Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Nefes

ShadowFax

Öne çıkan mesajlar

abi 50 farklı kişiye ayrı ayrı cevap veremicem. yeterince yazdım zaten. sabaha kadar yazışsak ortak payda bulamıcaz. ben ucuz milliyetçilik dicem siz "izlemeden saçmalama hede hödö" diyeceksiniz uzatmaya gerek yok.

film dediğin olay eğlence sektörü nası olsa. eğlenmenize bakın abiler. mert yağız milliyetçi maskülen insanlarsınız sonuçta. ha bi de size benden tavsiye, kurtlar vadisi gladyo çıkıyomuş 20 kasımda. afişler direk godfather'dan çakma ama şimdi bi afişe göre yorum yapmayayım şimdi, izlemeden saçmalamak olur sonra.

neyse abilerim,ablalarım,romalılar. uzattıysam affola.

hadi öptm kib grşrz bye.
Sosyal ağlarda paylaş

rahatsiz said:

Rock said:

dasaaa said:

asker hakkında..

hmm türk askeri.

öyleyse kötülemeliyim..

komik bi loop lan..

Problem askerle değil, bayatlamış milliyetçi söylemde.

filmin genelinde öyle bir şey yoktu.

sinema açısından gayet iyi bir filmdi bence. yönetmen anlatmak istediğini gayet iyi anlatmış. filmden bombok bir suratla çıkmayan yoktu. biz çıkarken kimse ağzını açıp bir kelime bile etmek istemedi.

Filmin anlatmak istediği şey ne peki?
Sosyal ağlarda paylaş

Film gayet antimilitarist bir film, bir çok noktada da askerlere eleştirel bakabiliyor. Terörist tiplemesi ile komutan arasında geçen diyaloglar yeri geldiğinde türküler çok önemli mesajlar verebiliyor... Yanlış mıyım ?

Ah cevap veremiyor musunuz Rock ve makeitreal ? Filmi izlemediniz mi yoksa ?Evet, Sizin izlemediğiniz filmdeki sahnelerden bahsediyorum. Şimdi üç kuruşluk zekanızla burda cool tipi oynamayı bırakın ve yokolun lütfen.
Sosyal ağlarda paylaş

Rock said:

rahatsiz said:

Rock said:

dasaaa said:

asker hakkında..

hmm türk askeri.

öyleyse kötülemeliyim..

komik bi loop lan..

Problem askerle değil, bayatlamış milliyetçi söylemde.

filmin genelinde öyle bir şey yoktu.

sinema açısından gayet iyi bir filmdi bence. yönetmen anlatmak istediğini gayet iyi anlatmış. filmden bombok bir suratla çıkmayan yoktu. biz çıkarken kimse ağzını açıp bir kelime bile etmek istemedi.

izledinmi filmi?
Sosyal ağlarda paylaş

Makeitreal daha ne kadar saçmalayabilirsin gerçekten merak ediyorum

bu konuda sana cevap veren bir sürü insan var(jarjar,keldron,maxigenous,rahatsiz) film millitçilik üzerine kurulu değil diye ve sen inatla hala soruyorun,peki madem bana sordun bende yukarıda arkadaşlar gibi cevabımı vereyim: film milliyetçilik üzerine değil. Ayrıca "yağız bir anadolu gencini askere gitmesi için itici bi güç mü?" demişsin bu kadar saçmalama kabiletinle harikalar yaratıyorsun.Bir şeyi daha eklememde fayda var her savaş filmi anti-militarist mi olmak zorunda? yönetmen ne şekilde isterse film o şekilde olur. devlet açılım yapmak için bir filmden mi feyz alacak yok artık daha neler.

FİLM MİLLİYETÇİLİK,KÜRT DÜŞMANLIĞI ÜZERİNİ KURULU DEĞİL

yanlış bir yorum yaptın ve şimdi suçu bize atıyorsun tamam

ne de olsa bizler "film dediğin olay eğlence sektörü nası olsa. eğlenmenize bakın abiler. mert yağız milliyetçi maskülen insanlarsınız sonuçta." bu şekilde insanlarız. Saçmalıyorsun ondan sonra çıkıp siz insanlar beni anlamıyorsunuz ıq'nuz düşük havasında triplere giriyorsun daha fazla cevap yazma hakkaten iyi edersin daha fazla düşürme kendini. filmin işlediği konuyu tam olarak kavramayan sen, ne nasıl gösterilmiş bilmeyen sen,
ondan sonra anlaşılmaz olmak suçlanan bizleriz peki tamam. sonra olarak filmin verdiği mesaj

yeterince kan döküldü ve işlediği konuda askerin psikolojisidir.

