Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Victoria yı keşfetmek ya da keşfedememek?!!

massosoit

Öne çıkan mesajlar

pop çevireceksin soldier'a, her bin kişiden 1 manpower gelmesi lazım. ayrıca bu division'lar kayıp verdiklerinde gene o pop'lardan çekecekler kayıplarını, yani savaşa girmeden hazırda tut bir miktar ve gerekirse gene convert et. ihtiyacından fazlası zarar ama azı olursa da ordun adamsız kalakalır.
Sosyal ağlarda paylaş

tamam sam yaptım işe yaradı eyvallah.
Yabu defans yapanlara karşı bi saldırı taktiği filan varmı.Chile ye saldırdım.adamlar benimkinin yarısı kadar orduyla beni tarumar ettiler.topçu birliği piyade ve atlıdan oluşuyodu benim ordu,50k lık bi orduyla saldırdım ama adamlar erimiyor resmen.karşılarında ben eritip bittim.nasıl iş anlamadım,helal olsun adamlara
Sosyal ağlarda paylaş

savunulan terrain çoooook önemli. dağa, cangıla filan saldırıyorsan 10k adama 100k adamla saldırsan bile garanti değil özellikle teknoloji ilerleyince. çünkü siper bonusu (dug-in diye yazdığı olay) yeni teknolojilerle devamlı artıyor, -%120 penalty filan alabiliyorsun karşıda hele engineer brigade varsa. avrupa'nın düz ovalarında bile akıl durduracak derecede zor oluyor 1900'lere gelindiğinde. malum birinci dünya savaşı biliyoruz nasıl siperden çıkan tarafın bir günde 100k kayıp verebildiğini verdun'da filan. tankların keşfine ve kullanımına kadar da bu durum böyle devam ediyor.

güney amerika da paso cangıl ve dağ, pek akıl veremiyorum yani. combat ekranında efficiency'ne bak, %1 filan yazıyorsa barış yap heh
Sosyal ağlarda paylaş

>:D< Farkettim sonradan terran olayını,chile ye dalabilicem tek yer var,orasıda kayalık ve ormanlık.neyse onlarla barış yaptım çünkü adamların bütün şehirleri aynı aynı terran a sahip.60 k lık ordum vardı olabilicek en kötü şey oldu Sam,UK bana saldırdı çıkarma yaptı 250k kadarlık bi orduyla perişan oldum arjantinde bi 30 k lık ordu takviyesi yaptı bana ama yok sildi süpürdü bizi,oyun biter yani.arjantin ide yaktım işin kötüsü.
İşin garibi şuanda da UK deyim kıl oldum ingilizlere :?
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:
mesela almanya'sın diyelim, azınlıklar craftsmen olmak için çok iyidir, yahudiler, polonyalılar, danimarkalılar filan. hatta ben iyice zenginleşince ne kadar minicik pop varsa onları craftsmen'e çevirip geri kalan herşeyi clerk yaparım.

haha bakış açısı mükemmel.
benim rome'da şehirdeki pislik sorununu çözmek için şehri düşmana hediye edip exterminate populace yapmamı hatırlattı. (it works!)
Sosyal ağlarda paylaş

Ben bu oyunu önce isveçle bitirdim bi kere. Hiç bi savaşa bulaşmadan(galiba bi norveçi almış olabilirim tam hatırlamıyorum hehe) dünyanın birinci büyük gücü olmuştum. Paso luxury fabrikaları kurdum işte en çok profit ondan geliyodu(lüks mobilyaydı galiba).Zaten teknolojileri fikir akımlarını falan hep ben buldum böle.Para desen bok.Çok basit gelmişti özetle oyun. Sonra osmanlıyı aldım, direk savaşta başlıyo zaten. Tutunamadım hehe.
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...
oyunda 1900 civarına geldim naparsam yapiym ilk fırsatta rusya avusturya amerika italya dalıyor bana (ottomanım tabii ki), almanya da italyayla ittifakta o da dalıyor, üstüne fransa da dalıyor falan filan.. neden olduğunu anlamış değilim bi anda kendimi herkesle savaşta buluyorum. bi ara ingiltere dostluk teklif ederdi falan o zaman kimse savaş açmaya cüret etmezdi şimdi ortalık malı gibi kaldım tek başıma önüne gelen dalıyor. hayır endüstride prestijde askeriyede great power olmasam da sayılı ülkelerden biri haline gelmişim denizde kum bende para, tüm dünyaya improve relationship basmışım herkes +200 ama herkes dalıyor..

oyun direkt yanındakine saldır şeklinde ilerliyor gibi bir tezim var artık. çünkü two sicilies'e savaş açıldığında ben de açıp oradan 4 province kapmıştım ve italya her fırsatta dalıyordu bana. sonra two sicilies satellite ı yapıp orayı onlara emanet edince italya savaş açmamaya başladı. aynı şekilde avusturya da sırbistan arnavutluk falan onların hepsini release yapınca saldırmamaya başladı. amerikanın saldırma nedeni de ingiltereyle meksika savaşına girip 2 yer almıştım muhtemelen onları almak istiyor. rusyayı ise nasıl ikna edeceğimi bilmiyorum dibimde problem kaynağı resmen.

