Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

windows 7

porsuk

Öne çıkan mesajlar

Bone said:
Hehe benim teori yattı o zaman.

Ama anlamadığım şey şu.
Neden hep XP, Vista, 7 gibi merged Windows'lar çıkartıyorlar da,
NT'ye özel non-merged 2000, 20003, 20008 çıkartıyorlar,
buna karşın,
non-NT, non-merged, 95, 98, ME gibi Windows çıkartmıyorlar.

niye çıkartsınlar ki, NT çekirdeği her açıdan üstün. NT 4.0 ın tek eksiği multimedya desteğiydi, 2000 de biraz daha gelişti, xp ile son noktaya ulaştı. artık bit daha geri döneceklerini sanmam.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben onun hikayesini şey diye biliyorum xBOX 2 diye çıkarıcaklar ama PS 3 u çıkartıyor daha geride bir izlenim bırakmamamk için 3 dielim diolar ama uc ps le sidik yarıştıyor bunlar gibi bir anlama gelebileceği için 360 yapıyorlar. XBOX 360 oluryor sonucunda. :) :P

Geyik için sorulduğunun farkındayım.
Sosyal ağlarda paylaş

hehe gördüm de görmemezlikten geldim, fırsatı kaçırmayayım takılayım dedim. alınmamışsındır umarım, takılıyoruz öyle

he bi de ben yeni windows a windows 7 diyeceklerini sanmıyorum. windows NT 4.0 dan beri sayılı windows sürümü olmadı. çünkü ayrı platformlara ayrıldı windows, sunucu kesimi, kullanıcı kesimi gibi. ve adamlar birine 7 diyecekler, sonra sunucula server 8 çıkınca sanki 7 gerideymiş gibi olacak. tipik microsoft taktiği.

kısaca, adı olacak. evet eminim. bill ile konuştum haberler iyi.
Sosyal ağlarda paylaş

iyi de şartlar da farklı.. o zaman linux'un, desktop ortamında adı bile geçmezdi. şimdi ubuntu başta olmak üzere windows'un dişli rakipleri var. o kadar yavaş davranamazlar. kaldı ki 4 yıl az süre değil bence 2 işletim sistemi arasında..

ayrıca windows 7, ismiyle resmen duyruldu. proje kodu zaten vienna. dolayısıyla bu saatten sonra ismini de değiştireceklerini sanmıyorum (ben de bizzat steve ballmer'la konuştum ^^).
Sosyal ağlarda paylaş

Herkesin içeridede bağlantıları var :) :P

Ürün geliştirmek, her zaman yenisini üretmek anlamına gelmiyor gayet vistayı upgaradeler eklentiler ile Linux rekabetine hazırlıyabilirler. Ayrıca yanılmıyorsam iki ürüne teknolojik destek vermek tek ürüne destek vermekten daha pahalı bu durumda direk cost üzerinden rekabet ettiği linuxa karşı yeni ürünler çıkarması bence mantıksız olur bunu ben bile düşündüysem MS hesabını yapıyordur illaki. Gerçi zaman göstericek! Editte yapabiliriz bu msga.
Sosyal ağlarda paylaş

yok zaten "zaman gösterecek"ten öte, roadmap'e göre zaten 2010'da çıkacak windows 7. yani spekülasyon değil bu ;)

öte yandan vista sektör için hayal kırıklığıydı. ms de bunun farkında. üstüne diretmek anlamsız.

yeni işletim sistemi deyince.. zaten win 7 ile vista, aynı kerneli kullanıyor temelde.. nasıl linux zaman zaman kernel upgrade yapıyorsa, windows'un da kernel'i gelişiyor. öyle düşün. zira sadece ürünü daha janjanlı hale getirmek, piyasayı tatmin etmez. kernel upgrade çok daha önemli.
Sosyal ağlarda paylaş

Benim mantığımda da piyasanın kaçta kaçı daha Vista'ya geçti ki yeni ürün sürüceksin pazara! Xp'de ilk çıktığında millet direnmişti abi bu ne diye fakat! Service pack 2 den ititbaren herkes 98 ini 2000'ini Xp ye çevirdi. Aynı verimi yaklamadan zor yeni paket hatırlarsan vistada ilk loghorn diye tanıtıldı normal tarihinden 2 yıl önce çıkıcaktı erteliyek Vista olarak çıkardılar. Bence Windows 7 de aynı hikayeyi paylaşır.
Sosyal ağlarda paylaş

1- longhorn, vista'nın kod adıydı.. aynı vienna'nın, windows 7'nin kod adı olduğu gibi.. yani longhorn ismini vista'ya çevirdi diye bir şey olmadı.