Sosyal ağlarda paylaş

rahatsiz said:

Rock said:

bence

filmin ne çözüm bulmak ne de terörü anlatmak gibi bir iddası var. sadece rahatsız etmeyi üzerine düşünülmesini sağlamaya çalışıyor. gayette başarılı bir şekilde yapıyor bunu.

zaten yukarıda yazdım ben ama, yine de söyleyim, filmin bu konuda çuvalladığını düşünüyorum(ne anlatmak istediği konusunda). gerçekçi olalım gerisi önemli değil gibi bi mantık sezdim. bu gerçekçilik de haliyle rahatsız ediyor.
aslında belki şu olabilir komutanın bi lafı vardı

spoiler

bitmeyen savaş yoktur

Sosyal ağlarda paylaş

bu arada eksie biri baya guzel bi yorum yazmis
bende c/pliyim

eksiden alinti
oncelikle askerligini yeni bitirmis hurgenerallerin kendi askerliklerini 1993 yilinda pkk'nin en yogun oldugu donemlerden biriyle karsilastirarak "yok oyle bisey" dedikleri filmdir. akabinde kendi yorumlarima gecmeden once bu filmle ilgili olarak yapilacak olan yorumlardan bir kac kuple buraya eklemek istiyorum; zira bunlar yazilacak ;

- "kürt sorunu kürt sorunu kürt sorunu !"
- "militarizm milliyetcilik vur kır parcala adam öldür !"
- "yok oyle bisey, oyle askerlik olmaz !"
- "türk - kürt kardestir, boyle film olmaz !"
- "en iyi yeri basindaki kanalizasyon fragmaniydi ehuehuehueheu!"

ve turlu turlu filmi itin gotune sokmaya calisan yorumlar.

film baslangicindan bitisine kadar insani yerine oturtup, cikista 1000 kisilik dolu sinemadan çıt çıkartmayan bir filmdi. ben bunu bugun gordum. yeri geldi gozlerim doldu, yeri geldi kahkaha attim. belki az bisey gururuma yedirsem hungur hungur aglardim bile. oyle sahneler vardi. filme gidecek olanlara iki nacizane tavsiyem, sinebonus'larda gitmeyin, 45 dakika reklam izlersiniz; askerliginizi yapmadiysaniz gitmeyin, hayattan sogursunuz. ama tabii ki 2009 yili ile 1993 yilinin arasinda buyuk farlar oldugunu unutmamak gerek. ama psikolojisi cok agir.

konusu, hikayesi, anlatilisi, cekimleri, diyaloglari ve oyunculuklari ile benim acimdan su gune kadar izledigim en iyi turk filmlerinden biriydi diyebilirim. ve bunu derken tum millyetci duygularimi ceketimle birlikte portmantoda biraktigimi da belirtmek isterim. eger biz boyle full metal jacket tarzi adamin agzina sican filmler yapabiliyosak neden yillar yili recep ivedik gise yapiyo bana onu dusundurdu film. akabinde kanalizasyon adli filmin ona isik tutacagi aklima geldi, kafam daha fazla yormamaya karar verdim. kaldigim yere doneyim. ozellikle askerler arasi diyaloglar, komutanlarin askere yaklasimi ve gerek rutbelilerin arasindaki gerek askerlerle arasindaki diyaloglar, hudutta askerlik yapmaya gelmis 20 21 yasinda genclerin psikolojisi ve orada vatan savunmak ugruna yillarini vermis bir yuzbasi ve kendi hayatindan soguyup daglara asik olmasi o kadar guzel islenmis ki; yan hikaye olarak usulcana anlatilan doktorun hipokrat yemini ve doguda bir catismanin ortasinda sıhhiye olmak hikayesine de bir sekilde hayran kalmamak elde degil.

--- spoiler ---

filmin ozellikle ilk 25 dakikasi cok agir, adami yerine mihlayan cinsten. pusunun ne oldugunu bize anlatip, ölümü hem ölenin, hem kurtulanin gozunden bize sadece bir islik ve bir bicagin metale vurulunca cikarttigi ses ile tasvir eden bir saldiri sahnesi var ki, o an koltugun kollarini biraz daha sıkı kavrayip kendini geriye dogru germemek elde degil. akabinde gelen bir askerleri uyandirma ve istima sahnesi var ki bir komutanin nasil bir lider oldugunu, nasil motivasyon sagladigini gozumuze vura vura, birlikteki herkesi öldüre öldüre o koca sinemadaki 1000 kişiyi koltuga civiledigini gordum. telsizleri dinleyip araya giren pkk'lilari, duygu ve his yuklu kisimlara deginmek istemiyorum, zira bunlarin hepsinin gidilip izlenmesi lazim ki herkese hissettirecegi farkli seyler kisiye ozel olsun. yanliz deginmeden edemeyecegim, filmin sonu inanilmaz mesaj kaygili olmus. ha cok guzel ve yerinde bir son olmus, ki zaten filmin sonunu aslinda basinda gordugumuz dusunulurse tam tadinda olabilecek bir son bu olurdu zaten. ama yine de o son kareler guzel bir mesaj veriyor olsa da, mesaj kaygisinin cok kisiyi rahatsiz edeceginden adim gibi eminim. ben olmadim o ayri.