en iyisi mi yeni bir oyuna başlayayım ben ottomanla zor gibi bu oyun, hayır yapılabilecek en iyi şekilde idare ettiğimi düşünüyorum gerek teknolojiler gerek endüstri, ekonomi, populasyon, askeriye olarak ama yanımda kimse olmayınca bir işe yaramıyor. ingiltere ile dost oluyorum 5 yıl sonra kayboluyor misal, dımdızlak ortada kalıyorum sonra. ama italya savaşa girmeden hemen önce almanyayla dost olabiliyor veya oyun başında tek atinasını bıraktığım yunanistan koca rusyayı yanına alabilip bana savaş açabiliyor.

hepsini geçtim, bu dibindekine dal politikasından dolayı soğudum oyundan. istisnasız hep oluyor ilişkiler ne kadar güçlü olursa olsun. hearts of ironda böyle değildi en azından.

****ha bu arada revolutions ek pakediyle oynuyorum, üstüne herkesin tavsiye ettiği unofficial patch 6 yüklü. revolution yokken oynadığımda çok daha kolaydı oyun.

revolutionu ilk yüklerkenki amacım da oyunu bitirip hearts of iron doomsday ile devam etme hayalimdi eheh =) ama oyun bi türlü bitmiyor böyle olunca.
Sosyal ağlarda paylaş

http://www.paradoxplaza.com dan bakabilirsin oyuna.

evet bu arada osmanlı için belirli bir stratejisi olan var mı? revolutionsu sildim hala rusya ilk fırsatta saldırıyor, sonra zar zor hafiften püskürtebilirsem aldığı province lerden biriyle humiliate etme koşulu talep ederek barış öneriyor.

yok abim oynanmaz bu oyun başından itibaren osmanlıyla, hadi bir kez barış imzalıyoruz daha peace treaty expired yazısını russia declared war yazısından sonra görüyorum, yine bir province ve humiliate, ruslardan nefret ettim bu oyun sayesinde, yazın çalıştığım yerde içkilerine tükürücem.. hayır ingiltere, fransa gibi devletler guarantee independence falan yapıyor sonra da sözlerini tutmuyorlar bazen rusya savaş açınca ona kıl oluyorum. 5 yılda bir bir şehir ve -350 prestij kaybediyorum, başta böyle değildi sanki..

oyunun başında otomatik olarak yunanistanı işgal ediyorum ondan olabilir mi acaba bu rusyanın kini? veya gelen event ile el mahkum mısırı annexliyorum ama tam o sıraya denk geliyor işte rusyanın savaş açacağı tutuyor manyak mıdır ne..
Sosyal ağlarda paylaş

heh ben kaç kere oynadım osmanlı ile, azınlıkların endüstrideki düşük performansı harici aşılmaz sorunu yok. rusya sınırı genelde dağlık, balkanlarda da bir tek romanya kıyısı var savunacak. evvelden koruyacak 2-3 div bırakırsanız sonra ana rus orduları gelene kadar takviye etmeniz mümkün. ama tabii ilk savaşta sıkıntı var zira dug-in bonusu daha ilerlemediğinden pek. enginar brigade filan kullanın. bir de iyice gelişene kadar olayı saldırıya dökmeyi unutun. white peace'e oynayacaksınız uzun süre. bir kırım savaşı event'i gelecek tabii hazırlıklı olun ona da.
Sosyal ağlarda paylaş

abi yok olmuyor rusya yenemeyince astronomik ordular hazırlıyor her bir yerden 100k lık ordularla saldırıyor başım döndü bir de yapay zekayı ne yapmışlarsa baktı savaşı verecek çevre şehirlerden takviye ediyor hemen parmaklarım yoruldu savaş kontrol edicem diye..

ama eğer başta yunanistanla meşgul olmadan bir süre geçirirsem ve mısırla gelen eventta az zorlayıp white peace yaparsam (çünkü adam gibi annex edebilmek için en az 6 birlik gerekiyor bu da doğuya yapılması gereken takviyeyi zayıflatıyor) ondan sonra orduları doğuya ve constantaya çekip direnebilirim belki, bu sefer de persia yı yanına alıp sınır genişletiyor her türlü hileli bu rusya kıl oldum. her fırsatta dalmaması lazım yani bakıyorum peace treaty sonuna yaklaşırken rusyanın mil. power 90lardan 130'a fırlamış belli bana saldıracağı adamların amacı oldu. rusyaya karşı gelebilmek zor cidden ya da oyun boyunca sırf rusyaya önem vermek lazım başka hiçbir şey yapmadan.

ha bir de çok zora düşersem yani baktım romanyadan fena dalacak adamlar, romanyayı create satellite yapıyorum hala bendeyken, diğer puppetları da savaşa sokmadıysam oradan gelemiyor rusya hile gibi bir şey bu da sanırım :) sadece doğuyu savunmak yetiyor. ha o zaman da avusturya durduk yerde savaş açmaya başlıyor deli gibi ordu basıp. türkün türkten başka dostu yokmuş cidden =p
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...