Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Çok esnek oyunlar çıktı biz niye hala UO ve DAOC'da sürünüyoruz?

Bone

Öne çıkan mesajlar

Paticik ilk başta UltimaTR altında bir forumdu..
UltimaTR ilk açıldığında Türkiye'de Uo oynuyanlara yardım etmek için açılmıştı..
Ultima forumlarına hep UO oyuncuları vardı..
O zamandan beri bu forumlardayım ve ara sıra UO'ya bakarım..
Hala kanım ısınamamıştır oyuna..

Bir at tamelemeyi ballandıra ballandıra hikaye gidi anlatanlar var.
"hazırlıklarımı yaptım, atın yanına yaklaştım, rüzgarın tersine hareket ederek atı ürkütmemeye çalıştım. Yanına gelince elmamı uzattım, at yanıma yaklaşırken sakin bir şarkı mırıldandım, elmayı yedikten sonra dost gözlerle bana baktı"
felan gibi..

ama dediğim gibi UO'ya bir türlü kanım ısınamadı..

şimdi çok güzel oyunlar çıktı..
Mesela Morrowind'in kural sistemi çok güzel..
Ayrıca geniş alanları çok iyi idare edebilen bir motoru var..

UO'da güzel itemlar yaratabiliyoruz peki tamam..
Ama NWN'de itemların şeklini modifiye edebiliyoruz,
SW: Kotor'da itemları upgrade edebiliyoruz..

UO'da büyücü türlü türlü büyüler yapıyor, etrafında korkunç yaratıklar ilginç renkler oluşuyor..
ama fighter basit bir vuruş yapıyor.
Büyücünün çok değişik kombinasyonları varken fighter ise bir kılıç sallama hamlesi yapıyor.
O kadar..

Oysa Blade&Sword'a bakınca bir fighterın çok değişik kombinasyonlar yapabileceğini görebiliyoruz...
Sınırsız saldırı opsiyonunuz var, zaten "fighter"ın özelliği budur..
Starcraft oynarmış gibi macrolara abanmak, micromanagement, macromanagement felan düşünmek istemiyorum..
Vurcaksın adamı parçalara ayırcaksın. "arm/disarm, healing" ne zaman yapçam diye düşünmüyceksin..
Sadece bir sonraki hamleni gerçekleştirceksin..

Bakıyoruz SW: Kotor oyununda bile adam birden çok kılıç saldırısı yapabiliyor.
Oysa UO'da sadece tek basit bir hamle yapıyor saldırırken..

Sonra düşünürüm..
Uzayda Freelancer gibi dolaşabileceğimiz,
Dünyada Morrowind gibi turluycağımız,
NPC'lerle Kotor ve Fallout'taki gibi muhabbet edebileceğimiz,
UO gibi türlü türlü (mesela hem miner var hem mage) meslekler seçip bu geniş evrende istediğimizi yapabilmek.. (her bir planet, morrowind dünyasından daha da geniş olcak tabii ki..)

sonra kendi droidimizi, silahımızı, zırhımızı, arabamızı veya uzay gemimizi,
NFS: Underground'daki gibi her parçasını değiştirebilecek biçimde modifiye etmemiz..

Her şey mümkün.
Çok esnek oyunlar çıktı..

Ama hala bu esnek oyunları bünyesinde bulunduran bir singleplayer veya mmorpg oyun çıkmadı..

Ne güzel olurdu NFS'deki arabamız gibi bir arabadan (GTA'daki gibi) inip şehirde herkese değişik combo saldırılarda bulunmak..

Zor bir oyun olacağını biliyorum..
Ama UO ve DAOC gibi kapalı oyunlardan sıkıldım..
Her şeyi yapmamıza imkan veren oyunlar çıktı ama bunları içerecek bir oyun çıkmadı.
Umarım en yakın zamanda çıkar,
sabırsızlıkla bekliyorum..

Bu arada düşündüm de acaba SWG'de bu dediklerimden en azından birazı olabilir mi? Pek sanmıyorum Freelancer tarzı uzay saldırıları veya maden ticareti yapmamıza izin vermez...[signature][hline]Hastasıyım: Şebnem Ferah, Wolverine, Örümcek Adam, Lord Soth, Kenshin, Cyborg Ninja, Predator, Kurt, Garou, Minigun, Katana, Fallout, Starcraft, Dungeon Keeper
Sosyal ağlarda paylaş

Bence Ultima yı ayakta tutan, bu kadar zamandır güncel kalmasını sağlayan bedava serverlarıdır.Zaten Ultima oyuncularının %45 lik yada daha fazla bir dilimi cafelerden oynuyorlar.Hem cafeye para verip hem de oynamak için servera para vermek,insanları free ultima serverına yönlendirdi.Sırf arkadaşına inat cafede sabahlara kadar mage-sw kasanlar gördüm.Bence ultima,daoc,sw:g,everquest gibi devasa online oyunlar cafelerden oynanacak oyunlar değil çünkü cafeye para yetişmiyor.