2- işletim sisteminin piyasaya ne zaman, nasıl sürüleceği daha çok yönetimle ilgili tabii.. teknik bir hadise değil. ama artık başlı başına güçlü olmak yeterli değil. piranha gibi yer tüketirler microsoft'u da rakipleri.. vista, xp kadar başarılı değil ki.. me'den sonra xp gelince atlar tabii millet. ama xp'den sonra vista bekleneni veremedi. sorun burda. microsoft'un vista'da diretmemesi de doğal olur. kaldı ki windows 2000'i geçtim, win 98 ile xp arasında 3 sene var (arada win 2000 ve me de var).. vista ile windows 7 arasında 4 sene. yani bu 4 sene size niye yetersiz geldi anlamadım?

3- adamlar "resmen" açıkladı; "2010'da çıkaracağız allah'ın izniyle" diye.. sen diyorsan ki "ben steve'le konuştum (malum bill yarı emekli artık), erteyeceğiz çıkışını", o zaman susayım ^^
Sosyal ağlarda paylaş

microsoft'un vista'yı dayatma gücüyle, vista'nın başarılı olması aynı şey değil. microsoft'a tekel deniyorsa, bu yüzden. çıkarttığı ürün öyle ya da böyle çok satar. vista'nın satışları da pek tabii xp'yi geçebilir, dünyadaki bilgisayar kullanma oranına bakacak olursak...

4 seneye de xp kalamaz zaten.. microsoft, xp'ye desteğini bu yaz çekeceğini açıkladı önce, satışlarını da durdurdu. dell gibi toptan satıcılardan öyle bir baskı geldi ki microsoft desteğini 2010'a uzatacağını açıkladı. zorunda kaldı.

ufak bir araştırma yapın, ms içinden dahi vista'nın beklenenin altında başarısı olduğu kabul ediliyor. en azından haber kaynakları böyle duyuruyor.

anahtar kelimeler: vista, success, failure
Sosyal ağlarda paylaş

Vista'ya XP'den başarısız diyenler çok büyük yanılgı içindeler ve genelde ortalama modaya uyup "onlar diyorsa doğrudur" diye dünşünenler.

Örneğin XP'den Vista'ya geçişte en hoşuma giden olay şu olmuştur,
95, 98, ME, XP boyunca değişmeyen birçok program, ara birim, grafik, icon, altyapı, Vista'da tamamen değiştirilmiştir.

Şahsen XP kullanırken, 95'ten kalma kalitede iconlar görünce canım sıkılıyor.
Paint, sound recorder, calculator gibi şeylerde de aynı durum var.

Vista'nın başka bir güzelliği de, bence disk yöneticisinde eklenen yeni özellikler olmuştur. XP'de yapamadıklarını Vista'da kolaylıkla gerçekleştirebiliyorsun. Ayrı bir partition programına gerek kalmadan.

Elbette MacOS, Linux gibi şeylerde olan yenilikleri Windows çok geriden takip etmekte.
Ama kolay kullanım ve oyun imkanı konusunda hepsini tepetaklak ediyor :D
Sosyal ağlarda paylaş

Longhorn'un vista kod adı olması ertlendiği gerçeğini değiştirmiyor ki! :) Steve canım ciğerim ama şirket politkalarını tartışmıyoruz :P

2010 deilen tarih surundure surundure ertelenir herturlu diyorum bende. Daha bu sistem oturacak DX 10 tam programlara adapte edilcek. Her türlü ertelenir görüşündeyim.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone, argümanların çok zayıf. Görsellik üzerine eğilmişsin ki bu işletim sisteminin en önemli özelliği değildir. Zira arayüz, kernel ile gelmez ve Vista'da arayüz janjanlandı ama yeni baştan yaratılmadı. Oysa her yeni işletim sisteminde öncelikli beklenti, kernel üzerindedir.

