sürecine katkıda bulunmaz. yoksa "dos kullanalım" gibi bir şey demedim.
- sadece çoğunluğun dediğini diyoruz diye de haksız olamayız. amacım seni sindirmek olsaydı, senin gibi davranırdım ^^ lakin sadece tartışıyoruz.

;)
Sosyal ağlarda paylaş

Ractamainus, bellek yönetimi konusunda kesin bir şey söyleyemeyeceğim, çünkü benim de kesin bir bilgim yok açıkçası. Sadece varsayım üzerinden gidiyoruz. Yazıyı hatırlarsan ya da bulursan paylaşırsın umarım. Onun dışında katılıyorum sana.

Bone döktürmüş yine. İşletim sisteminin tüm özelliklerini saymışsın. Gerek yoktu açıkçası :) Özellik açısından üstün olduğu gayet açık ve net. Ayrıca istediğin bazı özellikler Blackcomb (ya da vienna işte her neyse) onda olacak, mesela gelişmiş paint :)

Görselliği ön planda tutmuşsunuz. Görsellik hiç birşey değildir. Windows Blinds yüklersin olur biter, hemen değişiverir sistem. Olay burada görsellik değişirken kullanım kolaylığı falan da katmak. Bence Vista bunu başarıyor şu anda.

Mac os ile kıyaslama olayı da normal. Adamlar çatır çatır kopyalıyorlar mac os'u. Windows 7 de de şu Mac Os Leopard'daki bi tuşa basınca masaüstüne atlayan gadget ler olacak, söylemedi demeyin.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...