Ben şahsen artık ultima oynarken kafayı yiyorum.Önceleri ölünce iş kazası derken artık sinirden ultimayı siliyorum.(En az 10 kere yapmışımdır Apache bilir).Ultima artık çok eski grafikli,basit bir oyun kaldı.2 yıldır gz dışında gördüğüm her adama Kal Vas ata ata baydım uo dan.Artık bir yere kadar.

Ama şaka bir yana bu oyun yüzünden okulu asan,sınıfta kalan ve kalmayı göze alan o kaadar vatandaş var ki hayret edersiniz.Bütün oyunları oynamak lazım ama tadında bırakarak....[signature][hline]Don't Panic
No Fırfır
This is Turkish Technology

Sosyal ağlarda paylaş

bone açıkçası sen dünyadaki her oyun oynayan insanın istediğini bir daha yazıya dökmüşsün. şimdiki dünyanın olduğu şartlar durumunda istediğinin olması biraz zor(tamam baya zor).Birinci böyle bir oyun olursa kaç cd olur onu düşünemiyorum (ya da dvd).O kadar texture o kadar code neye sığar hiç bi fikrim yok açıkçası.İkincisi böyle bir oyun yapmaya kimse cesaret edemez.Adamlar Undergroundu bile kaçsenede yaptılar baksana.Böyle bir oyunu kaldıracak makna da bulmak zor olur(tamam bulamayız:P).Daha başka bi oyun türünden diğerine geçerken cd tak çıkar yapmayı kimsenin isteyeceğini sanmıyorum. Şimdilik bu türden bir oyun yapmak imkansız gibi geliyor bana.Ama her zaman bir umut vardır.;)[signature][hline]Gidiyorum gözüm yaşlı
Hatıran har yüreğime
Sen sev yağmurları
Yağmurlar yağsın üzerime
The number you have dialed is walking alone please, try again later
Sosyal ağlarda paylaş

3 senedir ultima oynuyorum hala sıkılmadım en baştaki zevkim olmasada hala cok buyuk zevkle oynuyorum cunku oyunda hic sıkılmıyorum surekli yeni biseyler oluyor buda sıkılmamı engelliyo ayrıca scriptinglede ilgileniyorum buda ultimadan kopmamı zorlaştırıyor bence çok güzel bir oyun bazen bazı şeyleri kaybetsemde çok güzel bir oyun[signature][hline]Scripter arayan varsa ozelime msg atsın 3 senelik ultima bilgim var 2 senedir script yazıyorum Sphere veya runUO farketmez...

Iyi Oyunlar...
Sosyal ağlarda paylaş

Ultimayı Ultima yapan turklerdir bence :-P[signature][hline]Bir sormacam var balalar / Gaydi gaptir gaptir /
Caya gaamaltiya gatar / Dimeli nedir nedir /
Miskimit denince ahla / Tamam sindi gaptim /
Heman onun adi duser / Eti Eti Eti

nukbasliklikiz, 28 May 2003 03:56 tarihinde demiş ki:
puahau lameriz zaten!!!
Sosyal ağlarda paylaş

ultima oynarken bi ara ailem tarafından internetim elimden alındı bende Gta 3 , vice city , max payne 1 (tekrar) , maxpayne 2 yi bitirdim ha bide nfs ug ı bitirdim ama tekrar ultimaya geri dondum yapabilecegim bişey yok[signature][hline]Scripter arayan varsa ozelime msg atsın 3 senelik ultima bilgim var 2 senedir script yazıyorum Sphere veya runUO farketmez...

Iyi Oyunlar...
Sosyal ağlarda paylaş

yani bir suru oyun bitirdim ama hiç bir işe yaramıyor :) aslında bilgisayarda teknik olarakta bilgim var bir dergiye alırlarmı beni ya? ama önce 18 olmam gerek :)[signature][hline]Scripter arayan varsa ozelime msg atsın 3 senelik ultima bilgim var 2 senedir script yazıyorum Sphere veya runUO farketmez...

Iyi Oyunlar...
Sosyal ağlarda paylaş

said:
ucantekme, 26 January 2004 18:34 tarihinde demiş ki:
yani bir suru oyun bitirdim ama hiç bir işe yaramıyor :) aslında bilgisayarda teknik olarakta bilgim var bir dergiye alırlarmı beni ya? ama önce 18 olmam gerek :)

sana benzeyen o kadar çok kişi var ki türkiye de (ben de dahil) herkesi dergiye almaya kalksalardı ohoooo[signature][hline]Gidiyorum gözüm yaşlı
Hatıran har yüreğime
Sen sev yağmurları
Yağmurlar yağsın üzerime
The number you have dialed is walking alone please, try again later
Sosyal ağlarda paylaş

Aslında adam gibi bir yapımcı bence
cesaretle
özveriyle
yetenekle
ve arkasında büyük bir kaynakla (Peter Jackson misali)
böyle bir projeye atilsa
yani en azından eciş bücüş bir şey çıksa bile gelecek için umutlu olur[signature][hline]No time for tears
No time to run and hide
No time to be afraid of fear
I keep no time to cry

Sosyal ağlarda paylaş

daoc da sürünmek ne demektir ya?
daoc oynamamış bi adamn daoc söle böle diye atıp tutmasındaki mantık nedir ?[signature][hline]Oski lvl50 The Hero Gayzerker RR4+
Excalibur - Non-Guild | Hibernia / EU
Dogan lvl50 The Bard RR3+
Excalibur - Celtic Fist | Hibernia / EU

unity100, 01 November 2003 14:23 tarihinde demiş ki:
multi media online ROLEPLAYING game. diyor. multimedia online PLAYER VS PLAYER game demiyor. degil mi.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
BOccOB, 26 January 2004 18:49 tarihinde demiş ki:
Teknolojinin gelişmesiyle elbet onun gibi oyunlar da çıkacaktır...