Olaya öncelikle şöyle bakmak gerekir; vista'da yapabileceğim ve xp'de yapamayacağım şey nedir? Bu sorunun cevabı şu anda "vista'da yapacağım her şeyi(?) xp'de yaparım, hem de performans açısından daha az sıkıntı çekerim" olacaktır. Sorun burda.. Müm, directx10 ile olaya daha doğru yaklaştı bu bağlamda.. (directx10'un xp'de çalıştırılabildiğini de söylüyorlar ya..)

Öte yandan fikrimi yontmak geldi içimden biraz. Vista başarısız bir ürün diyemeyiz belki(?) ama XP'nin başarısı altında ezildiği kesin. Buna en iyi cevabı, bilgisayar satıcıları gösterdi zaten.

Bir de Vista, Xp'den kötü olmayabilir. Böyle bir iddiam yok. İşletim sistemlerini, çıktığı dönem ve şartlar altında değerlendirmek gerekir.

İşte bütün bunlardan dolayıdır ki windows 7'yi bekliyorum. Alayınıza isyan, ölümüne çarşı?!
Sosyal ağlarda paylaş

Çarşı, vistaya da mı karşı? :)

Teknik yönden gelicek olan sistemle karşılaştırabilicek bir alt yapım yok fakat: XP ilk çıktığında da büyük tepkilerle karşılaşmış, MS dayatmasa kimsenin geçmiceğinden bahsediliyordu. Hatta ben bile uzun sure Win 2000 pro kullandım. Fakat Service pack, update derken kullanılıcak ve sevilen bir hale geldi vista da aynı aşamalardan geçiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

şöyle ki, microsoft'un her sürümde yaptığı ötelemeler/itelemeler gereği windowslar ilk çıktığında gelen tepkiler donanımı yetersiz olan kullanıcılardan gelir. xp'de de aynıydı, vista'da da aynı. bunlar o işletim sisteminin geleceğini belirleyen kriterler değiller. o yüzden iki süreci karşılaştırmak pek mümkün değil. neredeyse xp çıkar çıkmaz "microsoft'un şu ana kadar yaptığı en iyi iş" denmişti. vista'da ise firma içinde bile yapılan işin dandikliği ile ilgili yorumlar var.

ama bunun microsoft için bir sakıncası var mı? bence yok. linux ve mac camiasının vistadaki bu dandikliği kara ve kendilerine bağımlı müşterilere çevirebileceklerini sanmıyorum. racta gibi vista satamadığı müşterilerine windows 7 satar steve de.
Sosyal ağlarda paylaş

Vista şu anda her yeni işletim sisteminin yaşadığı evrelerden geçmekte. Yeni bi işletim sistemi çıktı mı direkt ilk olarak sistem gereksinimleri fazla gelir. Yeni bilgisayar alırız sonra kaldırsın diye, bu sefer de eski bilgisayardaki programlar yeni sisteme uyum sağlayamaz. Uyumsuzluk, özellikle de yeni versiyonu çıkmayacak programların uyumsuzluğu çok can sıkıcı bir durum haliyle. Arayüze alışmayı falan hiç bahsetmiyorum bile.

Windows 95 ten beri yaptığım gözlemler bu doğrultuda.

Vista'da da Beta 1 den beri takipteyim, her geçen güncellemeyle daha da iyi olmakta bence.

Ayrıca, çoğu insan çalışan bir sistemi varken kendine zorluk çıkartıp yeni bir sisteme geçmez. Çünkü çoğu kişi için çok büyük bir getirisi olmadı Vista nın, mesela her gün Excel kullanan bir ofis çalışanı için Vista ile XP arasındaki fark büyük değildir. Ayrıca arasındaki yatırım maliyeti de ayrı bi olumsuz durum. Yani beklemek gerek sadece. Yavaş yavaş bu işler. O yüzden MS tam da Vista nın yavaş yavaş palazlanmaya aşlayacağı yıllarda gidip te yeni sistem çıkarmaz diye düşünmekteyim, 2010 bence erken.
Sosyal ağlarda paylaş

Ractamainus said:

ayrıca racta işletim sistemine para vermiyor ^^ ona rağmen de vista'ya geçmiyor, deli mi lan bu racta?!

Kaç kişi veriyo ki? Bi yeni bilgisayar alıyosan (özellikle laptop) mecburen alıyosun işletim sistemini, ki onda da dos gibi bişeyler yükleyip boş halde verdikleri laptoplar var. Baya da ucuz oluyo ii oluyo.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...