--- spoiler ---

bir de filmle ilgili olarak bir ac sey soylemek gerekirse, filmin sonunda insanlar alkisliyor istemsizce. her ne kadar bu en son terminator 2'de t-800'ün dirilme sahnesinde yapilmis da olsa insanlar garipsemeden yillar sonra suursuzca alkisliyor. haketmediginden degil, ama hala gari geldiginden not dustum buraya. buna ek olarak yanimda oturan insan ziyaninin "oraya ne sikime karkol kurarsin ki amina koyim, ne gerek var?" cumlesi ile nasil denyolarla ayni havayi soludugumu farkettim ki bir sey diyemiyorum bu konu uzerine.

kisa bir ozet gecmek gerekirse, gorulmesi gereken, isin icine gereksiz seyleri katmadan olmasi gerektigi gibi olmus, insanin tuylerini urperten, izledikten sonra koskoca salonu terkederken 1000 kisinin tek kelime bile etmeden salonu terketmesine sebep olmus, etkileyici bir filmdir. ha bir de film bittikten akabide cast gecerken, tam insanlar ayaga kalkip da salonu terketmeye baslamadan once "dikkaaaat ! uygun adim ! mars !" tekmilinin verilmesi cok ince ve zekice bir ayrinti olmus ki gulmek ile duygulanmak arasinda kaldim. bu filmi izleyin, "hacim ben yeni geldim askerden, askerlik boyle bisey degil" diyen zatlara aldirmayin, zira kendileri 16 yil once muhtemelen amiga 500'lerinde sensible soccer oynayip, aksam ezanindan once eve donmesi gereken kisilerdi. iste bu film, askerligini yeni yapanlar evlerinde sensible oynarken, o daglarda nobet tutup; o kisilerin huzurlu uyumasini saglayan bir grup askerin hikayesini anlatmakta. etkisi muhtemelen birkac gun surebilir, en azindan ben de surecek gibi; ama bunu yapabilmesi apayri bir guzellik. eger ki bu entryler okunarak film hakkinda bir fikir edinmek ve gidilip gidilmeyecegine karar verilmek isteniyorsa bu yazinin anafikri "gidilmeli ve hatta dvd'si cikinca alinmali" 'dir.

ek bilgi : filmi fragmani ile degerlendirip yaftalayanlara kafam girsin.

Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

asker hakkında..

hmm türk askeri.

öyleyse kötülemeliyim..

komik bi loop lan..

Şu an toplumdaki genel yargı bunun aksi yönünde gelişmiyor mu? Yasası bile var halkı askerlikten soğutacak davranışlarda bulunana hapis. Daha 5 sene öncesine kadar başına O.Ç koymadan PKK diyemezdik. Askerlik, şehitlik, bunları kutsal görmek zorundayız. Fragmanda diyor ki sen asker öldün, sen öldün, sen öldün. Ne kadar kahramanca değil mi, bunu izleyenlerin komando olmak istediği belirtilmiş. Gidin ölün hepiniz de gelecek nesillerin IQ'su zarar görmesin. Sen de çıkıp köfti elitistler kötüleyin bakalım filmi diyorsun. Öldürmede, ölmede kahramanlık arayan filmi kötülemeyip ne yapacaksın?
Sosyal ağlarda paylaş

film çok realist, fazlasıyla.

ki çekimler, müzikler, atmosfer, diyaloglar hakkaten çok başarılı. bir yandan rahatsız edecek kadar karamsar, gerçekçi bir durumu anlatıyoken diğer yandan şiirsel bi havası var bence filmin. beğendim yani. ama filme 2 saat boyunca bitmeyen bi aksiyon için gitmeyin, çünkü daha çok savaşın, şiddetin, insanın psikolojisi üzerine bir film. böyle bir türk filmi yapılmış olmasına sevindim şahsen.
Sosyal ağlarda paylaş

kusura bakmasın kimse ama
@dufrasne:
bla bla bla.. bir iki kilşe cümle.. bla bla bla..

realite: filmi izledik mi? yorumu filmi izleyip mi yaptık? askerde komandoya ne denmesi gerekiyor? "sen kütahyalı! dağa çıkarken laptopını almayı unutma. orada seninle pes atmak isteyecek barış yanlısı pkklılar olacak. ha bir de termos al! kahve içersiniz.. istanbullu! senin hanıma da söyle kek getirsin. gün yapıcaz!"

eleman orada kabaca diyor ki birinizin hatası hepinizi yakar bro (aynen böle diyor. böle zenci esanslı söylüyor bunu)

yok abi orada adamlar teletubilerle güreş tutuyorlar da onu anlatıyor film..
Sosyal ağlarda paylaş

evet askere komandoya sen öldün sen öldün demesi gerekiyor biz de izleyip ağlayalım vay kahramanlara bak diye. sonra bunun üstünden açılım maçılım konuşalım bla bla bla (bak senin tarz yazıyorum bla bla) klişe budur bence.

pardon ben sadece fragmanı izledim. o yüzden lafımı değiştiriyorum. askere sen öldün sen öldün demesi gerekiyor ki biz milliyetçi asker sevici toplum filmi merak edelim gidelim paraları akıtalım.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...