Ancak şimdi tüm onları tek bir oyuna tıkacak olursan kimsenin sistemi kaldırmaz...

eet daha Sws: KotOR 'i calı$tıramayan bir cok bilgisayar var ... Ben ultimayı ses kartsız bile oynuyorum ..[signature][hline]Bir sormacam var balalar / Gaydi gaptir gaptir /
Caya gaamaltiya gatar / Dimeli nedir nedir /
Miskimit denince ahla / Tamam sindi gaptim /
Heman onun adi duser / Eti Eti Eti

nukbasliklikiz, 28 May 2003 03:56 tarihinde demiş ki:
puahau lameriz zaten!!!
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Bonecrusher, 26 January 2004 18:21 tarihinde demiş ki:
bitirdin!
oha..

ne tüketici nesil yetişiyor ya..
benim bitirdiğim oyunlar bir elin parmaklarını geçmez.

bonkraşır hocam sen oyun oynamamışın yau benim gördüğüm oyunların %90'ının bi hikayesi var (biten türden yani), geri kalanların da %7 si mmorpg %3 ü multiplayer fps
(eskiden devlet istatistik ens. de çalışıyomuşum :P)[signature][hline]Admin @ FRP-Tr.NeT
Owner @ Jedi Academy
Founder @ Grim Fandango Fan Club
Writer @ Never Ending Legends
Student @ Batıkent A.L. :-)
Sosyal ağlarda paylaş

said:
-Aragorn-, 26 January 2004 18:43 tarihinde demiş ki:
daoc da sürünmek ne demektir ya?
daoc oynamamış bi adamn daoc söle böle diye atıp tutmasındaki mantık nedir ?

dediğim gibi NWN'deki gibi zırhın orasını burasını değiştirme olayı var mı?
çok değişik vurma stilleri var mı?
hulk gibi hp üzerine, kenshin gibi hız üzerine, veya Lord Soth gibi zırh üzerine farklı farklı fighterlar yapabiliyor musun?

valla daoc'da ben bunları göremedim..
sen sevebilirsin,
ama sürünmek derken oyuna iğrenç demedim, kısıtlı oyun dedim..[signature][hline]I'm stuck in this game.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
hired_gun, 26 January 2004 19:01 tarihinde demiş ki:
bone ilk 4 DVD lik oyunun tarifini yapmiş .. çıkış tarihi 2008 ...
ahanda bakın buraya yaziom......

bu kadar abartmana gerek yok..

o oyunlar yapıldı bile..

freelancer kaç cd? 1 cd di mi?
nwn kaç cd? 2 cd
morrowind? 1 cd
need for speed? 2 cd...

al işte 6 cd'ye sana şahane bir oyun.[signature][hline]I'm stuck in this game.
Sosyal ağlarda paylaş

zamanında böyle bir proje vardı simulasyon oyunları ve fps turu oyunları bırlestırmek.Jane's Simulator ve o firmanın oyunları birleştirilecekti ama sonradan iptal oldu proje niye? çünkü o zamanın teknolojisiyle o oyunu hiçbir makina çalıştıramazdı,yapılması çok uzun süre ve çok uzun maliyet istiyordu.. zor yani[signature][hline]|apache the taksimetre|

OHHHaaA ÇüŞŞ bu kadar ucuza nası satarlar ya..?!
Sosyal ağlarda paylaş

ne diyorsunuz ya fallout 3 ü çıkarsınlar gerisi hikaye. Oturur sabahtan akşama kadar mutant avlarım :). Hele bir de multisi olsa freelancer'ınki gibi artık çete kurar şehir yağmalarım. Acaba böyle bir şey olur mu? neyse fazla uçtum...[signature][hline]NO PAIN NO GAIN ® ©
oxxx[==============>

Sosyal ağlarda paylaş

aslinda bence bone crusher cevabi kendi vermis.mesajini atarken soyle bir usluple yazmisin
ultima da crafting soyle ; karsilik olarak su oyunda soyle ve daha iyi.
ultima da pvp soyle ;karsilik olarak su oyunda soyle ve daha iyi
ultima da haritalar soyle ; su oyunda boyle haritalar var.
evet verdigin orneklerdeki karsilastirmalarin hepsi cok daha ustun ve haklisin ama ultima yi ultima yapan butun bunlara sahip bir oyun olmasi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...